Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

xristoskb

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα !!! Επειδή έχω πολύ καιρό να ταξιδέψω με αεροπλάνο και τον Ιούλιο έχω προγραμματίσει ταξίδι για εξωτερικό, θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

1. Εφόσον έχω κλείσει οικογενειακά εισιτήρια χαμηλού ναύλου χωρίς παραδοτέες αποσκευές, ποια διαδικασία θα ακολουθήσω μετά το ηλεκτρονικό check-in 48 ώρες πριν το ταξίδι. Θα μεταβώ κατευθείαν στον έλεγχο αποσκευών-επιβατών χωρίς έλεγχο βάρους των χειραποσκευών ή θα περάσω πρώτα από τον γκισέ όπου ζυγίζονται οι παραδοτέες αποσκευές για να εξακριβωθεί το βάρος των 8 κιλών/χειραποσκευή ?

2. Στην 2η περίπτωση εαν διαπιστωθεί υπέρβαση βάρους θα πληρώσω επιτόπου την οικονομική επιβάρυνση ή θα φύγω να πληρώσω σε άλλο σημείο και ξανά πάλι στην ουρά από το τέλος ?

3. Θα ταξιδέψω Ρώμη με Sky express και θα επιστρέψω με aegean. Ακολουθού την ίδια πολιτική ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα και σε σένα.

Θα μεταβώ κατευθείαν στον έλεγχο αποσκευών-επιβατών χωρίς έλεγχο βάρους των χειραποσκευών
Ακριβώς έτσι
ή θα περάσω πρώτα από τον γκισέ όπου ζυγίζονται οι παραδοτέες αποσκευές για να εξακριβωθεί το βάρος των 8 κιλών/χειραποσκευή ?
Η χειραποσκευές τέτοιου τύπου ζυγίζονται λίγο πριν τη πύλη επιβίβασης, κανόνισε να είσαι εντάξει με το απαιτούμενο βάρος.
θα πληρώσω επιτόπου την οικονομική επιβάρυνση
Απ΄ ότι έχω δει ναι, επιτόπου.
Ακολουθού την ίδια πολιτική ?
Να ελέγξεις τους όρους εισιτηρίου της Sky, νομίζω αυτή δίνει κι ένα προσωπικό αντικείμενο πέρα απ' την 8κιλη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Να ελέγξεις τους όρους εισιτηρίου της Sky, νομίζω αυτή δίνει κι ένα προσωπικό αντικείμενο πέρα απ' την 8κιλη.
Έτσι είναι, 8κιλη και προσωπικό αντικείμενο. (Έκανα την πτήση Αθήνα - Ρώμη στις 3/6)
 
Last edited:

casper

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Καλησπέρα σε ολους! Ταξίδευα από Λονδίνο αθηνα στις 20/6. Είχα κάνει κανονικά τσεκ ιν και το βράδυ της 19/6 ιδεοψυχαναγκαστικα καθαρά μπαίνω στην εφαρμογή να τσεκάρω ότι έχω το εισιτήριο στο κινητό. Βλέπω ότι δεν υπάρχει καμία πτήση στον λογαριασμό μου. Λέω θα κόλλησε και κάνω log out και πάλι log in. Τα ίδια. Μπαίνω από εφαρμογή με τα πολλά βλέπω φαρδιά πλατιά γράμματα ότι ακυρώθηκε η πτήση. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΕΙΛ η δεν πήρε τηλ. Απλά το ακύρωσε και ούτε καν υπήρχε ένας άνθρωπος στο αεροδρόμιο πριν την πτήση να φροντίσει να δώσει εξηγήσεις και να διευκολύνει τους επιβάτες. Ξενοδοχεία ούτε για δείγμα για τους περισσότερους στην πτήση, η εταιρία να λέει κάντε ότι θέλετε και αν βρειτε να μείνετε κάπου στείλτε παραστατικά για αποζημίωση. Τα έριχναν στο Heathrow πλην όμως ήταν η μοναδική πτηση που ακυρώθηκε σε όλο το αεροδρόμιο, και οι υπεύθυνοι του αεροδρομίου είπαν ξεκάθαρα ότι ήταν απόφαση της εταιριας να ακυρώσει την πτήση.

στο δια ταύτα, έχω κάνει αίτηση για αποζημίωση ξενοδοχείου, γεύματος και 400€ για την ακύρωση (πέταξα με την πτήση της επόμενης ημέρας). Περίπου ποσό καιρό κάνουν να απαντήσουν στο αιτημα και να καταβάλουν την αποζημίωση;
 
D

Delmem38110

Guest
στο δια ταύτα, έχω κάνει αίτηση για αποζημίωση ξενοδοχείου, γεύματος και 400€ για την ακύρωση (πέταξα με την πτήση της επόμενης ημέρας). Περίπου ποσό καιρό κάνουν να απαντήσουν στο αιτημα και να καταβάλουν την αποζημίωση;
από παρόμοια δικιά μου εμπειρία μερικές μέρες, δεν είχε ξεπεράσει τη βδομάδα... αλλά πρέπει να λάβεις υπόψιν και τον φόρτο.
 

casper

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Στο τηλέφωνο τα έριχναν στο Χίθροου ασχετως που ήταν η μοναδική ακυρωμένη πτήση από όλο το αεροδρόμιο. Ελπίζω να μην επιμείνουν και απλά να δώσουν την αποζημίωση που οφείλουν. Είναι που είναι απαράδεκτοι, ας μην γίνουν και γελοίοι 😂
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα σε ολους! Ταξίδευα από Λονδίνο αθηνα στις 20/6. Είχα κάνει κανονικά τσεκ ιν και το βράδυ της 19/6 ιδεοψυχαναγκαστικα καθαρά μπαίνω στην εφαρμογή να τσεκάρω ότι έχω το εισιτήριο στο κινητό. Βλέπω ότι δεν υπάρχει καμία πτήση στον λογαριασμό μου. Λέω θα κόλλησε και κάνω log out και πάλι log in. Τα ίδια. Μπαίνω από εφαρμογή με τα πολλά βλέπω φαρδιά πλατιά γράμματα ότι ακυρώθηκε η πτήση. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΕΙΛ η δεν πήρε τηλ. Απλά το ακύρωσε και ούτε καν υπήρχε ένας άνθρωπος στο αεροδρόμιο πριν την πτήση να φροντίσει να δώσει εξηγήσεις και να διευκολύνει τους επιβάτες. Ξενοδοχεία ούτε για δείγμα για τους περισσότερους στην πτήση, η εταιρία να λέει κάντε ότι θέλετε και αν βρειτε να μείνετε κάπου στείλτε παραστατικά για αποζημίωση. Τα έριχναν στο Heathrow πλην όμως ήταν η μοναδική πτηση που ακυρώθηκε σε όλο το αεροδρόμιο, και οι υπεύθυνοι του αεροδρομίου είπαν ξεκάθαρα ότι ήταν απόφαση της εταιριας να ακυρώσει την πτήση.

στο δια ταύτα, έχω κάνει αίτηση για αποζημίωση ξενοδοχείου, γεύματος και 400€ για την ακύρωση (πέταξα με την πτήση της επόμενης ημέρας). Περίπου ποσό καιρό κάνουν να απαντήσουν στο αιτημα και να καταβάλουν την αποζημίωση;
Εδώ και μέρες το αεροδρόμιο είχε ζητήσει από τις αεροπορικές να μειώσουν τις πτήσεις κατά 10% λόγω των προβλημάτων που υπήρχαν.

Χάος στο Heathrow - Το αεροδρόμιο ζητά περικοπές πτήσεων από τις αεροπορικές

Μήπως ήταν τέτοια περίπτωση η ακύρωση;

Φυσικά αυτό δεν δικαιολογεί την μη έγκαιρη ειδοποίσηση ή ότι δεν υπήρχε όπως λες κάποιος να ενημερώσει στο αεροδρόμιο.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Γιατί υπάρχουν τόσο πολλές ακυρώσεις φέτος σε όλη την Ευρώπη;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Γιατί υπάρχουν τόσο πολλές ακυρώσεις φέτος σε όλη την Ευρώπη;
Διάφοροι λόγοι αλλά βασικά νομίζω η έλλειψη προσωπικού που έδιωξαν στις καραντίνες(2020) και τώρα δεν είναι διαθέσιμο να το ξαναπροσλάβουν.
 

VeganFox

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Δεν μπορείς να κάνεις προαγορά μέσω της διαχείρισης της κράτησης;Στο αεροδρόμιο είναι ακριβότερα.

Επιπλέον αποσκευή & Υπέρβαρη αποσκευή | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
Δυστυχώς δεν με άφηνε μέσω app, τελικά την πλήρωσα κατευθείαν στο αεροδρόμιο με χρέωση 60€ που ήταν σχετικά καλά με αυτό που περίμενα :) Ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να 'χει
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Ερώτηση της τελευταίας στιγμής. Το προσωπικό αντικείμενο (εισιτήριο flex) έχει διαστάσεις; Θα πάρουμε backpack. Έψαξα το site τους και δεν βρήκα ούτε διαστάσεις ούτε βάρος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα. Ερώτηση της τελευταίας στιγμής. Το προσωπικό αντικείμενο (εισιτήριο flex) έχει διαστάσεις; Θα πάρουμε backpack. Έψαξα το site τους και δεν βρήκα ούτε διαστάσεις ούτε βάρος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δες στο παρόν thread post 253 και μετά (παρεμπιτόντως μετά από δικό σου post και πάλι :haha:)
Aegean Airlines - Χειραποσκευές Aegean
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom