Χιονισμένα Χριστούγεννα στην Ελλάδα... Κάθε πρόταση δεκτή!!

stamos1972

Member
Μηνύματα
52
Likes
25
Είμαστε οικογένεια (η γυναίκα μου, ο γιος μας 3 ετών και εγώ) και ψάχνουμε προορισμό για το διάστημα 27/12 έως 2/1/2010 στην Ελλάδα.
Η αφετηρία μας είναι η Αθήνα, θα έχουμε αυτοκίνητο και μας ενδιαφέρει να βρούμε χιόνι (και ίσως και κανένα χιονοδρομικό για σκι).
Η αρχική σκέψη ήταν για Βουλγαρία (Μπάνσκο) αλλά μάλλον οι φίλοι του forum μας άλλαξαν γνώμη...

Οπότε σκεφτόμαστε για Βόρεια Ελλάδα.
Έχετε να προτείνεται κάτι? :roll:
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νυμφαιο στο Νομο Φλωρινης. Χωριο κουκλιστικο και πανεμορφο και πολυ χιονι. Πρεπει να κλεισετε νωρις γιατι εχει περιορισμενα καταλυμματα. Γενικα ο νομος Φλωρινας εχει χιονι.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ρε συ Ερσυ πολλες μερες για Νυμφαιο! Ωραια διαδρομη θα ηταν Καστορια Πρεσπες Φλωρινα, εκτος αν ειναι κουραστικο για το παιδι και θελετε να αραξετε καπου ολες τις μερες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Με βαση το Νυμφαιο μπορουν να κανουν ολες αυτες τις εκδρομες που ανεφερες στα περιξ. Προσωπικα το βρισκω πολυ κουραστικο οταν εχεις ενα τριχρονο παιδακι να μενεις καθε βραδι και σε διαφορετικο μερος. Απο το Νυμφαιο μπορουν να πανε ειτε στο χιονοδρομικο στο Βιτσι , ειτε να επισκεφθουν το μεγαλυτερο χιονοδρομικο στη Βιγλα, που ειναι ομως και πιο μακρια. Απο εκει και επειτα μπορουν να επισκεφθουν και τις Πρεσπες. Καστορια και Φλωρινα αξιζουν επισης μια επισκεψη. Απλως κατα τη γνωμη μου το Νυμφαιο ειναι πολυ ομορφο χωριο με πολυ ομορφους ξενωνες για διαμονη. Εχει και δυο ωραιοτατες ταβερνες στην περιοχη : τον Κοντωσωρο στο Ξινο Νερο ΚΟΝΤΟΣΩΡΟΣ :: ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ - ΞΕΝΩΝΑΣ και τον Θωμα στο Σκληθρο.http://www.tavernathomas.gr/istoria.html
 

RENAKY

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καϊμακτσαλαν

Είμαστε οικογένεια (η γυναίκα μου, ο γιος μας 3 ετών και εγώ) και ψάχνουμε προορισμό για το διάστημα 27/12 έως 2/1/2010 στην Ελλάδα.
Η αφετηρία μας είναι η Αθήνα, θα έχουμε αυτοκίνητο και μας ενδιαφέρει να βρούμε χιόνι (και ίσως και κανένα χιονοδρομικό για σκι).
Η αρχική σκέψη ήταν για Βουλγαρία (Μπάνσκο) αλλά μάλλον οι φίλοι του forum μας άλλαξαν γνώμη...

Οπότε σκεφτόμαστε για Βόρεια Ελλάδα.
Έχετε να προτείνεται κάτι? :roll:
Καϊμακτσαλαν για χιονοδρομικο και Παλαιος Αγιος Αθανασιος για διαμονη.
 
Last edited by a moderator:

neikos

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
η φλωρινα ειναι πραγματικα ενας καταπληκτικος προορισμος για τα χριστουγεννα!
οι προορισμοι που αναφερει η ΕΡΣΗ ειναι φανταστικοι +1 απο μενα!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Συμφωνώ με την Έρση (Έρση που είσαι; έχω πάθει σοκ με το αβατάρ σου) το Νυμφαίο είναι πολύ καλή επιλογή για τα Χριστούγεννα εμένα μου αρέσει ο Ξενώνας Νέβεσκα αλλά θα σου επιτρέψω να μείνεις και αλλού :D, είναι χωριό με ωραίους περιπάτους γύρω, έχει πρόσβαση σε πολλές πόλεις, και γενικά δεν θα βαρεθείτε επίσης είναι κρίμα που θα φύγετε από την περιοχή στις 2/1 γιατί στην Καστοριά έχουν την Αποκριά τους των Φώτων και είναι μια καταπληκτική διαφορετική γιορτή και για σας αλλά και για το πιτσιρίκι.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Με βαση το Νυμφαιο μπορουν να κανουν ολες αυτες τις εκδρομες που ανεφερες στα περιξ. Προσωπικα το βρισκω πολυ κουραστικο οταν εχεις ενα τριχρονο παιδακι να μενεις καθε βραδι και σε διαφορετικο μερος. Απο το Νυμφαιο μπορουν να πανε ειτε στο χιονοδρομικο στο Βιτσι , ειτε να επισκεφθουν το μεγαλυτερο χιονοδρομικο στη Βιγλα, που ειναι ομως και πιο μακρια. Απο εκει και επειτα μπορουν να επισκεφθουν και τις Πρεσπες. Καστορια και Φλωρινα αξιζουν επισης μια επισκεψη. Απλως κατα τη γνωμη μου το Νυμφαιο ειναι πολυ ομορφο χωριο με πολυ ομορφους ξενωνες για διαμονη. Εχει και δυο ωραιοτατες ταβερνες στην περιοχη : τον Κοντωσωρο στο Ξινο Νερο ΚΟΝΤΟΣΩΡΟΣ :: ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ - ΞΕΝΩΝΑΣ και τον Θωμα στο Σκληθρο.http://www.tavernathomas.gr/istoria.html

Απλως θεωρω, προσωπικη αποψη παντα, οτι το Νυμφαιο σαν αφετηρια δεν ειναι το καταλληλο.Ειναι κουραστικο το ανεβα κατεβα στο βουνο για τις υπολοιπες διαδρομες. Και δεν χρειαζεται να αλλαζουν συνεχως καταλυμμα. Καστορια + Πρεσπες με διαμονη στην Καστορια και Φλωρινα + Νυμφαιο, με διαμονη στο Νυμφαιο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι και αυτο που λες γινεται, απλως η Καστορια ειναι πολη και δεν ξερω αν θελουν να μεινουν σε πολη η σε χωριο πιο κοντα στη φυση. Εχουν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα. Παντως συμφωνουμε οτι εκεινα τα μερη ειναι πολυ ομορφα για χειμωνιατικες αποδρασεις. Η Ιωαννα Καραγιαννη (πολλες Ιωαννες εχει το forum) εχει δικιο για το καρναβαλι της Καστοριας. Γινεται χαμος.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αφου δεν εχεις καταλήξει ακομα και το σκεφτεσαι για Βορεια Ελλάδα, γιατι δεν το σκέφτεσαι και για Θεσσαλία?
Περτούλι (και χιονοδρονικο), Ελάτη, Λίμνη Πλαστηρα, Μετέωρα... και αν εισαι και πολυ! της περιπέτειας, ανέβα στα Άγραφα...
 

stamos1972

Member
Μηνύματα
52
Likes
25
Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Σχετικά με την ταλαιπωρία και τις μετακινήσεις που λέτε δεν μας ενοχλούν είμαστε “χιλιομετράκιδες” (και οι τρεις μας)!! Δεν θα ήθελα δηλαδή να αλλάξω ξενοδοχεία αλλά να έχω ένα σαν βάση και κάθε μέρα να κάνω ημερήσιες εκδρομές. Το σημαντικό είναι όπου πάμε να βρούμε χιόνι (το γράφω και στον τίτλο). Για την Θεσσαλία αυτό φοβάμαι ότι δηλαδή μπορεί να πέσω στην περίπτωση και να μην βρω χιόνι!
Θέλω να κλείσω και το συντομότερο μπας και πετύχω καλύτερες τιμές (πολλά ζητάω?)
Πάντως ευχαριστώ και πάλι όλους και ότι άλλο έχετε να προσθέσετε ευπρόσδεκτο!!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Βασιλίτσα και τα γύρω χωριά. Το χιονοδρομικό είναι όμορφο και τα βουνά γύρω του απίστευτα. Έχει και πολλά χωριά για βόλτες κτλ. Σα βάση μπορείτε να μείνετε στη Σμίξη ή και στους Φιλίππους. Κάθε μέρα αγριογούρουνο (μα τον Τουτατη) και μπόλικο χιόνι σε σημείο αποκλεισμού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom