Χριστουγενα στο νυμφαιο η αλλου

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Καλησπερα!
Σκεφτομαι για χριστουγενα φετος το νυμφαιο. Ομως φοβαμαι μηπως ειναι πολυ ερημικα. Αναρωτιεμαι αν θα ηταν καλυτερα να μεινω καστορια η φλωρινα. Η κατι τελειως διαφορετικο διαμονη σε μετσοβο η ζαγοροχωρια. Καποιος που να εχει περασει χριστουγενα εκει?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Καλησπερα!
Σκεφτομαι για χριστουγενα φετος το νυμφαιο. Ομως φοβαμαι μηπως ειναι πολυ ερημικα. Αναρωτιεμαι αν θα ηταν καλυτερα να μεινω καστορια η φλωρινα. Η κατι τελειως διαφορετικο διαμονη σε μετσοβο η ζαγοροχωρια. Καποιος που να εχει περασει χριστουγενα εκει?
Για πόσες μέρες μιλάμε;Στο Νυμφαίο με το ζόρι δύο διανυκτερεύσεις.Δεν πάει παραπάνω..Αν είναι περισότερες κοίταξε αλλού.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ζαγοροχώρια είναι πολύ ωραία στολισμένα τα Χριστούγεννα, τα χωριά πολλά το ίδιο και οι επιλογές για διαμονή. Και το Μέτσοβο επίσης. Η Καστοριά και η Φλώρινα πάλι προτιμότερες από το Νυμφαίο.

Ψηφίζω κι εγώ πως είναι πάρα πολλές μέρες οι 4 για Νυμφαίο. Μία μέρα θα έμενα, άντε το πολύ-πολύ δύο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ζαγοροχώρια με Μέτσοβο μπορούν να συνδιαστουν κάπως. Οι μέρες για Ζαγοροχώρια δεν είναι βέβαια πολλές αλλά μπορείτε να περάσετε στην επιστροφή από Μέτσοβο.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σιγουρα θα ειναι ομορφα στο Νυμφαίο, αλλά όπως λένε και οι υπόλοιποι όχι για 4 ημερες, μονο εκει.
Μπορεις να το συνδιάσεις, ή να μοιράσεις τις διανυκετρεύσεις με τις εξής κοντινές περιοχές:
Φλώρινα(45' απο Νυμφαιο)
Καστοριά(1ώρα απο Νυμφαιο)
Πρέσπες(Μικρολίμνη, 1,5ώρα από Νυμφαιο)
Επίσης είναι ωραια εξόρμηση εκει κοντα και μια γύρα στα οινοποιεία της περιοχής προς το Αμύνταιο, που κάποια ειναι και επισκέψιμα με δοκιμή κρασιών κλπ

Τωρα αν επικεντρωθείς σε άλλη περιοχή, όπως Ζαγοροχώρια, θέλει άλλη συζητηση και ψάξιμο.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Σιγουρα θα ειναι ομορφα στο Νυμφαίο, αλλά όπως λένε και οι υπόλοιποι όχι για 4 ημερες, μονο εκει.
Μπορεις να το συνδιάσεις, ή να μοιράσεις τις διανυκετρεύσεις με τις εξής κοντινές περιοχές:
Φλώρινα(45' απο Νυμφαιο)
Καστοριά(1ώρα απο Νυμφαιο)
Πρέσπες(Μικρολίμνη, 1,5ώρα από Νυμφαιο)
Επίσης είναι ωραια εξόρμηση εκει κοντα και μια γύρα στα οινοποιεία της περιοχής προς το Αμύνταιο, που κάποια ειναι και επισκέψιμα με δοκιμή κρασιών κλπ

Τωρα αν επικεντρωθείς σε άλλη περιοχή, όπως Ζαγοροχώρια, θέλει άλλη συζητηση και ψάξιμο.
Μηπως να το εκανα σαν εκδρομη στις γυρω περιοχες?για να μην αλλαζω ξενοδοχεια. Δεν εχει αρκετη ζωντανια τα χριστουγεννα στο νυμφαιο?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μηπως να το εκανα σαν εκδρομη στις γυρω περιοχες?για να μην αλλαζω ξενοδοχεια. Δεν εχει αρκετη ζωντανια τα χριστουγεννα στο νυμφαιο?
Και μόνο επειδή τα Χριστούγεννα πέφτουν Σ/Κ, από παραμονή σίγουρα θα έχει αρκετό κόσμο.
έχω κάνει πρωτοχρονιά στο Νυμφαίο και ήταν πολύ όμορφα με χιόνια , αλλά ήταν πρίν πολλά χρόνια.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κοίτα, τα Χριστούγεννα ειναι εποχή που κλασσικά πάει κόσμος στο Νυμφαίο, έχει χιόνα και όλα τα καλά... αλλά λόγω της καταστασης που ζούμε δεν μπορεί να το εγγυηθεί κάποιος αυτό. Παντως ερημικά δεν νομίζω να ειναι. Ναι, αν βρεις έναν ομορφο παραδοσιακό ξενώνα και δεν θες να αλλάξεις μέρος διανυκτέρευσης μπορείς να κανεις καθε μέρα και διαφορετική εκδρομή και το βραδυ πίσω. Αν δεν σας ενοχλεί η οδηγηση βεβαια, γιατί υπάρχει και κόσμος που δεν θελει να ειναι στο τιμόνι καθε μέρα, ανάλογα τα γούστα.
Να ρωτήσεις ποιες μέρες θα είναι ανοιχτό το καταφύγιο του Αρκτούρου από τώρα, ώστε να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως, να κάνεις και ένα τηλεφωνο σε κάποιο οινοποιείο να ρωτησεις αν κάνουν ξενάγηση εκείνες τις μέρες(αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο), μπορέι να έχει ανοίξει και το χιονοδρομικό στο Βίτσι μέχρι τότε (45' από Νυμφαιο), αλλά και να μην ειναι ανοιχτό το δάσος στο Βίτσι ειναι πανεμορφο για βόλτα μεσα στις οξυες... Αν πας Καστοριά, Φλώρινα έχει τόσα μέρη να επισκευτείς σε αυτές τις πόλεις, ειδικά τον χειμώνα νομιζω ειναι η πιο ομορφη εποχή της Καστοριάς!!
Γενικά κάπως να προετοιμαστείς...
Οι προτάσεις ειναι καθαρά δικού μου γούστου και φιλοσοφίας εκδρομής, τι θα ήθελα να δω και να κάνω, από εκει και περα, και τα υπόλοιπα παιδιά εδω σιγουρα θα σου πουν κι άλλες πληροφορίες και τελείως διαφοτερικές προτάσεις...
Διαλέγεις, διαμορφώνεις και μετά μας λες και εμας τι έγινε, για να ξέρουμε για την επόμενη φορα ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Αν πας Καστοριά, Φλώρινα έχει τόσα μέρη να επισκευτείς σε αυτές τις πόλεις, ειδικά τον χειμώνα νομιζω ειναι η πιο ομορφη εποχή της Καστοριάς!!
Κι εγώ θεωρώ πως πολύ πιο εύκολα γεμίζεις 4 μέρες Καστοριά παρά Νυμφαίο. Εμένα βέβαια η Καστοριά μου αρέσει όλες τις εποχές, έχω περάσει τέλεια ακόμα και καλοκαίρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom