Χρήση action cam σε κατάδυση

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλησπέρα,

σκεφτόμαστε καλοκαίρι να πάμε Μαλτα μερικές μέρες και λογω καταδύσεων αρχισα να ψάχνω τρόπους να στηρίξουμε μια action cam στη μάσκα ή στο κεφάλι για να καταγράψουμε τις βουτιες.

Υπαρχει μια οικονομική βαση για διοπτική μάσκα στην αγορα, ιμάντας για κεφαλι και μια μάσκα με ενσωματωμένη τη βάση αλλά δεν βρίσκω πουθενά κάποια κριτική για οτιδήποτε απο αυτα,

εχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα να βοηθήσει λιγο? ευχαριστω! :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Εννοείς κάτι τέτοιο φαντάζομαι?
http://www.skroutz.gr/c/2539/action-cam-accessories.html?keyphrase=gopro+ιμαντας+κεφαλης

Βρίσκεις κρτικές σε ξενόγλωσσα σαιτ όπως αυτό
http://www.bhphotovideo.com/c/product/999128-REG/gopro_achom_001_head_strap_quickclip.html
και εχει και αρκετά βιντεάκια στο YouTube

Δε το εχω δοκιμάσει, είμαι της παλιάς σχολής , κάμερα με θηκούλα αδιάβροχη για να διαλέγω τι τραβάω, αν το δοκιμάσεις πες μας :)
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλησπέρα,ναι,αυτη ειναι μια απο τις επιλογες

σ'ευχαριστώ για το σαιτ θα το ψαξω ;)
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Τελικά αποκτήθηκαν και δοκιμάστηκαν ένα strap κεφαλης και μια χειρολαβη που επιπλέει αν χαθει, εχω την εντύπωση οτι το σταθερό δέσιμο στο κεφάλι ταιριάζει περισσότερο σε δραστηριοτητες ψαροντουφεκου, ναυαγιοκατάδυσης κτλ. αφου με την χειρολαβή ειχαμε την δυνατοτητα συγκεκριμενων λήψεων και φωτογραφισης 360* χωρις να ενοχλει στις κινησεις.

Για του λογου το αληθες ανεβαζω και μερικές φωτο απο το σχολείο που ακολούθησα για να τεστάρω τη μηχανή, για οσους σκέφτονται την αποκτηση της Gopro Hero την προτείνω ανεπιφύλακτα για τα 120 ευρω που κοστίζει!

13443142_10208340539345047_1475535958195465366_o.jpg underwater-rockered-bobber-advanced-diving.jpg 13403918_10208340532544877_895284943530182529_o.jpg 13443113_10208340535304946_2357139391716941277_o.jpg
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Έχει κανείς εμπειρία με υποβρύχιες λήψεις με την dji osmo action cam?

Ο κατασκευαστής δίνει τα 11 μέτρα που σημαίνει φαντάζομαι ότι για κανονικη κατάδυση βλ 10 μέτρα δεν είναι και τόσο καλή ιδέα ή χρήση της, αλλά για συνηθισμένη χρήση στα 2 η 3 μέτρα βάθος κρατάει;
Η θα χρειαστεί αγορά του έξτρα κουβουκλιου που αντέχει ως τα 55 μέτρα;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Έχει κανείς εμπειρία με υποβρύχιες λήψεις με την dji osmo action cam?

Ο κατασκευαστής δίνει τα 11 μέτρα που σημαίνει φαντάζομαι ότι για κανονικη κατάδυση βλ 10 μέτρα δεν είναι και τόσο καλή ιδέα ή χρήση της, αλλά για συνηθισμένη χρήση στα 2 η 3 μέτρα βάθος κρατάει;
Η θα χρειαστεί αγορά του έξτρα κουβουκλιου που αντέχει ως τα 55 μέτρα;
λογικα θα πρεπε, αλλα οι κριτικες της στο νετ δεν συμφωνουν......
Παντως με τα ιδια λεφτα θα προτεινα την την go pro hepo 7 που επισης δινει 10 χωρις κουβουκλιο. Για 2-3 μετρα και χρηση αρκετων ωρων σε ψαροντουφεκο, βουτιες, πισινες , δεν εχει παθει τιποτα. Σταθερη αξια, δοκιμασμενη. Βιντεο 4κ εξαιρετικο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
λογικα θα πρεπε, αλλα οι κριτικες της στο νετ δεν συμφωνουν......
Παντως με τα ιδια λεφτα θα προτεινα την την go pro hepo 7 που επισης δινει 10 χωρις κουβουκλιο. Για 2-3 μετρα και χρηση αρκετων ωρων σε ψαροντουφεκο, βουτιες, πισινες , δεν εχει παθει τιποτα. Σταθερη αξια, δοκιμασμενη. Βιντεο 4κ εξαιρετικο.
Ευχαριστώ για την απάντηση. 👍😎
Τελικά αγόρασα την osmo action, αλλά για βουτιές θα χρησημοποιω καλού κακού την παλιά gopro4 silver που είχε κουβουκλιο για 40, νομίζω εκείνη την εποχή, μέτρα.
Είδα πάντως ένα βίντεο στο νετ που ένας δεν ασφάλισε καλά όταν έκανε αλλαγή μπαταρίας στην osmo action και πήρε νερά με αποτέλεσμα να αχρηστευθεί.
Θέλουν πολύ προσοχή γενικά.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Από επώνυμες φωτογραφικές μηχανές σε θήκη πιο παλιά μέχρι δεκάδες κινέζικες που έχω πάρει, για πέταμα, η καλύτερη για κάθε χρήση που ειχα ποτέ ήταν μια Polaroid 720 κυλινδρική που την επνιξα αφού ξέχασα να βιδώσω καλά το πίσω καπάκι και δυστυχώς το μοντέλο δεν υπάρχει πια ούτε η εταιρεία, (διατηρήθηκε ως brand name).
Ειχα κάνει μια πατέντα με το πλευρικό εξάρτημα προσαρμογής στο λάστιχο της μάσκας, πάνω από το αυτί. Γενικά προτιμώ το πλευρικό εξάρτημα αλλά η κάμερα πρέπει να έχει οπωσδήποτε stabilization αν ειναι στο κεφάλι, όσο ακριβή και νάναι.
Από τις κινέζικες για καλοκαιρινή χρήση θα αγόραζα μια Akaso ή μια SJCAM από το μοντελο 5000 και πάνω κουβαλώντας και εφεδρική μπαταρία.
Από liquidimage με ενσωματωμένη κάμερα ειχα δυο μοντέλα, μου άρεσαν οι δυο πλευρικοί φακοί και η ευκολία αλλά ποιότητα πολύ μέτρια έως χαμηλή.
Από gopro της προηγούμενης δεκαετίας πανάκριβες, σαφώς από hero 4 και εντεύθεν, με τελευταία καλή εντύπωση για την hero 7 αλλά δεν μου άρεσε το πρασίνισμα.
Στην κατάδυση προτιμώ μια >140ο και για τις υπόλοιπες δραστηριότητες μία από 90ο έως 120ο.
Για τοποθέτηση στο κεφάλι προτιμώ την πλευρική αλλά οπωσδήποτε με σταθεροποίηση αλλιώς ζαλίζεσαι κατά την αναπαραγωγή.
Therefore ψηφίζω γενικώς κυλινδρική στο πλάι δεξιά με το σταθερό πλευρικό κιτ και όταν μεγαλώσω θα δοκιμάσω μια sony.
Αν υπάρχει κανενας πιο σχετικός ας συνδράμει.
ΥΓ. καμία δεν μου κράτησε ποτέ πάνω από 2 χρόνια είτε λόγω πνιγμού ειτε λόγω σπασίματος είτε λόγω μπαταρίας που δεν αντικαθίστατο. Thanos έτσι έχασα την Polaroid...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
απο κινεζικες πολυ καλη αναλογια ποιοτητας τιμης μου φανηκε οτι ειχε η Xiaomi MiJia 4K, καπου στα 130 ευρω τιμη μαζι με την αδιαβροχη θηκη...Την πηρα δωρο στην αδερφη μου οταν πηγε μαλβιδες και εκανα ενα test drive πριν την δωσω. Φωτο πολυ μετριες, βιντεο αρκετα καλο, αρκετες επιλογες, σταθεροτητα μετρια , (αναλογα και σε τι τραβουσες 24p παλευοταν).. Τα βιντεο απο υποθαλασσια χρηση ηταν αρκετα καλα, κακη ανταποκριση σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου θα ελεγα το βασικο πλην. Αλλα για 130 μια χαρα.

Εαν δε θελετε τοποθετηση σε κεφαλι και χρηση action cam αλλα καθαρα φωτογραφιση με δυνατοτητα επιλογων κτλ..... π.χ εγω τραβαω μονο για το γουστο μου φωτο και θελω να μπορω να ρυθμισω καποια βασικα, Iso ktl ....ετσι χρησιμοποιω μια παλια κανονικη μηχανη μη αδιαβροχη που και να χαλασει δε με νοιαζει πολυ και θηκη της DiCAPac . Το μανικι ειναι να βρεις την σωστη θηκη, Απο αντοχη την αλλαζω ανα 3 καλοκαιρια γιατι αλλαζω καμερα και για προληπτικους λογους, καμερες εχουν ζησει ολες και καμια δεν πηρε υγρασια, μια χαλασε μονο το zoom λογω λανθασμενης επιλογης θηκης, εβρισκε πανω.
xlarge_7505816-orig.jpg

Μηχανες ευρειας καταναλωσης χωρις case που διαφημιζονται ως αδιαβροχες διαφορες που εχω δει.... νικον, κανον, σονυ κ.τ.λ 3-4 βουτιες μαξ αντεχουν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom