έχω δίλημμα!!!!

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
έχω δίλημμα στην επιλογή του επόμενου προορισμού μου.
η διάρκεια θα είναι 1 εβδομάδα (7-15) Σεπτεμβρίου και οι προορισμοί είναι:
1) Άμστερνταμ- Κοπεγχάγη ή
2) Τοσκάνη
το ξέρω ότι οι προορισμοί είναι εντελώς διαφορετικοί, γι αυτό θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθειά σας στο τι θα επέλεγε κατά προτεραιότητα κάποιος που δεν πήγε σε κανέναν από αυτούς τους προορισμούς ίσως και με ένα βασικό κριτήριο την εποχή.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα...εχω πάει Τοσκάνη αρχες Μαρτίου κ ψιλομετάνιωσα γιατί τα χρώματα που περίμενα να δω δεν ήταν αυτά που είδα...Τι εννοω??? Οτι ήθελα να δω πράσινο κ εκείνη η εποχή ήταν μεταβατική.Οχι ότι δεν ήταν όμορφα απλά αν ξαναπήγαινα θα πήγαινα καλοκάιρι..Θεωρώ ότι και ο Σεπτέμβριος θα ναι τέτοια περίοδος...Δική μου γνώμη βέβαια ίσως μπορεί να μας πει σίγουρα κάποιος που έχει πάει τέτοια εποχή.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θεωρώ ότι και ο Σεπτέμβριος θα ναι τέτοια περίοδος.
Τον Μαρτιο,η φυση δεν εχει ανθισει,ενω τον Σεπτεμβριο,ειναι ολα ανθισμενα,απλως,πιο ταλαιπωρημενα απο τη ζεστη του καλοκαιριου.Και,βεβαια,δεν εχουν ξεκινησει να φυλλορροουν,ακομη.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Τον Μαρτιο,η φυση δεν εχει ανθισει,ενω τον Σεπτεμβριο,ειναι ολα ανθισμενα,απλως,πιο ταλαιπωρημενα απο τη ζεστη του καλοκαιριου.Και,βεβαια,δεν εχουν ξεκινησει να φυλλορροουν,ακομη.
Ναι μάλλον έχεις δίκαιο δεν το έιχα σκεφτεί έτσι, είχα στο μυαλό μου εκέινο το κίτρινο χρώμα των φύλλων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Νομίζω ότι η πιο σίγουρη επιλογή για εγγυημένη επιτυχία σε ταξίδι είναι η Ιταλία. Άρα σου προτείνω Τοσκάνη που μου άρεσε πολύ, από όλες τις απόψεις: φυσική ομορφιά, πόλεις - χωριά, αξιοθέατα, εκδρομές, φαΐ, ποτό και άλλα πολλά. Από άποψη καιρού, έχω την εντύπωση ότι η πιθανότητα βροχής θα υπάρχει όπου και να επιλέξετε να πάτε. Ολλανδία βέβαια το έχω σίγουρο ότι θα βραχείτε και επιπλέον εκεί η θερμοκρασία θα είναι σαφώς χαμηλότερη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Νομίζω ότι η πιο σίγουρη επιλογή για εγγυημένη επιτυχία σε ταξίδι είναι η Ιταλία. Άρα σου προτείνω Τοσκάνη που μου άρεσε πολύ, από όλες τις απόψεις: φυσική ομορφιά, πόλεις - χωριά, αξιοθέατα, εκδρομές, φαΐ, ποτό και άλλα πολλά. Από άποψη καιρού, έχω την εντύπωση ότι η πιθανότητα βροχής θα υπάρχει όπου και να επιλέξετε να πάτε. Ολλανδία βέβαια το έχω σίγουρο ότι θα βραχείτε και επιπλέον εκεί η θερμοκρασία θα είναι σαφώς χαμηλότερη.
σ ευχαριστώ για την απάντηση, νομίζω ξεμπλοκάρομαι σιγά-σιγά.:)
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν έχω πάει ποτέ Τοσκάνη και δεν είμαι και η πιο κατάλληλη να μιλήσω για Ιταλία γιατί δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Όμως τόσο το Άμστερνταμ όσο και η Κοπεγχάγη, είναι θεωρώ από τους must προορισμούς. Εξαρτάται όμως μάλλον από το στυλ σου. Ότι και να επιλέξεις, εύχομαι να περάσεις σούπερ! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Κύριε Μάκη πήγα και Αμστερνταμ και Κοπεγχάγη μέσα Αυγούστου. Ε, για πότε θα τις αφήσετε; για χειμώνα να σκοτεινιάζει από τις 4;
Εγώ ψηφίζω Βορρά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κύριε Μάκη πήγα και Αμστερνταμ και Κοπεγχάγη μέσα Αυγούστου. Ε, για πότε θα τις αφήσετε; για χειμώνα να σκοτεινιάζει από τις 4;
Εγώ ψηφίζω Βορρά.
όχι δεν θα τα αφήσω για τον χειμώνα, αλλά αν επιλέξω Τοσκάνη, εκεί θα το προγραμματίσω για του χρόνου τον Ιούνιο.(να δω και τις τουλίπες ανθισμενες.)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μάκη η Τοσκάνη ήταν υπέροχη Μάη που πήγα.. Για Σεπτέμβρη μάλλον τον βορρά θα προτιμούσα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Αν όντως πρόκειται να φάτε έναν κόσμο μίλια για να κλείσετε business , όπως αναφέρατε αλλού, είστε απόλυτα δικαιολογημένος να μην ξεκινήσετε για Κοπεγχάγη.
Αν και γίνεται οικονομία στα μίλια αν πετάξετε όπως εγώ με μίλια σε ενδιάμεσο προορισμο (Θεσσαλονίκη Ντύσελντορφ) κι από κει με σύντομη ανταπόκριση και ελάχιστα λεφτά στην Κοπεγχάγη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αν όντως πρόκειται να φάτε έναν κόσμο μίλια για να κλείσετε business , όπως αναφέρατε αλλού, είστε απόλυτα δικαιολογημένος να μην ξεκινήσετε για Κοπεγχάγη.
Αν και γίνεται οικονομία στα μίλια αν πετάξετε όπως εγώ με μίλια σε ενδιάμεσο προορισμο (Θεσσαλονίκη Ντύσελντορφ) κι από κει με σύντομη ανταπόκριση και ελάχιστα λεφτά στην Κοπεγχάγη.

τα 2 άτομα για Κοπεγχάγη στο πήγαινε business και στο έλα flex κοστίζουν 101.500 μίλια και 172,26 ευρώ. (πάντα μέσω Αθηνών).
ενώ για Πίζα κοστίζουν flex και στο πήγαινε και στο έλα 66.000 μίλια και 161,54 ευρώ.(μέσω Αθηνών)
αν θέλεις κάνε πιο λιανά την πρότασή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom