Χριστουγεννα - Αθηνα Οικογενεια

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλησπέρα σε ολους εδω μεσα, αν και νωρίς σχεδιάζω για τα φετινά Χριστουγεννα (2021) να τα περασω στη πρωτευουσα! Οικογενεια με ενα παιδι (8 ετων) λοιπον. Σχεδιάζω να μεινω σε κατάλυμα τυπου airbnb στη περιοχή του Αλίμου. Διάρκεια 4 ημέρες. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον, τι μου προτεινεται απο τη πληθωρα των επιλογων που υπάρχουν στην Αθηνα. Συνοψιζοντας, ψαχνω για:
1. Δραστηριότητες οικογενειακες όπως (Αττικο Ζωολογικό Πάρκο, Ευγενίδειο Ιδρυμα για καποια παράσταση).
2. Παραστασεις Χριστουγεννιατικες (φανταζομαι ακομη δεν εχουν βγει ο προγραμματισμος)
3. Φαγητο (ειτε εκει στη περιοχη Νοτια Προαστια) είτε καπου αλλου με γνωμονα ομως παντα το family friendly και το οικογενειακο στοιχειο ως σημαντικος παραγοντας.

Οτιδηποτε αλλο θα μου προτεινει καποιος, γνωρίζοντας οτι η βαση μας θα ειναι ο Αλιμος, χωρις να υπάρχει οποιαδηποτε προβλημα απο θεμα μετακινησης. Ευχαριστω και περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας για να αρχισω το σχεδιασμο. Ευχαριστω.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σε ολους εδω μεσα, αν και νωρίς σχεδιάζω για τα φετινά Χριστουγεννα (2021) να τα περασω στη πρωτευουσα! Οικογενεια με ενα παιδι (8 ετων) λοιπον. Σχεδιάζω να μεινω σε κατάλυμα τυπου airbnb στη περιοχή του Αλίμου. Διάρκεια 4 ημέρες. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον, τι μου προτεινεται απο τη πληθωρα των επιλογων που υπάρχουν στην Αθηνα. Συνοψιζοντας, ψαχνω για:
1. Δραστηριότητες οικογενειακες όπως (Αττικο Ζωολογικό Πάρκο, Ευγενίδειο Ιδρυμα για καποια παράσταση).
2. Παραστασεις Χριστουγεννιατικες (φανταζομαι ακομη δεν εχουν βγει ο προγραμματισμος)
3. Φαγητο (ειτε εκει στη περιοχη Νοτια Προαστια) είτε καπου αλλου με γνωμονα ομως παντα το family friendly και το οικογενειακο στοιχειο ως σημαντικος παραγοντας.

Οτιδηποτε αλλο θα μου προτεινει καποιος, γνωρίζοντας οτι η βαση μας θα ειναι ο Αλιμος, χωρις να υπάρχει οποιαδηποτε προβλημα απο θεμα μετακινησης. Ευχαριστω και περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας για να αρχισω το σχεδιασμο. Ευχαριστω.
Αν σας το επιτρεπει ο καιρος οπωσδηποτε αττικο παρκο θα το χαρει και το παιδι σας!χριστουγεννιατικες παραστασεις λογικα θα γινουν στο christmas theater αλλα νομιζω σας πεφτει λιιιγο μακρια(αν θυμαμαι καλα ηταν στο Γαλατσι)αλλα αν εχετε αμαξι και θελετε να δειτε καποια παρασταση σωνει και ντε αξιζει και εκει!τωρα για φαγητο δε ξερω να σου προτεινω στη συγκεκριμενη περιοχη,ουτε ξερουμε μεχρι τα Χριστουγεννα αν η εστιαση θα ειναι πληρως ανοιχτη οποτε μη πολυβασιζεσε απο τωρα σε κατι,καλυτερα να το δεις αυτο αρχες Δεκεμβρη..οτι αλλο θες εδω ειμαστε!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Μία επίσκεψη στο ΚΠΙΣΝ (Πάρκο Στ.Νιάρχος). εεχουν αρκετές δραστηριοτητες για παιδιά αλλα στις περισσότερες χρειάζεται προεγγραφή δες εδώ . Επίσης είναι πολυ ωραίες και οι ξεναγήσεις ακόμα και για τα παιδιά. Συνδυάζεται με Ευγενίδιο ειναι απέναντι και εκει γύρω έχει πολλά μαγαζιά για φαγητό. Επίσης από τη πεζογέφυρα συνδυάζεται και με βόλτα στη πλατεία νερού και περπάτημα έως το πάρκο του Φλοίσβου. Αν έχει καλή ημέρα ειναι πολύ ωράια βόλτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Καλησπέρα σε ολους εδω μεσα, αν και νωρίς σχεδιάζω για τα φετινά Χριστουγεννα (2021) να τα περασω στη πρωτευουσα! Οικογενεια με ενα παιδι (8 ετων) λοιπον. Σχεδιάζω να μεινω σε κατάλυμα τυπου airbnb στη περιοχή του Αλίμου. Διάρκεια 4 ημέρες. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον, τι μου προτεινεται απο τη πληθωρα των επιλογων που υπάρχουν στην Αθηνα. Συνοψιζοντας, ψαχνω για:
1. Δραστηριότητες οικογενειακες όπως (Αττικο Ζωολογικό Πάρκο, Ευγενίδειο Ιδρυμα για καποια παράσταση).
2. Παραστασεις Χριστουγεννιατικες (φανταζομαι ακομη δεν εχουν βγει ο προγραμματισμος)
3. Φαγητο (ειτε εκει στη περιοχη Νοτια Προαστια) είτε καπου αλλου με γνωμονα ομως παντα το family friendly και το οικογενειακο στοιχειο ως σημαντικος παραγοντας.

Οτιδηποτε αλλο θα μου προτεινει καποιος, γνωρίζοντας οτι η βαση μας θα ειναι ο Αλιμος, χωρις να υπάρχει οποιαδηποτε προβλημα απο θεμα μετακινησης. Ευχαριστω και περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας για να αρχισω το σχεδιασμο. Ευχαριστω.
Καφε στο Μ. Βρετανια, στο ωραιοτερο δεντρο της Αθηνας, και οχι Αττικο Ζωολογικο Παρκο, που πλεον δεν θεωρειται παιδαγωγικη επισκεψη επισημα απο το Υπ. Παιδειας.

Ευγενιδειο ναι και Αστεροσκοπειο αν το βρειτε ανοιχτο. Ακροπολη και ολα τα Μουσεια.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Με το καλό να μας έρθεις!
Δεν ξέρω τα γούστα του παιδιού (ούτε τα δικά σας) αλλά συνήθως στα περισσότερα παιδάκια αρέσει μια βόλτα με το κλασικό τρενάκι που ξεκινάει από το Σύνταγμα και διασχίζει διάφορα σημεία της Αθήνας, ιστορικού και μη ενδιαφέροντος.Για περισσότερες πληροφορίες:
Αρχική - Athens Sightseeing Tours with Athens Happy Train
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μία επίσκεψη στο ΚΠΙΣΝ (Πάρκο Στ.Νιάρχος). εεχουν αρκετές δραστηριοτητες για παιδιά αλλα στις περισσότερες χρειάζεται προεγγραφή δες εδώ . Επίσης είναι πολυ ωραίες και οι ξεναγήσεις ακόμα και για τα παιδιά. Συνδυάζεται με Ευγενίδιο ειναι απέναντι και εκει γύρω έχει πολλά μαγαζιά για φαγητό. Επίσης από τη πεζογέφυρα συνδυάζεται και με βόλτα στη πλατεία νερού και περπάτημα έως το πάρκο του Φλοίσβου. Αν έχει καλή ημέρα ειναι πολύ ωράια βόλτα.
Συμφωνώ απόλυτα, και να συμπληρώσω για το ΚΠΙΣΝ ότι είναι κατά τη γνώμη μου από τα πιο ωραία στολισμένα σημεία όλης της πόλης. Απίστευτη μαγεία τα φωτισμένα δέντρα γύρω από το κανάλι. Συχνά δε έχει και εκδηλώσεις και παραστάσεις εκεί στη Λυρική που είναι family oriented. Τσεκάρετε εδώ:
Εκδηλώσεις
Και είναι πολύ κοντά στον Άλιμο που θα μένετε
Να αναφέρω επίσης ότι τα νότια προάστια - και ειδικά το Παλαιό Φάληρο και ο Άλιμος- έχουν πληθώρα καλών επιλογών στην εστίαση. Θα μπορούσατε να κάνετε μια βόλτα στον Φλοίσβο επίσης και να αράξετε στα εστιατόρια που έχει δίπλα στη θάλασσα (έχει και TGI Fridays που μάλλον έχω την αίσθηση πως αρέσει σε όλα τα πιτσιρίκια), ενώ εάν σας αρέσουν τα ζυμαρικά μια πολύ ωραία επιλογή στο Παλαιό Φάληρο είναι ο "Ακάκιος". Ωραία φρέσκα ζυμαρικά και τα γκαρσόνια θυμάμαι ήταν ντυμένα σα ρωμαιοκαθολικοί καλόγεροι. 'Έχω 4 χρόνια βέβαια να πάω, αλλά τσεκάρετέ το...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για εστίαση κοιτάξτε και προς Γλυφάδα μεριά που έχει αρκετές επιλογές(για όλα τα γούστα) και είναι σχετικά κοντά με τον ΄Αλιμο.Και επίσης αν ο καιρός είναι καλός και με ήλιο μπορεί να πάτε βόλτα και μέχρι το Σούνιο/Λαύριο αφού θα έχετε αυτοκίνητο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.118
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Προς Θεού, όχι Αττικό Ζωολογικό Πάρκο. Το να μαθαίνει κανείς έμμεσα στα παιδιά του ότι τα ζώα είναι παιχνίδια και ότι είναι εντάξει να τα κρατάμε αιχμάλωτα για την προσωπική μας ευχαρίστηση δεν αποτελεί παιδαγωγική δραστηριότητα (κάτι που όπως είπε και η @paefstra αποτελεί και οδηγία του Υπουργείου Παιδείας εδώ και χρόνια). Επίσης καλό είναι να γνωρίζει κανείς ότι ο ιδιοκτήτης του πάρκου είναι υπόδικος για τα σόου με τα δελφίνια, καθώς τα σόου με ζώα (τσίρκο κλπ) έχουν απαγορευτεί εδώ και χρόνια στη χώρα μας καθώς θεωρούνται κακοποιητικά.

Ένα ωραίο μέρος για να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με ζώα είναι η Γαϊδουροχώρα στο Κορωπί, όπου μπορούν να φροντίσουν τα γαϊδουράκια που περιθάλπονται εκεί ή και να κάνουν πεζοπορία μαζί τους (οι πεζοπορίες γίνονται με τα παιδάκια να περπατούν δίπλα στα γαϊδούρια και όχι πάνω τους για παιδαγωγικούς και ζωοφιλικους λόγους).

Από εκεί και πέρα Πλανητάριο με τα χίλια, είναι υπέροχη εμπειρία (ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που πήγα εκεί ως μαθήτρια Δημοτικού). Νιάρχος επίσης θα του αρέσει. Γλυφάδα και Φλοίσβο υπάρχουν πολλά family friendly μέρη για φαγητό, όπως τα Friday's που αναφέρθηκαν. Και ξέρω ότι στα πιτσιρίκια αρέσει πολύ και το Μουσείο των Ψευδαισθήσεων στο Μοναστηράκι.
 
Last edited:

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καφε στο Μ. Βρετανια, στο ωραιοτερο δεντρο της Αθηνας, και οχι Αττικο Ζωολογικο Παρκο, που πλεον δεν θεωρειται παιδαγωγικη επισκεψη επισημα απο το Υπ. Παιδειας.

Ευγενιδειο ναι και Αστεροσκοπειο αν το βρειτε ανοιχτο. Ακροπολη και ολα τα Μουσεια.
Στο Μ.Βρετανια για καφε, εννοείς στο roof garden? Επισης μπορεις να μου εξηγησεις λιγο παραπανω...γιατι δεν ειναι παιδαγωγικη επισκεψη το Αττικο Παρκο?

Για εστίαση κοιτάξτε και προς Γλυφάδα μεριά που έχει αρκετές επιλογές(για όλα τα γούστα) και είναι σχετικά κοντά με τον ΄Αλιμο.Και επίσης αν ο καιρός είναι καλός και με ήλιο μπορεί να πάτε βόλτα και μέχρι το Σούνιο/Λαύριο αφού θα έχετε αυτοκίνητο.
Την εχω στο προγραμμα μου και μια βολτα προς Γλυφαδα. Εκτος απο τα καφε, καποια καλη προταση για φαγητο να καθησω εκει?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Στο Μ.Βρετανια για καφε, εννοείς στο roof garden? Επισης μπορεις να μου εξηγησεις λιγο παραπανω...γιατι δεν ειναι παιδαγωγικη επισκεψη το Αττικο Παρκο?
Στο καφε του ισογειου.
Εχει εξηγησει η @underwater γιατι δεν πληρει τα κριτηρια παιδαγωγικης επισκεψης.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Εγώ θα πρόσθετα αν χωράει στο πρόγραμμα σας μια βόλτα στου Ψυρρή,σε πασίγνωστο για τη διακόσμηση του καφέ,όπως και μια επίσκεψη στο στολισμένο κέντρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom