Ντουμπάι Χριστουγεννιατικη αποδραση

myrtamp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εχει κανείς καμμιά ωραία πρόταση για τα Χριστούγεννα?Σκέφτομαι ταξίδι στο Ντουπάι,αλλά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kι εγώ για εκεί σκέφτομαι Χριστουγεννιάτικη απόδραση. Πολλοί λένε ότι δεν αξίζει πάντως.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Γιατι να το κανεις αυτο; Γιατι να πας Ντουμπαι χριστογεννιατικα; Δε μπορω να ξερω τι ακριβως θες αλλα τι σε τραβαει προς τα εκει; Δωσε μερικες πληροφοριες παραπανω να καταλαβουμε τι θες μηπως και προτινουμε κατι καλυτερο. Στο Ντουμπαι δεν εχω παει αλλα η ιδεα του εμπορικου κεντρου, της ζεστης και της τεχνητης ομορφιας προσωπικα με απωθει.

Kι εγώ για εκεί σκέφτομαι Χριστουγεννιάτικη απόδραση. Πολλοί λένε ότι δεν αξίζει πάντως.
Τοσο ωραια ειναι πια σ'αυτο το Ντουμπαι τα χριστουγεννα;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μάλλον μέτριο θα είναι το εορταστικό κλίμα μιας και δε γιορτάζουν Χριστούγεννα, αλλά είναι η καλύτερη εποχή από άποψη καιρού για να δεις την περιοχή.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ταιλάνδη, λίγο ακριβότερα λόγω περιόδου, αλλά πολύ καλύτερα. Διαλέγεις νησί και καλές βουτιές στον πραγματικό παράδεισο, και οχι σε τεχνητούς!
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Όντως πολλοί λένε ότι δεν αξίζει εκεί καθώς είναι όλα τεχνητά φτιαγμένα και ψεύτικα. Εγώ βέβαια θα ήθελα κάποια στιγμή να πάω να το δω και αυτό αλλά πρώτα βάζω άλλα μέρη σε προτεραιότητα και το έχω αφήσει λίγο τελευταίο. Αν θέλεις να πας πάντως η εποχή των Χριστουγέννων είναι η κατάλληλη, δεν γνωρίζω για το εορταστικό κλίμα αλλά από άποψη ζέστης το λέω καθώς έχουν πάει φίλοι μου και μου έχουν πει ότι το καλοκαίρι εκεί η ζέστη είναι αποπνικτική!
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Και μένα με προβληματίζει η εκδρομή τα Χριστούγεννα στο Ντουμπαι, αλλα δεν θέλω να φάω κρύο, οπότε φαντάζει καλή εκδρομουλα σε καλη τιμη. Πιστεύω εάν διαβάσεις αυτα που έχουν γράφει για την περιοχή, θα πάρεις μια ιδέα τι θα δεις. Πάντως καλο θα ήταν να ακούσουμε σχόλια απ αυτούς που έχουν παει.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
η αλήθεια είναι ότι δεν πολυενθουσιάστηκα, είναι όντως αρκετά τυποποιημένο αλλά πήγα και καλοκαίρι που ήταν πραγματικά κάτι παραπάνω από καυτό και αυτό δυσκόλευε ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Πάντως τα Χριστούγεννα είναι πολύ καλή εποχή γιατί έχει νορμάλ θερμοκρασίες προς ζέστη και ξεφεύγεις και από το κλισέ της Ευρώπης... Δεν κρύβω ότι μου πέρασε και μένα από το μυαλό μου αρκετές φορές για τέτοια εποχή συνδυάζοντας το με Άμπου Ντάμπι και τα γύρω περίχωρα..
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Εντάξει το Ντουμπάι είναι υπερβολικό αλλά δεν είναι και για πέταμα.
Για 4 - 5 μέρες είναι μια χαρά.
Οπωσδήποτε βάλε μέσα στο πρόγραμμα και το Αμπου Ντάμπι, μη χάσεις το τζαμί και να πιεις καφέ (αν αντέχει το πορτοφόλι και φαγητό) στο Emirates Palace (μη σε τρομάξει η πολυτέλεια ο καφές το 2009 που πήγα κόστιζε 6 ή 7 €).
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εχει κανείς καμμιά ωραία πρόταση για τα Χριστούγεννα?Σκέφτομαι ταξίδι στο Ντουπάι,αλλά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα?
myrtamp αρχικά καλώς ήλθες στην παρέα ή μάλλον καλώς ήλθαμε γιατί και εγώ έγινα μέλος σχεδόν μαζί σου.
Το Ντουμπάι πιστεύω, προσωπική άποψη βέβαια, ότι σαν προορισμός είναι λίγο υπερεκτιμημένος και όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι κυριαρχεί η υπερβολή και το ψεύτικο.
Αν θέλεις βέβαια να περάσεις τις γιορτές με ζέστη είναι ok. (εγώ είχα πάει Φεβρουάριο και θυμάμαι κάθε βράδυ έβαζα after sun αλοιφή γιατί είχα καεί από τον ήλιο).
Πιστεύω ότι αν θέλεις να αισθανθείς Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερα σε κάποια Ευρωπαϊκή πόλη (εγώ στις γιορτές θα είμαι στο Λονδίνο, όπου εκεί το κλίμα των εορτών είναι μοναδικό).
Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε να βρεθείς κάπου εξωτικά ή έστω διαφορετικά και έχεις μέρες στη διάθεση σου θα σου πρότεινα το Μπαλί.
Πάντως όπου διαλέξεις να πας σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα και να μας πεις στο γυρισμό τις εντυπώσεις σου.:D
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ντουμπάι γιατί? Πώς το σκέφτηκες Χριστουγεννιάτικα? Νομίζω πως οι ευρωπαικές πρωτεύουσες είναι ιδανικότερες για αυτή την περίοδο. Και' γω προτίμησα Λονδίνο για φέτος!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ντουμπάι γιατί? Πώς το σκέφτηκες Χριστουγεννιάτικα? Νομίζω πως οι ευρωπαικές πρωτεύουσες είναι ιδανικότερες για αυτή την περίοδο. Και' γω προτίμησα Λονδίνο για φέτος!
Δεν υπάρχει άλλη περίοδος που να αντέχεται το κλίμα του Dubai....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom