Τυνησία Χριστούγεννα στην Τυνησία

Eden

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Γεια σας,
σκέφτομαι να περάσω Χριστούγεννα στην Τυνησία και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πώς είναι ο καιρός εκείνη την εποχή.
Επίσης, διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ ότι τα ξενοδοχεία δεν είχαν θέρμανση και είχαν δυσκολευτεί κάποιοι ταξιδιώτες.
Εχει πάει κανείς χειμώνα στην Τυνησία; Αξίζει;
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Απ'οτι έχω μάθει από κάποια φίλη που έκανε Χριστούγεννα στην Τυνησία ο καιρός εκεί είναι όπως το δικό μας φθινόπωρο.Το πρωϊ και το βράδυ χρειαζότανε ένα ψιλό μπουφανάκι και την υπόλοιπη μέρα απλά μακρυμάνικο μακό μπλουζάκι ή πουκάμισο.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Χριστούγεννα είχα πάει και εγώ το 2006. Ο καιρός ήταν μια χαρά... όπως ακριβώς τα λέει και η gyristroula.

Μην πάρεις χοντρά ρούχα... ένα μπουφάν θα σε καλύψει.... λειτούργησε με τη μέθοδο του κρεμμυδιού....
Ειδικά στο νότο, ούτε αυτό (μπουφάν) θα χρειαστεί από 10 πμ-δύση ηλίου.... έχε μαζί σου και ένα φουλάρι για τις οάσεις και ερήμους.

Ο καιρός τον 12o/2009 : History : Weather Underground
 

Eden

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τελικά ισχύει αυτό με τα ξενοδοχεία και την απουσία θέρμανσης; Η δεν χρειάστηκε θέρμανση έτσι κι αλλιώς λόγω καλοκαιρίας;
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Θέρμανση ??
Δεν θα σου χρειαστεί πιθανότατα, εκτός κι αν κρυώνεις εύκολα (αν ναι , πάρε μια πιο ζεστή πυτζαμούλα :lol:)
Εγώ αυτό που χρειάστηκα, ήταν γυαλιά ηλίου και καπέλλο :lol:
 

Eden

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Είμαι λίγο κρυουλιάρα η αληθεια είναι... Αλλά έχω διαβάσει διφορούμενες απόψεις για τον καιρό στην Τυνησία. Αλλοι λένε ότι κρύωσαν αρκετά, τί να πω δεν ξέρω...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Είμαι λίγο κρυουλιάρα η αληθεια είναι... Αλλά έχω διαβάσει διφορούμενες απόψεις για τον καιρό στην Τυνησία. Αλλοι λένε ότι κρύωσαν αρκετά, τί να πω δεν ξέρω...
Μιας και εισαι κοριτσάκι, φτιάξε το σηματάκι σου (
), για να μην σε μπερδεύουμε....

Βρε είπαμε ... ένα μπουφάν, άντε και ένα φούτερ-ζακέτα, και πολλά μακώ μακρυμάνικα μπλουζάκια.... και θα με θυμηθείς....δες και τον καιρό των τελευταίων 3 χρόνων...
εκτός κι αν πέσω τόσο πολύ έξω ...:haha:
 

Eden

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Είμαι καινούρια και κατά λάθος έστειλα τα στοιχεία μου πριν προλάβω να βαλω το σωστό φύλο. :p

Πάντως, για να γυρίσουμε στο θέμα μας, είμαι ανάμεσα σε Τυνησία και Ευρώπη (ίσως Ιταλία) για Χριστούγεννα. Θα δούμε...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Κατ' αρχήν πολύ καλή επιλογή να πας χριστούγεννα στην Τυνησία. Πέρσι είχα μείνει στην πολή Μοναστίρ όλη την εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλύτερα από την πρώτη φορά που είχα παει Αύγουστο. Το παραξενο είναι ότι το κλίμα μέσα στα ξενοδοχεία θυμίζει Ευρώπη, με τους Αγ. Βασίληδες, στολισμένα κτλ. ενώ έξω είναι εντελώς άλλη κατάσταση. Ο καιρός είναι πολύ καλός, το μόνο που χρειάστηκα ήταν μια ζακέτα. Το πολύ πολύ πάρε κανένα μπουφανάκι για το βράδυ, αλλά ίσως και να μην το χρειαστείς. Οι Τυνίσιοι είναι πολύ φιλικοί και δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Σίγουρα υπάρχουν και μερικοί πονηροί που που προσπαθούν να σου πάρουν λεφτά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, όμως το κάνουν με στυλ. Εμένα με πλησίαζαν κατά διαστήματα κάποιοι τύποι και μου λέγανε να πάμε να πιούμε μια μπύρα. Γενικώς σε βλέπουν κάπως που είσαι διαφορετικός, αν και έχουν συνηθήσει τον τουρισιμό. Επίσης τα παζάρια είναι όλα τα λεφτά, αν και μπορείς να βρεις και κανονικά μαγαζιά με κανονικές τιμές αν το ψάξεις. Τέλος τέτοια εποχή θα γνωρίσεις και πιο αυθεντικούς ταξιδιώτες στο ξενοδοχείο, από ότι το καλοκαίρι που θα έχεις μόνο τις ορδές των οργανωμένων.

Για Ιταλία, αν δεν έχεις πάει, Ρώμη είναι μια καλή επιλογή, μια και ο καιρός είναι νορμάλ στην Ιταλία (σε σχέση με υπόλοιπη Ευρώπη), αλλά Τυνισία είναι κάτι πραγματικά διαφορετικό. Επίσης ανέμενε άτομα να προσπαθήσουν να σε πείσουν για Ιταλία (λέγε με Samion :p) αλλά κράτα χαρακτήρα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Υπηρξε ολοκληρη διαμαχη -ακρως απολαυστικη- για το συγκεκριμενο θεμα Ρωμη-Τυνησια.
Ο καιρος στη Ρωμη ειναι σιγουρα πολυ πιο γλυκος απο βορεια και κεντρικη Ευρωπη,αλλα και παλι ειναι πως θα σου τυχει.
Περσυ τα Χριστουγεννα ειχε δριμυ ψυχος σε Ιταλια ,πηγαν καποιοι γνωστοι στη Ρωμη και τα ειδαν ολα.
Εγω παλι πηγα πολυ αρχες Απριλιου και ετυχε να ειναι πιο ζεστα απ ο,τι ηταν στην Ελλαδα τοτε.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Η δική μου γνώμη αφού θέλεις Τυνησία για χριστούγεννα είναι να προτιμήσεις τις πόλεις του νότου. Εκεί και πιο αυθεντική εικόνα για την χώρα θα έχεις αλλά και εγγυημένα καλύτερο καιρό.
(Όσο για την αντιπαράθεση Ρώμη-Τυνησία... δεν θα πω ώστε να μην αρχίσουμε πάλι τα γνωστά... )
 

Eden

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Σχετικά με την Ιταλία, σκέφτομαι την Φλωρεντία... Δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση έτσι κι αλλιως μεταξύ Ευρώπης και Αφρικής, πολύ διαφορετικές εικόνες και ατμόσφαιρα, αποφασίζει ο καθένας ανάλογα με το ΄τι θέλει πραγματικά να κάνει στις διακοπές του.
Στην Τυνησία, επειδή μου προτείνετε να πάω στον Νότο κλπ, σκέφτομαι να πάω με πρακτορείο, ομολογώ ότι φοβάμαι να το επιχειρήσω μόνη μου, καθώς έίναι η πρώτη μου φορά στην Αφρική, παρόλο που είμαι σίγουρη ότι είναι αρκετά ασφαλής χώρα. Οπότε θα αναγκαστώ να ακολουθήσω το πρόγραμμα του γκρουπ. Απ'ο,τι μπορώ να καταλάβω είναι σχετικά χορταστικό. Πηγαίνουν Χαμμαμετ, Τοζερ, Ελ Τζεμ, Ματματα, σε κάτι οάσεις, Καιρουαν, Μοναστιρ, Σιντ Μπουσαιντ κλπ. Μια βδομαδα συνολικα.
Επελεξα το συγκεκριμένο πρακτορείο επειδή έχει απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom