Γενικά Χριστούγεννα 2021 - Πρωτοχρονιά 2022. Που λέτε ?

labits

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα. Εαν πανε καλα τα πραγματα χωρις lockdown μεχρι τον Δεκεμβριο σκεφτομαστε για φετος ενα 3μερο Κοπεγχαγη .
Ειδα πολλες καλες κριτικες φοβερη ατμοσφαιρα με το παρκο Τιβολι ντυμενο στα γιορτινα και γενικα φετος η Δανια καταργει τα παντα οσο αφορα το covid . ..
Οι επομενες επιλογες για να ζησουμε το πνευμα των Χριστουγεννων ειναι Εσθονια Ταλιν , αλλα με ξενερωνει λιγο η Χριστουγεννιατικη αγορα , πολυ μικρη με λιγο κοσμο που ειδα σε βιντεο , και τελευταια επιλογη ειναι η Πολωνια.
Εαν καποιος εχει ταξιδεψει εστω σε εναν απο τους 3 προορισμους που αναφερω για το μηνα Δεκεμβριο και θελει να μου πει λιγα πραγματα θα το εκτιμουσα.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Πριν πολλά χρόνια, τη δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων του 2004 φτάσαμε στην Κοπεγχάγη. Είχαν μόλις κατεβάσει το χριστουγεννιάτικο δέντρο από την κεντρική πλατεία και ξεστολιζαν τα παντα. Το tivoli ήταν κλειστό 26-29/12. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τι στο καλό συμβαίνει στο μυαλό των Δανών και σταματούν μαχαίρι τους εορτασμούς...Ούτε καν μέχρι την Πρωτοχρονιά βρε αδερφέ!Τελοσπαντων, ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα έκτοτε,εγώ πάντως από την εμπειρία μου θα σου έλεγα να πάτε πριν τα Χριστούγεννα ώστε να ζήσετε τη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Στην Κοπεγχάγη ελάχιστα εστιατόρια είναι ανοικτά Χριστούγεννα ή δεύτερη μέρα.Πρέπει να κάνεις εγκαίρως το πρόγραμμα σου.Εντάξει στο Τίβολι νωρίς και μέχρι το απόγευμα θα βρεις να φας.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Παιδιά ενδιαφέρομαι να πάω κάπου τα Χριστούγεννα αλλά μένω Ηράκλειο. Απ' ότι είδα δεν έχει απευθείας πτήσεις...Ξέρει κανείς αν υπάρχει απευθείας πτήσεις από Ηράκλειο ή Χανιά για οποιοδήποτε προορισμό;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Παιδιά ενδιαφέρομαι να πάω κάπου τα Χριστούγεννα αλλά μένω Ηράκλειο. Απ' ότι είδα δεν έχει απευθείας πτήσεις...Ξέρει κανείς αν υπάρχει απευθείας πτήσεις από Ηράκλειο ή Χανιά για οποιοδήποτε προορισμό;
Παραμονή Χριστουγέννων με 27/12 ή 31/12 έχει απευθείας με transavia για Άμστερνταμ, αν δεν έχεις πάει...είναι υπέροχα!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.383
Η Κοπεγχάγη είναι μια πανέμορφη πόλη, νιώθεις ότι είσαι βόρεια Ευρώπη.Ειχα πάει Χριστούγεννα του 2016,ζωντανή πόλη αλλά σε χριστουγεννιατικο κλίμα υστερεί κάπως αν εξαιρέσω το φανταστικό τιβολι που έχει είσοδο για να μπεις. Από την άλλη, Βαρσοβία-Κρακοβία, Χριστούγεννα 2018 ευχαριστήθηκα γιορτές.Οι χριστουγεννιατικες αγορές υπέροχες και στις 2 αυτές πολεις,στολισμένες παραμυθένια! Εννοείται ότι τη βγάζεις και απείρως πιο οικονομικά στην Πολωνία ειδικά στο (τέλειο) φαγητό. Ταλιν δυστυχώς δεν έχω πάει ακόμα αλλά είναι στα σχέδια
 

Attachments

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Είχαμε πάει Βαρσοβία τις ημέρες μετά τα Χριστούγεννα και κάναμε εκεί πρωτοχρονιά.
Χριστουγεννιατικες αγορές δεν είχε πολλές αυτέςτιςμέρες, μόνο λίγους πάγκους γύρω από το παγοδρόμιο. Οι δρόμοι όμως ήταν όμορφα στολισμένοι.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πριν πολλά χρόνια, τη δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων του 2004 φτάσαμε στην Κοπεγχάγη. Είχαν μόλις κατεβάσει το χριστουγεννιάτικο δέντρο από την κεντρική πλατεία και ξεστολιζαν τα παντα. Το tivoli ήταν κλειστό 26-29/12. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τι στο καλό συμβαίνει στο μυαλό των Δανών και σταματούν μαχαίρι τους εορτασμούς...Ούτε καν μέχρι την Πρωτοχρονιά βρε αδερφέ!Τελοσπαντων, ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα έκτοτε,εγώ πάντως από την εμπειρία μου θα σου έλεγα να πάτε πριν τα Χριστούγεννα ώστε να ζήσετε τη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα!
Φαντάζομαι πως είναι το ίδιο με Γερμανία και Αυστρία. Μετά από σχεδόν πέντε χρόνια παραμονής εκεί, νομίζω πως πρέπει να ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους ότι για αυτούς η φάση των στολισμών και εορτασμών σταματάει την παραμονή των Χριστουγέννων, μετά από 4 εβδομάδες από τη στιγμή που ξεκίνησαν. Θεωρούν πως το διάστημα από παραμονή Χριστουγέννων έως και Πρωτοχρονιά είναι ιδιωτικό, το περνάς με την οικογένεια. Για το λόγο αυτό, Χριστούγεννα με Πρωτοχρονιά, πόσο μάλλον Θεοφάνεια, δε θα δείτε στολισμούς έξω, χριστουγεννιάτικες αγορές, κλπ. Η μόνη εξαίρεση είναι τα πυροτεχνήματα της Πρωτοχρονιάς. Για εστιατόρια και τέτοια δε ούτε λόγος. Αν είστε τυχεροί, να έχετε κλείσει ρεβεγιόν σε κανένα ξενοδοχείο - αυτά προ Covid.
Πέρυσι οι χριστουγεννιάτικες αγορές δεν άνοιξαν ποτέ.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Η Βενετία αρχές Ιανουαρίου πώς είναι;
Πολύς, λίγος, μέτριος κόσμος;
Πολύ κρύο;
Καλύτερες τιμές αλλά και πάλι ακριβές;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Η Βενετία αρχές Ιανουαρίου πώς είναι;
Πολύς, λίγος, μέτριος κόσμος;
Πολύ κρύο;
Καλύτερες τιμές αλλά και πάλι ακριβές;
Σιγουρα κρυο και υγρασια. Αλλα δεν θα ειναι μαγικη? Εγω θα πηγαινα. Προσοχη μονο στην Aqua Alta.
 

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Καλησπέρα .
Και ενώ είχαμε κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχείο για Λονδίνο 26 δεκ με 1 Ιαν τώρα λόγω αύξησης κρουσμάτων και brexit το ξανασκεφτήκαμε και λέμε μηπωσ να ακυρώσουμε και να πάμε Μιλανο 26-31 δεκ .
Αξίζει ; Μήπως ο καιρός είναι πολύ κακός με χιόνια κλπ εκείνη την περίοδο ;
Να πάμε Μαδρίτη ; Έχουμε ξαναπάει βέβαια αλλά για 2 ημέρες .
Το ξέρω ότι οι πόλεις αυτές μεταξύ τους διαφέρουν πολύ και προσφέρει η καθεμία διαφορετικά πράγματα αλλά Έχουμε μπερδευτεί τόσο πολύ πραγματικά !
Τα φώτα σας παρακαλώ !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom