Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

Salvation

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Γεια σας,

Σκέφτομαι να πάω Βιέννη αυτά τα Χριστούγεννα μέσω πρακτορείου, αλλά δυστυχως δεν ακολουθεί κανένας από το οικογενειακό περιβάλλον οπότε είμαι μόνος μου! Το θέμα είναι αξίζει να πάω μόνος μου ή να καθησω σπίτι?!;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες. :)

Αυτό που ρωτάς είναι πολύ προσωπικό.

Η δική μου γνώμη είναι φυσικά και να πας μόνος σου. Τα ταξίδια solo είναι ανεκτίμητες εμπειρίες.

Και πάλι :welcome:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλώς ήρθες...
Ξεκίνα μόνος . Το πνεύμα των Χριστουγέννων θα σου βρει παρέα.
Ξέρεις πόσοι ταξιδεύουν μόνοι;
 

Salvation

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Επειδή άμα πάω θα πάω με γκρουπ με πρακτορείο, ξέρετε αν θα υπάρχουν καθόλου νέοι άνθρωποι?μην τύχω με τίποτα παππούδες!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί δεν πας μόνος σου; Τι θα σου προσφέρει το γκρουπ; Θα ανακαλύψεις πολύ περισσότερα πράγματα αν πας μόνος σου.

Όσο γι'αυτό που ρωτάς, πώς να το ξέρουμε; Κάθε γκρουπ είναι διαφορετικό, μπορεί σε ένα νάχει νέους και στο άλλο μεγάλους, πως να το ξέρουμε αυτό; Η δική μου προτροπή είναι πήγαινε μόνος σου, η Βιέννη σηκώνει πολύ "εξερεύνηση" και θα περάσεις σούπερ.
 

Salvation

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Λέω να πάω με γκρουπ γιατί θα είναι η πρώτη φορά εξωτερικό και θα είναι κα[ως ζόρι να βγω μόνος μου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εναs δυο γνωστοι μου που ταξιδευουν μονο με γκρουπ , εχουν κανει πολυ καλουs φιλουs και εχουν ταιριαξει με καποιουs μεσα απο το γκρουπ.
Δεν εχω ιδεα απο τετοια ταξιδια - προσωπικα δε θα πηγαινα με γκρουπ - αλλα νομιζω οτι μπορειs να μην ακολουθησειs ολεs τιs εκδρομεs μαζι τουs.

Κι εγω θα σου προτεινα να παs μονοs σου , και συμφωνω με τον vagantos οτι θα εκπλαγειs αν δειs ποσοι ταξιδευουν μονοι τουs.Βεβαια οπωs αισθανεσαι εσυ ανετα..
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_hi.gif
καλωσηρθεs στην παρεα!
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Το καταλαβαίνω ότι πρώτη φορά στο εξωτερικό και όχι οργανωμένα μπορεί να σου φαίνεται βουνό αλλά δεν είναι.

Γιατί δεν κάνεις ένα συνδυασμό. Κλείσε με ένα πρακτορείο αλλά πριν αγόρασε ένα οδηγό σημείωσε τι θα σε ένδιέφερε να δείς κάνε τα πλάνα σου έτσι ώστε αν δείς ότι το πράγμα μαζί τους δεν τσουλάει γιατί έτσι συνήθως γίνεται [όσο καλή πρόθεση και να έχουν είναι πολύ δύσκολο να συντονιστούν τόσα άτομα ]μπορείς να αποκοπείς από τα κοπάδι και να αξιοποιήσεις το χρόνο σου όπως εσύ νομίζεις καλύτερα.

Εξάλλου τα Χριστούγεννα στη Βιέννη είμαι σίγουρη ότι θα ρωτάς οδηγίες στα Ελληνικά.

ΜΗΝ μείνεις σπίτι άλλωστε η αρχή είναι το ήμισυ του παντός
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να τοποθετηθώ λοιπόν αναλυτικότερα.
Να πας μόνος, αφού αυτή ειναι η αρχική σου σκέψη και το πρώτο σου ταξίδι.
Η εμπειρία μου απ τα ομαδικά ταξίδια λέει:
  • Τα γκρουπ στα ευρωπαϊκά ταξίδια ειναι συνήθως πολυμελή.
  • Σίγουρα θα βρεις παρέα, πιθανώς και στην ηλικία σου.
  • Αν το ταξίδι ηταν πολυήμερο θα ημουν βέβαιος οτι θα βρισκες παρέα της ηλικίας σου
  • Η ποιότητα των υπηρεσιών έχει να κάνει με το όνομα του γραφείου.
  • Πολύ καλή η ιδέα να εχεις εναν τουριστικό οδηγό και να φτιάξεις και ενα παράλληλο δικό σου πρόγραμμα.
  • Θα σου έλεγα να αποφύγεις γενικά τις προαιρετικές δραστηριότητες, ιδίως αν κρίνεις οτι ειναι καθαρά "τουριστικές"
  • Ελαχιστοποίησε τις ωρες ξεκούρασης.Λιώσε τα παπούτσια σου. Θα δεις τα διπλάσια απο τους άλλους
  • Προσπάθησε να εχεις καλή διάθεση. Αν " σπαστείς" εσύ χάνεις.
  • Την επόμενη φορά πήγαινε μόνος, ιδίως στην Ευρώπη
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Κατ'αρχην :welcome:στην παρεα μας.Εδω οι περισσοτεροι ταξιδευουν μονοι τους.Προσωπικα ταξιδευω μονος τα δυο τελευταια χρονια γιατι στα road trip που κανω, βλεπω πολλα μερη και μερη που δεν πανε τα groups.Επισης ειναι οικονομικοι οι λογοι για σκεψου 4 ατομα με γραφειο τοσες μερες σε τοσες χωρες.Πριν απο αυτα τα δυο χρονια ταξιδευα με groups και περνουσα υπεροχα.Εβλεπα αυτα που επρεπε να δω και αν ηθελα εβλεπα και κατι παραπανω γιατι παντα υπηρχε ελευθερος χρονος.Γι αυτο σου προτεινω να πας με το γραφειο και καλα θα περασεις και νεους ανθρωπους θα γνωρισεις και θα σου μεινει αξεχαστο το πρωτο σου ταξιδι στην αγαπημενη μου Βιεννη(εχω δηλωσει οτι θα ηθελα να μεινω εκει μονιμα).Απλα επελεξε ενα καλο γραφειο και καλο σου ταξιδι.:D
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Salvation :welcome: και από μένα.
Νομίζω ότι είναι λογικό το πρώτο σου ταξίδι να θέλεις να το κάνεις με γκρούπ για να μην πέσεις με τη μία στα βαθιά.
Αν διαλέξεις τελικά αυτή τη λύση έχω να σου προτείνω τα εξής:
-Βρες ποιό γραφείο εξειδικεύεται στην Αυστρία.
-Διάβασε καλά το πρόγραμμα της εκδρομής και αφού συγκεντρώσεις πληροφορίες για τη χώρα διαμόρφωσε το δικό σου πρόγραμμα όπως σου αρέσει, μην δεσμευτείς από το πρόγραμμα του γραφείου.
Ειδικά αν δεις και έχει κάθε μέρα εκδρομές, κόψε κάτι, καλό είναι να έχεις λίγο χρόνο να δεις τη Βιέννη.
-Όσο πιο νωρίς έχουν στο πρόγραμμα το τουρ της πόλης τόσο το καλύτερο, θα ξέρεις που θέλεις να επανέλθεις.
-Ρώτα όσο πιο νωρίς γίνεται άν η εκδρομή περιλαμβάνει εισητήρια για Χριστουγεννιάτικη συναυλία ή αν μπορείς να τα κλείσεις μέσω του γραφείου. Αν πας Βιέννη αξίζει τον κόπο να το δεις και αυτό.

Αν αποφασίσεις να πας μόνος σου μη φοβάσαι τίποτα. Την πρώτη μέρα ανέβα σε ένα λεωφορείο από αυτά που υπάρχουν σε όλες τις Ευρωπαϊκές πόλεις και κάνουν τον γύρο της πόλης (η και πλοίο στις παραποτάμιες πόλεις) ώστε να ξέρεις τι σε ενδιαφέρει να δεις. Αν δυσκολεύεσαι να κάνεις μια εκδρομή εκτός Βιέννης μπες σε ένα πρακτορείο τοπικό. Όλα θα έχουν εκδρομές στο Σάλτσμπουργκ για παράδειγμα.

Τέλος μια προειδοποίηση. 3 φίλοι μου έχουν πάει Βιέννη για Χριστούγεννα και οι τρεις μου είπαν ότι το κρύο τότε είναι τρομερό.

Ελπίζω να περάσεις τέλεια
 

Salvation

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Μήπως μπορεί κάποιος να μου πρεοτείνει μέσω του φόρουμ ή πμ κάποια πρακτορεία που ειδικεύονται σε ταξίδια στην Αυστρία? Όσον αφορά το κρύο το αντέχω! είμαι σκληρό καρύδι!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom