Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Οποτε ακυρο πρεπει να τις κανω 23 ολες...:mad::mad::mad:
Εαν αυτο οντως ισχυει υπαρχει καποιος που να μπορει να μου εξηγησει γιατι ισχυει; Τι διαφορα θα ειχε η μια να ειναι λιγοτερο και η αλλη περισσοτερο;
Υπαρχει θεμα ασφαλειας, ξερω 'γω διατρηση ατρακτου απο βαλιτσα ανω των 23κιλων;
Φυσικα ΔΕΝ μου μπαινουν κακες σκεψεις οτι το κανουν μπας και εισπραξουν κανενα υπερβαρο για μεγιστοποιηση κερδων.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εαν αυτο οντως ισχυει υπαρχει καποιος που να μπορει να μου εξηγησει γιατι ισχυει; Τι διαφορα θα ειχε η μια να ειναι λιγοτερο και η αλλη περισσοτερο;
Υπαρχει θεμα ασφαλειας, ξερω 'γω διατρηση ατρακτου απο βαλιτσα ανω των 23κιλων;
Φυσικα ΔΕΝ μου μπαινουν κακες σκεψεις οτι το κανουν μπας και εισπραξουν κανενα υπερβαρο για μεγιστοποιηση κερδων.
Ισχυει, πριν κανα μηνα ταξιδευαμε με aeroflot για νεα υορκη τρια ατομα. Η μια βαλιτσα ηταν 29 κιλα ενω οι αλλες κατω απο 20. Και οι χειραποσκευες κατω απο 10. Η κοπελα στο τσεκ ιν μας ειπε να τα μοιρασουμε ωστε να ερθει κι αυτη στα 23.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Εαν αυτο οντως ισχυει υπαρχει καποιος που να μπορει να μου εξηγησει γιατι ισχυει; Τι διαφορα θα ειχε η μια να ειναι λιγοτερο και η αλλη περισσοτερο;
Υπαρχει θεμα ασφαλειας, ξερω 'γω διατρηση ατρακτου απο βαλιτσα ανω των 23κιλων;
Φυσικα ΔΕΝ μου μπαινουν κακες σκεψεις οτι το κανουν μπας και εισπραξουν κανενα υπερβαρο για μεγιστοποιηση κερδων.
Εγω θα το παω με την απλη λογικη..ταξιδευουν 2 ατομα με 2 παραδοτεες βαλιτσες και η μια βγαινει 20κιλα και η αλλη 25κιλα...ΓΙΑΤΙ να μην τα βαλεις τα +2κιλα στην 20κιλη και να ειναι και οι 2 στο οριο και να πρεπει να στα συμψηφισουν;;προφανεστατα ειναι μεγαλυτερη διαδικασια και αλλα 500χαρτακια πανω στη αποσκευη σου διχως ουσιαστικο λογο....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Η περιπτωση να εχουν συμφωνησει να πληρωνουν τους υπαλληλους για να διαχειριστουν λογικο βαρος 23 κιλων κι οχι 30 δεν μας περναει απο το μυαλο?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αυτο εαν εχεις φτιαξει βαλιτσες σιγουρα ξερεις οτι δεν ειναι παντα εφικτο, δεν μπορουν να το πετυχουν ολοι, οχι στον γκισε που θες να φυγεις γρηγορα να πας στην πυλη μην πεταξει το πουλι χωρις εσενα μεσα.
Υπαρχουν πραγματα που εχουν μεγαλο ογκο αλλα ειναι χωρις βαρος και αλλα πραγματα που εχουν μικρο ογκο και ειναι βαρια.
Εαν μου πει καποιος οτι οι υπαλληλοι μπορουν να μεταφερουν μεχρι 23 κιλα, οκ αυτο το δεχομαι, δεν ξερω εαν τις μεταφερουν ανθρωποι ετσι και αλλιως. Αλλα καταλαβαινω οτι δεν ειναι σκλαβοι μου αυτοι που κανουν τις μεταφορες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Αυτο εαν εχεις φτιαξει βαλιτσες σιγουρα ξερεις οτι δεν ειναι παντα εφικτο, δεν μπορουν να το πετυχουν ολοι, οχι στον γκισε που θες να φυγεις γρηγορα να πας στην πυλη μην πεταξει το πουλι χωρις εσενα μεσα.
Υπαρχουν πραγματα που εχουν μεγαλο ογκο αλλα ειναι χωρις βαρος και αλλα πραγματα που εχουν μικρο ογκο και ειναι βαρια.
Εαν μου πει καποιος οτι οι υπαλληλοι μπορουν να μεταφερουν μεχρι 23 κιλα, οκ αυτο το δεχομαι, δεν ξερω εαν τις μεταφερουν ανθρωποι ετσι και αλλιως. Αλλα καταλαβαινω οτι δεν ειναι σκλαβοι μου αυτοι που κανουν τις μεταφορες.
Ζυγαρια βαλιτσας λεγετε..την εχεις μαζι σου σε καθε ταξιδι και μετρας την βαλιτσα σου πριν την παραδοσεις στο γκισε και αποφευγεις και δυσαρεστες εκπληξεις!ειτε να αλλαζεις πραγματα απο την μια στην αλλη ειτε να πληρωσεις υπερβαρο!επισης τις βαζουν ανθρωποι μεσα στο αεροπλανο αν αυτο πιανετε ως μεταφορα
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Χειραποσκευή διαστάσεων 57x32x28cm φίλης σε πτήση απο Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη χρεωθηκε 40€ λόγω υπέρβασης επιτρεπομενων ορίων. Τα όρια είναι 56cm x 45cm x 25cm. Υπάρχει γενικό κλίμα ελέγχου από την εταιρία ή έτυχε σε παράξενο υπάλληλο; Δεν μου έχει τυχει ποτέ σε πτήση της aegean τέτοιο πράγμα ακομα και για χειραποσκευες αισθητά μεγαλύτερες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χειραποσκευή διαστάσεων 57x32x28cm φίλης σε πτήση απο Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη χρεωθηκε 40€ λόγω υπέρβασης επιτρεπομενων ορίων. Τα όρια είναι 56cm x 45cm x 25cm. Υπάρχει γενικό κλίμα ελέγχου από την εταιρία ή έτυχε σε παράξενο υπάλληλο; Δεν μου έχει τυχει ποτέ σε πτήση της aegean τέτοιο πράγμα ακομα και για χειραποσκευες αισθητά μεγαλύτερες.
Μήπως ήταν υπέρβαρη; Αυτό το ελέγχουν, όποτε τους δίνετε η ευκαιρία.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Χειραποσκευή διαστάσεων 57x32x28cm φίλης σε πτήση απο Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη χρεωθηκε 40€ λόγω υπέρβασης επιτρεπομενων ορίων. Τα όρια είναι 56cm x 45cm x 25cm. Υπάρχει γενικό κλίμα ελέγχου από την εταιρία ή έτυχε σε παράξενο υπάλληλο; Δεν μου έχει τυχει ποτέ σε πτήση της aegean τέτοιο πράγμα ακομα και για χειραποσκευες αισθητά μεγαλύτερες.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι πήγε με τη συγκεκριμένη αποσκευή στο counter της Aegean, είτε για να κάνει τσεκ ιν, είτε για αφήσει άλλη αποσκευή, είτε για να ρωτήσει κάτι. Εκεί προφανώς ζυγίστηκε η τσάντα και ήταν υπέρβαρη, εξ ου και η χρέωση. Ρώτα από περιέργεια τη φίλη σου αν πήγε απευθείας στην πύλη αναχώρησης ή πέρασε πρώτα από το counter.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μήπως ήταν υπέρβαρη; Αυτό το ελέγχουν, όποτε τους δίνετε η ευκαιρία.
Όχι. Δεν τη ζυγισαν καν. Ήταν 6-7 κιλά. Δεν εμπαινε λεει ολόκληρη στο κουτί. Στο gate τη χρεωσαν. Είδα τη χειραποσκευή και τη μέτρησα εγώ ο ίδιος. Μου είπε ότι ήταν 3-4 τουλάχιστον που πλήρωσαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom