Γενικά Ψιλά γράμματα για το Λονδίνο

Να επισκεφθούμε τη madame tussauds;;;

  • Ναι

    Votes: 10 24,4%
  • Όχι

    Votes: 31 75,6%

  • Total voters
    41

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Καλησπέρα, ως νέο μέλος δημιουργώ το πρώτο μου θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιες λεπτομέριες για ένα ταξίδι που θα πραγματοποιηθεί στο Λονδίνο σε λιγότερο από 2 μήνες. Όπως και σε άλλο μας ταξίδι ετοιμάζουμε όλες τις πληροφορίες, για το πως θα κινηθούμε, που θα πάμε κτλ αλλά μας λείπουν κάποιες.

Ταξιδεύουμε 2 άτομα από Παρασκευή ως Δευτέρα μέσω Ryanair και φτάνουμε βράδυ αλλά:

α) για να προλάβουμε τα μετρό θα πρέπει να πάρουμε από το αεροδρόμιο του Stansted το τραίνο express. Σε κάποιο ποστ διάβασα πως δεν αξίζουν τα express από τα άλλα 2 αεροδρόμια, αλλά από αυτό τι γίνεται; Διότι με το λεωφορείο θα αργήσουμε. Το ξενοδοχείο είναι στο west london.

β) Επειδή το μετρό κλείνει, τα λεωφορεία κλείνουν πιο αργά; θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω ένα;

γ) Ψάχνω και την Oyster card γιατί είμαι στη ζώνη 3 και με βολεύει, όπως και τα 24ώρα εισητήρια (θα μπερδευτώ όμως με το on-off peak) οπότε έχω το εξής θέμα:
Για να εκδώσεις oyster δίνεις 5 ευρώ. Αυτά μπαίνουν στην κάρτα ή είναι καθαρά για την έκδοση; Πόσο είναι το ελάχιστό ποσό που βάζεις;

δ) Η travelcard τι διαφορά έχει;

και τέλος όσον αφορά στο συνάλλαγμα

ε) διάβασα ότι προτείνετε να πάρουμε χρήματα και να τα αλλάξουμε σε ταχυδρομείο (ms αν δεν κάνω λάθος;). Στο αεροδρόμιο εκεί πέρα θα βρω κάτι τέτοιο ή θα μας πιάσουν κορόιδο; Αλλιώς είναι πολλά τα λεφτά για συνάλλαγμα μέσω τραπέζης;

Αυτά τα πολλά.

ΥΓ: Ευχαριστώ τον tripakias και όλους τους υπόλοιπους που έχουν δώσει τόσες πληροφορίες στο forum, Εώς τώρα όλα ήταν πολύ χρήσιμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
α) Στο Stansted δεν εχω παει αλλα οταν λεμε πως δεν αξιζουν τα express δεν σημαινει στην αναγκη να μην τα χρησιμοποιησεις. Δες εδω για δρομολογια και τιμες τραινων. Επισης αν μπεις στη σελιδα του αεροδρομιου θα λεει και για λεωφορεια απο το αεδρομιο στο κεντρο.

β) Εχει και νυχτερινα και 24ωρα λεωφορεια, καποιο θα σε βολευει καπως.

γ) Δινεις 5 λιρες για την καρτα τις οποιες τις παιρνεις πισω οταν την επιστρεψεις. Βαζεις οσα θες.

δ) Η travelcard ειναι η ημερησια ή εβδομαδιαια. Μπορεις να τη βαλεις και στην oyster και ειναι για απεριοριστες διαδρομες μεσα στις ζωνες για τις οποιες ισχυει.

ε) Συναλλαγμα θα κανεις σε ανταλλακτηριο (θα ρωτας ισοτιμιες και θα αποφασιζεις αν θες να τ' αλλαξεις). Τι εννοεις συναλλαγμα στο ταχυδρομειο-δεν εχω ιδεα-. Στο αεροδρομιο θα σας πιασουν τον κωλο. Αν χρειαστει να κανεις θα κανεις το ελαχιστο δυνατο. Καλυτερα παρε καμια καρτα μαζι σου, θα σε βολεψει καλυτερα.

ΥΓ Παρακαλω.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Τα δρομολόγια τα έχω ψάξει, εκτός των λεωφορείων, γι'αυτό αναρωτιόμουν για τα λεωφορεία και τι θα πρωτοπρολαβουμε...

Κάρτα για ΑΤΜ θα πάρω ουτως ή άλλως...και ΟΚ από το αεροδρόμιο το ξεχνάμε το συνάλλαγμα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν μου ξεφεύγει τίποτα που δεν πρόκειται να το φανταστώ ενημέρωσέ με.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
769
Κατά λάθος ή για πλάκα?

:bleh::bleh::bleh:
Χμ, οχι σοβαρα.. εχω μια ωραια εμπειρια..
ειχα παει μικρη κ στο υπογειο ειχε το εξης: ανθρωποι ντυμενοι περιεργα, στεκονταν απολυτως ακινητοι στο μισοσκοταδο κ μολις πλησιαζαν ανυποψιαστοι επισκεπτες τους τρομαζαν.
Εγω νομιζοντας οτι στο υπογειο εχει κερινα ομοιωματα, οταν ενα "κερινο" πεσμενο στο πατωμα μου επιασε το ποδι καθως περνουσα.. σχεδον λιποθυμησα! Ακομα το θυμαμαι..!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.141
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Όσον αφορά το συνάλλαγμα στα ταχυδρομείο που συζητήθηκε παραπάνω ναι, ισχύει στην Βρετανία, το ταχυδρομείο είναι το στάνταρ μέρος που μπορεί κάποιος να κάνει χωρίς να βρίζει μετά την ώρα και την στιγμή που το αποφάσισε (βέβαια το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσει ATM). Συνάλλαγμα γίνεται επίσης και σε μεγάλα Marks and Spencer.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Ευχαριστώ. Οπότε για τα πρώτα έξοδα, μεταφορά από αεροδρόμιο κτλ, ποια είναι η καλύτερη λύση; Τα ανταλακτήρια της θεσσαλονικής είναι ''προσβάσμιμα'' από θέμα τιμής;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ευχαριστώ. Οπότε για τα πρώτα έξοδα, μεταφορά από αεροδρόμιο κτλ, ποια είναι η καλύτερη λύση; Τα ανταλακτήρια της θεσσαλονικής είναι ''προσβάσμιμα'' από θέμα τιμής;
Εχω την εντυπωση οτι οταν μιλαμε για πολυ μικρα ποσα η χασουρα σου (αν εχεις) ειναι πολυ μικρη οποτε δε χρειαζεται και πολυ ψαξιμο. Εγω ειχα παει στη τραπεζα της Ελλαδος. Και ειχα και καρτα μαζι.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Χμ, οχι σοβαρα.. εχω μια ωραια εμπειρια..
ειχα παει μικρη κ στο υπογειο ειχε το εξης: ανθρωποι ντυμενοι περιεργα, στεκονταν απολυτως ακινητοι στο μισοσκοταδο κ μολις πλησιαζαν ανυποψιαστοι επισκεπτες τους τρομαζαν.
Εγω νομιζοντας οτι στο υπογειο εχει κερινα ομοιωματα, οταν ενα "κερινο" πεσμενο στο πατωμα μου επιασε το ποδι καθως περνουσα.. σχεδον λιποθυμησα! Ακομα το θυμαμαι..!
και φαντάζομαι ότι θα είναι και το μόνο που θα θυμάσαι από το μουσείο:D.

Η έκθεση δεν αξίζει, στα 5 λεπτά έχεις βαρεθεί, και στα 10 κλαις τα λεφτά που άφησες στην είσοδο. Ίσως για αυτό να έχουν προσθέσει όλες αυτές τις ατραξιόν με τους παλαβούς που σε τρομάζουν. Για να ξεχνάς την βλακεία που έκανες. Έχω πάει δυο φορές στο μουσείο και τον Απρίλη θα πάω για τρίτη. Κόβω φλέβες από τώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom