Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Και σε εμάς στο Βενιζέλος έγινε έλεγχος στα πάντα στην θήκη με την ζυγαριά, πρόστιμο δεν έκοψαν σε κανέναν απλά τους πρότειναν να τα πάρουν κατω χωρίς χρέωση και να τα αφήσουν έξω απο το αεροπλάνο ώστε να πάνε κάτω.

Απο Μόναχο για Ελλάδα δεν έγινε κανένας έλεγχος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο Αθηνα ελεγχος αλλα οι υπρβαρες και οι υπερμεγεθεις πηγαιναν αναγκαστικα χωρις χρεωση ομως στο αμπαρι. Απο Θεσσαλονικη ελεγχος μονο για βαρος (απ' οσο γνωριζω γινεται σε ολες ή σχεδον ολες τις πτησεις πλεον) και τα προστιμα 40€ ηταν αρκετα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Απο Αθηνα ελεγχος αλλα οι υπρβαρες και οι υπερμεγεθεις πηγαιναν αναγκαστικα χωρις χρεωση ομως στο αμπαρι. Απο Θεσσαλονικη ελεγχος μονο για βαρος (απ' οσο γνωριζω γινεται σε ολες ή σχεδον ολες τις πτησεις πλεον) και τα προστιμα 40€ ηταν αρκετα.
Αυτές τις διακρίσεις δε μπορώ να τις καταλάβω. Δε μπορούν να ακολουθούν μια κοινή πολιτική τουλάχιστον στα αεροδρόμια της ίδιας χώρας;!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτές τις διακρίσεις δε μπορώ να τις καταλάβω. Δε μπορούν να ακολουθούν μια κοινή πολιτική τουλάχιστον στα αεροδρόμια της ίδιας χώρας;!
Καταρχας η εταιρεια ειναι -να το πω- ευγενικα γτπ, οπως και αρκετες αλλες βεβαια. Απορω ομως ποιος της δινει τα βραβεια;

Το κουτι που εχουν για τον ελεγχο πρεπει να ειναι οριακα στις διαστασεις, γιατί η χειραποσκευη που εχω ειναι με γραπτη εγγυηση απο παρα πολλες γνωστες αεροπορικες και οι διαστασεις βτης ειναι στα ορια της Aegean. Χωραει ομως με δυσκολια στο κουτι με κίνδυνο να σπασει καποιο απο τα ροδακια ή να γεμίσει γρατσουνιες. Ετσι δεν την πολυπιεζω να μπει μέσα. Παρατήρησα δε πως αμα ζυγιστει χωρίς να μπει μέσα ζυγίζεται περίπου 1,5-2 κιλά λιγοτερα.

Επίσης στην τελευταια πτήση που εκανα απο Θεσσαλονικη σοφα επραξα και ειχα κρατηση την ταινια που βαζουν στον ελεγχο (η τεμπελια μου βγηκε σε καλο),;οχι γιατι ειχα θεμα βαρους αλλα γιατι γλιτωσα την αναμονη για το ζυγισμα αφου υπεθεσαν πως ειχε ελεγχθει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καταρχας η εταιρεια ειναι -να το πω- ευγενικα γτπ, οπως και αρκετες αλλες βεβαια. Απορω ομως ποιος της δινει τα βραβεια;
Εγω απορω με τα αστηρικτα σχολια κ την ευκολη λασπη. Ορθοτατα παιρνει τα βραβεια γιατι ειναι η καλυτερη regional στην Ευρωπη κ απο τις καλυτερες στον κοσμο. Αν εχεις στοιχεια περι του αντιθετου ευχαριστως να τα ακουσουμε.

Το κουτι που εχουν για τον ελεγχο πρεπει να ειναι οριακα στις διαστασεις, γιατί η χειραποσκευη που εχω ειναι με γραπτη εγγυηση απο παρα πολλες γνωστες αεροπορικες και οι διαστασεις βτης ειναι στα ορια της Aegean.
Ιδιο με ολες ειναι το κουτι, δεν παραγει δικα της. Οποιος τηρει τα ορια δεν εχει κανενα προβλημα.
Επίσης στην τελευταια πτήση που εκανα απο Θεσσαλονικη σοφα επραξα και ειχα κρατηση την ταινια που βαζουν στον ελεγχο (η τεμπελια μου βγηκε σε καλο),;οχι γιατι ειχα θεμα βαρους αλλα γιατι γλιτωσα την αναμονη για το ζυγισμα αφου υπεθεσαν πως ειχε ελεγχθει.
Την εμπειρια αυτη αν την ερμηνευσει καποιος ως κανονα θα απογοητευθει οικτρα αργα η γρηγορα. Ελαστικοι μπορει να ειναι στις πυλες, αφελεις οχι. Γνωριζουν τα κολπακια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1.Εγω απορω με τα αστηρικτα σχολια κ την ευκολη λασπη. Ορθοτατα παιρνει τα βραβεια γιατι ειναι η καλυτερη regional στην Ευρωπη κ απο τις καλυτερες στον κοσμο. Αν εχεις στοιχεια περι του αντιθετου ευχαριστως να τα ακουσουμε.


2.Ιδιο με ολες ειναι το κουτι, δεν παραγει δικα της. Οποιος τηρει τα ορια δεν εχει κανενα προβλημα.

3.Την εμπειρια αυτη αν την ερμηνευσει καποιος ως κανονα θα απογοητευθει οικτρα αργα η γρηγορα. Ελαστικοι μπορει να ειναι στις πυλες, αφελεις οχι. Γνωριζουν τα κολπακια.
1. Στην εμπειρια μου βασίζομαι, οπως και ολοι. Οι απόψεις είναι υποκειμενικες και διαφορετικες και σχετικες. Αν π.χ. την συγκρινω με την Alitalia σιγουρα τη θεωρω καλυτερη. Δεν ειναι η χειροτερη αλλα μια απο τις πολλες που εχουν απολυτως κερδοσκοπικη πολιτικη. Απ' οπου βρει να αρπαξει.

2. Σημερα δοκιμασα τη χειραποσκευη μου στα κουτια των iberia, Lufthansa, KLM, easyJet, vueling και Air Europa. Σε ολες χωρουσε ανετα εκτος απο της Lufthansa που ηταν ειχε 1εκ. περιπου περιθωριο.. Στης Iberia δε ειχε χωρο για αλλη μιση.

3. Δεν αναφερθηκε ως τιπ ή κολπο για να ξεγελαστει η εταιρεια. Υπηρχε κυρια οπου μαζι με προιοντα που αγορασε απο τα duty free ξεπερνουσε το οριο για περιπου 1 κιλο. Χρεωθηκε 40€ αφου επρεπε να τα βαλει είτε στη χειραποσκευη μεσα, ειτε στην τσαντα που ειχε ως προσωπικο αντικειμενο και οι οποια ηταν σχετικα μικρη και δεν τα χωρουσε. Η δε συμπεριφορα των υπαλληλων ηταν απαραδεκτη. Μετα απο αρκετα χρονια golden θα ολοκληρωσω τις πτησεις που εχω προγραμματισμενες και δυσκολα θα ξανα ασχοληθω μαζι τους αν εχω κι αλλη επιλογη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Στην εμπειρια μου βασίζομαι, οπως και ολοι. Οι απόψεις είναι υποκειμενικες
Τοτε να μην αναρωτιεσαι πως παιρνουν τα βραβεια, σιγουρα εχουν εμπειρια μεγαλυτερη απο μας, κατι ξερουν παραπανω απο σενα.
1 αλλα μια απο τις πολλες που εχουν απολυτως κερδοσκοπικη πολιτικη. Απ' οπου βρει να αρπαξει.
Ενω οι υπολοιπες λιγες ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα, αδιαφορα για το κερδος...welcome to capitalism.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χθες βράδυ στο Heathrow, με το αεροσκάφος να έχει αλλάξει από A320neo σε A321, αλλά και την προηγούμενη πτήση LHR-ATH να έχει ακυρωθεί λόγω Ciara και να έχει στείλει αρκετούς επιπλέον επιβάτες στη βραδινή πτήση, οι έλεγχοι της Menzies Aviation (ο handling agent που χρησιμοποιεί η Aegean στο Heathrow) ήταν ως εξής:
- Όσοι επιβάτες είχαν χειραποσκευή με ροδάκια, καλούνταν για ζύγισμα της βαλίτσας, σε κανονική ζυγαριά (όχι κουτί). Αν ήταν κάτω από το όριο, τους κολλούσαν το σκούρο μπλε ταμπελάκι "cabin luggage". Αν όχι, τους έστελναν για τα περαιτέρω (παράδοση βαλίτσας).
- Όλοι οι άλλοι επιβάτες, αποκτούσαν γαλάζιο ταμπελάκι "βάλτε το κάτω από το μπροστινό κάθισμα". Ούτε για έξοδο κινδύνου κοίταγαν, ούτε τίποτα. Όταν αρνήθηκα (καθώς τους εξήγησα ότι δε βλέπω για ποιο λόγο εγώ που πήρα μαζί μου μόνο ένα μικρομεσαίο backpack θα πρέπει να στριμωχτώ στα πόδια μου για να έχουν χώρο στο ντουλάπι αυτοί που εξάντλησαν τα όρια), έφυγα χωρίς το ταμπελάκι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Κουτι ειχα πετυχει και εγω στο αεροδρομιο της Φρανκουρτης και ευτυχως δεν ειχαμε θεμα με τις χειραποσκευες..βεβαια για να εχεις θεμα βαρους με τις χειραποσκευες,συγνωμη αλλα πρεπει να πηγαινεις τερμα γιολο!υπαρχουν ωραιοτατες ζυγαριες χειρος(οι οποιες περνανε απο τους ελεγχους,για να προλαβω τυχον ερωτησεις)και μ αυτες ζυγιζεις την βαλιτσουλα σου και πας στο αεροδρομιο..α!και ΠΑΝΤΑ πας 1 κιλο μειων απο το επιτρεπτο γιατι παντα σε κλεβουν στο ζυγι..δε μπορω να διανοηθω τοτε γιατι πανε οσοι πανε με υπερβαρο,ενω υπαρχει λυση!επισης το 2017 ειχα πετυχει και ζυγαρια στο αεροδρομιο της αυστριας γυρνωντας με austrian..δυστηχως οσες εταιριες επενδυουν σε εξοπλισμο πρεπει να βγαλουν καπως τα σπασμενα :haha:
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Κουτι ειχα πετυχει και εγω στο αεροδρομιο της Φρανκουρτης και ευτυχως δεν ειχαμε θεμα με τις χειραποσκευες..βεβαια για να εχεις θεμα βαρους με τις χειραποσκευες,συγνωμη αλλα πρεπει να πηγαινεις τερμα γιολο!υπαρχουν ωραιοτατες ζυγαριες χειρος(οι οποιες περνανε απο τους ελεγχους,για να προλαβω τυχον ερωτησεις)και μ αυτες ζυγιζεις την βαλιτσουλα σου και πας στο αεροδρομιο..α!και ΠΑΝΤΑ πας 1 κιλο μειων απο το επιτρεπτο γιατι παντα σε κλεβουν στο ζυγι..δε μπορω να διανοηθω τοτε γιατι πανε οσοι πανε με υπερβαρο,ενω υπαρχει λυση!επισης το 2017 ειχα πετυχει και ζυγαρια στο αεροδρομιο της αυστριας γυρνωντας με austrian..δυστηχως οσες εταιριες επενδυουν σε εξοπλισμο πρεπει να βγαλουν καπως τα σπασμενα :haha:
Ετσι ειναι,κανουμε οτι γουσταρουμε γιατι ειμαστε Ελληνες και YOLO χωρις εκπτωσεις :bleh:.Πριν φυγουμε απο αυστρια προπερσι η γυναικα μου ειχε βρει σε ενα σουπερμαρκετ spar εκει μια κατσαρολα που επρεπε να την παρει παση θυσια!Την εψαχνε λεει καιρο.Μου 'χε σπασει τα νευρα μιλαμε.
Τη βαλαμε βαλιτσα,τη γεμισαμε ρουχα,τυλιξαμε και το γυαλινο καπακι με μια μπλουζα για να μη σπασει.Υπερβαρη ηταν σιγουρα γιατι τη σηκωνες και ηταν μασιφ αλλα ευτυχως ολα καλα στο αεροδρομιο.
Μολις φτασαμε μου την ειπε κιολας.Ε λεει τσαμπα γκρινιαζες
Α... ρε λεω δε γινομαστε ανθρωποι εμεις.Ειμαστε μονο για την ψαροκωσταινα να κουβαλαμε πανω-κατω καμια φετα δοχειο με το κτελ :haha:

Υ.Γ το like ειναι απ οτι καταλαβες για τη ζυγαρια.βρηκα κατι παμφηνες απο νετ,θα τσιμπησω μια.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ετσι ειναι,κανουμε οτι γουσταρουμε γιατι ειμαστε Ελληνες και YOLO χωρις εκπτωσεις :bleh:.Πριν φυγουμε απο αυστρια προπερσι η γυναικα μου ειχε βρει σε ενα σουπερμαρκετ spar εκει μια κατσαρολα που επρεπε να την παρει παση θυσια!Την εψαχνε λεει καιρο.Μου 'χε σπασει τα νευρα μιλαμε.
Τη βαλαμε βαλιτσα,τη γεμισαμε ρουχα,τυλιξαμε και το γυαλινο καπακι με μια μπλουζα για να μη σπασει.Υπερβαρη ηταν σιγουρα γιατι τη σηκωνες και ηταν μασιφ αλλα ευτυχως ολα καλα στο αεροδρομιο.
Μολις φτασαμε μου την ειπε κιολας.Ε λεει τσαμπα γκρινιαζες
Α... ρε λεω δε γινομαστε ανθρωποι εμεις.Ειμαστε μονο για την ψαροκωσταινα να κουβαλαμε πανω-κατω καμια φετα δοχειο με το κτελ :haha:

Υ.Γ το like ειναι απ οτι καταλαβες για τη ζυγαρια.βρηκα κατι παμφηνες απο νετ,θα τσιμπησω μια.
Καλε jumbo 5ε και κανεις την δουλεια σου!εγω προσωπικα επειδη στο πρωτο μου ταξιδι εκτος ελλαδος,δεν ειχα τιποτα σε ζυγαρια μαζι μου και υπερφορτωσα βαλιτσαρα και μεχρι να παω στο αεροδρομιο ειχα χασει 5 χρονια απο τη ζωη μου για το αν θα βγει υπερβαρη ή οχι,γι αυτο απο τοτε εχω παντα ζυγαρια και τερμα τα αγχη..βεβαια αυστρια κ εγω ειχα παει με υπερβαρη χειραποσκευη ενω το ξερα(ηταν ζυγισμενη και ηδη 1κιλο+ απο το επιτρεπομενο)αλλα εμενα με τσιμπησαν και την χρυσοπληρωσα εκει
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλε jumbo 5ε και κανεις την δουλεια σου!εγω προσωπικα επειδη στο πρωτο μου ταξιδι εκτος ελλαδος,δεν ειχα τιποτα σε ζυγαρια μαζι μου και υπερφορτωσα βαλιτσαρα και μεχρι να παω στο αεροδρομιο ειχα χασει 5 χρονια απο τη ζωη μου για το αν θα βγει υπερβαρη ή οχι,γι αυτο απο τοτε εχω παντα ζυγαρια και τερμα τα αγχη..βεβαια αυστρια κ εγω ειχα παει με υπερβαρη χειραποσκευη ενω το ξερα(ηταν ζυγισμενη και ηδη 1κιλο+ απο το επιτρεπομενο)αλλα εμενα με τσιμπησαν και την χρυσοπληρωσα εκει
ε τέλος,θα πάρω μια να την έχω λοιπόν.παω κωνσταντινούπολη τέλος του μήνα και αργότερα γερμανία.θα είναι μόνιμος σύντροφος μας μου φαίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom