Χριστουγεννα 2019 πρωτοχρονια 2020

Matabiba

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλα σας διαβάζω εδω και πολύ καιρό.
Σκεφτόμαστε να οργανώσουμε ενα ταξίδι στο εξωτερικό με τον άντρα μου και τον 3χρονο γιό μας...
εχω βέβαια μάυρα μεσάνυχτα...καθώς ότι εισητήρια βρίσκω είναι πνάκριβα..
Θα ήθελα αν καποιος μπορεί να μου προτείνει πιθανούς προορισμούς που θα μπορουμε να ευχαριστηθούμε τόσο εμεισ όσο και ο μικρός...θΑ ΠΡΟΤΙΜΟΎΣΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ..Δεν έχουμε μπει σε αεροπλάνο ακόμη..αλλα θεωρω ότι για ενα συντομο χρονικα ταξιδι θα καθήσει..αν εχει κάποιος παρόμοια εμπειρια ασ μου πει κανένα τρικ.
<3
σορυ για το σεντόνι...ευχαριστω εκ των προτέρων<3
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Αν κατάλαβα καλά εννοείς για μέρες Χριστουγέννων πρωτοχρονιάς;;;
Δεν έχετε τουλάχιστον κάποια ιδέα για που θα σας ενδιέφερε;;;
Εμένα προσωπικά όταν λες Χριστούγεννα το μυαλό μου πάει Λονδίνο.
 

Matabiba

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
To Λονδίνο είναι φανταστικη ιδέα..αλλα τα εισητηρια όσα βρήκα τουλαχιστον για εκεινες τις μερες ειναι πανακριβα..Συν οτι θα ειναι καπως δυσκολο με τοσο μικρο παιδι να δουμε όσα θα θέλαμε!

Κοιτάζαμε για Μπέργκαμο η Μάλτα..που ψιλοπαλεύοντε τα αεροπορικά με Ryanair :lol:
 
Last edited by a moderator:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Γράψε από πιο αεροδρόμιο σας ενδιαφέρει και μπατζετ για να μπορούμε να μιλούμε.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μεταξύ των 2 , θα προτιμούσα το Μπέργκαμο (Μιλάνο γαρ) και επειδή έχω κάνει Χριστούγεννα στο Μιλάνο είναι πολύ ωραία στολισμένο κτλ. Άσε που αν πετύχετε καλό καιρό μπορεί να χτυπήσετε μία μονοήμερη λίμνη Κόμο (πέρυσι στη λίμνη Κόμο 2 ή 3 Ιανουαρίου που είχα πάει δεν θυμάμαι ακριβώς είχε άπειρο κόσμο στο τρένο που κατέβηκε) αλλά και ο καιρός βοήθησε πολύ (ήλιος).

Από την άλλη μην κοιτάς μόνο τα εισιτήρια. Τα ξενοδοχεία στο Μιλάνο ήταν πανάκριβα (και αυτά στο duomo και αυτά στο milano centrale) και φαντάσου τα είχαμε κλείσει από αρχές Σεπτεμβρίου. Επίσης τα πάντα εκεί ήταν τσιμπημένα. Καλό θα ήταν να δεις το σύνολο του προορισμού.

Π.χ. αν πάτε Βουδαπέστη (που στολισμένη είναι κορυφαία), μπορείτε να βρείτε (με 99% σιγουριά) φτηνότερη διαμονή από ότι στο Μιλάνο και σίγουρα φτηνότερο κόστος ζωής. Το ίδιο ισχύει για όλες αυτές τις χώρες (Πολωνία / Σλοβακία / Βουδαπέστη/ Σερβία κτλ).

Μάλτα θεωρώ δεν αξίζει Χριστούγεννα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μαλτα τοτε, να μην παγωσει το μικρο και να μπορει να την περπατησει.Το Λονδινο με πιθανη βροχη, κρυο και πολυκοσμια, καροτσι, κουκουλα βροχης, σκοταδι απο τις 4 το απογευμα δεν βολευει πολυ με το μικρο.
Δεν έχουμε μπει σε αεροπλάνο ακόμη..αλλα θεωρω ότι για ενα συντομο χρονικα ταξιδι θα καθήσει..αν εχει κάποιος παρόμοια εμπειρια ασ μου πει κανένα τρικ.
<3
Κλασικα, κινητο η ταμπλετ με παιδικη ταινια και ακουστικα.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλα σας διαβάζω εδω και πολύ καιρό.
Σκεφτόμαστε να οργανώσουμε ενα ταξίδι στο εξωτερικό με τον άντρα μου και τον 3χρονο γιό μας...
εχω βέβαια μάυρα μεσάνυχτα...καθώς ότι εισητήρια βρίσκω είναι πνάκριβα..
Θα ήθελα αν καποιος μπορεί να μου προτείνει πιθανούς προορισμούς που θα μπορουμε να ευχαριστηθούμε τόσο εμεισ όσο και ο μικρός...θΑ ΠΡΟΤΙΜΟΎΣΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ..Δεν έχουμε μπει σε αεροπλάνο ακόμη..αλλα θεωρω ότι για ενα συντομο χρονικα ταξιδι θα καθήσει..αν εχει κάποιος παρόμοια εμπειρια ασ μου πει κανένα τρικ.
<3
σορυ για το σεντόνι...ευχαριστω εκ των προτέρων<3
Για Λονδίνο, Βιέννη, Ρώμη, Βουδαπέστη τα εισιτήρια είναι απο 72€ έως 107€ με επιστροφή το άτομο. Το Λονδίνο τα Χριστούγεννα είναι απίθανα όμορφο. Αν αντέχετε το κόστος της διαμονής, αυτό να επιλέξετε...
 
Last edited:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Για Λονδίνο, Βιέννη, Ρώμη, Βουδαπέστη τα εισιτήρια είναι απο 72€ έως 107€ με επιστροφή το άτομο. Το Λονδίνο τα Χριστούγεννα είναι απίθανα όμορφο. Αν αντέχεται το κόστος της διαμονής, αυτό να επιλέξετε...
Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα και απόρησα που είναι πανάκριβα τα εισιτήρια. Γι’ αυτό ρώτησα από πιο αεροδρόμιο πετά;;; Για 5 με 6 μέρες Λονδίνο με διαμονή σε travelodge θα είναι περίπου €600 με €650. Ε δεν νομίζω να είναι απαγορευτικό ποσο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν για καποιους οι διαφορες των 20-30 ευρω στα εισιτηρια φαινονται δυσβασταχτες, τοτε και η διαμονη των 650 ευρω θα πεσει βαρια (Χριστουγεννα ουτε με σφαιρες αυτη η τιμη) και το μετρο κανενα 20ευρο τη μερα για το ζευγαρι, και τα γευματα που ειναι 50% πιο ακριβα απο Ελλαδα. Επειδη δεν εχουν ξαναπαει εξωτερικο, καλο ειναι να ξερουν οτι προκειται για μια απο τις ακριβοτερες πρωτευουσες της Ευρωπης και φυσικα ειναι πανεμορφα.
@Matabiba εχετε βγαλει ηδη διαβατηριο για το παιδι? Γιατι πρωτα πρεπει να φροντισετε γι αυτο.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ετοιμάζομαι να κλείσω από Κύπρο με easyJet για 26 με 30 με διαμονή σε travelodge marylbone σύνολο όλα €650. Υπάρχουν και πιο φθηνά σε άλλες περιοχές που είναι εξίσου βολικές.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν τελικά ενδιαφερθείς για Λονδίνο κοίταξε και το site της British airways για flight+hotel. Εχει πχ για 22-27/12 αρκετά ξενοδοχεία μέχρι 500/ατομο. Στα σύν ότι σου δίνει και bonus την βαλίτσα των 23 κιλών.
 

Matabiba

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Aπο Θεσσαλονίκη είναι το πιο κοντινό μας! Ευχαριστώ πολυ

Μεταξύ των 2 , θα προτιμούσα το Μπέργκαμο (Μιλάνο γαρ) και επειδή έχω κάνει Χριστούγεννα στο Μιλάνο είναι πολύ ωραία στολισμένο κτλ. Άσε που αν πετύχετε καλό καιρό μπορεί να χτυπήσετε μία μονοήμερη λίμνη Κόμο (πέρυσι στη λίμνη Κόμο 2 ή 3 Ιανουαρίου που είχα πάει δεν θυμάμαι ακριβώς είχε άπειρο κόσμο στο τρένο που κατέβηκε) αλλά και ο καιρός βοήθησε πολύ (ήλιος).

Από την άλλη μην κοιτάς μόνο τα εισιτήρια. Τα ξενοδοχεία στο Μιλάνο ήταν πανάκριβα (και αυτά στο duomo και αυτά στο milano centrale) και φαντάσου τα είχαμε κλείσει από αρχές Σεπτεμβρίου. Επίσης τα πάντα εκεί ήταν τσιμπημένα. Καλό θα ήταν να δεις το σύνολο του προορισμού.

Π.χ. αν πάτε Βουδαπέστη (που στολισμένη είναι κορυφαία), μπορείτε να βρείτε (με 99% σιγουριά) φτηνότερη διαμονή από ότι στο Μιλάνο και σίγουρα φτηνότερο κόστος ζωής. Το ίδιο ισχύει για όλες αυτές τις χώρες (Πολωνία / Σλοβακία / Βουδαπέστη/ Σερβία κτλ).

Μάλτα θεωρώ δεν αξίζει Χριστούγεννα.
Ευχαριστώ πάρα πολυ!

Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα και απόρησα που είναι πανάκριβα τα εισιτήρια. Γι’ αυτό ρώτησα από πιο αεροδρόμιο πετά;;; Για 5 με 6 μέρες Λονδίνο με διαμονή σε travelodge θα είναι περίπου €600 με €650. Ε δεν νομίζω να είναι απαγορευτικό ποσο.
Εκει κυμαίνεται το μπατζετ μας..εν τω μευαξυ αυτο το travelodge δεν εχω ιδέα τι έιναι!! Θα το κοιτάξω :haha:

Αν για καποιους οι διαφορες των 20-30 ευρω στα εισιτηρια φαινονται δυσβασταχτες, τοτε και η διαμονη των 650 ευρω θα πεσει βαρια (Χριστουγεννα ουτε με σφαιρες αυτη η τιμη) και το μετρο κανενα 20ευρο τη μερα για το ζευγαρι, και τα γευματα που ειναι 50% πιο ακριβα απο Ελλαδα. Επειδη δεν εχουν ξαναπαει εξωτερικο, καλο ειναι να ξερουν οτι προκειται για μια απο τις ακριβοτερες πρωτευουσες της Ευρωπης και φυσικα ειναι πανεμορφα.
@Matabiba εχετε βγαλει ηδη διαβατηριο για το παιδι? Γιατι πρωτα πρεπει να φροντισετε γι αυτο.
Διαβατήριο δεν έχουμε βγάλει..Θα πρέπει να το δρομολογήσω και αυτο λοιπον...!

Γράψε από πιο αεροδρόμιο σας ενδιαφέρει και μπατζετ για να μπορούμε να μιλούμε.
Απο Θεσσαλονίκη είναι το πιο κοντινό μας αεροδρόμιο..Τωρα το συνολιο μπάτζετ είναι 1.500 ευρω..τόσα διαθέτουμε,,γιαυτο και εγω το ψάχνω να δω που μας συμφέρει να παμε..

Μεταξύ των 2 , θα προτιμούσα το Μπέργκαμο (Μιλάνο γαρ) και επειδή έχω κάνει Χριστούγεννα στο Μιλάνο είναι πολύ ωραία στολισμένο κτλ. Άσε που αν πετύχετε καλό καιρό μπορεί να χτυπήσετε μία μονοήμερη λίμνη Κόμο (πέρυσι στη λίμνη Κόμο 2 ή 3 Ιανουαρίου που είχα πάει δεν θυμάμαι ακριβώς είχε άπειρο κόσμο στο τρένο που κατέβηκε) αλλά και ο καιρός βοήθησε πολύ (ήλιος).

Από την άλλη μην κοιτάς μόνο τα εισιτήρια. Τα ξενοδοχεία στο Μιλάνο ήταν πανάκριβα (και αυτά στο duomo και αυτά στο milano centrale) και φαντάσου τα είχαμε κλείσει από αρχές Σεπτεμβρίου. Επίσης τα πάντα εκεί ήταν τσιμπημένα. Καλό θα ήταν να δεις το σύνολο του προορισμού.

Π.χ. αν πάτε Βουδαπέστη (που στολισμένη είναι κορυφαία), μπορείτε να βρείτε (με 99% σιγουριά) φτηνότερη διαμονή από ότι στο Μιλάνο και σίγουρα φτηνότερο κόστος ζωής. Το ίδιο ισχύει για όλες αυτές τις χώρες (Πολωνία / Σλοβακία / Βουδαπέστη/ Σερβία κτλ).

Μάλτα θεωρώ δεν αξίζει Χριστούγεννα.
Ελεγα μήπως να μέναμε στο Mπέργκαμο και όχι στο Μιλάνο και απο εκεί να κάνουμε τις εξορμήσεις..αν συμφέρει γενικα. Εψαξα για τη λίμνη που μου έγραψες και φάινεται εκπληκτικα!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom