Χριστουγεννα - Αθηνα Οικογενεια

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλησπέρα και πάλι,
αναφορικα με το προγραμμα σιγα σιγα αρχιζω να το διαμορφωνω.
Εχουμε και λεμε,
1η μερα
2η μερα

3η μερα
  • Μουσείο Ακρόπολης και Ακρόπολη
  • Βόλτα Θησείο Μοναστηράκι, Σύνταγμα
Ερωτήματα για οποιον θα ήθελε να βοηθήσει....
  1. Πως σας φαίνεται σαν πρόγραμμα? Σημαντικό ξεχασα να αναφέρω οτι θα μένω Γλυφάδα, επομένως θα ηθελα αν γίνεται να μου προτείνετε επιλογές για φαγητό εκεί στην ευρύτερη περιοχή που θα αποτελεί και το τελικό σημείο αναφοράς πριν γυρίσουμε στο σπιτι?
  2. Στη περιοχή του Νιάρχος και στο κέντρο (Θησείο-Μοναστηρακι) προτάσεις για καφέ-φαγητο??
  3. Στην περιοχή της Γλυφάδας βρήκα πολλά μέρη για φαγητό και καφέ? τι θα μου προτείνατε? κριτηριο, οικογενένεια με παιδί 7 ετών. επίσης είδα οτι όλη η περιοχή είναι γεμάτη απο παιδικές χαρές, πολυ καλό! Καποια εστιατορια που βρήκα Γλυφάδα ειναι....
  4. Το δράμι
  5. Τρελός Γάιδαρος - Γλυφάδα
  6. La Strega
  7. Το Ελληνικό
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Επειδη οι γιορτες πλησιαζουν σιγα σιγα , καμια προταση για φαγητο - καφε σε περιοχές Γλυφάδα, και στο κεντρο? Η οτι αλλο θα επρεπε να εχω στο προγραμμα μου για τη βολτα στην Χριστουγεννιατικη Αθηνα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Επειδη οι γιορτες πλησιαζουν σιγα σιγα , καμια προταση για φαγητο - καφε σε περιοχές Γλυφάδα, και στο κεντρο? Η οτι αλλο θα επρεπε να εχω στο προγραμμα μου για τη βολτα στην Χριστουγεννιατικη Αθηνα?
Θα ανοίξει και αυτό για τα Χριστούγεννα.Νότια είναι.Για Γλυφάδα πρότεινα σε πιο πίσω ποστ.

The Ellinikon Experience Park: Ανοίγουν για το κοινό 70 στρεμ. από την πόλη-πάρκο στο Ελληνικό
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επειδη οι γιορτες πλησιαζουν σιγα σιγα , καμια προταση για φαγητο - καφε σε περιοχές Γλυφάδα, και στο κεντρο? Η οτι αλλο θα επρεπε να εχω στο προγραμμα μου για τη βολτα στην Χριστουγεννιατικη Αθηνα?
Για καφέ, ποτό, φαγητό είναι πολύ ωραίο στην παραλία της Γλυφάδας το Ark Αρχική | Ark-Glyfada.gr
Το φαγητό είναι κάπως ακριβό αλλά ο καφές η το ποτό είναι σε κλασικά Αθηναϊκά επίπεδα. Επίσης οργανώνει και ρεβεγιόν.

Καλά λόγια έχω ακούσει και για το Feedel Asador αλλά δεν έχω πάει προσωπικά.

Όχι ακριβώς αλλά ούτε μακρυά από το κέντρο, στην όμορφη πλατεία Αυδή στον Κεραμεικό υπάρχει ένα εξαιρετικό εστιατόριο που το λένε Σεϋχέλλες με πεντανόστιμα φαγητά (ελληνική κουζίνα λίγο πειραγμένη με προσοχή στις πρώτες ύλες) σε πολύ καλές τιμές.

Όμορφος κήπος για καφέ η σνακ στο κέντρο είναι το Black Duck στην πλατεία Κλαυθμώνος δίπλα στο Μουσείο της Πόλης των Αθηνών.

Για φαγητό στο Μοναστηράκι, αν σας αρέσουν τα burgers, αρκετά νόστιμα έχει στο Hard Rock Cafe. Στα plus η καλή rock μουσική. Αισθητικά το μαγαζί υστερεί σε σχέση με τα αδερφάκια του σε άλλες πόλεις του κόσμου.

Στο Ίδρυμα Νιάρχος και στη Μαρίνα Φλοίσβου έχει καφέ-εστιατόρια μέσα. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις. Είναι μια χαρά από ποιότητα και τιμές. Αρκεί να μην πας στο ΔΕΛΤΑ που είναι σούπερ γκουρμέ αλλά πανακρίβου.

Τσέκαρε τα και ότι απορίες έχεις, ρώτησε με!
 
Last edited:

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Επειδή ήθελα κάτι σε πιο family friendly το feedel μάλλον το απορρίπτω. Για brunch στη Γλυφάδα τι θα πρότεινες;
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όμορφος κήπος για καφέ η σνακ στο κέντρο είναι το Black Duck στην πλατεία Κλαυθμώνος δίπλα στο Μουσείο της Πόλης των Αθηνών
To black duck είναι υπέροχο μαγαζί και διοργανώνει και ωραία ρεβεγιόν (έχω κάνει 3 φορές Πρωτοχρονιά εκεί και 1 φορά παραμονή Χριστουγέννων). Για την ιστορία νομίζω πάντως επί της πλατείας Κλαυθμώνος είναι το θερινό μαγαζί. Το χειμερινό είναι στη Χρήστου Λαδά στον παράλληλο ακριβώς της Κλαυθμώνος (δίπλα στο παλιό Αττικόν)
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
To black duck είναι υπέροχο μαγαζί και διοργανώνει και ωραία ρεβεγιόν (έχω κάνει 3 φορές Πρωτοχρονιά εκεί και 1 φορά παραμονή Χριστουγέννων). Για την ιστορία νομίζω πάντως επί της πλατείας Κλαυθμώνος είναι το θερινό μαγαζί. Το χειμερινό είναι στη Χρήστου Λαδά στον παράλληλο ακριβώς της Κλαυθμώνος (δίπλα στο παλιό Αττικόν)
Εχεις δίκιο, έτσι ήταν παλιά, αλλά τώρα έχουν φτιάξει και κλειστό χώρο στο μαγαζί στην Κλαθμώνος!
 
Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Επειδη οι γιορτες πλησιαζουν σιγα σιγα , καμια προταση για φαγητο - καφε σε περιοχές Γλυφάδα, και στο κεντρο? Η οτι αλλο θα επρεπε να εχω στο προγραμμα μου για τη βολτα στην Χριστουγεννιατικη Αθηνα?

Οποσδηποτε επισκεψη στο little kook στην περιοχη του Ψυρρη απορω πως δεν εχει αναφερθει ,φετος εχει στολιστει τελεια και ειναι το μαγαζι μεσα αλλα και ακομα περισσοτερο εξω (ακομα και να μην κατσατε δηλαδη) ειναι σαν ενα χριστουγεννιατικο παραμυθι.Αποτελει attraction απο μονο του .Απο οτι διαβασα αφου θα πατε και με παιδι θα ξετρελαθει .ειναι θεματικο και διαδραστικο μαγαζι με τους σερβιτορους και εχει τελεια γλυκα

Ταρατσες κλασσικα με θεα Ακροπολη Ciel,A for Athens,30 sixty αν εχει καλο καιρο και δεν σας φαει ο ψοφος.

Νoel για ποτο και περιοχη γυρω απο πλατεια Κολοκοτρωνη και πλατεια Αγιας Ειρηνης για καφε.

Παγοδρομιο στην πλατεια Κοτζια.


Χριστουγεννιατικο χωριο στον Κεραμεικο.

Ολα αυτα ειναι στην περιοχη του κεντρου και τη στολισμενη Αθηνα.

Για νοτια δεν ξερω πολλα γιατι δεν μενω προς εκει και εχω καιρο να κατεβω.


Νιαρχο νοτια οποσδηποτε ενα βραδυ ειναι τελεια στολισμενος εγκλημα μην πατε μιας και θα στε και κοντα .

Τωρα Γλυφαδα θα σε γελασω καλυτερα ας απαντησουν οι νοτιοι της παρεας ξερω μονο που εχω φαει οτι εχει ενα απο τα καλυτερα μεξικανικα της Αθηνας το Amigos που εχει και Γλυφαδα και στη Νεα Σμυρνη και παω σχεδον μια φορα το μηνα ή ανα 2 μηνες .
 
Last edited:

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Οποσδηποτε επισκεψη στο little kook στην περιοχη του Ψυρρη απορω πως δεν εχει αναφερθει ,φετος εχει στολιστει τελεια και ειναι το μαγαζι μεσα αλλα και ακομα περισσοτερο εξω (ακομα και να μην κατσατε δηλαδη) ειναι σαν ενα χριστουγεννιατικο παραμυθι.Αποτελει attraction απο μονο του .Απο οτι διαβασα αφου θα πατε και με παιδι θα ξετρελαθει .ειναι θεματικο και διαδραστικο μαγαζι με τους σερβιτορους και εχει τελεια γλυκα

Ταρατσες κλασσικα με θεα Ακροπολη Ciel,A for Athens,30 sixty αν εχει καλο καιρο και δεν σας φαει ο ψοφος.

Νoel για ποτο και περιοχη γυρω απο πλατεια Κολοκοτρωνη και πλατεια Αγιας Ειρηνης για καφε.

Παγοδρομιο στην πλατεια Κοτζια.


Χριστουγεννιατικο χωριο στον Κεραμεικο.

Ολα αυτα ειναι στην περιοχη του κεντρου και τη στολισμενη Αθηνα.

Για νοτια δεν ξερω πολλα γιατι δεν μενω προς εκει και εχω καιρο να κατεβω.


Νιαρχο νοτια οποσδηποτε ενα βραδυ ειναι τελεια στολισμενος εγκλημα μην πατε μιας και θα στε και κοντα .

Τωρα Γλυφαδα θα σε γελασω καλυτερα ας απαντησουν οι νοτιοι της παρεας ξερω μονο που εχω φαει οτι εχει ενα απο τα καλυτερα μεξικανικα της Αθηνας το Amigos που εχει και Γλυφαδα και στη Νεα Σμυρνη και παω σχεδον μια φορα το μηνα ή ανα 2 μηνες .
Little Cook στο to do list ναι! Ψαχνω για καμιά ταράτσα στο κέντρο με θέα και φαγητό για μετά τη βόλτα.
Ειδα τα A for Athens, 360, ms rooftop, ermou 18 Beyond the horizon. Ποιο προτείνετε; Μετακίνηση για το κέντρο κοντά στο μουσείο Ακρόπολης υπάρχει κανένα πάρκινγκ, ή να πάρω ταξί λέτε από Γλυφάδα; το μέτρο λόγω covid θέλω να το αποφύγω...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Μετακίνηση για το κέντρο κοντά στο μουσείο Ακρόπολης υπάρχει κανένα πάρκινγκ
Πάρκινγκ δίπλα στο μουσείο είναι αυτό...
Screenshot_20211222-105140.png

Δέκα λεπτά περπάτημα στον σταθμό μετρό Συγγρού-Φιξ είναι αυτό..
Screenshot_20211222-105642~2.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom