Χριστούγεννα στην Ελλάδα με παιδί.......που ?

ptzelepis

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλημέρα σε όλους !!!!!!!!!!

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Ψάχνω κάποιο προορισμό για ρεβεγιόν Χριστουγέννων με παιδί.
Οι προυποθέσεις είναι χιόνι, παιδότοπος-δράσεις για παιδιά και ρεβεγιόν Χριστουγέννων.
Συγκεκριμένα ψάχνω κάτι σαν αυτό http://www.crystalmountain.gr/Christmas.cfm που είχα πάει πέρυσι και ο μικρός όχι απλά χάρηκε....ήθελε να μείνουμε εκεί για πάντα.
Το Καρπενήσι - Montana που νομίζω ότι προσφέρει κάτι τέτοιο απορρίπτεται γιατί έχουμε πάει αρκετές φορές.
Η αφετηρία θα είναι από Πάτρα οπότε απορρίπτονται προορισμοί λόγω μεγάλης διάρκειας ταξιδιού. Μέγιστο 4-4:30 ώρες.

Περιμένω προτάσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ....προκαταβολικά.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καλημέρα σε όλους !!!!!!!!!!

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Ψάχνω κάποιο προορισμό για ρεβεγιόν Χριστουγέννων με παιδί.
Οι προυποθέσεις είναι χιόνι, παιδότοπος-δράσεις για παιδιά και ρεβεγιόν Χριστουγέννων.
Συγκεκριμένα ψάχνω κάτι σαν αυτό http://www.crystalmountain.gr/Christmas.cfm που είχα πάει πέρυσι και ο μικρός όχι απλά χάρηκε....ήθελε να μείνουμε εκεί για πάντα.
Το Καρπενήσι - Montana που νομίζω ότι προσφέρει κάτι τέτοιο απορρίπτεται γιατί έχουμε πάει αρκετές φορές.
Η αφετηρία θα είναι από Πάτρα οπότε απορρίπτονται προορισμοί λόγω μεγάλης διάρκειας ταξιδιού. Μέγιστο 4-4:30 ώρες.

Περιμένω προτάσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ....προκαταβολικά.
Καλημέρα, γιατί δεν κοιτάς κάτι προς Ιωάννινα???
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Όταν λέμε Χριστούγεννα για παιδί σε Επαρχιακή πόλη πλέον εννοούμε Βόλο.. χωριό Αι Βασίλη με παγοδρόμιο και λούνα παρκ και πιο κεντρικά το περίπτερο "εποχή των παγετώνων".. για χιόνι δεν εγγυάται κανείς στο χιονοδρομικό του Πηλίου 3 τέταρτα απο Βόλο..

Να μια γεύση .. (για όσους βαριούνται τα της τελετής, όπως εγώ, δείτε απο 4:25 και μετά..

 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Χιόνι δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς για τα Χριστούγεννα, κι ας έχει ήδη χιονίσει σε πολλά μέρη φέτος ήδη.
Βόλος με Πήλιο που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω είναι η καλύτερη επιλογή που μου έρχεται στο νου κι εμένα. :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μόνο Βολος, θα δείτε τόσα λαμπάκια και Άγιους Βασιληδες που θα νομίζετε ότι όλη η πόλη είναι ένα θεματικό πάρκο :haha: Συνηθως ψηλά στο Πηλιο, στα Χανια, έχει χιόνι στις γιορτές, τις προηγούμενες μέρες είχε χιονίσει.
 

ptzelepis

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Σκέφτομαι και Δραμα.......Ονειρούπολη.......και ας είναι λίγο πιο μακριά.
Επίσης είχα μια πολύ καλή προσφορά από ένα φίλο για BANKSO. Στο Lucky Bansko 3 νύχτες μαζί με ρεβεγιόν Στα 430 ευρώ (ξέρω......θα γελάτε)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αραχωβα. αν θα εχει καπου χιονι στη νοτια Ελλαδα θα εχει εκει. ηδη ειχε το περασμενο ΣΚ. Παιδοτοπος μεσα στο χωριο, παγοδρομιο λιγο πιο εξω, ελκηθρα κλπ , απειρες επιλογες εστιασης, διαμονης κ κοντα σας. σε 2-2,5 ωρες με ΙΧ.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Είσαι Πάτρα άρα έχεις τα Γιάννενα στη 1.40 βαριά βαριά. Το χιόνι νομίζω δεν μπορεί να στο υποσχεθεί κανείς και πουθενά αλλά σε 20 λεπτά απ τα Γιάννενα είναι το Μέτσοβο με το χιονοδρομικό του οπότε προφανώς αν χιονίσει τα Γιάννενα συνδυάζουν χιόνι. Επίσης είναι ο νομός με τα περισσότερα χωριά της χώρας επομένως αν και εφόσον το επιθυμείτε, μπορείτε να εκδράμετε στη φύση (Ζαγοροχώρια για παράδειγμα). Είναι μεγάλη πόλη οπότε και παιδότοπους έχει και εορταστικές εκδηλώσεις και χριστουγεννιάτικο χωριό. Το αν θα βρεις κατάλυμα 3/12 για Χριστούγεννα, είναι άλλο θέμα...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Η αφετηρία θα είναι από Πάτρα οπότε απορρίπτονται προορισμοί λόγω μεγάλης διάρκειας ταξιδιού. Μέγιστο 4-4:30 ώρες.
Σκέφτομαι και Δραμα.......Ονειρούπολη.......και ας είναι λίγο πιο μακριά.
Επίσης είχα μια πολύ καλή προσφορά από ένα φίλο για BANKSO.
Αφού αναίρεσες μόνος σου τον περιορισμό που έβαλες στην αρχή, οποιοσδήποτε κλασσικός χειμερινός προορισμός στην ηπειρωτική Ελλάδα, είναι υποψήφιος.:)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είσαι Πάτρα άρα έχεις τα Γιάννενα στη 1.40 βαριά βαριά
Θες ένα δεκάλεπτο να βγεις από Πάτρα μέχρι τη γέφυρα και από κει είναι άλλα 210 χλμ για Γιάννενα. Οπότε προτείνεις με παιδί στο αυτοκίνητο χειμωνιάτικα να ανέβει με 140 μέση στα Γιάννενα δηλ. σε κάποια σημεία να πηγαίνει και με 160-170 βαριά βαριά αφού σε κάποια άλλα θα πρέπει να κόψει (διόδια, τούνελ, στροφές κτλ).
 
Last edited by a moderator:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Tο μόνο που διορθώνω είναι πως ο ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ χρόνος οδήγησης που αναφέρω λανθασμένα ως Πάτρα - Γιάννενα, είναι Αντίρριο - Γιάννενα και σίγουρα ΔΕΝ είναι με 170 χιλιόμετρα. Επίσης, άλλο το δικό μου "έφτασα Γιάννενα" και άλλο εκείνου που θέλει να φτάσει στην άλλη μεριά της πόλης.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom