Νορβηγία Χριστούγεννα στην Νορβηγία

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Καλησπέρα σας!αποφάσισα τα Χριστούγεννα να τα περάσω φέτος στην Νορβηγία. Παρ' όλα αυτά με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις από Ελλάδα για Όσλο , γεγονός που με δυσκολεύει αρκετά να βρω την καλύτερη δυνατή προσφορά αεροπορικών εισιτηρίων διότι δεν ξέρω ποια θα είναι η πτήση με την καλύτερη ανταπόκριση. Έχει κανείς κάποια προσωπική γνώση ή εμπειρία? ΕΠιπλέον όπως αντιλήφθηκα από διάφορα φόρουμ και άρθρα που έχω διαβάσει δεν αξίζει να μείνεις αποκλειστικά Όσλο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μέρος στην Νορβηγία?ιδανικά θα ήθελα κρουαζιέρα στα φιορδ ή στο τρόμσο για να δω το βόρειο σέλας.Αλλά μόνη μου μάλλον θα είναι αρκετά δύσκολο να το διευθετήσω. Θα μου προτείνατε να απευθυνθώ σε κάποιο γραφείο το οποίο διοργανώνει εκεί τέτοιου είδους εκδρομές?έχετε κάποιο στα υπόψην σας? Επίσης, για να πάω Τρόμσο θα πρέπει πάλι να πάρω αεροπλάνο? Όπως καταλαβαίνετε είμαι εντελώς χαμένη. Αν κάποιος έχει ιδία γνώση ή εμπειρία ας μου δώσει τα φώτα του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπέρα σας!αποφάσισα τα Χριστούγεννα να τα περάσω φέτος στην Νορβηγία. Παρ' όλα αυτά με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις από Ελλάδα για Όσλο , γεγονός που με δυσκολεύει αρκετά να βρω την καλύτερη δυνατή προσφορά αεροπορικών εισιτηρίων διότι δεν ξέρω ποια θα είναι η πτήση με την καλύτερη ανταπόκριση. Έχει κανείς κάποια προσωπική γνώση ή εμπειρία? ΕΠιπλέον όπως αντιλήφθηκα από διάφορα φόρουμ και άρθρα που έχω διαβάσει δεν αξίζει να μείνεις αποκλειστικά Όσλο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μέρος στην Νορβηγία?ιδανικά θα ήθελα κρουαζιέρα στα φιορδ ή στο τρόμσο για να δω το βόρειο σέλας.Αλλά μόνη μου μάλλον θα είναι αρκετά δύσκολο να το διευθετήσω. Θα μου προτείνατε να απευθυνθώ σε κάποιο γραφείο το οποίο διοργανώνει εκεί τέτοιου είδους εκδρομές?έχετε κάποιο στα υπόψην σας? Επίσης, για να πάω Τρόμσο θα πρέπει πάλι να πάρω αεροπλάνο? Όπως καταλαβαίνετε είμαι εντελώς χαμένη. Αν κάποιος έχει ιδία γνώση ή εμπειρία ας μου δώσει τα φώτα του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες :welcome:

Σε ότι αφορά την κρουαζιέρα στα φιορδ δες εδώ www.norwaynutshell.com
Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένη πριν δύο χρόνια (βέβαια αν διάβασες την ιστορία μου θα είδες ότι πήγα καλοκαίρι).
Σχετικά με την μετάβασή σου στο Τρόμσο δες αυτή την σελίδα www.rome2rio.com
Στο φόρουμ υπάρχουν πολλές ιστορίες και πληροφορίες που σίγουρα θα σου δώσουν κατεύθυνση.
Καλό διάβασμα και καλή οργάνωση. :)
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες :welcome:

Σε ότι αφορά την κρουαζιέρα στα φιορδ δες εδώ www.norwaynutshell.com
Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένη πριν δύο χρόνια (βέβαια αν διάβασες την ιστορία μου θα είδες ότι πήγα καλοκαίρι).
Σχετικά με την μετάβασή σου στο Τρόμσο δες αυτή την σελίδα www.rome2rio.com
Στο φόρουμ υπάρχουν πολλές ιστορίες και πληροφορίες που σίγουρα θα σου δώσουν κατεύθυνση.
Καλό διάβασμα και καλή οργάνωση. :)
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα τις μελετήσω :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα τις μελετήσω :)
Μ,μ,μ! Τώρα που το κοίταξα λίγο είδα πως οι περισσότερες εκδρομές γίνονται καλοκαίρι.
Αν θέλεις την γνώμη μου, νομίζω πως χώρες σαν τη Νορβηγία είναι πιο εύκολες το καλοκαίρι - ίσως και ομορφότερες με τις εναλλαγές των χρωμάτων και την τεράστια ημέρα - αλλά βέβαια δεν βλέπεις το Σέλας.
Φυσικά αυτά είναι προτιμήσεις. :)
Σε κάθε περίπτωση ζηλεύω!!!
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Μ,μ,μ! Τώρα που το κοίταξα λίγο είδα πως οι περισσότερες εκδρομές γίνονται καλοκαίρι.
Αν θέλεις την γνώμη μου, νομίζω πως χώρες σαν τη Νορβηγία είναι πιο εύκολες το καλοκαίρι - ίσως και ομορφότερες με τις εναλλαγές των χρωμάτων και την τεράστια ημέρα - αλλά βέβαια δεν βλέπεις το Σέλας.
Φυσικά αυτά είναι προτιμήσεις. :)
Σε κάθε περίπτωση ζηλεύω!!!
Πιστεύεις θα μπορώ να δω το σέλας αν πάω τα Χριστούγεννα?και αν ναι που θα πρέπει να πάω για να το δω? δυστυυχώς αν από το Όσλο ταξιδέψω αεροπορικώς προς κάποιο βορειότερο μέρος της Νορβηγίας, από ότι είδα θα ξεφύγω εντελώς από τον οικονομικό προϋπολογισμό, αν π.χ. πάω Τρόμσο. και δεν μου εγγυάται και κανείς ότι την ημέρα που θα πάω θα μπορώ να δω το βόρειο Σέλας. Υπάρχει τρένο που να συνδέει απευθείας το Όσλο με κάποιον προορισμό που θα μπορώ να δω το βόρειο Σέλας?ή κάποιος οικονομικότερος τρόπος που θα μου πρότεινες?
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πιστεύεις θα μπορώ να δω το σέλας αν πάω τα Χριστούγεννα?και αν ναι που θα πρέπει να πάω για να το δω? δυστυυχώς αν από το Όσλο ταξιδέψω αεροπορικώς προς κάποιο βορειότερο μέρος της Νορβηγίας, από ότι είδα θα ξεφύγω εντελώς από τον οικονομικό προϋπολογισμό, αν π.χ. πάω Τρόμσο. και δεν μου εγγυάται και κανείς ότι την ημέρα που θα πάω θα μπορώ να δω το βόρειο Σέλας. Υπάρχει τρένο που να συνδέει απευθείας το Όσλο με κάποιον προορισμό που θα μπορώ να δω το βόρειο Σέλας?ή κάποιος οικονομικότερος τρόπος που θα μου πρότεινες?
Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί. Είναι ζήτημα πιθανοτήτων. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά στο φόρουμ υπάρχουν πολλές σχετικές ιστορίες με φίλους που το συνάντησαν στη Νορβηγία και στην Ισλανδία.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι άλλο. Κάνε τις αναζητήσεις σου στα αγγλικά. Έχει πολλά να διαβάσεις.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο nordix που οργανώνει εκδρομές από την Αθήνα, για να πάρεις ιδέες. Εμένα μου φάνηκε αρκετά χρήσιμο. Γενικά για κρουαζιέρες βολεύει το Bergen. Οι εσωτερικές πτήσεις είναι πιο οικονομικές απ οτι τα τραίνα. Επίσης μπορείς να παρακολουθείς το δελτιο βορειου σέλαος για περισσοτερη ασφαλεια οτι θα το πετύχεις. Καλό ταξίδι!
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο nordix που οργανώνει εκδρομές από την Αθήνα, για να πάρεις ιδέες. Εμένα μου φάνηκε αρκετά χρήσιμο. Γενικά για κρουαζιέρες βολεύει το Bergen. Οι εσωτερικές πτήσεις είναι πιο οικονομικές απ οτι τα τραίνα. Επίσης μπορείς να παρακολουθείς το δελτιο βορειου σέλαος για περισσοτερη ασφαλεια οτι θα το πετύχεις. Καλό ταξίδι!
Γνωρίζεις αν υπάρχει τραίνο από όσλο προς τρόμσο? δεν βρίσκω επικαιροποιημένα στοιχεία στο ίντερνετ. τα αεροπορικά είναι αρκετά τσιμπημένα από όσλο για τρόμσο
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Γνωρίζεις αν υπάρχει τραίνο από όσλο προς τρόμσο? δεν βρίσκω επικαιροποιημένα στοιχεία στο ίντερνετ. τα αεροπορικά είναι αρκετά τσιμπημένα από όσλο για τρόμσο
H www.nsb.no ειναι η νορβηγικη σιδηροδρ. εταιρια.
Απο μια αναζητηση που εκανα ειδα πως δεν εχει για Tromso αλλα δεν ξερω μηπως εξυπηρετει καποιος αλλος σταθμος.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω παει Νορβηγια αλλα ξερω τις πιθανοτητες και τις παραμετρους που μπορεις να δεις σελας και ισως αυτο σε βοηθησει.
Ποσες μερες θα εχεις στην διαθεση σου; Στο Τρομσο θες να πας για το σελας ή σε ενδιαφερει ετσι κ αλλιως η Β. Νορβηγία; Ποσες μερες θα αφιερωσεις Βορεια (στο Τρομσο ή αλλου);
Το σελας εξαρταται απο την ιδια την δραστηριοτητα του φαινομενου, απο τον καιρο (βροχη, χιονι κτλ) και απο το αν εχει ξαστερια ή συννεφα. Κοινως θελει πολυυυ τυχη! Ακομα κ 1 βδομαδα να πας στο Τρομσο, μπορει να μη το δεις. Αν θες ετσι κ αλλιως να πας επειδη σου αρεσει σα πολη, τοπιο κτλ. να πας. Στην περιπτωση που σκεφτεσαι να πας 2 βραδια για το σελας, μη το κανεις.
Αν παλι το σελας ειναι ο διακαης ποθος σου, αλλαξε προορισμο. Αν π.χ πας Ισλανδια οπου και να εισαι ακομα κ μεσα στην πολη, αν το φαινομενο ειναι εντονο, μπορεις να το δεις. Αυτο σημαινει οτι κανεις κανονικα το προγραμμα σου και το βραδυ οπου κ αν εισαι τσεκαρεις για σελας. 7 βραδια μεινεις, 7 πιθανοτητες εχεις να το πετυχεις!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@strs92
Οι σιδηρόδρομοι στη Νορβηγία φτάνουν μέχρι το Bodø στο οποίο θα φτάσεις μέσω Trondheim. Η διαδρομή αυτή είναι γύρω στις 7 ώρες! Ακόμα και στην περίπτωση που ήθελες να το κάνεις σκέψου πως από το Bodø μέχρι το Tromso είναι 8 ώρες οδήγηση και είναι εφικτό μόνο εφόσον νοικιάσετε αυτοκίνητο. Όπως καταλαβαίνεις εφόσον θες να πας στο Tromso, είναι μονόδρομος η επιλογή του αεροπλάνου.

Επειδή είναι διακαής μου πόθος η Νορβηγία, θεωρώ πως είναι κακή περίοδος να πάτε μέσα στο καταχείμωνο που οι ώρες της ημέρας θα είναι ελάχιστες, όπως ελάχιστες θα είναι και οι πιθανότητες για το σέλας γιατί το πιο πιθανό είναι να έχει συννεφιασμένο και θολό ουρανό. Το Τρόμσο αποτελεί εξαιρετικό προορισμό για αναζήτηση του σέλαος όμως η ιδανική περίοδος είναι Σεπτέμβριος-Οκτώβριος και Φεβρουάριος-Μάρτιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom