Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Επομένως, άσε την χειραποσκευή και πάρε μια βαλίτσα μέχρι 23kg μαζί σου που συμπεριλαμβάνεται στο εισιτήριο.
Στο δικο μας εισιτηριο που κλειστηκε προ κορωνοκρισης, αν και flex ως προς τις αλλαγες ημερομηνιας, δικαιουμαστε μονο χειραποσκευη, οχι βαλιτσα, τον αλλο μηνα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σορυ αυτο που το λεει? Στα σαιτ τους λενε η 1 προσ. αντικειμενο η 1 χειραποσκευη. Αν εχω 1 χειραποσκευη εντος οριων βασει ποιου κανονισμου δεν θα μπει στην καμπινα? Κ καιγομαι γιατι εχω λαπτοπ, ευθραυστα κλπ
Και στις 4 πτήσεις (εσωτερικού) που έχω κάνει τις τελευταίες 2 βδομάδες, κάνανε έλεγχο στους επιβαίνοντες και δεν άφησαν κανένα να μπει μέσα με χειραποσκευή (βαλίτσα δηλαδή εντός ορίων χειραποσκευής). Μόνο τσάντες ώμου ή χειρός περνούσαν μέσα στο αεροσκάφος.

Δεν ξέρω εάν αλλάξουν τον κανονισμό αυτόν μέσα στο καλοκαίρι, εγώ σου λέω τι συνάντησα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξέρω εάν αλλάξουν τον κανονισμό αυτόν μέσα στο καλοκαίρι, εγώ σου λέω τι συνάντησα.
Κ, ρωτησα επειδη ειπες για κανονισμο. Που δεν τον βρισκω πουθενα ομως. Μαλλον για "πρακτικη" φαινεται παρα για κανονισμο. Δεν μπορει να προετοιμαζεις τους επιβατες διεθνων πτησεων με οδηγιες για χειραποσκευη που δεν ισχυουν στην πραξη. Θα ετοιμασω τη χειραποσκευη μου συμφωνα με τους κανονισμούς του σαιτ τους. Με ευθραυστα, πισι κ γλυκα. Δεν θα το παρουν απο την καμπινα...
Ασχετο: μηπως τα ταξιδια σου ηταν με τα q400? Ισως εκει να ισχυουν αλλα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Κ, ρωτησα επειδη ειπες για κανονισμο. Που δεν τον βρισκω πουθενα ομως. Μαλλον για "πρακτικη" φαινεται παρα για κανονισμο. Δεν μπορει να προετοιμαζεις τους επιβατες διεθνων πτησεων με οδηγιες για χειραποσκευη που δεν ισχυουν στην πραξη. Θα ετοιμασω τη χειραποσκευη μου συμφωνα με τους κανονισμούς του σαιτ τους. Με ευθραυστα, πισι κ γλυκα. Δεν θα το παρουν απο την καμπινα...
Ασχετο: μηπως τα ταξιδια σου ηταν με τα q400? Ισως εκει να ισχυουν αλλα.
Εδώ σε πτήση από Βρυξέλλες, δεν τους ενημέρωσαν καν ότι θα πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά 24ώρες σε ξενοδοχείο στην Αθήνα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του τεστ και πολύς κόσμος έχασε την ανταπόκριση που είχε και ταξίδεψε την επόμενη μέρα. Επειδή επικρατεί αλαλούμ με κανονισμούς και πρακτικές, καλού-κακού να έχεις το λαπτοπ σε ξεχωριστή θήκη μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Όλες με A320.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εδώ σε πτήση από Βρυξέλλες, δεν τους ενημέρωσαν καν ότι θα πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά 24ώρες σε ξενοδοχείο στην Αθήνα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του τεστ και πολύς κόσμος έχασε την ανταπόκριση που είχε και ταξίδεψε την επόμενη μέρα. Επειδή επικρατεί αλαλούμ με κανονισμούς και πρακτικές, καλού-κακού να έχεις το λαπτοπ σε ξεχωριστή θήκη μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Όλες με A320.
Παντως οι εταιρειες προειδοποιουσαν κ προειδοποιουν ακομα να ενημερωθεις για τους περιορισμους του κρατους που θελεις να εισελθεις. Δεν νομιζω να ειναι ευθυνη της Aegean αν καποιος δεν ηξερε τι ισχυει στη χωρα.
Η 1η πτηση απο/για ρομα εβαλε τις χειραποσκευες κανονικα. Θα ειμαι στη 2η..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Παντως οι εταιρειες προειδοποιουσαν κ προειδοποιουν ακομα να ενημερωθεις για τους περιορισμους του κρατους που θελεις να εισελθεις. Δεν νομιζω να ειναι ευθυνη της Aegean αν καποιος δεν ηξερε τι ισχυει στη χωρα.
Η 1η πτηση απο/για ρομα εβαλε τις χειραποσκευες κανονικα. Θα ειμαι στη 2η..
Ειχες κλεισει εισιτηριο προ ιου με χειραποσκευη μονο και σου την πηραν πανω κανονικα?ειχες και αλλο προσωπικο αντικειμενο(εννοω κανα μικρο τσαντακι)ή μονο τη χειραποσκευη?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειχες κλεισει εισιτηριο προ ιου με χειραποσκευη μονο και σου την πηραν πανω κανονικα?ειχες και αλλο προσωπικο αντικειμενο(εννοω κανα μικρο τσαντακι)ή μονο τη χειραποσκευη?
Τιποτε απο αυτα. Μετεφερα τι μου ειπαν. Επετρεπαν οτι λεει το σαιτ κ με ενδιαφερει: 1 χειραποσκευη/ατομο. Η πτηση ειχε πολυ χαμηλη πληροτητα κ δεν ξερω ποσο αυστηροι ηταν με το προσωπικο αντικειμενο. Θα γραψω την εμπειρια μου μολις την αποκτησω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κανονικοτητα. Παιρνεις μια χειραποσκευη η πρ. αντικειμενο οπως ακριβως γραφουν στο σαιτ. Αν εχεις 2η παει κατω δωρεαν. Η γυναικεια τσαντα πχ θεωρειται πρ. αντικειμενο. Η χειραποσκευη μπορει να ειναι τρολει με ροδακια κανονικα. Τωρα που οι πληροτητες ειναι χαμηλες ειδα θηριωδη τρολει στην καμπινα χωρίς προβλημα.
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Εγώ έκλεισα με aegean και στη τιμή είναι μια βαλίτσα καμπίνας και μία μέχρι 23 κιλά.Σημερα με ενημέρωσαν με μέιλ για τους νέους κανονισμούς, ότι μαζί μου θα έχω ή τη τσάντα μου ή τη τσάντα με το λάπτοπ ή τη μικρή βαλίτσα. Δε γίνεται να μην έχω τη τσάντα μου μαζί μου. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω το λάπτοπ στη βαλίτσα καμπίνας. Δεν έχω τσάντα για λάπτοπ όμως το χρειάζομαι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Εγώ έκλεισα με aegean και στη τιμή είναι μια βαλίτσα καμπίνας και μία μέχρι 23 κιλά.Σημερα με ενημέρωσαν με μέιλ για τους νέους κανονισμούς, ότι μαζί μου θα έχω ή τη τσάντα μου ή τη τσάντα με το λάπτοπ ή τη μικρή βαλίτσα. Δε γίνεται να μην έχω τη τσάντα μου μαζί μου. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω το λάπτοπ στη βαλίτσα καμπίνας. Δεν έχω τσάντα για λάπτοπ όμως το χρειάζομαι.
Μπορείς να το βάλεις και είναι καλύτερα φυσικά από την μεγάλη βαλίτσα.Να προσέξεις το όριο κιλών για την βαλίτσα καμπίνας.
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Μίλησα με aegean. Μέσα στο αεροπλάνο επιτρέπεται μόνο μια χειραποσκευή, είτε τσάντα γυναικεία ή ανδρική είτε τσάντα λαπτοπ είτε βαλίτσα καμπίνας. Συνδυασμοί δε γίνονται. Εγώ που θέλω τη γυναικεία τσάντα μου μαζί μου, μου απέκλεισαν τη βαλίτσα καμπίνας και μου είπαν πως θα μπει με τις μεγάλες βαλίτσες αλλά θα πρέπει να πληρώσω 25 ευρώ συν. Πλήρωσα και η βαλιτσούλα μου θα πάει με τις μεγάλες και έχω όριο κιλών τα 23 και όχι τα 8. Το λάπτοπ με καίει όμως. Αν το βάλω στη βαλίτσα τι θα μου πουν; να το πετάξω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom