Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Δε εχω χρησιμοποιησει aegean τα τελευταια χρονια. εχω κλεισει εισητηρια flex λισσαβωνα αθηνα. το εισητηριο λεει οτι δικαιουμαι χειραποσκευη 8 κιλα. η διασταση λεει 40χ30χ20.
Εχω βαλιτσα 55χ35χ20 και εχω κανει αρκετα ταξιδια με ραιαν χωρις προβλημα.
Ειναι τοσο αυστηρα τα ορια;; θα χρειαστει να αγορασω νεα βαλιτσα;
Μάλλον κάτι κατάλαβες λάθος, στο flex εισιτήριο δικαιούσαι χειραποσκευή με μέγιστο βάρος 8 κιλά και διαστάσεις 56εκ. x 45εκ. x 25εκ. . Επίσης ένα προσωπικό αντικείμενο, που να χωρά κάτω από το μπροστινό κάθισμα. Εκτός αν πετάς με συνεργαζόμενη εταιρεία, οπότε τα όρια θα μπορούσε να είναι διαφορετικά.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.337
Τα μικρότερα όρια είναι για τα ελικοφόρα που έχουν μικρότερη καμπίνα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
@adiaforos Είδα αυτό και έκανα την ερώτηση. Αλλά τελικά είναι όπως τα λες.
View attachment 355613
Θεωρώ πως οι διαστάσεις που αναγράφονται αφορούν το προσωπικό αντικείμενο (τυπικές διαστάσεις γυναικείας τσάντας) και όχι την χειραποσκευή των 8 κιλών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Επανηλθε το "προσωπικο αντικειμενο" στα economy flex? Πολυ ευχαριστο.
Γιατι τον Αυγουστο η εταιρεια με υποχρεωσε να πληρωσω την 8κιλη ως αποσκευη επειδη ειχα και γυναικεια τσαντα, ειχε αλλαξει η πολιτικη. Επετρεπε μονο την 8κιλη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Επανηλθε το "προσωπικο αντικειμενο" στα economy flex? Πολυ ευχαριστο.
Γιατι τον Αυγουστο η εταιρεια με υποχρεωσε να πληρωσω την 8κιλη ως αποσκευη επειδη ειχα και γυναικεια τσαντα, ειχε αλλαξει η πολιτικη. Επετρεπε μονο την 8κιλη.
Μα νομίζω στην economy flex υπήρχε εξαρχής. Στην economy light είναι ο περιορισμός.
 

Emiemi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
θελω να ρωτησω ...πηρε πισω τα χρηματα του κανεις απο το voucher Aegean που δεν χρησιμοποιησε?? αν ναι ..σε ποσο καιρο? εγω μετα απο τον 1 χρονο ζητησα να μου επιστρεψουν τα χρηματα μου αλλα αραγε θα παρει κι αυτο χρονο...χρονια?
 

Ntite

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα, εχω κλείσει εισητήρια μεσω Aegean (πολύ ακριβά) για το Αυγουστο στην κατηγορία Light, ελαβα email απο την Olympic (καθώς αυτή εκτελεί την συγκεκριμένη πτήση) οτι υπάρχει αλλαγή στην ώρα (10 λεπτά αργότερα απο την αρχική ώρα) και οτι αν αρνηθώ την αλλαγή εχω 3 επιλογές να αλλάξω την κράτηση, να ζητήσω refund η να ζητήσω Voucher, εαν αρνηθώ υπάρχει περίπτωση να πάρω πίσω ολο το ποσό που εδωσα παρόλο που στα εισητήρια κατηγορίας light δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Καλησπέρα, εχω κλείσει εισητήρια μεσω Aegean (πολύ ακριβά) για το Αυγουστο στην κατηγορία Light, ελαβα email απο την Olympic (καθώς αυτή εκτελεί την συγκεκριμένη πτήση) οτι υπάρχει αλλαγή στην ώρα (10 λεπτά αργότερα απο την αρχική ώρα) και οτι αν αρνηθώ την αλλαγή εχω 3 επιλογές να αλλάξω την κράτηση, να ζητήσω refund η να ζητήσω Voucher, εαν αρνηθώ υπάρχει περίπτωση να πάρω πίσω ολο το ποσό που εδωσα παρόλο που στα εισητήρια κατηγορίας light δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων?
Αφου σου λενε οτι μπορεις να παρεις refund, παρτο.
 

Ntite

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Αφου σου λενε οτι μπορεις να παρεις refund, παρτο.
Βασικά θα ηθελα να ταξιδεψω, ομως λογω καποιων προβλημάτων πολύ πιθανό να μην μπορώ, ηθελα να δω αν εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία η και άποψη γιατί δεν πιστέυω οτι είναι τοσο απλό να δώσουν refund ειδικά για μια αλλαγή 10 λεπτών στην ώρα αναχώρησης, αν μου τα δίνουν πάντως θα τα πάρω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Βασικά θα ηθελα να ταξιδεψω, ομως λογω καποιων προβλημάτων πολύ πιθανό να μην μπορώ, ηθελα να δω αν εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία η και άποψη γιατί δεν πιστέυω οτι είναι τοσο απλό να δώσουν refund ειδικά για μια αλλαγή 10 λεπτών στην ώρα αναχώρησης, αν μου τα δίνουν πάντως θα τα πάρω...
Αν χρειαζεσαι τα λεφτα αμεσα για ταξιδι, υπολογισε οτι θα αργησουν.
Αλλα καποιοι, οπως εγω, προτιμουμε το refund παρα τα voucher.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
εαν αρνηθώ υπάρχει περίπτωση να πάρω πίσω ολο το ποσό που εδωσα παρόλο που στα εισητήρια κατηγορίας light δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων?
Ακριβώς, θα τα πάρεις πίσω γιατί έτσι ορίζει ο κανονισμός, δεν είναι δική σου υπαιτιότητα. Ο χρόνος δεν έχει σημασία, είναι υποχρεωμένοι να σ' ενημερώσουν ακόμα κι αν πρόκειται για 5 λεπτά.
Είναι γεγονός όμως ότι αν επιλέξεις επιστροφή χρημάτων θα αργήσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom