Ισπανία Χριστούγεννα -Πρωτοχρονιά στη "φθινοπωρινή" Ισπανία

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720

Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά από τη Βαρκελώνη!
Φτάσαμε σήμερα πρωί μετά από 5 υπέροχες ημέρες στη Μαδρίτη την οποία και λάτρεψα. Ρίξαμε τόσο περπάτημα αυτές τις μέρες (σίγουρα πάνω από 50 χιλιόμετρα συνολικά) που δεν ήμαστε σε θέση να πάρουμε τα πόδια μας σήμερα. Κάναμε μόνο μια αναγνωριστική βόλτα στην Λα Ράμπλα και στην παλιά πόλη της Βαρκελώνης η οποία μας φάνηκε υπερβολικά τουριστική, αν και είναι πολύ νωρίς για να βγάλω οποιοδήποτε συμπέρασμα...

Πετάξαμε λοιπόν 26/12 με Vueling από Αθήνα για Βαρκελώνη. Από το αεροδρόμιο πήραμε ταξί για τον σταθμό των τρένων Sants. Από εκεί είχαμε ήδη κλείσει εισιτήρια από Ελλάδα για να πάμε Μαδρίτη με το High Speed Train AVE...

 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
1η ημέρα:
IMG_0009.JPG

Το τρένο υπερσύγχρονο! Κλείσαμε τα εισιτήρια από Ελλάδα με χρεωστική κάρτα. Πιστωτικές δεν δεχότανε η renfe.es

IMG_0016.JPG

Άνετες δερμάτινες θέσεις με ατομικές πρίζες...

IMG_0017.JPG

Δωρεάν ακουστικά για παρακολούθηση ταινίας από τα μόνιτορ του βαγονιού...

IMG_0028.JPG

Άφιξη στον σταθμό Atocha της Μαδρίτης μετά από άνετο ταξίδι 3 ωρών...

IMG_0043.JPG

Στην έξοδο του σταθμού μας υποδέχθηκαν 2 τεράστια κεφάλια μωρών!

IMG_0047.JPG

Καλαίσθητος γιορτινός στολισμός στην πλατεία του σταθμού.

IMG_0853.JPG

φαγητό σε γνωστή αλυσίδα φαστ φουντ και μετρό για το ξενοδοχείο (το μετρό στην Μαδρίτη λειτουργεί κάθε μέρα μέχρι τη 01:30. Απίστευτα βολικό! Γενικά από τα πιο λειτουργικά και "εύκολα" μετρό που έχω μπει!

IMG_0854.JPG

Η γειτονιά μας είναι η Legazpi. Μακριά από το κέντρο, αλλά με τέτοιο ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ μετρό φτάναμε στην Puerta Del Sol σε λιγότερο από 10 λεπτά από την ώρα που κλείναμε την πόρτα του δωματίου μας! (σκεφτείτε, ποτέ δεν χρειάστηκε να περιμένουμε πάνω από 3 λεπτά την ημέρα και 5 λεπτά την νύχτα για να έρθει το τρένο!)

IMG_0545.JPG

Το δωμάτιο του ξενοδοχείου μας. Hotel Grand Legazpi. Πολύ καθαρό, ήσυχο, με καλό δωρεάν ίντερνετ και μεγάλο δωμάτιο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το πρωινό πάντως δεν αξίζει... νοικιάστε μόνο δωμάτιο. Εξάλλου τα καφέ της πόλης είναι παντού υπέροχα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Χαιρομαι που διαβαζω ωραιες ιστορίες για την Ισπανια. Το RENFE το βρηκα κι εγω καταπληκτικο.
Μετα απο 2 επισκέψεις στη Βαρκελώνη και μια μονοήμερη φέτος, δηλώνω φαν της αυθεντικότητας της Μαδρίτης. Ας είναι ωραιότερη η Βαρκελώνη σε πολλά σημεία.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Χαιρομαι που διαβαζω ωραιες ιστορίες για την Ισπανια. Το RENFE το βρηκα κι εγω καταπληκτικο.
Μετα απο 2 επισκέψεις στη Βαρκελώνη και μια μονοήμερη φέτος, δηλώνω φαν της αυθεντικότητας της Μαδρίτης. Ας είναι ωραιότερη η Βαρκελώνη σε πολλά σημεία.
Η Μαδριτη ειναι υπεροχη πολη! Μεγαλοπρεπης, ζωντανη και ομορφη! Δεν θα αδικησω ομως τη Βαρκελωνη πριν τη δω... θα πω απλα οτι ο πηχης εχει ανεβει πολυ ψηλα! :) (θα την αδικήσω μετά... το ομολογώ! Είμαι προκατειλημμένος υπέρ της Μαδρίτης! :) )
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ξημέρωσε μια συννεφιασμένη μέρα στη Βαρκελώνη. Το φιλαράκι δίπλα ροχαλίζει ακατάπαυστα και μου στέρησε 1 ωρίτσα ύπνου ακόμα πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι. Ας συνεχίσω λοιπόν την ιστορία μου...

2η ημέρα

IMG_0056.JPG

Κυριακή 27 Δεκεμβρίου. Φύγαμε για το παζάρι Ελ Ραστρο στην περιοχή Λα Λατίνα.

IMG_0060.JPG

Το Μοναστηράκι της Μαδρίτης.

IMG_0070.JPG

Ο κόσμος πολύς. Μετά τις 11 πήγαινες σημειωτόν.

IMG_0091.JPG

Καρυάτιδες υποβαστάζουν... την τέντα του καταστήματος :)

IMG_0074.JPG

Πάρε καλέ κύριο στο κόρη σου Χουανίτα μάθει Φλαμέγκο.

IMG_0108.JPG

Συνεχίσαμε με τα πόδια προς την εντυπωσιακή Plaza Mayor.

DSC00286.JPG

Η ατμόσφαιρα άκρως εορταστική! Ολοι οι ήρωες του Ντίσνευ και της Warner Bros συγκεντρωμένοι εδώ. Δυστυχώς, το καφεδάκι που σχεδίαζα να πιούμε εδώ μας το χάλασαν οι χριστουγεννιάτικες αγορές που είχαν στην κυριολεξία καταλάβει τα δύο τρίτα της πλατείας.

IMG_0120.JPG

Κάτσαμε ακριβώς έξω από την πλατεία, αρκετή ώρα χαζεύοντας το πλήθος και απολαμβάνοντας τη χειμωνιάτικη λιακάδα. Ποια χειμωνιάτικη θα μου πείτε. Ο καιρός εδώ είναι φθινοπωρινός. Τα πλατάνια τώρα ρίχνουν τα φύλλα τους και στην τηλεόραση δείχνει πυροσβέστες να σβήνουν φωτιές στα βόρεια της χώρας!

IMG_0133.JPG

Τα μπαλκόνια στη Μαδρίτη δίνουν παράσταση με κούκλες ή απλωμένα χρωματιστά σεντόνια, κουβέρτες, ταπισερί, θα σας γελάσω...

IMG_0137.JPG

Παραδίπλα, η σκεπαστή αγορά San Miguel. Τρώνε, πίνουν στο φουλ!

IMG_0216.JPG

Νταξ! Το πληρώσαμε 13 ευρώ αυτό το χωνάκι αλλά μύριζε υπέροχα και ήταν πεντανόστιμο το άτιμο!!!

Σταματώ εδώ... ώρα να βγούμε για Βαρκελώνη τουρ... συνεχίζω βραδάκι...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ωραίο ταξίδι @panius θα εχει ζουμί η υπόθεση. Αν και θα ήθελα μια live μετάδοση από Βαρκελώνη. Μπορείς να το κάνεις mix. Μαζί με τη Μαδρίτη να βάλεις εμβόλιμα και τη Βαρκελώνη:)

Τι ακριβώς έχει αυτό το χωνάκι και το πληρώσατε 13€? Καλαμάρια? Ατομικό ήταν ή και για τους δύο?

Θέλω πολύ να επισκεφτώ τη Μαδρίτη και τη Βαρκελώνη και να κάνω κι εγώ τη σύγκριση. 5 μέρες όμως δεν ήταν πολλές για Μαδρίτη? Θέλω να δω τι ημερήσιες κάνατε.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Ακριβό το χωνάκι. Τα "βρωμικα" με καλαμάρια σε χαμαιτυπείο έξω από το Reina Sofia πρέπει να τα πληρωσαμε κανένα 3ευρο. Και γενικά ενα πλήρες γεύμα με κρασί σε λαική taverna στοίχιζε 13 ευρώ, καπου 20 ευρώ σε πιο καλό μαγαζί.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η Μαδριτη ειναι Ισπανια,η Βαρκελωνη ειναι Καταλονια..εχει διαφορα.
Ευχαριστω για την ιστορια και τις φωτο.Καλη συνεχεια.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ακριβό το χωνάκι. Τα "βρωμικα" με καλαμάρια σε χαμαιτυπείο έξω από το Reina Sofia πρέπει να τα πληρωσαμε κανένα 3ευρο. Και γενικά ενα πλήρες γεύμα με κρασί σε λαική taverna στοίχιζε 13 ευρώ, καπου 20 ευρώ σε πιο καλό μαγαζί.
Φαρμάκι το καλαμάρι, άστα! Είπαμε όμως να μοιράσουμε τα έξοδα και να την κάνουμε τη σπατάλη! Από την Plaza Mayor μας είχε τρυπήσει την μύτη!!!

Ωραίο ταξίδι @panius θα εχει ζουμί η υπόθεση. Αν και θα ήθελα μια live μετάδοση από Βαρκελώνη. Μπορείς να το κάνεις mix. Μαζί με τη Μαδρίτη να βάλεις εμβόλιμα και τη Βαρκελώνη:)

Τι ακριβώς έχει αυτό το χωνάκι και το πληρώσατε 13€? Καλαμάρια? Ατομικό ήταν ή και για τους δύο?

Θέλω πολύ να επισκεφτώ τη Μαδρίτη και τη Βαρκελώνη και να κάνω κι εγώ τη σύγκριση. 5 μέρες όμως δεν ήταν πολλές για Μαδρίτη? Θέλω να δω τι ημερήσιες κάνατε.
Δύσκολο Γιάννη, γιατί θέλω να το έχω το report σαν ημερολόγιο. Σου στέλνω όμως αυτή τη φώτο από χθες και μπορώ να πω ότι η Βαρκελώνη δείχνει πώς θα μπορούσαν να είναι οι ελληνικές πόλεις αν υπήρχε σεβασμός στην αρχιτεκτονική και στον πολεοδομικό σχεδιασμό. Και ναι, μου έφερε κι εμένα στο μυαλό τη Θεσσαλονίκη! :)
IMG_0192.JPG
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Η Βαρκελώνη χθες μας ξεθέωσε!!! Την περπατήσαμε από το Καμπ νου μέχρι το κέντρο. Μπορώ να πω ότι την βρήκα πανέμορφη! Ενθουσιάστηκα με τη νέα πόλη (μη φανταστείτε, τον 19ο αιώνα χτίστηκε)! Η πόλη των ατελείωτων ευθειών! Να χαίρεσαι να την περπατάς και να χαζεύεις τα κτήρια! Απορώ γιατί ασχολούνται όλοι με την Λα Ράμπλα την οποία είδαμε στα γρήγορα προχθές και δεν μου έκανε καμία εντύπωση!

Τέλος πάντων... πίσω στη Μαδρίτη!

2η μέρα (συνέχεια...)

Μετά το πανάκριβο καλαμαρο-σνακ συνεχίσαμε τη βόλτα μας στο πιο όμορφο κομμάτι της μεσαιωνικής Μαδρίτης:

IMG_0126.JPG

Plaza De la Villa! Υπέροχη!

IMG_0147.JPG

Συνεχίσαμε τη βόλτα μας. Παντού βιτρίνες με τυριά και αλλαντικά! Παίζει οι Ισπανοί να είναι μεγαλύτεροι καταναλωτές αλλαντικών παγκοσμίως!

IMG_0101.JPG

Το ίδιο και στα πατατάκια που τα πουλάνε χύμα!

IMG_0145.JPG

Η περιπλάνησή μας μας έβγαλε τυχαία στο κεντρικότερο σημείο της πόλης, στην Puerta Del Sol. Κόσμος απίστευτος!

DSC00315.JPG

Κτήρια πανέμορφα!

IMG_0172.JPG

Θα μπορούσα να τραβάω με τις ώρες!

IMG_0191.JPG

Gran Via! Ο εντυπωσιακότερος δρόμος στη Μαδρίτη!

IMG_0187.JPG

Αυτή η μεγαλειώδης λεωφόρος ξεκίνησε να κατασκευάζεται στις αρχές του 20ου αιώνα, όπου κυριαρχούσε ο εκλεκτικισμός...

IMG_0202.JPG

...και τελείωσε 40 χρόνια μετά, όπου κυριαρχούσε ο ρυθμός αρτ ντεκό.

IMG_0219.JPG

Περπατάς την Gran Via και βλέπεις την εξέλιξη της αρχιτεκτονικής "μόδας" του πρώτου μισού του 20ου αιώνα! Καταπληκτικό! Η λεωφόρος τελειώνει με τους 2 ουρανοξύστες που χτίστηκαν επί δικτάτορα Φράνκο το '50. Ο Πύργος της Ευρώπης (οι ντόπιοι τον λένε και καμηλοπάρδαλη) υπήρξε το ψηλότερο τσιμεντένιο κτήριο στον κόσμο όταν χτίστηκε και ήταν το σύμβολο της μεταπολεμικής οικονομικής ανάπτυξης της Ισπανίας.

IMG_0231.JPG
Υποχρεωτική στάση για φωτογράφιση στο Μνημείο του Θερβάντες στην Πλάθα Εσπάνια και πίσω στο ξενοδοχείο για νάνι! Η Μαδρίτη μας ξεθέωσε!!!!
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά από τη Βαρκελώνη!
Φτάσαμε σήμερα πρωί μετά από 5 υπέροχες ημέρες στη Μαδρίτη την οποία και λάτρεψα. Ρίξαμε τόσο περπάτημα αυτές τις μέρες (σίγουρα πάνω από 50 χιλιόμετρα συνολικά) που δεν ήμαστε σε θέση να πάρουμε τα πόδια μας σήμερα. Κάναμε μόνο μια αναγνωριστική βόλτα στην Λα Ράμπλα και στην παλιά πόλη της Βαρκελώνης η οποία μας φάνηκε υπερβολικά τουριστική, αν και είναι πολύ νωρίς για να βγάλω οποιοδήποτε συμπέρασμα...

Ισπανια!το καταλαβαίνεις ακόμη και από τον αέρα,Αναμένω με ιδιαίτερη προσήλωση,ετοιμάζω 15νθημερο road trip στην Ισπανία και θα χρειαστώ τις συμβουλές σου για αυτές τις πόλεις,καλά να περνάτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom