Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

dimitriscrete

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Παιδιά την βοήθεια σας : Είχα πτήση από Ηράκλειο για Μιλάνο μέσω Αθήνας. Η πτήση του Ηρακλείου έφυγε με μια ώρα καθυστέρηση κι έτσι έχασα την πτήση για Μιλάνο. Η Aegean μας έδωσε δωρεάν ξενοδοχείο, δείπνο και πρωινό και με έχει μεταφέρει στην πτήση 24 ώρες μετά αφού δεν έχει θέσεις σε άλλη νωρίτερα. Από όσο διάβασα δικαιούμαι αποζημίωση €400 λόγω του ότι το Μιλάνο είναι 1522 μίλια από Αθήνα. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να λάβω την αποζημίωση ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά την βοήθεια σας : Είχα πτήση από Ηράκλειο για Μιλάνο μέσω Αθήνας. Η πτήση του Ηρακλείου έφυγε με μια ώρα καθυστέρηση κι έτσι έχασα την πτήση για Μιλάνο. Η Aegean μας έδωσε δωρεάν ξενοδοχείο, δείπνο και πρωινό και με έχει μεταφέρει στην πτήση 24 ώρες μετά αφού δεν έχει θέσεις σε άλλη νωρίτερα. Από όσο διάβασα δικαιούμαι αποζημίωση €400 λόγω του ότι το Μιλάνο είναι 1522 μίλια από Αθήνα. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να λάβω την αποζημίωση ;
Τα ζητάς από την Aegean, και αν δε σε ικανοποιήσει παίρνεις τα χαρτιά και την απάντησή τους και τα στέλνεις πακέτο στην ΥΠΑ (Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας). Δε μπορείς να πάς κατευθείαν εκεί, πρέπει να μη σε έχει ικανοποιήσει η απάντηση της αεροπορικής πρώτα.
 
D

Delmem38110

Guest
Παιδιά την βοήθεια σας : Είχα πτήση από Ηράκλειο για Μιλάνο μέσω Αθήνας. Η πτήση του Ηρακλείου έφυγε με μια ώρα καθυστέρηση κι έτσι έχασα την πτήση για Μιλάνο. Η Aegean μας έδωσε δωρεάν ξενοδοχείο, δείπνο και πρωινό και με έχει μεταφέρει στην πτήση 24 ώρες μετά αφού δεν έχει θέσεις σε άλλη νωρίτερα. Από όσο διάβασα δικαιούμαι αποζημίωση €400 λόγω του ότι το Μιλάνο είναι 1522 μίλια από Αθήνα. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να λάβω την αποζημίωση ;

Εδώ είναι τα δικαιώματα σου.
Εδώ η φόρμα επικοινωνίας για να τη στείλεις στην αιγαίου.
στον τύπο επικοινωνίας θα επιλέξεις αίτημα
στην κατηγορία ακριβώς διπλά θα επιλέξεις πρώτα δικαιώματα επιβατών (ΕΚ) 261/2004 και μόλις το πατήσεις θα επιλέξεις την καθυστέρηση πτήσης.
να έχεις έτοιμα τα τραπεζικά σου στοιχεία για να τα εισάγεις, γράφεις το αίτημα σου και έγινε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Χθες μιλούσα με το κέντρο εξυπηρέτησης και μου είπαν πως δεν γίνεται. Βασικά μου είπαν πως δεν επιτρέπονται αλλαγές γιατί δεν τους δίνει τη δυνατότητα το σύστημα.

Τελικα τι ισχύει;
Εχθες που εκλεισα ειδα σε comfort flex και business πως το γραφει ξεκαθαρα για την ιδια μερα ταξιδιου οτι μπορει να γινει αλλαγη σε πτηση νωριτερα στο αεροδρομιο.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Εγώ που έκλεισα μέσω swiss αλλά η 1η μου πτήση εκτελείται από aegean, πρέπει να ακολουθήσω τους κανόνες της aegean για τις χειραποσκευές στην 1η πτήση; (δηλαδή μία χειραποσκευή χωρίς προσωπικό αντικείμενο), ενώ στην swiss μού επιτρέπονται και τα δύο;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Οι πάντες έχουν προσωπικό αντικείμενο μαζί με τη χειραποσκευή σύμφωνα με την εμπειρία μου.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Οι πάντες έχουν προσωπικό αντικείμενο μαζί με τη χειραποσκευή σύμφωνα με την εμπειρία μου.
Μονο μια φορα μου εχει τυχει να γινει ελεγχος προσωπικου αντικειμενου κ χειραποσκευης σε σχεση με τον τυπου του εισητηριου και μετρημα/ζυγισμα επισης της χειραποσκευης. Αλλα μονο μια φορα σε παρα πολλες πτησεις κ δικες μου κ φιλων μου.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Ωχ, από Θεσσαλονίκη φεύγω με Aegean!! 😂

Δεν μπορούσα να διαγράψω το μήνυμα πριν, αλλά είδα στα ψίλα γράμματα του εισιτηρίου της swiss ότι ισχύει η πολιτική αποσκευών της swiss ΑΡΑ μάλλον θα πρέπει να κρύψω την τσάντα μες τη χειραποσκευή για την 1η πτήση. 😅
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Αγόρασα σήμερα εισητήριο εσωτερικού με την προσφορά που τρέχει -50% για πτήσεις έως 15/12. Πήγα να το αλλάξω για την ημερομηνία που όντως με ενδιέφερε και ενώ είχα τσεκάρει ότι τύπος και είδος ναύλου ήταν ακριβώς ο ίδιος και στις 2 ημερονηνιές, μου έβγαλε διαφορά χρέωσης 25ευρώ+. Στην εξυπερετηση μου είπαν ότι σας έβγαλε διαφορά τιμής γιάτι το εισητήριο που αγοράσατε είναι με έκπτωση. Σε παλίοτερα δημοσιεύματα δεν είχε αναφερθεί ότι οτι αν ο τυπος ναυλου είναι ίδιος δεν υπήρχε διφορά τιμής?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Αγόρασα σήμερα εισητήριο εσωτερικού με την προσφορά που τρέχει -50% για πτήσεις έως 15/12. Πήγα να το αλλάξω για την ημερομηνία που όντως με ενδιέφερε και ενώ είχα τσεκάρει ότι τύπος και είδος ναύλου ήταν ακριβώς ο ίδιος και στις 2 ημερονηνιές, μου έβγαλε διαφορά χρέωσης 25ευρώ+. Στην εξυπερετηση μου είπαν ότι σας έβγαλε διαφορά τιμής γιάτι το εισητήριο που αγοράσατε είναι με έκπτωση. Σε παλίοτερα δημοσιεύματα δεν είχε αναφερθεί ότι οτι αν ο τυπος ναυλου είναι ίδιος δεν υπήρχε διφορά τιμής?
Αν η Aegean λεει οτι το να αγορασεις ναυλο με εκπτωση και να προσπαθησεις να τον αλλαξεις σε ημερομηνια που δεν εχει εκπτωση δεν πιανει, τοτε κανενα "δημοσιευμα" δεν θα τους αλλαξει γνωμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom