Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Ναι για 1,5εκατοστο νομιζω οτι ειναι αστειο να μιλαμε για να σου δημιουργηθει προβλημα ειδικα οταν σου λενε αθροισμα διαστασεων, δηλαδη τους νοιαζει να αποκλεισουν τα υπερ-τερατα και δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο χωρο που πρεπει να μπει αλλιως δεν θα κλεινει το πορτακι πανω απο το κεφαλι σου.
Εαν σου κανουν θεμα να ζητησεις το πρωτυπο μετρο που φυλασετε καπου στην Γαλλια και να σου διασφαλισουν συγκεκριμενη θερμοκρασια και πιεση για να κανετε την μετρηση, αλλιως ειναι ακυρη η μετρηση και εντος των οριων αποκλισης.
Να ειμαστε τυπικοι αλλα οχι τυπολατρες.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
126
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ναι για 1,5εκατοστο νομιζω οτι ειναι αστειο να μιλαμε για να σου δημιουργηθει προβλημα ειδικα οταν σου λενε αθροισμα διαστασεων, δηλαδη τους νοιαζει να αποκλεισουν τα υπερ-τερατα και δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο χωρο που πρεπει να μπει αλλιως δεν θα κλεινει το πορτακι πανω απο το κεφαλι σου.
Εαν σου κανουν θεμα να ζητησεις το πρωτυπο μετρο που φυλασετε καπου στην Γαλλια και να σου διασφαλισουν συγκεκριμενη θερμοκρασια και πιεση για να κανετε την μετρηση, αλλιως ειναι ακυρη η μετρηση και εντος των οριων αποκλισης.
Να ειμαστε τυπικοι αλλα οχι τυπολατρες.
Ε ναι δηλαδή τι να πω αν μου δημιουργήσουν θέμα για τόσο λίγο! Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Υ.Γ. Άσχετο με το ερώτημα, είδα για πρώτη φόρα σε αεροδρόμιο εξωτερικού σε πύλη αναχώρησης πτήσης Aegean να ζυγίζουν επιλεγμένες χειραποσκευές-βαλιτσάκια (τονίζοντας το όριο των 8 κιλών) χωρίς όμως να ελέγχουν διαστάσεις στο κλασικό κουτί.
Αυτό μου το είπε και η αδερφή μου ότι έγινε πριν 3 μέρες στο Βενιζέλος. Ακόμα και χειραποσκευες που χωραγαν στο κουτί, αν ήταν υπερβαρες τις πήγαιναν για αποσκευές κι ετρωγες 50ε στο κεφάλι. Μου είπε ότι την πατησαν πολλοί.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
126
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Αυτό μου το είπε και η αδερφή μου ότι έγινε πριν 3 μέρες στο Βενιζέλος. Ακόμα και χειραποσκευες που χωραγαν στο κουτί, αν ήταν υπερβαρες τις πήγαιναν για αποσκευές κι ετρωγες 50ε στο κεφάλι. Μου είπε ότι την πατησαν πολλοί.
Κοιτάξτε για κιλά δεν το συζητάω, εκεί θά είμαι φουλ τυπική απλά οι διαστάσεις θεωρώ ότι είναι πιο δύσκολο να μετρηθούν με τόση ακρίβεια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Εχθες στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης ειδα πρωτη μου φορα σουπερ-ντουπερ κουτι ελεγχου του μεγεθους και ζυγαρια ταυτοχρονια. Ελεγχθηκαν ΟΛΕΣ οι χειραποσκευες γιατι γινοταν σε δευτερολεπτα.
Για οσες χειραποσκευες ξεπερνουσαν το βαρος εγινε προφορικη συσταση να προσεχουν τα κιλα (η διπλανη μου ειχε καπου 10 κιλα) ενω για οσες δεν χωρουσαν, ουτε καν συστασεις. Προστιμο κανενα.
Και απορω τι νοημα ειχε αυτη η φαρσοκομωδια, εκτος απο το να θαυμασουμε το διαστημικο κουτι/ζυγαρια.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εχθες στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης ειδα πρωτη μου φορα σουπερ-ντουπερ κουτι ελεγχου του μεγεθους και ζυγαρια ταυτοχρονια. Ελεγχθηκαν ΟΛΕΣ οι χειραποσκευες γιατι γινοταν σε δευτερολεπτα.
Για οσες χειραποσκευες ξεπερνουσαν το βαρος εγινε προφορικη συσταση να προσεχουν τα κιλα (η διπλανη μου ειχε καπου 10 κιλα) ενω για οσες δεν χωρουσαν, ουτε καν συστασεις. Προστιμο κανενα.
Και απορω τι νοημα ειχε αυτη η φαρσοκομωδια, εκτος απο το να θαυμασουμε το διαστημικο κουτι/ζυγαρια.
Καλά τις υπερμεγέθεις δεν τις πήραν καν κάτω; Τα έξτρα κιλά τουλάχιστον δεν πιάνουν έξτρα χώρο στα ντουλαπάκια τουλάχιστον, εφόσον είναι εντός των ορίων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Καλά τις υπερμεγέθεις δεν τις πήραν καν κάτω; Τα έξτρα κιλά τουλάχιστον δεν πιάνουν έξτρα χώρο στα ντουλαπάκια τουλάχιστον, εφόσον είναι εντός των ορίων.
Οχι. Πιθανον να υπηρχε χωρος. Δεν θα σχολιασω τις σακουλες απο γνωστο ζαχαροπλαστειο στο αεροδρομιο, ειδα ατομο που ειχε 4 στο χερι. Γενικα δεν καταλαβαινω τι φαση ειναι αυτη με τους "ορους" που εγω για να ειμαι συνεπης στα ορια χρεωσα αποσκευη και γινοταν της μουρλης στο gate συν την ασκοπη απασχοληση μιας υπαλληλου να κουναει ευγενικα το δαχτυλο στην πλειοψηφια των επιβατων.
Εγω τελος, δεν ξαναπληρωνω βαλιτσα. Οι πιθανοτητες να μου βαλουν προστιμο ειναι 1%, θα το παιζω κι εγω εξυπνακιας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τα έξτρα κιλά τουλάχιστον δεν πιάνουν έξτρα χώρο στα ντουλαπάκια τουλάχιστον, εφόσον είναι εντός των ορίων.
Ναι αλλά τα ντουλαπάκια πάνω απ' τους επιβάτες έχουν όριο κιλών, σε ένα 320 εταιρείας που δε θυμάμαι υπήρχε ένα ταμπελάκι για όριο ~80 κιλών ανά ντουλαπάκι. Δηλ. με σαράντα δίκιλα γεμιστά τσουρέκια έχει τερματίσει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εγω τελος, δεν ξαναπληρωνω βαλιτσα. Οι πιθανοτητες να μου βαλουν προστιμο ειναι 1%, θα το παιζω κι εγω εξυπνακιας.
Το φθινόπωρο σε πτήση από Αθήνα για Μιλάνο με aegean τα πρόστιμα για αποσκευές που ξεπερνουσαν τις διαστάσεις έπεφταν βροχή! Έτσι μου είπε η αδερφή μου. Πλήρωσαν πολλοί το 50αρι. Για υπερβαρες δεν υπήρχε θέμα. Έχει μάλλον να κάνει με το τι εντολές έχουν την συγκεκριμένη μερα.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πριν 4 μέρες που ταξίδευα εγώ από το Μακεδονία μας υποχρέωναν όλους όσοι είχαμε χειραποσκευή να τη βάλουμε στο..κουτι και ΝΑΙ βάλανε πρόστιμο 50 ευρώ πλήρωσε μια κοπελιά η οποία έκανε φασαρία, προσπάθησε..να σπάσει και να αφαιρέσει τις ρόδες αλλά δεν τα κατάφερε, πήγε.. Δεν ξέρω που μπας και βρει απλη σακούλα για να βγάλει, να μεταφορτωσει τα πράγματα και να αφήσει το βαλιτσάκι, πήγαινε ερχόταν στο τέλος βρίζοντας έσκασε το πενηντάρικο
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εχθες στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης ειδα πρωτη μου φορα σουπερ-ντουπερ κουτι ελεγχου του μεγεθους και ζυγαρια ταυτοχρονια. Ελεγχθηκαν ΟΛΕΣ οι χειραποσκευες γιατι γινοταν σε δευτερολεπτα.
Για οσες χειραποσκευες ξεπερνουσαν το βαρος εγινε προφορικη συσταση να προσεχουν τα κιλα (η διπλανη μου ειχε καπου 10 κιλα) ενω για οσες δεν χωρουσαν, ουτε καν συστασεις. Προστιμο κανενα.
Και απορω τι νοημα ειχε αυτη η φαρσοκομωδια, εκτος απο το να θαυμασουμε το διαστημικο κουτι/ζυγαρια.
Καλημέρα από SKG! Κι εγώ είδα σήμερα πρώτη φορά αυτές τις θηκες-ζυγαριες. Έκαναν έλεγχο σε ΟΛΑ τα βαλιτσακια χειραποσκευες (όχι στα backpack όμως) και έκοψαν πρόστιμο σε πάρα πολλά από αυτά, αν όχι στα περισσότερα. Στην πλειοψηφία τους δε φαίνονταν με το μάτι υπερμεγέθη, παρ' όλα αυτά δε χωρούσαν. Όσον αφορά το βάρος, υπήρχε θέμα και ελάχιστα πάνω να ήταν. Επειδή είχα να πάρω aegean από τον Οκτώβρη θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχετε δει και σε άλλα αεροδρόμια. Όπως και να έχει νομίζω ότι με τον καιρό "δυσκολεύουν" όλο και περισσότερο τα πράγματα στον τομέα χειραποσκευες και πιστεύω ότι μια επικαιροποιηση βαλιτσακιου κρίνεται απαραίτητη για όσους πάνε στο "περίπου". Προσωπικά με έχουν βολεψει πολύ τα backpack τύπου cabin zero, παρότι θεωρώ ότι αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν έλεγχοι και σε αυτά (και παρότι είναι φτιαγμένα βάσει των ενδεδειγμένων διαστάσεων, λίγο κακή κατανομή να κάνει κάποιος σε αυτά που θα βάλει μέσα είναι πολύ εύκολο να ξεφύγει).
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στο Μαλπένσα έχω δει μεγάλη φορητή ζυγαριά (σαν αυτές που ζυγίζουν μεγάλα αντικείμενα) όπου έλεγχαν όχι τις διαστάσεις αλλά το βάρος όσων χειραποσκευών φαινόνταν μεγαλύτερες και να κόβουν τα σχετικά πρόστιμα (2-3 σε σχετικά γεμάτη πτήση).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom