Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Μίλησα με aegean. Μέσα στο αεροπλάνο επιτρέπεται μόνο μια χειραποσκευή, είτε τσάντα γυναικεία ή ανδρική είτε τσάντα λαπτοπ είτε βαλίτσα καμπίνας. Συνδυασμοί δε γίνονται. Εγώ που θέλω τη γυναικεία τσάντα μου μαζί μου, μου απέκλεισαν τη βαλίτσα καμπίνας και μου είπαν πως θα μπει με τις μεγάλες βαλίτσες αλλά θα πρέπει να πληρώσω 25 ευρώ συν. Πλήρωσα και η βαλιτσούλα μου θα πάει με τις μεγάλες και έχω όριο κιλών τα 23 και όχι τα 8. Το λάπτοπ με καίει όμως. Αν το βάλω στη βαλίτσα τι θα μου πουν; να το πετάξω;
Το εισιτηριο σου το χες κλεισει προ κορονοιου?γιατι εχω και εγω το ιδιο θεμα μαζι σου..οσο για το λαπτοπ δε θα σου πουν κατι αν το βαλεις στη βαλιτσα που θα παει αμπαρι,γιατι δε την ελεγχει κανεις οπως ελεγχουν την χειραποσκευη,απλα ισως αν χαθει η βαλιτσα να μεινεις χωρις λαπτοπ πολλες μερες ή να σπασει γιατι δε συμπεριφερονται και με τρομερη ευλαβεια στις βαλιτσες οταν τις τοποθετουν στ αεροπλανο ή της ξεφορτωνουν απ αυτο...προτεινω να παρεις οσο το δυνατον μεγαλυτερη γυν.τσαντα και να το βαλεις μεσα σ αυτη
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Το εισιτηριο σου το χες κλεισει προ κορονοιου?γιατι εχω και εγω το ιδιο θεμα μαζι σου..οσο για το λαπτοπ δε θα σου πουν κατι αν το βαλεις στη βαλιτσα που θα παει αμπαρι,γιατι δε την ελεγχει κανεις οπως ελεγχουν την χειραποσκευη,απλα ισως αν χαθει η βαλιτσα να μεινεις χωρις λαπτοπ πολλες μερες ή να σπασει γιατι δε συμπεριφερονται και με τρομερη ευλαβεια στις βαλιτσες οταν τις τοποθετουν στ αεροπλανο ή της ξεφορτωνουν απ αυτο...προτεινω να παρεις οσο το δυνατον μεγαλυτερη γυν.τσαντα και να το βαλεις μεσα σ αυτη
Το έκλεισα πριν από λίγες μέρες. Προχθές μου ήρθε ένα μέιλ σχετικά με τους νέους κανονισμους κι ευτυχώς μου έκοψε και πήρα τηλ στην aegean. 25 ευρώ αν πληρώσεις ονλάιν και 40 αν πληρώσεις στο αεροδρόμιο
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Το έκλεισα πριν από λίγες μέρες. Προχθές μου ήρθε ένα μέιλ σχετικά με τους νέους κανονισμους κι ευτυχώς μου έκοψε και πήρα τηλ στην aegean. 25 ευρώ αν πληρώσεις ονλάιν και 40 αν πληρώσεις στο αεροδρόμιο
συγνώμη δε κατάλαβα δλδ αν μέσα στην χειραποσκευή βάλεις το λαπτοπ ή την τσάντα σου την γυναικεία που κρατάς δεν εισαι οκ?
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
συγνώμη δε κατάλαβα δλδ αν μέσα στην χειραποσκευή βάλεις το λαπτοπ ή την τσάντα σου την γυναικεία που κρατάς δεν εισαι οκ?
Το λάπτοπ το βάζεις μέσα στη βαλίτσα αλλά με δική σου ευθύνη γιατί μπορεί να σπάσει. Η χρέωση αφορά στη 2η χειραποσκευή ή βαλίτσα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Το λάπτοπ το βάζεις μέσα στη βαλίτσα αλλά με δική σου ευθύνη γιατί μπορεί να σπάσει. Η χρέωση αφορά στη 2η χειραποσκευή ή βαλίτσα.
μιλάω για το τεμάχιο που δικαιούσαι στο αεροπλάνο, η χειραποσκευή χωράει μέσα (χωρίς κινδυνο να σπάσει) το λαπτοπ το οποίο καταλαμβάνει περίπου το 1/4 άμα θες βάζεις και γυναικεία τσάντα και πάλι περισσεύει χώρος... καταλαβαινω κάτι λάθος?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Μίλησα με aegean. Μέσα στο αεροπλάνο επιτρέπεται μόνο μια χειραποσκευή, είτε τσάντα γυναικεία ή ανδρική είτε τσάντα λαπτοπ είτε βαλίτσα καμπίνας. Συνδυασμοί δε γίνονται. Εγώ που θέλω τη γυναικεία τσάντα μου μαζί μου, μου απέκλεισαν τη βαλίτσα καμπίνας και μου είπαν πως θα μπει με τις μεγάλες βαλίτσες αλλά θα πρέπει να πληρώσω 25 ευρώ συν. Πλήρωσα και η βαλιτσούλα μου θα πάει με τις μεγάλες και έχω όριο κιλών τα 23 και όχι τα 8. Το λάπτοπ με καίει όμως. Αν το βάλω στη βαλίτσα τι θα μου πουν; να το πετάξω;
Αφου πληρωσες βαλιτσαρα 23 κιλων, γιατι δε βαζεις 2-3 γυναικειες τσαντες μεσα, οσες θελεις και παιρνεις το λαπτοπ σε τσαντα λαπτοπ.
Εγω στην Aegean παιρνω μαζι τσαντα λαπτοπ χωρις λαπτοπ γιατι χωραει αλλα 2-3 κιλα μπαγκαζια.
Παρεμπιπτοντως σε λιγες μερες πεταω με εισιτηριο που εκλεισα τον χειμωνα, η 8κιλη χειραποσκευη παει στο αμπαρι διχως επιπλεον χρεωση . Απορω γιατι σου ειπαν να πληρωσεις 25 ευρω.
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
μιλάω για το τεμάχιο που δικαιούσαι στο αεροπλάνο, η χειραποσκευή χωράει μέσα (χωρίς κινδυνο να σπάσει) το λαπτοπ το οποίο καταλαμβάνει περίπου το 1/4 άμα θες βάζεις και γυναικεία τσάντα και πάλι περισσεύει χώρος... καταλαβαινω κάτι λάθος?
Επειδή αλλάζω τόπο, οι βαλίτσες μου είναι γεμάτες και το πολυ να χωρέσουν το μικρό μου λαπτοπ και τίποτε περισσότερο.
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Αφου πληρωσες βαλιτσαρα 23 κιλων, γιατι δε βαζεις 2-3 γυναικειες τσαντες μεσα, οσες θελεις και παιρνεις το λαπτοπ σε τσαντα λαπτοπ.
Εγω στην Aegean παιρνω μαζι τσαντα λαπτοπ χωρις λαπτοπ γιατι χωραει αλλα 2-3 κιλα μπαγκαζια.
Παρεμπιπτοντως σε λιγες μερες πεταω με εισιτηριο που εκλεισα τον χειμωνα, η 8κιλη χειραποσκευη παει στο αμπαρι διχως επιπλεον χρεωση . Απορω γιατι σου ειπαν να πληρωσεις 25 ευρω.
Αυτο κατάλαβα κι εγώ αλλά στο τηλέφωνο μου είπαν πως πρέπει να πληρώσω... έχω μια μεγάλη βαλίτσα και μια καμπίνας που τώρα έχει όριο τα 23 κιλά κι όχι τα 8, οπότε θα τη γεμίσω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.546
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παρεμπιπτοντως σε λιγες μερες πεταω με εισιτηριο που εκλεισα τον χειμωνα, η 8κιλη χειραποσκευη παει στο αμπαρι διχως επιπλεον χρεωση . Απορω γιατι σου ειπαν να πληρωσεις 25 ευρω.
Γιατι τους είπε οτι θελει να εχει 2 χειραποσκευες, τσάντα κ βαλίτσα.
πολυ να χωρέσουν το μικρό μου λαπτοπ και τίποτε περισσότερο.
Βάλε το λαπτοπ στην τσαντα που θα έχεις στην καμπινα η οποία μπορεί να ειναι βαλιτσα καμπινας 8 κιλη*. Μην πάρεις τσαντα. Ετσι θα έχεις 8 κιλά επιπλεον. Μην βάλεις το λαπτοπ στη μεγαλη.

*edit ή οτιδήποτε στις ενδεδειγμένες διαστάσεις και κιλά.
 
Last edited:

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Γιατι τους είπε οτι θελει να εχει 2 χειραποσκευες, τσάντα κ βαλίτσα.

Βάλε το λαπτοπ στην τσαντα που θα έχεις στην καμπινα η οποία μπορεί να ειναι βαλιτσα καμπινας 8 κιλη*. Μην πάρεις τσαντα. Ετσι θα έχεις 8 κιλά επιπλεον. Μην βάλεις το λαπτοπ στη μεγαλη.

*edit ή οτιδήποτε στις ενδεδειγμένες διαστάσεις και κιλά.
Καλησπέρα. Τελικά έβαλα στη μικρή βαλίτσα το λαπτοπ, τη παρέδωσα, την έβαλαν μέσα και πήρα το boarding pass κι έφυγα. Στο χώρο αναμονής ένας κύριος ζητούσε να δει τα διαβατήρια των επιβατών αλλά το δικό μου δε το ζήτησε. Αυτάκια ανοιχτά γιατί τώρα τηρείται σειρά προτεραιότητας και φωνάζουν πρώτα να επιβιβαστούν οικογένειες με παιδιά, μετά όσους κάθονται στο παράθυρο κοκ. Στο αεροπλάνο μας έδωσαν να συμπληρώσουμε ένα έντυπο με τα στοιχεία μας, όνομα, διεύθυνση, από που ξεκινήσαμε το ταξίδι, που πάμε, τηλέφωνο, διευθυνση της κατοικίας μας, διεύθυνση του μέρους που θα μείνουμε για να μας βρουν σε περίπτωση ασθένειας. Πάντα μάσκα μέσα στο αεροδρομιο και στο αεροπλάνο. Το δικό μου ήταν γεμάτο κόσμο. Κάποιοι κρατούσαν τσαντάκια μαζί με βαλίτσες καμπίνας. Αυτά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Κανονικοτητα. Παιρνεις μια χειραποσκευη η πρ. αντικειμενο οπως ακριβως γραφουν στο σαιτ. Αν εχεις 2η παει κατω δωρεαν. Η γυναικεια τσαντα πχ θεωρειται πρ. αντικειμενο. Η χειραποσκευη μπορει να ειναι τρολει με ροδακια κανονικα. Τωρα που οι πληροτητες ειναι χαμηλες ειδα θηριωδη τρολει στην καμπινα χωρίς προβλημα.
Επιβεβαιωνω, εχθες απο Θεσσαλονικη μονο μια χειραποσκευη επανω και μαλιστα σταματησαν πολλους στο gate γιατι δεν ειχαν ιδεα.
Φυσικα μια χαρα μπηκαν οι 8κιλες στο αμπαρι διχως χρεωση, επιτελους απαλλαγη απο το αγχος για τα σακουλακια με τα υγρα. Ξεμπερδευεις σε 10λ με την παραλαβη απο τον ιμαντα Οσο θυμαμαι εκεινη την αναμονη 1 ωρα περσι τετοια εποχη...
 

Kostass

Member
Μηνύματα
210
Likes
362
Επιβεβαιωνω, εχθες απο Θεσσαλονικη μονο μια χειραποσκευη επανω και μαλιστα σταματησαν πολλους στο gate γιατι δεν ειχαν ιδεα.
Φυσικα μια χαρα μπηκαν οι 8κιλες στο αμπαρι διχως χρεωση, επιτελους απαλλαγη απο το αγχος για τα σακουλακια με τα υγρα. Ξεμπερδευεις σε 10λ με την παραλαβη απο τον ιμαντα Οσο θυμαμαι εκεινη την αναμονη 1 ωρα περσι τετοια εποχη...
Δε ξερω,αλλα επειδη εχω λιγοτερη κι απο ελαχιστη εμπειρια οσον αφορα τα αεροπορικα,καπως εχω μπερδευτει με ολο αυτο το πραγμα με τις αποσκευες.Στο φθηνοτερο ναυλο δηλαδη επιτρεπεται κλασσικα ας πουμε στην καμπινα ενα προσωπικο αντικειμενο(μπανανα,σακιδιο πλατης,γυναικεια τσαντα κ.ο.κ) ενω η 8κιλη οχι πια στην καμπινα αλλα κατεβαινει στο αμπαρι,δωρεαν ομως?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.683
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom