Μήλος Ω Μήλο μου πανέμορφη, νησί της Αφροδίτης

elenap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
:welcome:Στην πανέμορφη μήλο...στο νησί της Αφροδίτης έχω πάει μαζί με τον σύντροφό μου 3 φορές (και θα ξανα πάμε ) Καλοκαίρι 2015, Πάσχα 2016 και Καλοκαίρι 2016!!!
Είναι απο τις καλύτερες επιλογές και για σόλο:surf1: διακοπές και εννοείται πως ενδείκνυται για ζευγαράκια:romeo: και οικογένειες:agnes happy:...


Με το που κατεβαίνεις απο το πλοίο σε διαπερναά αμέσως ένα κύμα χαλαρώτητας ... ξεγνοιασιάς ....
Το λιμάνι(ΑΔΑΜΑΝΤΑΣ) περιμετρικά είναι στολισμένο με οικογενειακά ταβερνάκια, εκεί μπορείς να βρείς ό,τι λαχταράει η ψυχή σου από θαλασσινά μέχρι και κρεατικά όπου η κάθε μπουκιά τους θυμίζει σπιτικό φαγητό μαμάς! Εκεί θα βρείς και καφετέριες(Η καλύτερη κατ' εμέ για να γευτείς τα πιο νόστιμα γλυκά, αλλα και για να ξεκινήσεις την μέρα σου με ένα δυνατό πρωινό είναι η ΑΓΓΕΛΙΚΗ), μπαράκια, πιτσαρία και σουβλακερι!!
Τα καταλύματα τα οποία μας φιλοξένησαν είναι τα: TSAKANOS STUDIOS στον Αδάμαντα όπως και το ASTERIAS STUDIOS
εξυπηρετικότατοι οι ιδιοκτήτες,φιλόξενοι,ευγενέστατοι, ζεστή άνθρωποι με προσεγμένα δωμάτια και πάνω απ' όλα πεντακάθαρα!!!
Όσες φορές κι αν πας στην Μήλο δεν μπορείς να την βαρεθείς γιατί το κάθε σημείο της, η κάθε περιοχή της , η κάθε παραλία της είναι ξεχωριστή , διαφορετική και παράλληλα πανέμορφα, μαγευτικά και τόσο ονειρεμένα που θέτει την μήλο ως το πλέον ξεχωριστό νησί απ' όλα τα άλλα!!!!
Η χώρα(Πλάκα) της Μήλου είναι κοσμοπολίτικα ζωγραφισμένη!!! Έχει τα πάντα, μαγαζάκια για τα τουριστικά τα ψώνια σου, ταβερνούλες, καφετέριες και ακόμη και αν δεν θες να κάτσεις κάπου αξίζει να πας έστω και για μια απλή βόλτα.... Εκεί βρίσκεται μια εκκλησια όπου στο προαύλιό της πάνε όλα τα ζευγαράκια το βράδυ και απολαμβάνουν το Απίστευτο ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ που έχει!! iliovasilemata_elladas_011.jpg
Η υπέροχες παραλίες της Μήλου είναι γνωστές σε όλο τον κόσμο για την καθαρότητά τους και τα κρυστάλλινα νερά τους, οι αγαπημένες μου που πάω συνέχεια είναι:
Τσιγκράδο tsigrado_1.jpg Σαρακήνικο 1.jpg Φυριπλάκα Φυριπλάκα.jpg Παπαφράγκας papafragkas_1.jpg Παλαιοχώρι palaiochori_milos.jpg Πλάθιενα plathiena_1.jpg Κλέφτικο kleftiko_1.jpg

Πήγαμε και στις ξακουσμένες κατακόμβες της Μήλου 4676077922_5bdf59b445_b.jpg

Γενικώς είναι ένα νησί που πραγματικά αξίζει να επισκεφτεί κάποιος έστω και μια φορά στην ζωή του !!!

Υ.Γ.= Όταν πάτε μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε τα ξακουστά και πεντανόστιμα ΠΙΤΑΡΑΚΙΑ!!! Πιταράκια-Μήλου-Συνταγές.jpg
 
Last edited:

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
:welcome:Στην πανέμορφη μήλο...στο νησί της Αφροδίτης έχω πάει μαζί με τον σύντροφό μου 3 φορές (και θα ξανα πάμε ) Καλοκαίρι 2015, Πάσχα 2016 και Καλοκαίρι 2016!!!
Είναι απο τις καλύτερες επιλογές και για σόλο:surf1: διακοπές και εννοείται πως ενδείκνυται για ζευγαράκια:romeo: και οικογένειες:agnes happy:...


Με το που κατεβαίνεις απο το πλοίο σε διαπερναά αμέσως ένα κύμα χαλαρώτητας ... ξεγνοιασιάς ....
Το λιμάνι(ΑΔΑΜΑΝΤΑΣ) περιμετρικά είναι στολισμένο με οικογενειακά ταβερνάκια, εκεί μπορείς να βρείς ό,τι λαχταράει η ψυχή σου από θαλασσινά μέχρι και κρεατικά όπου η κάθε μπουκιά τους θυμίζει σπιτικό φαγητό μαμάς! Εκεί θα βρείς και καφετέριες(Η καλύτερη κατ' εμέ για να γευτείς τα πιο νόστιμα γλυκά, αλλα και για να ξεκινήσεις την μέρα σου με ένα δυνατό πρωινό είναι η ΑΓΓΕΛΙΚΗ), μπαράκια, πιτσαρία και σουβλακερι!!
Τα καταλύματα τα οποία μας φιλοξένησαν είναι τα: TSAKANOS STUDIOS στον Αδάμαντα όπως και το ASTERIAS STUDIOS
εξυπηρετικότατοι οι ιδιοκτήτες,φιλόξενοι,ευγενέστατοι, ζεστή άνθρωποι με προσεγμένα δωμάτια και πάνω απ' όλα πεντακάθαρα!!!
Όσες φορές κι αν πας στην Μήλο δεν μπορείς να την βαρεθείς γιατί το κάθε σημείο της, η κάθε περιοχή της , η κάθε παραλία της είναι ξεχωριστή , διαφορετική και παράλληλα πανέμορφα, μαγευτικά και τόσο ονειρεμένα που θέτει την μήλο ως το πλέον ξεχωριστό νησί απ' όλα τα άλλα!!!!
Η χώρα(Πλάκα) της Μήλου είναι κοσμοπολίτικα ζωγραφισμένη!!! Έχει τα πάντα, μαγαζάκια για τα τουριστικά τα ψώνια σου, ταβερνούλες, καφετέριες και ακόμη και αν δεν θες να κάτσεις κάπου αξίζει να πας έστω και για μια απλή βόλτα.... Εκεί βρίσκεται μια εκκλησια όπου στο προαύλιό της πάνε όλα τα ζευγαράκια το βράδυ και απολαμβάνουν το Απίστευτο ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ που έχει!! View attachment 147687
Η υπέροχες παραλίες της Μήλου είναι γνωστές σε όλο τον κόσμο για την καθαρότητά τους και τα κρυστάλλινα νερά τους, οι αγαπημένες μου που πάω συνέχεια είναι:
Τσιγκράδο View attachment 147688 Σαρακήνικο View attachment 147689 Φυριπλάκα View attachment 147690 Παπαφράγκας View attachment 147691 Παλαιοχώρι View attachment 147692 Πλάθιενα View attachment 147693 Κλέφτικο View attachment 147694

Πήγαμε και στις ξακουσμένες κατακόμβες της Μήλου View attachment 147695

Γενικώς είναι ένα νησί που πραγματικά αξίζει να επισκεφτεί κάποιος έστω και μια φορά στην ζωή του !!!

Υ.Γ.= Όταν πάτε μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε τα ξακουστά και πεντανόστιμα ΠΙΤΑΡΑΚΙΑ!!! View attachment 147696

Συγγνώμη, αλλά στην πρώτη εικόνα απεικονίζεται η Σαντορίνη...
 

elenap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Συγγνώμη, αλλά στην πρώτη εικόνα απεικονίζεται η Σαντορίνη...
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την επισήμανση !!!

Να υποθέσουμε ότι όλες οι φωτογραφίες έχουν αντληθεί από το διαδίκτυο;

http://www.travelstories.gr/community/help/terms

Να περάσετε καλά στο ταξίδι σας.
Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ:minion bananas:, ο φίλος μου είναι φωτογράφος ο οποίος έχει τραβήξει τις φωτο και κάποιες τις έχει επεξεργαστεί και έπειτα του τις "έκλεψα":icon_redface:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom