Γενικά Χωρίς αυτοκίνητο...

Eirini D.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα!!!Ψαχνουμε με την παρεα μου νησι για το καλοκαιρι...Ειμαστε φοιτητες οποτε θα θελαμε καποιο με κυριως νεαρο κοσμο και γενικα οχι πολυ ησυχα..Βεβαια ειμαστε λιγο περιορισμενοι γιατι δεν εχουμε αυτοκινητο,οποτε θα πρεπει να διαθετει και ενα εξυπηρετικο συγκοινωνιακο δικτυο...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Η Πάρος μου αρέσει και όντως είναι πολύ νεανική,ωστόσο αν δεν θέλετε Κυκλάδες,συχνή συγκοινωνία και έντονη νυχτερινή ζωή έχουν και μεγάλα νησιά των Δωδεκανήσων όπως η Ρόδος και η Κως. Η παλιά πόλη της Ρόδου το βράδυ είναι μαγική...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γιατί όχι και Μύκονο εάν θέλετε Κυκλάδες-αν και είναι βέβαια πιο ακριβή. Εχει ΚΤΕΛ πάντως μέχρι και τις 4 το πρωί για τα clubs που είναι εκτός χώρας. Συμφωνώ επίσης απόλυτα και με την αναφορά της alma για την Κω σε περίπτωση που δεν θέλετε Κυκλάδες (η Ρόδος όμως πιστεύω πως θέλει αυτοκίνητο), ενώ μια καλή ίσως περίπτωση θα ήταν για εσάς και η Σκιάθος (έντονη νυχτερινή ζωή και εξυπηρετικό ΚΤΕΛ)
 
Last edited:

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Πάρος, Ίος, Σκιάθος οι καλύτερες επιλογές για νεανικά νησιά με έντονη ζωή όπου δεν χρειάζεται αμάξι. Είναι κ σχετικά οικονομικά νησιά (εκτός ίσως από τη Σκιάθο σε τιμές ποτού- κυριλέ φαγητού).
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα στην παρέα!
Σε όσα νησιά έχω βρεθεί μέχρι τώρα, έχω χρησιμοποιήσει ΚΤΕΛ για να μετακινηθώ. Θα αναφέρω τα εξής νησιά λοιπόν: Πάρος, Σκιάθος, Μύκονος, Σαντορίνη, Σίφνος, Κως. Στα 4 πρώτα νησιά υπάρχει πολύ τακτική συγκοινωνία, η νυχτερινή ζωή είναι πολύ καλή, οι παραλίες εξαιρετικές. Και τα 4 αυτά νησιά έχουν τσιμπημένες τιμές (τύπου Αθήνας), αλλά με έρευνα μπορείς να βρεις οικονομικά μέρη για φαγητό, ποτό κλπ. Το ακριβότερο είναι η Μύκονος.
Η Σίφνος είναι όμορφο νησί, έχει καλή συγκοινωνία, γραφικότητα, ωραίες παραλίες, αλλά θα την πρότεινα σε άτομα από 25 ετών και άνω. Η νυχτερινή ζωή εντοπίζεται στην Απολλωνία και είναι πολύ καλή, χωρίς ευτράπελα (τύπου Φαληράκι Ρόδου).
Ως τελευταία επιλογή θα έθετα την Κω. Διαθέτει καλή συγκοινωνία, οι ντόπιοι είναι πάρα πολύ ευγενικοί κι εξυπηρετικοί. Στα αρνητικά του νησιού θα κατέτασα τα εξής:
- Γραφικότητα θα δείτε μόνο στα σοκάκια της παλιάς πόλης της Κω.
- Οι παραλίες της σε γενικές γραμμές είναι μέτριες.
- Οι περισσότεροι επισκέπτες στο νησί είναι ξένοι, οπότε νιώθεις ξένος στη χώρα σου (δεν το λέω ρατσιστικά).
- Ο τρόπος διασκέδασης εκεί αναφέρεται σε διαφορετικής νοοτροπίας διασκέδαση (γούστα είναι αυτά).
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα στην παρέα!
Σε όσα νησιά έχω βρεθεί μέχρι τώρα, έχω χρησιμοποιήσει ΚΤΕΛ για να μετακινηθώ. Θα αναφέρω τα εξής νησιά λοιπόν: Πάρος, Σκιάθος, Μύκονος, Σαντορίνη, Σίφνος, Κως. Στα 4 πρώτα νησιά υπάρχει πολύ τακτική συγκοινωνία, η νυχτερινή ζωή είναι πολύ καλή, οι παραλίες εξαιρετικές. Και τα 4 αυτά νησιά έχουν τσιμπημένες τιμές (τύπου Αθήνας), αλλά με έρευνα μπορείς να βρεις οικονομικά μέρη για φαγητό, ποτό κλπ. Το ακριβότερο είναι η Μύκονος.
Η Σίφνος είναι όμορφο νησί, έχει καλή συγκοινωνία, γραφικότητα, ωραίες παραλίες, αλλά θα την πρότεινα σε άτομα από 25 ετών και άνω. Η νυχτερινή ζωή εντοπίζεται στην Απολλωνία και είναι πολύ καλή, χωρίς ευτράπελα (τύπου Φαληράκι Ρόδου).
Ως τελευταία επιλογή θα έθετα την Κω. Διαθέτει καλή συγκοινωνία, οι ντόπιοι είναι πάρα πολύ ευγενικοί κι εξυπηρετικοί. Στα αρνητικά του νησιού θα κατέτασα τα εξής:
- Γραφικότητα θα δείτε μόνο στα σοκάκια της παλιάς πόλης της Κω.
- Οι παραλίες της σε γενικές γραμμές είναι μέτριες.
- Οι περισσότεροι επισκέπτες στο νησί είναι ξένοι, οπότε νιώθεις ξένος στη χώρα σου (δεν το λέω ρατσιστικά).
- Ο τρόπος διασκέδασης εκεί αναφέρεται σε διαφορετικής νοοτροπίας διασκέδαση (γούστα είναι αυτά).
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις για τα 5 πρώτα νησιά....τα 4 πρώτα νεανικά μεν με τιμές Αθήνας, ή και πιο πάνω από Αθήνα στη Μύκονο. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ και για τη Σίφνο, ίσως είναι καλύτερη για άνω των 25, αν και πιστεύω πως εάν δεν μιλάμε για υπερβολικά party animal παρέα θα μπορούσε να είναι καλή και για νεώτερες ηλικές. Όσο για την Κω, νομίζω πως στην πόλη της Κω, στα στενάκια στα Εξάρχεια υπάρχουν αρκετά μπαράκια με καλή dance μουσική, ενώ μου άρεσε πως ακριβώς επειδή οι πιο πολλοί θαμώνες είναι νεαροί τουρίστες από χώρες της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης δεν υπάρχει αυτό που λέμε "attitude"...κοινώς το μέρος είναι μια χαρά για νεανικά φλερτ. Αυτό που έίναι πραγματικά χάλι στην Κω είναι τα Καρδάμαινα. Εκεί όντως η νυχτερινή ζωή απευθύνεται σχεδόν αποκλειστικά σε Άγγλους. Όσο για τις παραλίες του νησιού είναι αμμουδιές και έχουν ορισμένα πολύ καλά beach bars κάτι που αρέσει γενικά στη νεολαία. Κορυφαίο θυμάμαι αυτό στην παραλία του Αγίου Φωκά
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σκιαθο εχω ακουσει τα καλυτερα και ιο.παρο εχω παει καλα ειναι και εκει αλλα μ λενε πως σκιαθο ειναι πολυ πιο ωραια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom