Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πολύ καλό το site του samion με τα ξενοδοχεία.

Καλά όλοι Ρώμη φέτος? Είναι τρελοί αυτοί οι Έλληνες! :haha:

Θα είμαι κι εγώ εκεί για 3 μέρες τον Δεκέμβρη. Έχει κάποιος να προτείνει κανένα hostel της προκοπής? Καλά δεν περιμένο να βρω κάτι επιπέδου Βερολίνου, αλλά να μην είναι και μόνο πιτσιρίκια.

Καλά από αξιοθέατα κ λοιπά έχω καλυφθεί πλήρως. Σκέφτομαι να κάνω και μια βόλτα στην Αππία οδό, καιρού επιτρέποντως.. Τι λέτε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκέφτομαι να κάνω και μια βόλτα στην Αππία οδό, καιρού επιτρέποντως.. Τι λέτε?
ο καιρός στη Ρώμη πάντα επιτρέπει.δεν είναι Παρίσι ή Λονδίνο...
να μη χάσεις εκεί terme di Caracalla, τις κατακόμβες του San Callisto και το καλύτερο σημείο νομίζω είναι Torre Selci.
Via Appia Antica from Torre in selci to Frattocchie
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Γεια σας κι απο μένα..

εμεις κλεισαμε στις 22 Μαρτιου και για 5 μερες θα ειμαστε στην αιωνια πολη
(ανυπομονω τρελλα!!!) δυο ζευγαρια.. με aegean (τρελλη τιμη 70 ευρω το ατομο!!!)
θα ηθελα παρακαλω πολυ την βοηθεια σας σχετικα με ξενοδοχειο, απο μια ματια που εριξα στο booking, ολα κυμαινονται απο 100 ευρω και άνω... ψαχνω να ειναι αξιοπρεπες και σε βολικο σημειο...
σε ποιες περιοχες πρεπει να κοιταξω??
και αν καποιος εχει μεινει και παραεξω, ας με βοηθησει αν μπορεις να μετακινηθεις με αυτοκινητο, και αν τελικα ειναι καλυτερα ή οχι..

επισης Ο Τ Ι Δ Η Π Ο Τ Ε αλλη πληροφορια ειναι δεκτη!!!!!

σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
γεια σε όλους!:D κατ'αρχήν να συστηθώ! με λένε αφροδίτη είμαι 25χρονών και λατρεύω τα ταξίδια! φέτος θα πάω ρώμη, συγκεκριμένα 20 - 26 και περιμένω πως και πως! κλείσαμε ξενοδοχείο στην πλάζα μπολόνια γιατι στο κέντρο κέντρο ήταν αρκετά ακριβά! αλλά έχει μετρό εκεί στην πλατεία οπότε στο τσακ μπαμ θα είμαι σε όλα τα αξιοθέατα! πείτε μου τη γνώμη σας, πιστεύετε αξίζει η ρώμη τα χριστούγεννα?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
γεια σε όλους!:D κατ'αρχήν να συστηθώ! με λένε αφροδίτη είμαι 25χρονών και λατρεύω τα ταξίδια! φέτος θα πάω ρώμη, συγκεκριμένα 20 - 26 και περιμένω πως και πως! κλείσαμε ξενοδοχείο στην πλάζα μπολόνια γιατι στο κέντρο κέντρο ήταν αρκετά ακριβά! αλλά έχει μετρό εκεί στην πλατεία οπότε στο τσακ μπαμ θα είμαι σε όλα τα αξιοθέατα! πείτε μου τη γνώμη σας, πιστεύετε αξίζει η ρώμη τα χριστούγεννα?
Κατ΄αρχάς καλώς ήρθες και καλά ταξίδια!
Πριν καιρό σε παρόμοια ερώτηση είχα πεί ότι καλύτερα στη Ρώμη να πάει κανείς άνοιξη..για να απολαύσει και τα πάρκα που έχει ....αλλά αυτό τελικά ισχύει λίγο πολύ για όλες τις ''γοητευτικές''πόλεις που έχουν πάρκα,λόφους κλπ.
Μια που έχω πρόσφατη την εμπειρία της Ρώμης σου λέω ότι ναιιιιιι αξίζει με χίλια:haha:,είναι τέτοια η γοητεία και η μαγεία αυτής της πόλης που με οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες και άσχετα με γιορτές η μή(προσωπικά δεν έχω βρεθεί εκεί χριστούγεννα)θα περάσεις τέλεια!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
καλωσήρθες κι από μένα Αφροδίτη....Η Ρώμη είναι καταπληκτικός προορισμός όποτε και να πας αυτό είναι σίγουρο Για ανήμερα των χριστουγέννων αλλά και για τις 26/12 που είναι αργία για την Ιταλία θα σου πρότεινα να έχεις κανονίσει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα και να δεις τι μπορείς να επισκεφθείς ή ακόμα και να προγραμματίσεις κάπου ένα χριστουγεννιάτικο δείπνο γιατί και τα καταστήματα είναι κλειστα αλλά και πολλά εστιατόρια(καθώς και την παραμονή ).
Στην Ιταλία τα χριστούγεννα είναι οικογενειακή γιορτή και ειδικά αυτές τις δυο μέρες ίσως απογοητευτείς λίγο από την ερημιά που θα συναντήσεις γιατί όλος ο κόσμος είναι σπίτι του.Για το λόγο αυτό σου προτείνω να βγάλεις συγκεκριμένο πρόγραμμα......κατά τα άλλα
δεν το συζητάμε.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αξίζει η ρώμη τα χριστούγεννα?
benvenuta. και βέβαια αξίζει με σωστό προγραμματισμό όπως είπε η Dafni.
κάνε την αναζήτησή σου και στο φόρουμ και εδώ:
στο σαιτ του δήμου θα ανακοινωθούν τα σχετικά events:
Comune di Roma | Sito Istituzionale
χριστουγεννιατικες αγορες:
Mercatini di Natale 2009 a Roma e nel Lazio | The Eyes
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Da giovedì 26 novembre 2009 a mercoledì 6 gennaio 2010; "Mercato di Natale"; Piazza Navona, Roma: A dicembre, in piazza Navona, si svolge il tradizionale mercato di Natale dove si possono acquistare addobbi per l’albero. Il mercatino è rivolto soprattutto ai bambini, che vengono accolti da Babbo Natale e dalla Befana.

το οποίο σημαίνει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Da giovedì 26 novembre 2009 a mercoledì 6 gennaio 2010; "Mercato di Natale"; Piazza Navona, Roma: A dicembre, in piazza Navona, si svolge il tradizionale mercato di Natale dove si possono acquistare addobbi per l’albero. Il mercatino è rivolto soprattutto ai bambini, che vengono accolti da Babbo Natale e dalla Befana.

το οποίο σημαίνει?
δεν καταλαβα, μεταφραση θέλεις?
OTENET Systran Plus
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
ενταξει απλά το συστράν βγάζει και άκυρα. αν καταλαβα καλά είναι κάθε μέρα αυτή η χριστουγεννιάτικη αγορά?
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
KΛΕΙΣΕ ΤΩΡΑ!

Γεια σας κι απο μένα..

εμεις κλεισαμε στις 22 Μαρτιου και για 5 μερες θα ειμαστε στην αιωνια πολη
(ανυπομονω τρελλα!!!) δυο ζευγαρια.. με aegean (τρελλη τιμη 70 ευρω το ατομο!!!)
θα ηθελα παρακαλω πολυ την βοηθεια σας σχετικα με ξενοδοχειο, απο μια ματια που εριξα στο booking, ολα κυμαινονται απο 100 ευρω και άνω... ψαχνω να ειναι αξιοπρεπες και σε βολικο σημειο...
σε ποιες περιοχες πρεπει να κοιταξω??
και αν καποιος εχει μεινει και παραεξω, ας με βοηθησει αν μπορεις να μετακινηθεις με αυτοκινητο, και αν τελικα ειναι καλυτερα ή οχι..

επισης Ο Τ Ι Δ Η Π Ο Τ Ε αλλη πληροφορια ειναι δεκτη!!!!!

σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!
Λοιπόν, η απάντησή μου αφορά και την ερώτηση του sdoe21 (άλλο nickname δεν είχες;). Εννοείτε ότι η ενοικίαση διαμερίσματος στη Ρώμη είναι η πρώτη επιλογή, πρώτον διότι τα συγκεκριμένα διαμερίσματα είναι τα καλύτερα από άποψη θέσεως και αρχιτεκτονικής, δεύτερο στην σχέση τιμής/θέσης/season και τρίτον βολεύει όταν ιδιαίτερα φιλοξενούν 4 άτομα. Έχω μείνει και εγώ πριν από 4 χρόνια, αλλά και περισυ η κουμπάρα μου για 5 μέρες Trastevere. Μην το σκέφτεσαι καθόλου! Τα σπίτια τους είναι αξιόπιστα, καθαρά και οι τύποι μιλούν άψογα αγγλικά. Καμία σχέση δηλαδή με τους Ιταλούς operator της Αιώνιας πόλης! Θα ευχαριστηθείς. Άλλωστε τα ξενοδοχεία σε κεντρικές περιοχές είναι πανάκριβα σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα ξενοδοχεία της Ρώμης είναι ακριβότερα από της Νέας Υόρκης και του Βερολίνου! Επίσης είναι σε πολύ κεντρικά σημεία, οπότε σημαίνει ότι όλα τα κάνεις με τα πόδια. Οϋτε μετρό, ούτε λεωφορεία. Κλείσε τώρα κιόλας apparment με κλειστά μάτια! Εκτός κι αν σου περισσεύουν και θέλεις να κλείσεις με 120-130 τη βραδιά το ζευγάρι σε ξενοδοχείο και όχι με τα ίδια λεφτά για δύο ζευγάρια σεappartment σε κεντρικότερο σημείο!;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom