Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Αγαπητοί λάτρες των ταξιδιών καλησπέρα!!!!Διάβαζα σε ένα τόπικ για τα ανεξάρτητα ταξίδια και φυσικά ο κύριος διαχωρισμός είχε να κάνει με το αν το ταξίδι γίνει με γκρουπ ή όχι!!Η παρέα θεωρείται σίγουρη!!!Τι κάνετε όμως αν τελικά δεν βρεθεί παρέα!!!!Το κάνετε το ταξίδι??????

Όσες φορές μου έτυχε να μην μπορέσω να κανονίσω με φίλους πήγα τελικά μόνος μου!!!Πρέπει να παραδεχτώ 2 πράγματα!!!Πρώτον ότι υπήρξαν φορές που "χαλάστηκα"!!!Υπήρξαν φορές που ένιωσα μοναξιά αν και είχα γεμάτες μέρες και δικό μου πρόγραμμα!!!Και δεύτερον ότι ,αν εξαιρέσουμε το θέμα παρεά:(,ότι τα πέρασα υπέροχα,απίστευτα,μοναδικά!!!:clap::clap::clap::clap:

Θέλω να καταλήξω στο ότι αν δεν πήγαινα,λόγω έλλειψης παρέας,θα το είχα μετανιώσει!!!!Θα το είχα μετανιώσει πολυ!!!!!!!!

Ακούω τις απόψεις σας.....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
man 879567869!!!
το θέμα σου ήδη υπάρχει στο χρονοντούλαπο του site,όμως παρόλα αυτά,ναι αξίζει και μόνος να φύγεις,αρκεί να φύγεις μακρυά..σε άλλη γή σε άλλα μέρη που κανείς δεν σε ξέρει....κατανοητό????
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
όσες φορές επειχειρησα ταξίδι μόνη ή με παρέα (χωρίς το ταίρι μου), δεν λέω πέρασα καλά... το αποτέλεσμα όμως ήταν να ξανακάνω το ιδιο ταξίδι κάποια στιγμή αργότερα με το έτερον ήμιση, γιατι ρε γα...ο, θέλεις όλα αυτά να τα μοιραστείς μαζί του... όπως και νά χει πλέον δεν ταξιδεύω μόνη... άσε οι λογαριασμοί του κινητού μετά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια χαρά ταξιδεύω και μόνος και με παρέα....

Μόνος, έχει ένα απίστευτο πλεονέκτημα: Δεν υπάρχει κανένας που πρέπει να συμβιβαστείς μαζί του, δεν υπάρχει κανένας να πρέπει να περιμένεις καθε τόσο.
Αλλά πάνω από 4-5 μέρες μόνος, αν δεν έχεις βρει παρέα εκεί, αρχίζει και στη δίνει.

Και βέβαια το "a table for one, please" στα καφέ/εστιατόρια είναι ένα θέμα. Εκτός του ότι αν βρείς τραπέζι αυτό είναι πάντα το τελευταίο στο βάθος δίπλα στην τουαλέτα, έχεις κι ένα θέμα παραπάνω. Όταν είσαι με παρέα, ο χρόνος αναμονής στο εστιατόριο είναι χρόνος κουβέντας. Όταν είσαι μόνος σου, είναι είτε χρόνος βιβλίου (αλλά αξίζει τον κόπο να κουβαλάς το βάρος ενός βιβλίου όλη μέρα μόνο γι αυτό?), wireless internet με το κινητό (αν έχει), ή χαζέματος στην κουζίνα και τα γκαρσόνια...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Νομιζω οτι το δυσκολο κομματι ειναι αυτο με το φαγητο, οτι καθεσαι μονος σου και περιμενεις αλλα και μετα στο ξενοδοχειο που δεν εχεις με κανεναν βρε παιδι μου να το μοιραστεις ολο αυτο, δε ξερω εμενα αυτο με χαλαει λιγακι!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Προσωπικα,θεωρω οτι το ταξιδι στο εξωτερικο θελει παρεα.Αν ειναι γκρουπ,σιγουρα θα κολλησεις με καποιους.Ποτε δεν θα πηγαινα μονος.Αλλα ακομα και ενα ζευγαρι μονο του,δε λεει.Για παραδειγμα αν πηγαινα 5ημερο ,μονο με το ετερον ημισυ,απο τη δευτερη μερα θα βαριομασταν!Οσο και ωραιες και να ειναι οι περιοχες και τα αξιοθεατα.Αρα, για μενα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 4 ατομα (χωρις γκρουπ).
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
συνήθως ταξιδεύουμε 6 άτομα-φίλοι που γνωριστήκαμε πριν 6 χρόνια σε κάποιο ταξίδι και δέσαμε.Περνάμε τέλεια γιατί όλοι είναι ψαγμένοι και ο καθένας προσθέτει τις δικές του γνώσεις ώστε να βγεί ένα ωραίο ταξίδι.Ασε το ξενύχτι κάθε βράδυ, περπάτημα πολύ και συζητήσεις ατέλειωτες.Βέβαια πολλές φορές έχω ευχηθεί να συνταξιδέψω με κάποιους απ΄αυτό το site και του χρόνου θα απευθύνω πρόσκληση για Γουατεμάλα-ονδούρα
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εγω σε αυτη τη φαση προτιμω το ζευγαρι μου και μονο!
Σε αλλες φασεις καλη ειναι η παρεα
αλλα πιστευω οτι αν δεν τους γνωριζεις καλα ή αν δεν υπαρχει καλη επικοινωνια
μπορει να χαλασει ολο το ταξιδι... εκτος αν μονο εγω ειμαι περιεργη :roll:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αλλα ακομα και ενα ζευγαρι μονο του,δε λεει.Για παραδειγμα αν πηγαινα 5ημερο ,μονο με το ετερον ημισυ,απο τη δευτερη μερα θα βαριομασταν!Οσο και ωραιες και να ειναι οι περιοχες και τα αξιοθεατα.Αρα, για μενα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 4 ατομα (χωρις γκρουπ).

Μήπως τελικά πρέπει αντί για παρέα να ψάξεις για άλλο έτερο ήμισυ? Αν είναι να βαριέσαι φίλε μου από τη δεύτερη μέρα ...άστο καλύτερα!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εγω σε αυτη τη φαση προτιμω το ζευγαρι μου και μονο!
Σε αλλες φασεις καλη ειναι η παρεα
αλλα πιστευω οτι αν δεν τους γνωριζεις καλα ή αν δεν υπαρχει καλη επικοινωνια
μπορει να χαλασει ολο το ταξιδι... εκτος αν μονο εγω ειμαι περιεργη :roll:

Τι περιεργη ; Να θες να εισαι μονη με το ταιρι σου; Ε οχι βεβαια!! Συμφωνω μαζι σου.
 
Μηνύματα
25
Likes
1
εγω από την άλλη έχω άλλο πρόβλημα- θέλω να ταξιδέψω λατινική αμερική και ασια και δεν βρίσκω παρέα, άλλος είναι παντρεμένος, άλλος λόγω οικονομικών δυσκολιών, κτλ. μία φορά που επιχείρησα να μείνω μόνος, δεν περνούσε η μέρα- μόνος ούτε στον παράδεισο που λένε- αν μπορεί να περάσει όλη η μέρα και δεν έχεις πει ακόμα καλημέρα, είναι όντως πρόβλημα μεγάλο.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μήπως τελικά πρέπει αντί για παρέα να ψάξεις για άλλο έτερο ήμισυ? Αν είναι να βαριέσαι φίλε μου από τη δεύτερη μέρα ...άστο καλύτερα!!
Μπα δε νομιζω!:clap:Η γυναικα μου ειναι η κολλητη μου!Αλλα πιστευω οτι ενα ταξιδι θελει ας πουμε 2 ζευγαρια.
Το να μην συμφωνεις βεβαια δε σημαινει οτι εσυ εχεις δικιο κι εγω αδικο.Αυτα ειναι υποκειμενικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom