Βέλγιο Χριστουγεννα στο Βελγιο

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Που αλλου?εχετε παει σε ολες τις πολεις που ανεφερα ε?
Ναι έχω πάει και στις 4 πόλεις που αναφέρατε και οι 4 μου αρέσουν, πολύ όμορφα κέντρα πόλεων. Δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου, δεν ξέρω και γούστο σας. Πχ μου άρεσε πολύ η Γάνδη το βράδυ (είναι γενικά η αγαπημένη μου Βελγική πόλη) αλλά αρκετά μέλη πιστεύουν ότι δεν αξίζει διανυκτέρευση.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
Ναι έχω πάει και στις 4 πόλεις που αναφέρατε και οι 4 μου αρέσουν, πολύ όμορφα κέντρα πόλεων. Δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου, δεν ξέρω και γούστο σας. Πχ μου άρεσε πολύ η Γάνδη το βράδυ (είναι γενικά η αγαπημένη μου Βελγική πόλη) αλλά αρκετά μέλη πιστεύουν ότι δεν αξίζει διανυκτέρευση.
Πιο πολυ η γραφικοτητα και η ομορφια της πολης με ενδιαφερει. Απλα επειδη θα ειναι χριστουγεννα θα ηθελα να εχει λιγη ζωντανια το βραδυ
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@Joanfairy καλησπέρα! Σου προτείνω να διαβάσεις την παρακάτω ιστορία. Ίσως με αυτόν τον τρόπο καταφέρεις να «ψαρέψεις» μόνη σου τις απαντήσεις που γυρεύεις. Θα δεις και πολλές χριστουγεννιάτικες εικόνες από τις πόλεις που σε ενδιαφέρουν.

Βέλγιο - Ολλανδία - Γιατί κάποιοι έρωτες δεν είναι εφήμεροι αλλά παντοτινοί!

Η Λιλ, κατά τη γνώμη μου, θέλει να της αφιερώσεις 2 μέρες για να τη δεις όπως της αξίζει. Υπάρχει και για αυτήν αφιέρωμα (όχι όμως για χριστουγεννιάτικη περίοδο) στην παρακάτω ιστορία.

Βέλγιο - Γαλλία - Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα!

Κράτα ό,τι σε ενδιαφέρει από αυτά που θα διαβάσεις και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε ξανά.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Αν και η Γάνδη είναι πολύ όμορφη, εγώ θα έβαζα μια διανυκτέρευση στην Αμβέρσα, γιατί πιστεύω ότι έχει πιο πολλά να δεις.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
Καλησπερα!
Θα παμε βελγιο 21-26 δεκεμβρη!δυσκολευομαι πολυ να αποφασισω σε ποιες πολεις να διανυκτερευσουμε. Αρχικα λεγαμε ολες τις μερες μπρυζ και να κανουμε ημερησιες, στη συνεχεια ομως και διαβαζοντας ιστοριες σας σκεφτομαι να κανω την πρωτη διανυκτερευση βρυξελλες τη δευτερη γανδη και τις υπολοιπες 3 μπρυζ. Ειναι καλη η κατανομη?
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
Καλησπερα!
Θα παμε βελγιο 21-26 δεκεμβρη!δυσκολευομαι πολυ να αποφασισω σε ποιες πολεις να διανυκτερευσουμε. Αρχικα λεγαμε ολες τις μερες μπρυζ και να κανουμε ημερησιες, στη συνεχεια ομως και διαβαζοντας ιστοριες σας σκεφτομαι να κανω την πρωτη διανυκτερευση βρυξελλες τη δευτερη γανδη και τις υπολοιπες 3 μπρυζ. Ειναι καλη η κατανομη?
Εγω ειχα μείνει Μπρυζ και τα 5 βράδια αλλά ουσιαστικά το 4ο και το 5ο ήταν μια επανάληψη. Η πολη είναι πανέμορφη αλλά 3 βράδια αρκούν. Οπωσδήποτε θα ήθελα να είχα μείνει ένα βράδυ Γάνδη η οποία μου άρεσε πάρα πολύ και η ημερήσια που πήγα ήταν λίγη τελικά για τη ζωντανή αυτή πόλη. Επίσης σίγουρα και οι Βρυξέλλες αξίζουν τη διανυκτέρευση, η χριστουγεννιάτικη αγορά είναι τεράστια και φανταστική όμως αν βγαίνουν σε καλή ημερήσια θα έβαζα διανυκτέρευση Αμβέρσα, αντί για Βρυξέλλες.Εχει περισσότερο χαρακτήρα σαν πόλη, προσωπική άποψη βέβαια
 

christoscorfu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Που αλλου?εχετε παει σε ολες τις πολεις που ανεφερα ε?
Καλησπέρα,

σίγουρα Γάνδη μία μερα / διανυκτερευση είναι πολύ όμορφη. Οπωσδήποτε αμβέρσα (Ειδικά αν θες να αγοράσεις διαμάντια - γελάμε και κλαίμε μαζι) και αν σε βγαζει και ο δρόμος Οστάνδη (παραλιακή πόλη - όπως και η Αμβέρσα). Το οδικό δίκτυο είναι πάρα πολύ καλό και πολύ εύκολο (ευθείες σε εντελώς φλατ επίπεδο). Όλα αυτά που προανέφερα είναι αποστασεις της μίας ώρας.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλησπερα!μετα απο αμφιταλαντευση και σκεψη καταληξαμε για ταξιδακι στη μπρυζ 21-26/12! Σκοπευουμε να μεινουμε μπρυζ και να δουμε γανδη αμβερσα βρυξελλες και λιλ. Θελω προτασεις για μετακινηση και γενικα συμβουλες
Έκανα αυτό το ταξίδι τον περασμένο Μάιο. Όλες οι πόλεις είταν τις ομορφιές τους. Η Μπρυζ και η Γάνδη περισσότερο βέβαια!🙂
Βέλγιο - Βέλγιο Μάιος 2022 (Βρυξέλλες-Μπριζ-Γάνδη-Αμβέρσα)
Αυτή είναι η ταξιδιωτική ιστορία μου!😊😊
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
Εγω ειχα μείνει Μπρυζ και τα 5 βράδια αλλά ουσιαστικά το 4ο και το 5ο ήταν μια επανάληψη. Η πολη είναι πανέμορφη αλλά 3 βράδια αρκούν. Οπωσδήποτε θα ήθελα να είχα μείνει ένα βράδυ Γάνδη η οποία μου άρεσε πάρα πολύ και η ημερήσια που πήγα ήταν λίγη τελικά για τη ζωντανή αυτή πόλη. Επίσης σίγουρα και οι Βρυξέλλες αξίζουν τη διανυκτέρευση, η χριστουγεννιάτικη αγορά είναι τεράστια και φανταστική όμως αν βγαίνουν σε καλή ημερήσια θα έβαζα διανυκτέρευση Αμβέρσα, αντί για Βρυξέλλες.Εχει περισσότερο χαρακτήρα σαν πόλη, προσωπική άποψη βέβαια
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Τελικα εκλεισα μια διανυκτερευση βρυξελλες μια γανδη και 3 μπρυζ με την προοπτικη να πεταχτω αμβερσα!ελπιζω να ειναι οσο τελεια οσο φανταζομαι!🙂
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να κλείσω ένα ταξίδι της τελευταίας στιγμής για Βέλγιο στις 31/12 για ένα 3μερο. Βλέπω διαμονή για Παραμονή Πρωτοχρονιάς οι τιμές στο θεό για Γάνδη, Μπριζ και Βρυξέλες. Μόνο στην Αμβέρσα βρίσκω κάτι πιο κοντά στο μπάτζετ μου. Για τις άλλες 2 μέρες βρίσκω σε λογικές τιμές κυρίως στις Βρυξέλες που με ενδιαφέρει περισσότερο.
Θα ήθελα να μάθω αν ανήμερα της Πρωτοχρονιάς που πέφτει και Κυριακή, αν θα ισχύει το γνωστό εισιτήριο του 50% και γενικότερα τι επικρατεί εκείνη τη μέρα (ζωή, κίνηση, ΜΜΜ κτλ).
Επίσης, αν θα λειτουργούν ακόμα οι Χριστουγεννιάτικες αγορές.
Ευχαριστώ.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
61
Καλησπερα!μολις εφτασα μπρυζ για χριστουγεννα. Εχετε να προτεινετε καποιο εστιατοριο που να ειναι ανοιχτο παραμονη και χριστουγεννα?οικονομικο αν γινεται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom