Αυστρία Γαλλία Χριστουγεννα! Βιέννη ή Παρίσι?

oddg88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στην παρέα, αν και σας διαβάζω χρόνια! θέλω λοιπόν να θέσω ενα ερώτημα που με βασανίζει γιατί ξέρω πως θα με βοηθήσετε να πάρω μια απόφαση!! ετοιμάζουμε χριστουγενιάτικο ταξιδάκι και είμαστε ανάμεσα απο Βιέννη και Παρίσι! τα αεροπορικά τα ίδια, στην Βιέννη όμως μας ¨παίρνει¨ να καθίσουμε 1 μέρα παραπάνω (5 βραδια). τι από τα δύο πιστεύετε οτι αξίζει περισσότερο για να ζήσουμε και αξέχαστα χριστούγεννα? να σημειώσω οτι αγαπώ disneyland!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Στη Βιέννη και γενικά στις γερμανόφωνες πόλεις τα Χριστούγεννα γιορτάζονται πολύ πιο έντονα. Θα ψήφιζα Βιέννη, χωρίς να αποκλείω εντελώς το Παρίσι. Το Παρίσι αυτή την εποχή του χρόνου θα είναι ακόμα πιο λαμπερό, θα δείτε εντυπωσιακές χριστουγεννιάτικες βιτρίνες και στη Disneyland θα είναι επίσης υπέροχα (κι εγώ αγαπώ Disneyland). Θα επέλεγα τη Βιέννη για την εν γένει χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρά της, την οποία το Παρίσι δεν έχει παρά μόνο σε μερικά σημεία.
 

oddg88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! ναι μάλλον στην Βιέννη θα ζήσουμε πιο έντονα την εποχή, αλλά όσο περνάνε οι ώρες το δαιμονάκι του Παρισιού έρχεται στο κεφάλι μου και μου φωνάζει...!!
....
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Επίσης 5 μέρες στο Παρίσι εκ των οποίων, όπως καταλαβαίνω, τη μια θα περάσετε στην Disneyland θα είστε στο τρέξιμο, ενώ στη Βιέννη θα είστε πιο άνετοι με το χρόνο σε 6 μέρες και θα μπορείτε να κάνετε και κάποια εκδρομή.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εγώ δεν είχα κάνει εκδρομές, αλλά θα κοίταζα Wachau-Melk (ίσως να μην είναι η καλύτερη εποχή ο χειμώνας), Μπρατισλάβα, Σάλτσμπουργκ (πιο μακριά), ακόμα και Μπρνο (περισσότερο αν έχεις πάει υπόλοιπα).
 

oddg88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
κλεισαμε τελικά εισητήρια για χριστουγενάτικη Βιέννη! νίκησε το πνεύμα των Χριστουγέννων!! και τωρα κοιτάω και ην Μπρατισλάβα, από ότι βλέπω, Σάλτζμπουργκ είναι μακριά που διάβασα πως είναι πού όμορφα!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπόψη ότι 24/12 το βραδυ, το πνεύμα των Χριστουγέννων τα μαζεύει και εξαφανίζεται μέχρι τον επόμενο χρόνο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η Βιέννη είναι φανταστική για παραμονή πρωτοχρονιάς. Για Χριστούγεννα (από 24/12 έως 26/12) ούτε εγώ θα την πρότεινα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom