Ταϊλάνδη Φιλιππίνες Ωρα για διακοπές

Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΪΛΑΝΔΗ-ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Γειά σε όλους τους ταξιδιάρηδες και στις ταξιδιάρες του φόρουμ! ,λοιπόν έφτασε ο καιρός να ξαναπάω διακοπές, επέλεξα να πάω πάλι Ταϊλάνδη και Φιλιππίνες και οι 2 χώρες είναι υπέροχες και μια και έχω 2 μήνες για διακοπές επέλεξα να πάω 14 μέρες στην Ταϊλάνδη, έπειτα Φιλιππίνες 21 μέρες και στην επιστροφή να κάτσω άλλες 30 μέρες στην Ταϊλάνδη. Θ ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους του σπόρ εάν γίνεται αυτό. Λέτε να υπάξη κανένα πρόβλημα μια και δεν έχω βίζα;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 
  • Like
Reactions: DrG

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εχω μια αμφιβολια ως προς το τριτο σκελος του ταξιδιου σου σχετικα με την διαρκεια των 30 ημερων στην Ταιλανδη,προερχομενος απο Φιλιππινες.

Πηγαινοντας στις διπλανες χωρες ξερω οτι παιρνεις βιζα 15 ημερων παραμονης για Ταιλανδη,
Tωρα δεν ξερω τι παιζει με τις Φιλιππινες...λογικα πρεπει να σου δωσουν 30ημερο αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλ στο προξενειο 210 671-0155 και 210 674-9065 να το επιβεβαιωσεις και νασαι σιγουρος.

Και οι 30 μερες ποτε δεν ειναι 30 ειναι 28.


ΥΓ.Αρχοντας λεμεεε !!!! Παντα τετοια !!!
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διακοπές δύο μήνες.... :xmas_rolleyes:
Αντώνη έχουμε την ίδια απορία...διακοπές δυο μήνες? Μπράβο! Και' μένα για να μου δώσουν 5 μέρες την προηγούμενη εβδομάδα, μου έβγαλαν το λάδι!:xmas_evil:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εχω μια αμφιβολια ως προς το τριτο σκελος του ταξιδιου σου σχετικα με την διαρκεια των 30 ημερων στην Ταιλανδη,προερχομενος απο Φιλιππινες.

Πηγαινοντας στις διπλανες χωρες ξερω οτι παιρνεις βιζα 15 ημερων παραμονης για Ταιλανδη,
Tωρα δεν ξερω τι παιζει με τις Φιλιππινες...λογικα πρεπει να σου δωσουν 30ημερο αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλ στο προξενειο 210 671-0155 και 210 674-9065 να το επιβεβαιωσεις και νασαι σιγουρος.

Και οι 30 μερες ποτε δεν ειναι 30 ειναι 28.


ΥΓ.Αρχοντας λεμεεε !!!! Παντα τετοια !!!
Υπάρχει μια γενικότερη σύγχιση σχετικά με το τι είναι Βίζα (Visa) και Visa Excemption. Για να μη μακρυγορούμε και κουράζουμε:

Πολίτες με Ελληνικό διαβατήριο δεν βγάζουν Visa on arrival στην Ταϊλάνδη αλλά παίρνουν Visa Excemption για 30 ημέρες. Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι κάτοχοι διαβατηρίου που λήγει τουλάχιστον ένα εξάμηνο μετά την ημερομηνία εισόδου τους στη χώρα. Κατά την άφιξή τους πρέπει να έχουν τουλάχιστον 10000 ΤΗΒ (μπορεί να έχει αλλάξει αυτό) για τα έξοδα. Η διάρκεια παραμονής τους μπορεί να επεκταθεί για άλλες 7 ημέρες μάξιμουμ από το Immigration Office.

Για διαδοχικές παραμονές (εισόδους) στη χώρα: Μπορούν να επεκτείνουν την Visa Excemption για άλλες 15 ημέρες εφόσον ταξιδέψουν στις γειτονικές χώρες με επίγεια μέσα μεταφοράς ή για άλλες 30 ημέρες εάν ταξιδέψουν με αεροπλάνο.

Προσέξτε τώρα αυτό: Το παραπάνω όριο αφορά τις ημέρες συνολικά και δεν περιορίζονται σε ένα μόνο ταξίδι. Δηλαδή: Μπορεί κάποιος να φύγει από τη χώρα μετά την πρώτη άφιξή του, να πάει για ένα μήνα στην Καμπότζη, να επιστρέψει στην Ταϊλάνδη, να κάτσει 5 μέρες, να ξαναφύγει για δύο μήνες στο Βιετνάμ και να ξαναεπιστρέψει πίσω και να μείνει άλλες 10 μέρες. Κανένα πρόβλημα.

Άρα, για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, δεν θα έχει πρόβλημα ο ενδιαφερόμενος ακόμη κι αν πάει 2 φορές στις Φιλιππίνες και γυρίσει πίσω για να μείνει από 15 μέρες κάθε φορά. Αυτά που λέω είναι επίσημες πληροφορίες αλλά, για να είναι 100% σίγουρος, ας τα επιβεβαιώσει και με το προξενείο - όπως πρότεινε ο xenos.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γειά σε όλους τους ταξιδιάρηδες και στις ταξιδιάρες του φόρουμ! ,λοιπόν έφτασε ο καιρός να ξαναπάω διακοπές, επέλεξα να πάω πάλι Ταϊλάνδη και Φιλιππίνες και οι 2 χώρες είναι υπέροχες και μια και έχω 2 μήνες για διακοπές επέλεξα να πάω 14 μέρες στην Ταϊλάνδη, έπειτα Φιλιππίνες 21 μέρες και στην επιστροφή να κάτσω άλλες 30 μέρες στην Ταϊλάνδη. Θ ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους του σπόρ εάν γίνεται αυτό. Λέτε να υπάξη κανένα πρόβλημα μια και δεν έχω βίζα;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
Ταϊλανδη κ Φιλιππινες για 2 μηνες ..... Για ποιους εμπειρους ποιανου σπορ αναφερεσαι ......... ???? :xmas_twisted::xmas_twisted:
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ταϊλανδη κ Φιλιππινες για 2 μηνες ..... Για ποιους εμπειρους ποιανου σπορ αναφερεσαι ......... ???? :xmas_twisted::xmas_twisted:
Μεταφορικά το λέει βρε...όπου σπορ, βάλε ταξίδι! Σωστά κατάλαβα?:xmas_rolleyes:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αντώνη έχουμε την ίδια απορία...διακοπές δυο μήνες? Μπράβο! Και' μένα για να μου δώσουν 5 μέρες την προηγούμενη εβδομάδα, μου έβγαλαν το λάδι!:xmas_evil:
Άδεια 2 μήνες έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί της χώρας, κάποιες χιλιάδες κόσμος δηλαδή. Το θέμα είναι πόσοι μπορούν να ταξιδεύουν σερί όλο αυτό το διάστημα.
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΪΛΑΝΔΗ-ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Όπου σπορ, βάλε ταξίδι με ή και χωρίς παρένθεση :D, Διευκρίνιση δεν είμαι εκπαιδευτικός :)
Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας και για τις απαντήσεις σας αν και απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να πάρω τηλ. στην πρεσβεία.. Θα έβγαζα βίζα αλλά επειδή μένω στην Ρόδο... πού να στέλνω διαβατήρια τώρα στην Αθήνα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα έβγαζα βίζα αλλά επειδή μένω στην Ρόδο... πού να στέλνω διαβατήρια τώρα στην Αθήνα...
Την προηγούμενη φορά που πήγες στην Ταϊλάνδη, έβγαλες βίζα δηλαδή? :shock:

... εκτός κι αν δεν έχεις ελληνικό διαβατήριο ...
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΪΛΑΝΔΗ-ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Φίλε babaduma, την προηγούμενη φορά που πήγα στην Ταϊλάνδη έμεινα για ένα μήνα, δέν έφυγα και ξαναπήγα.
Τελικά έβγαλα βίζα για Φιλιππίνες οπότε έχω κάπου 32 μέρες για Φιλιππίνες και 30 μέρες Ταϊλάνδη. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom