Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κάποιοι έχουμε βάλει και λουκάνικα σε τσάντα λάπτοπ (με πράσο φυσικά, Σακελλαρίου Καρδίτσας το καλύτερο με διάφορα και βάζω στοίχημα, έτσι για το info) στα ρούχα θα κολλήσουμε;
'Οταν θες να κάνεις διαφήμιση στα λουκάνικα Σακελλαρίου και δεν βρίσκεις άλλο τρόπο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
'Οταν θες να κάνεις διαφήμιση στα λουκάνικα Σακελλαρίου και δεν βρίσκεις άλλο τρόπο.
Στείλε αυτό το μήνυμα στην εταιρεία ώστε να μου στείλει καμία θηλιά δώρο, τζάμπα διαφήμιση θα της κάνω;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στείλε αυτό το μήνυμα στην εταιρεία ώστε να μου στείλει καμία θηλιά δώρο, τζάμπα διαφήμιση θα της κάνω;
Νομίζω πως μια θηλιά δεν φτάνει για να ξεπληρώσεις τη διαφημιστική δαπάνη στον @Defkalion
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.285
Χθες στο Ελευθέριος εκτός από μέτρηση βάρους χειραποσκευής, η υπάλληλος με έβαλε να βάλω μέσα στη βαλίτσα το μικρό γυναικείο τσαντάκι μου. Ζήτησε να δει το boarding μου, είπε ότι το εισιτήριο είναι για ένα αντικείμενο. Επέμενε αρκετά να το κάνω κ το έκανα. Το τσαντάκι ήταν πραγματικά τόσο μικρό που χωρούσε μόνο ταυτότητα κινητό κλειδιά. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
146
Likes
945
Χθες στο Ελευθέριος εκτός από μέτρηση βάρους χειραποσκευής, η υπάλληλος με έβαλε να βάλω μέσα στη βαλίτσα το μικρό γυναικείο τσαντάκι μου. Ζήτησε να δει το boarding μου, είπε ότι το εισιτήριο είναι για ένα αντικείμενο. Επέμενε αρκετά να το κάνω κ το έκανα. Το τσαντάκι ήταν πραγματικά τόσο μικρό που χωρούσε μόνο ταυτότητα κινητό κλειδιά. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.
Δε μου έχουν ζυγίσει ποτέ χειραποσκευή ούτε καν στην easyJet. Αυτό με την τσάντα το είδα από την Αιγαίου φέτος στο Μακεδονία για Αθήνα, νεαρός υποχρεώθηκε να βάλει ένα τσαντάκι στη βαλίτσα καμπίνας "γιατί άλλοι πλήρωσαν περισσότερα γ να έχουν 2ο αντικείμενο".
 

lio13

Member
Μηνύματα
42
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Canada
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Δε μου έχουν ζυγίσει ποτέ χειραποσκευή ούτε καν στην easyJet. Αυτό με την τσάντα το είδα από την Αιγαίου φέτος στο Μακεδονία για Αθήνα, νεαρός υποχρεώθηκε να βάλει ένα τσαντάκι στη βαλίτσα καμπίνας "γιατί άλλοι πλήρωσαν περισσότερα γ να έχουν 2ο αντικείμενο".
Έχω πετάξει δεκάδες φορές με Αιγαίου - μου έχουν ζυγίσει μια φορά χειραποσκευή στο Μακεδονία - ήταν πολύ αυστηροί. Γενικά είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει και νομίζω περισσότερο στο Μακεδονία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δε μου έχουν ζυγίσει ποτέ χειραποσκευή ούτε καν στην easyJet. Αυτό με την τσάντα το είδα από την Αιγαίου φέτος στο Μακεδονία για Αθήνα, νεαρός υποχρεώθηκε να βάλει ένα τσαντάκι στη βαλίτσα καμπίνας "γιατί άλλοι πλήρωσαν περισσότερα γ να έχουν 2ο αντικείμενο".
Τι εννοείς υποχρεώθηκε; Δεν ήταν από πριν υποχρέωση του εφόσον έκλεισε τον φθηνότερο ναύλο που δεν περιλαμβάνει άλλο αντικείμενο;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Τι εννοείς υποχρεώθηκε; Δεν ήταν από πριν υποχρέωση του εφόσον έκλεισε τον φθηνότερο ναύλο που δεν περιλαμβάνει άλλο αντικείμενο;
Εννοεί ότι η κουβέντα έγινε για ένα τσαντάκι που έτσι κι αλλιώς χώραγε στην χειραποσκευή που είχε, δεν έφερε δεύτερο back pack μαζί να στερήσει την εταιρεία έσοδα από βαλίτσα ώστε να ασχοληθεί κάποιος μαζί του, ούτε θα έμπαινε στο ντουλάπι του αεροπλάνου να στερήσει χώρο από τους υπόλοιπους.
Παρεμπιπτόντως, το ότι άλλοι πλήρωσαν για να έχουν δεύτερο αντικείμενο δεν αποτελεί επαγγελματική απάντηση από το πλήρωμα της Aegean ή της εταιρείας διαχείρισης, η μόνη επαγγελματική απάντηση αφορά τον ίδιο (το εισιτήριό σας επιτρέπει μόνο ένα αντικείμενο), όχι τρίτους.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εννοεί ότι η κουβέντα έγινε για ένα τσαντάκι που έτσι κι αλλιώς χώραγε στην χειραποσκευή που είχε, δεν έφερε δεύτερο back pack μαζί να στερήσει την εταιρεία έσοδα από βαλίτσα ώστε να ασχοληθεί κάποιος μαζί του, ούτε θα έμπαινε στο ντουλάπι του αεροπλάνου να στερήσει χώρο από τους υπόλοιπους.
Παρεμπιπτόντως, το ότι άλλοι πλήρωσαν για να έχουν δεύτερο αντικείμενο δεν αποτελεί επαγγελματική απάντηση από το πλήρωμα της Aegean ή της εταιρείας διαχείρισης, η μόνη επαγγελματική απάντηση αφορά τον ίδιο (το εισιτήριό σας επιτρέπει μόνο ένα αντικείμενο), όχι τρίτους.
Καλά μπορεί να είχε οποιαδήποτε τσάντα που χωρούσε στη χειραποσκευη, μια ταχυδρομική ή γυναικεία.

Το εισιτήριο αφορά και τρίτους. Δεν γίνεται κάποιοι να το παίζουν έξυπνοι και όσοι είναι τυπικοί να πληρώνουν.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Το εισιτήριο αφορά και τρίτους.
Το εισιτήριο είναι μια σύμβαση ανάμεσα σε εμένα και την εταιρεία. Εγώ σχεδόν πάντα πληρώνω για τους δικούς μου λόγους δύο χειραποσκευές, αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν υπάλληλο να μιλάει για λογαριασμό μου ή εξ ονόματός μου για να απαγορέψει οτιδήποτε σε οποιονδήποτε τρίτο, θα τον «απογειώσω» αν συμβεί μπροστά μου. Αν απαγορέψει κάτι σε κάποιον, θα αφορά τη σύμβαση της εταιρείας με τον άλλον, όχι με εμένα.
Δεν γίνεται κάποιοι να το παίζουν έξυπνοι και όσοι είναι τυπικοί να πληρώνουν.
Νομίζω είναι τελείως άστοχο και προσβλητικό για μεγάλη μερίδα συνταξιδιωτών αυτό, θα αποφύγω να το σχολιάσω περαιτέρω.
Αναρωτιέμαι αν εγώ έχω αγοράσει δύο χειραποσκευές και σκάσω και με μικρό τσαντάκι, που χωράει σε οποιαδήποτε από τις δυο, αν κάποιος νομίζει πάλι ότι το παίζω έξυπνος ή αν θα παρέμβει αντίστοιχα το πλήρωμα για να πάψω να κάνω τον έξυπνο...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν θυμάμαι πτήση με την Aegean από Θεσσαλονίκη που να μην ζυγίζουν τις χειραποσκευες αν και μετά τη δημιουργία του νέου lounge στις εντός Σένγκεν πτήσεις για να είμαι ειλικρινής συνήθως μπαίνω από εκεί και δεν γνωρίζω αν ζυγίζουν στην πύλη. Στο lounge εννοείται πως δεν ζυγίζουν τίποτα.
Πρόσφατα σε πτήση εκτός Σένγκεν ζύγιζαν αλλά η κοπέλα ήταν πολύ ευέλικτη και άφηνε να περάσουν αποσκευές έως 10 κιλά περίπου ακόμη κι αν δεν χωρούσαν για λίγο στο κουτί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Το εισιτήριο είναι μια σύμβαση ανάμεσα σε εμένα και την εταιρεία. Εγώ σχεδόν πάντα πληρώνω για τους δικούς μου λόγους δύο χειραποσκευές, αλλά δεν επιτρέπω σε κανέναν υπάλληλο να μιλάει για λογαριασμό μου ή εξ ονόματός μου για να απαγορέψει οτιδήποτε σε οποιονδήποτε τρίτο, θα τον «απογειώσω» αν συμβεί μπροστά μου. Αν απαγορέψει κάτι σε κάποιον, θα αφορά τη σύμβαση της εταιρείας με τον άλλον, όχι με εμένα.

Νομίζω είναι τελείως άστοχο και προσβλητικό για μεγάλη μερίδα συνταξιδιωτών αυτό, θα αποφύγω να το σχολιάσω περαιτέρω.
Αναρωτιέμαι αν εγώ έχω αγοράσει δύο χειραποσκευές και σκάσω και με μικρό τσαντάκι, που χωράει σε οποιαδήποτε από τις δυο, αν κάποιος νομίζει πάλι ότι το παίζω έξυπνος ή αν θα παρέμβει αντίστοιχα το πλήρωμα για να πάψω να κάνω τον έξυπνο...
Η σύμβαση είναι προσωπική αλλά την ίδια σύμβαση έχουν υπογράψει και όλοι οι υπόλοιποι επιβάτες.

Προσβλητικό,για εμένα, είναι να έχεις πληρώσει για μια χειραποσκευη αλλά να κάνεις την πάπια και να βάζεις στα ντουλάπια και τη δεύτερη χειραποσκευη και το μπουφάν σου κτλ κτλ.
Και "εγώ" να ψάχνω να βρω ντουλαπάκι 5/6 σειρές μακρυά από τη θέση μου την ίδια στιγμή που οι αεροσυνοδοί δεν λένε κουβέντα σε κανέναν και φυσικά η προσωπική ευθύνη πάει περίπατο.

Και προσωπικά δεν το παίζω τυπικός αλλά δεν θα ζητήσω και τον λόγο αν μου κάνουν "παρατήρηση".
Και ούτε θα πάει να το παίξω μάγκας, γιατί το έχω δει και αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom