Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εννοω οτι παμε με ταυτοτητα, ουτε σφραγιδες ουτε τπτ. Αν δειχνεις διαβατηριο σφραγιζεται κ μετα εχεις ερωτησεις στο Ισραηλ.
Σε αυτό έχεις δίκιο με την έννοια ότι όσα λιγότερα "αποδεικτικά" προηγούμενων ταξιδιών έχουμε στα ταξιδιωτικά μας έγγραφα, τόσο λιγότερες πιθανότητες υπάρχουν να ταλαιπωρηθούμε σε μελλοντικά, τα οποία ενδεχομένως να μην έχουμε σκεφτεί καν να κάνουμε. Επί της ουσίας δε μου δημιούργησαν πρόβλημα οι τουρκικές σφραγίδες, απλά μου έκαναν κάποιες ερωτήσεις. Είναι διαφορετικό το να αποφύγουμε μια σφραγίδα που γνωρίζουμε ότι αποτελεί επίσημο λόγο άρνησης εισόδου σε άλλες χώρες (όπως πχ του Ισραήλ, που εντάξει, σε αυτή τη φάση δίνουν χαρτάκι χωρίς καν να το ζητήσεις) και άλλο το να αποφύγουμε να μας βάλει σφραγίδα η Τουρκία καλή ώρα.

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι χρησιμοποιώντας διαβατήριο διευκολύνουμε αφάνταστα τις μετακινήσεις μας. Δε λέω να βγάλουμε ντε και καλά, αλλά αν το έχουμε ήδη δε βρίσκω λόγο να μην το χρησιμοποιούμε απλά επειδή έχουμε το δικαίωμα να μπούμε σε μια χώρα ΚΑΙ με ταυτότητα. Πχ έχουμε διαβάσει εδώ στο forum αρκετές φορές ζητηματάκια που μπορεί να έχουν δημιουργήσει συνοριοφύλακες του Ηνωμένου Βασιλείου σε Έλληνες πολίτες που ταξίδεψαν με την ταυτότητά τους. Δε λέω ότι δικαιολογημένα δημιουργήθηκαν τα χ, ψ ζητήματα, συχνά ένας συνοριοφύλακας θα το "παίξει εξουσία" απλά "επειδή μπορεί". Για ποιό λόγο όμως να μπούμε σε μια ενδεχόμενη διαδικασία σπασίματος νεύρων όταν μπορούμε να την αποφύγουμε;

Αλλά και ακόμα πιο πρακτικά, ξέρετε πόσες φορές έχω βρεθεί σε τρελές ουρές στον έλεγχο του αεροδρομίου της Σόφιας πχ, στις οποίες θα έπρεπε να περιμένω για ώρα αν είχα ταξιδέψει με ταυτότητα, αλλά περνάω στο λεπτό επειδή απλά σκανάρω το διαβατήριό μου στα ειδικά μηχανήματα;

Θέλω να πω υπάρχουν συν και πλην στην κάθε επιλογή και ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που θεωρεί πιο πρακτικό για τον ίδιο.

@tripakias αυτό που σου έβαλαν ξεχωριστό χαρτάκι μου έκανε εντύπωση, δεν το έχω ξανακούσει. Πότε έγινε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.984
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Περυσι το χειμωνα. Ολες τις αλλες φορες ειχα παει με ταυτοτητα και δεν το βρηκα περιεργο εκεινη την ωρα γιατι υπεθεσα πως ετσι θα κανουν και με τα διαβατηρια. Γι αυτο οταν ειπατε για σφραγιδα στο διαβατηριο παραξενευτηκα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Πχ έχουμε διαβάσει εδώ στο forum αρκετές φορές ζητηματάκια που μπορεί να έχουν δημιουργήσει συνοριοφύλακες του Ηνωμένου Βασιλείου σε Έλληνες πολίτες που ταξίδεψαν με την ταυτότητά τους

@tripakias αυτό που σου έβαλαν ξεχωριστό χαρτάκι μου έκανε εντύπωση, δεν το έχω ξανακούσει. Πότε έγινε;
Περιεργο, δεν μου εχει τυχει ποτε να εχω θεμα ακομη και με χειρογραφη ταυτοτητα παλιοτερα, εδω και 20 χρονια που πηγαινοερχομαι στο ΗΒ με ταυτοτητα, ουτε κανεις απο το περιβαλλον μου. ουτε στις περιπτωσεις που εκανα διελευση οδικως απο Γαλλια. Πιθανον στη χειρογραφη να την κοιταξουν 1 λεπτο παραπανω.
Στην Τουρκια κι εγω 2 φορες με χαρτακι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Περιεργο, δεν μου εχει τυχει ποτε να εχω θεμα ακομη και με χειρογραφη ταυτοτητα παλιοτερα, εδω και 20 χρονια που πηγαινοερχομαι στο ΗΒ με ταυτοτητα, ουτε κανεις απο το περιβαλλον μου. Πιθανον στη χειρογραφη να την κοιταξουν 1 λεπτο παραπανω.
Κοίτα, έχω διαβάσει εδώ στο forum μέσα στα χρόνια διάφορα σκηνικά, τα οποία δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω. Προσωπική εμπειρία δεν έχω, καθώς δεν έχω ταξιδέψει ποτέ χωρίς διαβατήριο Ηνωμένο Βασίλειο. Την περίοδο που σπούδαζα Σκωτία κυκλοφορούσα μεν με ταυτότητα μέσα στη χώρα, αλλά για πτήσεις κλπ έπαιρνα το διαβατήριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Κοίτα, έχω διαβάσει εδώ στο forum μέσα στα χρόνια διάφορα σκηνικά, τα οποία δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω. Προσωπική εμπειρία δεν έχω, καθώς δεν έχω ταξιδέψει ποτέ χωρίς διαβατήριο Ηνωμένο Βασίλειο.
Ισως εχω χασει επεισοδια και η ταυτοτητα δεν ειναι εγκυρο ταξιδιωτικο εγγραφο για το ΗΒ και εχει καποιος προβληματα στον ελεγχο, τι να πω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ισως εχω χασει επεισοδια και η ταυτοτητα δεν ειναι εγκυρο ταξιδιωτικο εγγραφο για το ΗΒ και εχει καποιος προβληματα στον ελεγχο, τι να πω.
Φυσικά και είναι έγκυρο έγγραφο. Αν έχεις ελεύθερο χρόνο, διάθεση και κουράγιο κάνε αναζήτηση στο forum, θα δεις να έχουν γράψει διάφοροι σκηνικά μέσα στα χρόνια που είμαι μέλος. :) Δε θυμάμαι να μην άφησαν κάποιον να μπει, αλλά γενικά θυμάμαι πολλοί να λένε για ψείρισμα με τις ταυτότητες, καθυστερήσεις, αγένεια κλπ. Παιδιά η θέση του συνοριοφύλακα έχει μια χ "εξουσία", που καθένας βάσει της προσωπικότητας, της παιδείας του κλπ κλπ μπορεί να τη χρησιμοποιήσει με διάφορους τρόπους. Πολλοί αρέσκονται να ταλαιπωρούν τον συνάνθρωπο, απλά επειδή μπορούν. Θα μου πεις επειδή ο άλλος είναι μαλάκας πρέπει εγώ να βγάλω διαβατήριο; Δεν είπα πουθενά αυτό. Εγώ είπα ότι αν το έχεις δε βρίσκω το λόγο να μην το χρησιμοποιείς, δεδομένων των ευκολιών που προσφέρει (από τα μηχανήματα σκαναρίσματος και την αποφυγή των ουρών, μέχρι τη μείωση πιθανοτήτων να σου χαλάσει τη διάθεση κάποιος στον έλεγχο). Ο καθένας κάνει ό, τι τον βολεύει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Εχω φαει ψειρισμα στο διαβατηριο του παιδιου μια φορα, οταν τα διαβατηρια δεν ανεφεραν το ονομα της μητερας. Ε τωρα, τα στανταρ του καθενα για το τι ειναι ταλαιπωρια η αγενεια ειναι σχετικα. Ειδικα οταν προκειται για αγνωστους ανθρωπους. Με ταυτοτητα δεν ταλαιπωρηθηκα ουδεποτε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εμενα στα οδικά σύνορα Σλοβενια Κροατια με ειχαν πανω απο 15 λεπτά να με ρωτάν τι είναι αυτό το διαλυμένο έγγραφο ( η ταυτότητά μου είναι ταλαιπωρημένη) και για να περάσουμε επιτελούς, τους ρώτησα αν θέλουν διαβατήριο (το οποίο είχαμε μαζι μας). Μολις σκάναραν το διαβατήριο περασαμε αμέσως. Οπότε απο τότε ταξιδεύω και στην Ευρώπη με διαβατήριο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ισως εχω χασει επεισοδια και η ταυτοτητα δεν ειναι εγκυρο ταξιδιωτικο εγγραφο για το ΗΒ και εχει καποιος προβληματα στον ελεγχο, τι να πω.
Σε όλα τα μέλη της οικογένειας, με καινούριες ταυτότητες όσες φορές έχουμε περάσει από Gatwick,Stansted αλλά κυρίως στο, χειρότερο στο θέμα αυτό, Luton είχαμε αρκετή καθυστέρηση.
Και τα τραβάω και γω χωρίς να φταίω που έχω διαβατήριο.
 

giannis67

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα, στις 3/2 γυρνάω από ισλανδία ελλάδα με μια ενδιάμεση στάση 8 ωρών στο Λούτον. Πιστεύετε θα έχω θέμα στον έλεγχο καθώς δεν έχω διαβατήριο; Σκέφτομαι επίσης να βγάλω καινούργια ταυτότητα γιατί αυτή που έχω τώρα είναι κάπως φθαρμένη στις άκρες και μου την έχουν τρυπήσει από το στρατό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, στις 3/2 γυρνάω από ισλανδία ελλάδα με μια ενδιάμεση στάση 8 ωρών στο Λούτον. Πιστεύετε θα έχω θέμα στον έλεγχο καθώς δεν έχω διαβατήριο;
Γιατί να έχεις πρόβλημα; Δεν αλλάζει τίποτα λόγω του Brexit ως 31/12/2020 (τουλάχιστον).

Σκέφτομαι επίσης να βγάλω καινούργια ταυτότητα γιατί αυτή που έχω τώρα είναι κάπως φθαρμένη στις άκρες και μου την έχουν τρυπήσει από το στρατό.
Κράτα και κάποιο ακόμα δημόσιο έγγραφο με τη φωτογραφία και το όνομά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom