Ψηφίστε το καλύτερο γαλλικό τραγούδι!!

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όλοι οι φίλοι του γαλλικού τραγουδιού ενωθείτε! Ήρθε η ώρα να εκφραστείτε. Πάτε στην κεντρική σελίδα www.le-top-50.eu/t50/ κι από το χάρτη επιλέγετε τη χώρα προέλευσης, δηλαδή για εμάς Ελλάδα, ώστε να έχετε τη δυνατότητα των επεξεγήσεων στα ελληνικά. Θα οδηγηθείτε εδώ: http://www.le-top-50.eu/t50/top50/gr/home


Η ψηφοφορία θα διεξαχθεί σε τρείς φάσεις, από τις 19 Μαρτίου έως τις 19 Μαΐου 2011.
Η ιστοσελίδα περιλαμβάνει δύο λίστες τραγουδιών:
1) Τραγούδια πριν το 1980 και
2) Τραγούδια μετά το 1980.
Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να ακούσει όσα τραγούδια επιθυμεί, από τις υπάρχουσες λίστες και να ψηφίσει το τραγούδι της αρεσκείας του, αλλά και να προσθέσει στις λίστες ένα τραγούδι της δικιάς του επιλογής.
:clap:
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και γιατι πρεπει να υποστουμε το μαρτυριο να ακουμε γαλλικα τραγουδια; Εχει κανενα δωρο;
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
1. είναι απόλαυση, εφόσον βέβαια το τραγούδι αξίζει μουσικά,
2. είμαστε στην ενότητα "Ερωτευμένοι με το Παρίσι" όπου υπάρχει και το θέμα "musique française" και,
3. καθώς το είδα, μολονότι, όπως είπα αλλού, γράφτηκα με αφορμή το ταξίδι μου στο Λονδίνο, σκέφτηκα ότι αυτοί που αγαπούν τη γαλλική μουσική, ίσως θα ήθελαν να ψηφίσουν αλλά και να έχουν την ευκαιρία να ακούσουν κι άλλα γαλλικά τραγούδια,
4. κανείς δεν είπε ότι είναι υποχρεωτικό
5. καλώς σε βρήκα νέε μου (ελπίζω) φίλε :)
6. δωράκι από μια μεγάλη επιτυχία που τραγούδησε η Αντριάνα Μπάμπαλη στα ελληνικά
[ame=[media=youtube]ye1e1hJiCt8[/media] - Calogero & Passi - Face ? la mer [Greek Translation]
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βρε εσυ καλα εκανες και το παρεθεσες. Σιγα μη σου πω εγω τι θα γραψεις και τι οχι. Απλα ηθελα να ξερω μηπως υπαρχει και καποιο δωρο.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
E πες το ντε γιατί, όπως το είπες, λέω ανεπιθύμητο ήταν το μήνυμά μου :) Λοιπόν ξαναείδα τη σελίδα και δε βλέπω κάτι για δώρο πλην του... να στέλνουν κάθε βδομάδα 8 γαλλικά τραγούδια δωρεάν (έσκασα στα γέλια μόλις σε σκέφτηκα) :bleh:
Α δε μου είπες το Face a la mer πώς σου φάνηκε; Καλό,ε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν και χωρις να το θελω ειμαι υποχρεωμενος να εχω στενοτατες σχεσεις με τη Γαλλια, η γαλλικη γλωσσα και κουλτουρα εξακολουθουν να μου φαινονται απαισιες. Το τραγουδι ειναι πολυ ανωτερο στην ελληνικη του version, παρ' ολ' αυτα μονο και μονο για την ευγενικη σου ενεργεια εισεπραξες το ευχαριστω μου.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λέξεις όπως "μαρτύριο" και "απαίσιος" γι'αυτό το λαό και μάλιστα για την κουλτούρα του είναι τουλάχιστον ατυχείς. Δηλαδή και μόνο να σκεφτούμε ότι στις αρχές του 20ου αυτοί καινοτομούσαν σε τομείς όπως η ποίηση ή το θέατρο, όταν πχ άλλοι είτε στα μέσα του ίδιου αιώνα έκαναν σαπούνια από ανθρώπους, ενώ άλλοι ακόμη και στις αρχές του 21ου πρωτοστατούν μόνο σε υποπροϊόντα τύπου "κίτρινες φυλλάδες" ή σόου Τούτι Φρούτι, ε, ...μην τα παραλέμε. Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι οι Γάλλοι έκαναν τον περίφημο Διαφωτισμό (που από την ιστορία μάθαμε ότι βοήθησε και τον αντίστοιχο Ελληνικό Διαφωτισμό), τη γαλλική εγκυκλοπαίδεια, μίλησαν για κι έκαναν πράξη το "κριτικό πνεύμα" κλπ κλπ κλπ. Δε λέγεται τυχαία το Παρίσι πρωτεύσουσα των τεχνών ούτε οι Γάλλοι θεωρούνται οι πιο εντελεκτουέλ (intellectuel). Και τέλος πάντων επειδή σα να μιλάω πολύ δοκιμιακά κι εγώ να ταξιδέψω θέλω, οι πόλεις τους είναι καταπληκτικές. Νομίζω κάτι/κάποιος σε πείραξε ή επηρεάστηκες από συκοφαντίες εναντίον τους και μιλάς υπερβολικά. Ή ίσως γενικά να είσαι άνδρας της υπερβολής :) Αυτά και δε μιλάω άλλο, αρκετά χάλασε το θέμα μου που έβαλα με τόση χαρά κι εγώ μπήκα για να μάθω για το Λονδίνο και βρίσκομαι να υπερασπίζομαι τους φίλους μου τους Γάλλους και να λυπάμαι που μιλάς γι'αυτούς έτσι :(
Λοιπόν, Τριπάκια, πάμε απ'την αρχή: καλά μας ταξίδια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βρε κοριτσι... δεν εχω προβλημα με το λαο. Τους συμπαθω και εχω φιλους Γαλλους. Αλλα πως να το κανουμε στα αυτια μου η γλωσσα τους ηχει απαισια και ο τροπος ζωης τους ειναι τουλαχιστον ξενερωτος για μενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom