Σλοβενία Χριστουγεννιάτικη Λιουμπλιάνα

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Γειά σας παιδιά. Στις 19-23/12/2012 θα ταξιδέψουμε παρέα με ένα φιλικό ζευγάρι στην Λιουμπλιάνα. Το πρόγραμμά μας σκεφτόμαστε να το διαμορφώσουμε ως έξης.

1η μέρα: Άφιξη το πρωι στο αεροδρόμιο του Μιλάνου, παραλαβή αυτοκινήτου και απευθείας αναχώρηση για Λιουμπλιάνα.

2η μέρα: Η ημέρα αυτή θα είναι αφιερωμένη στην πόλη της Λιουμπλιάνας.

3η μερα: Λιμνη Μπλεντ-Μποχιν και το βραδάκι επιστροφή στην Λιουμπλιάνα.

4η μέρα: Αυστριακή Καρύνθια (Karnten) και επιστρέφοντας δείπνο και διανυκτέρευση Βερόνα.

5η μέρα: Άφιξη Μιλάνο το απογευματάκι και αναχώριση για Ελλάδα.

Πως σας φαίνεται; Αναμένω τα φώτα σας ;).
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ασχετο μου φαινεται να πηγαινεις απο τη μια ακρη της Ευρωπης στην άλλη.
 

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Μιλάνο Λιουμπλιάνα είναι 500χλμ και η ενδιάμεση διαδρομή λέγεται πως είναι υπέροχη. Οι ώρες υπολογίζονται σε περίπου 5 σε άριστο αυτοκινητόδρομο. Επίσης, προσπαθούμε να αποφύγουμε την καθημερινή αλλαγή ξενοδοχείου που κουράζει, ενω την διανυκτέρευση Βερόνα την βάλαμε για να σπάσουμε την διαδρομή σε μια πολύ όμορφη πόλη. Τέλος, το Βίλαχ ή το Κλάγκενφουρτ είναι στα σύνορα Σλοβενία - Αυστρία και το επιλέξαμε ως άλλη διαδρομή προκειμένου να μην γυρίσουμε ξανά απο τον ίδιο δρόμο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εχω δεκαετιες να κανω τη διαδρομη και δεν θυμαμαι πολλα αυτη αλλα ειδικα το τμημα απο Τεργεστη μεχρι Λιουμπλιανα δεν μου αφησε καμια αναμνηση. Στη θεση σας θα εμενα Ιταλια.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
εγω δεν καταλαβα τι θες να σου πουμε ακριβως?
Το προγραμα για Λιιουμπλιανα καλο μου φαίνεται .
Η διαδρομη αν ακολουθησεις τον αυτοκινητοδρομο δεν νομιζω να λεει κατι.
Και τη Βερονα δε νομιζω να προλαβετε να την δειτε
 

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Μήπως κανείς, ιδιαίτερα αν έχει κάνει παρόμοιο ταξίδι, έχει να συστήσει κάτι διαφορετικό που να μας έχει διαφύγει (πχ ωραία διαδρομή,χωριό) η που θα πρέπει να προσέξουμε (ακαταλληλότητα δρόμων λόγω καιρού εκείνη τη περίοδο κτλ).
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γειά σας παιδιά. Στις 19-23/12/2012 θα ταξιδέψουμε παρέα με ένα φιλικό ζευγάρι στην Λιουμπλιάνα. Το πρόγραμμά μας σκεφτόμαστε να το διαμορφώσουμε ως έξης.

1η μέρα: Άφιξη το πρωι στο αεροδρόμιο του Μιλάνου, παραλαβή αυτοκινήτου και απευθείας αναχώρηση για Λιουμπλιάνα.

2η μέρα: Η ημέρα αυτή θα είναι αφιερωμένη στην πόλη της Λιουμπλιάνας.

3η μερα: Λιμνη Μπλεντ-Μποχιν και το βραδάκι επιστροφή στην Λιουμπλιάνα.

4η μέρα: Αυστριακή Καρύνθια (Karnten) και επιστρέφοντας δείπνο και διανυκτέρευση Βερόνα.

5η μέρα: Άφιξη Μιλάνο το απογευματάκι και αναχώριση για Ελλάδα.

Πως σας φαίνεται; Αναμένω τα φώτα σας ;).
Ποιος ο λογος να κανεις 500 χιλιομετρα προς τα πισω για να πας Λουμπιανα ?
Μηπως ειναι πιο ευκολο να πατε σε αλλη πολη ή ακομα και οδικο ?
Υπαρχουν και τα σπηλαια σκοτσιαν , πραγματικα μοναδικα , εχει γραψει και ιστορια ο galat
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EA%E1%ED%E9%EA%FC-%F4%EF%F5%F1%EB%EF%FD.html
Μελετησε την θα σου φανει χρησιμη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιλάνο Λιουμπλιάνα είναι 500χλμ και η ενδιάμεση διαδρομή λέγεται πως είναι υπέροχη.
Το Ιταλικό κομάτι (δηλαδή το μεγαλύτερο μέρος) είναι άσχημος ως αδιάφορος αυτοκινητόδρομος. Δεν ξέρω για το Σλοβενικό - η περιοχή κοντά στη ljubljana κάτι λέει, αλλά θα τη δείτε έτσι κι αλλιώς εκδράμοντας για Bled.

Οι ώρες υπολογίζονται σε περίπου 5 σε άριστο αυτοκινητόδρομο. Επίσης, προσπαθούμε να αποφύγουμε την καθημερινή αλλαγή ξενοδοχείου που κουράζει, ενω την διανυκτέρευση Βερόνα την βάλαμε για να σπάσουμε την διαδρομή σε μια πολύ όμορφη πόλη.
Θα σας πρότεινα να κάνετε λίγο κόπο και να αλλάξετε μερικά ξενοδοχεία... Βλέπεις/κάνεις πολύ περισσότερα έτσι.

Τέλος, το Βίλαχ ή το Κλάγκενφουρτ είναι στα σύνορα Σλοβενία - Αυστρία και το επιλέξαμε ως άλλη διαδρομή προκειμένου να μην γυρίσουμε ξανά απο τον ίδιο δρόμο.
Δε λένε τίποτα ιδιαίτερο, όμως. Σε αντίθεση με το Ζάγκρεμπ, που βρίσκεται σε συγκρίσιμη απόσταση...
 

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Το Ιταλικό κομάτι (δηλαδή το μεγαλύτερο μέρος) είναι άσχημος ως αδιάφορος αυτοκινητόδρομος. Δεν ξέρω για το Σλοβενικό - η περιοχή κοντά στη ljubljana κάτι λέει, αλλά θα τη δείτε έτσι κι αλλιώς εκδράμοντας για Bled.

Θα σας πρότεινα να κάνετε λίγο κόπο και να αλλάξετε μερικά ξενοδοχεία... Βλέπεις/κάνεις πολύ περισσότερα έτσι.

Δε λένε τίποτα ιδιαίτερο, όμως. Σε αντίθεση με το Ζάγκρεμπ, που βρίσκεται σε συγκρίσιμη απόσταση...
Όσον αφορα τα ξενοδοχεια φαινεται να εχεις δικιο. Θα το ξαναδουμε.
Ως προς το Ζαγκρεμπ είμαι σχεδον βεβαιος πως θα ειναι πιο ενδιαφερον, ωστοσο απομακρυνομαστε ακομη περισσοτερο απο το Μιλάνο της αναχωρησης..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όσον αφορα τα ξενοδοχεια φαινεται να εχεις δικιο. Θα το ξαναδουμε.
Ως προς το Ζαγκρεμπ είμαι σχεδον βεβαιος πως θα ειναι πιο ενδιαφερον, ωστοσο απομακρυνομαστε ακομη περισσοτερο απο το Μιλάνο της αναχωρησης..
O Τάβερ θέλει να πει μάλλον ότι άμα φτάσετε στο Ζάγκρεμπ μετά τι είναι η Ελλάδα, ένα τσιγάρο δρομος!
 

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Χα,χα! Και γυρίζουμε και μια ταινία κουστουρίτσα στην επιστροφή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όσον αφορα τα ξενοδοχεια φαινεται να εχεις δικιο. Θα το ξαναδουμε.
Ως προς το Ζαγκρεμπ είμαι σχεδον βεβαιος πως θα ειναι πιο ενδιαφερον, ωστοσο απομακρυνομαστε ακομη περισσοτερο απο το Μιλάνο της αναχωρησης..
130 χιλιόμετρα θα σας κάνουν τη διαφορά? Ήδη θα έχετε κάνει αρκετές εκατοντάδες.... Το Ζάγκρεμπ είναι πάρα πολύ κοντά στα σύνορα της Σλοβενίας.
Εν πάση περιπτώσει, αν δε θέλετε να πάτε κι άλλο ανατολικά, υπάρχει κι άλλη λύση. Σπήλαια Postojna, Piran & Koper (όμορφα σλοβένικα χωριά στη θάλασσα), Τεργέστη, και συνέχεια στην Ιταλία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom