ατομικο ταξιδι

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
καλησπερα συμφορουμιτες και συμφορουμιτισες...ως μεγαλη παρεα που ειμαστε θα ηθελα και γω να ρωτησω κατι που εχω μεγαλη απορεια.εχω κανει ταξιδια στο εξωτερικο -μονο ευρωπη- και αυτα με γκρουπ.την ανοιξη ειχα ωαλει μπροστα τις διαδικασιες για ενα ταξιδι στην βραζιλια και αυτο με γρουπ αλλα τελικα κατι στραβωσε και δεν το επελεξα.και ετσι ειπα να το οργανωσω μονος μου αυτο ταξιδι.αλλα απο την πρωτη κιολας στιγμη τα βρηκα βουνο.εννοω οτι μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο να οργανωσω ενα τοσο μακρινο ταξιδι μονος μου.και κατι αλλο που μου προξενησε εντυπωση ειναι οτι οταν πηρα τιμες-μεσω ιντερνετ- για αεροπορικα και ξενοδοχεια εβγαιναν πολυ παραπανω τα χρηματα απο οτι η τιμη του ομαδικου ταξιδιου.συνοψιζοντας οι ερωτησεις μου ειναι: πως οργανωνετε εσεις ενα ατοικο ταξιδι?ποσο καιρο πριν? ειναι πιο φθηνο απο ενα με γκρουπ?οι μετακινησεις σας στον προορισμο σας με τι γινονται?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κατά κανόνα τα οργανώνω μόνος μου τα ταξίδια. Αρχικά αναζητώ ημερομηνίες με φθηνά εισιτήρια για το προορισμό. Αυτό μπορεί να γίνει και 6-9 μήνες νωρίτερα (εκτός αν προκύψει προσφορά). Διαβάζω κάποια πράγματα, βλέπω τι με ενδιαφέρει και φτιάχνω το προγραμμα αναλόγως των ημερών που μπορώ να διαθέσω. Στη συνέχεια κλείνω καταλύματα μέσω ιντερνετ. Λαμβάνω πάντα υπόψιν γνώμες από ταξιδιωτικά φόρα πριν κάνω κράτηση. Αυτοκίνητο οπωσδήποτε για μετακινησεις (στην Ευρώπη). Στα εξωτικά αναλόγως του τόπου θα φροντίσω να βρώ ένα τοπικό πρακτορείο για μικρές εκδρομές είτε μέσω ίντερνετ είτε επιτόπου. Γενικά αποφεύγω τις ομαδικές εκδρομές διότι θέλω να διαμορφώνω εγώ το χρόνο που θα παραμείνω κάπου. Δεν ξέρω στη τελική αν είναι πιο φθηνό. Σε μερικές περιπτώσεις σίγουρα σε άλλες όχι. Πάντως έχω την ικανοποίηση του σχεδιασμού που είναι η μισή δουλειά και κάτι που σε κάνει να ονειρεύεσαι και να λαχταράς το ταξίδι.
Πάντως μια είναι η συνταγή: πολύ διάβασμα στο ιντερνετ για τα πάντα που αφορούν το ταξίδι, ψάξιμο για καλύτερες τιμές για όλες τις υπηρεσίες
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
σε ευχαριστω hydronneta για τις πληροφοριες που μου δεινεις! η γνωμη σου σιγουρα θα πιασει τοπο και μπορει στην τελικη να αλλαξω γνωμη για τα ατομικα ταξιδια.θελω ομως να σου αναφερω και καποια μειονεκτηματα¨! περυσι επισκευτηκα την ιταλια και 2 μερες πριν φυγω το γραφειο μας ανακοινωνει οτι τελικα δεν θα πεταξουμε (τσαρτερ πτηση)και οτι θα προσπαθησουν να προωθησουν τα εισητηρια στην "αγαπημενη"alitalia.και ετσι και εγινε.θελω να πω οτι δεν ετρεξα εγω για το προβλημα που δημιουργηθηκε αλλα το γραφειο.αν ηταν ατομικο εγω θα ετρεχα και θα χαλουσα και την διαθεση μου.επισης ο ξεναγος μας ειπε οταν επισκεφθηκα το βατικανο οτι μονο γρουπ μπορουν να μπουνε και με ραντεβου μονο.μονος σου πως θα μπορουσες να το επισκεφθεις?
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Η εμπειρία μου από ταξίδια είναι μόνο από Ευρώπη, έχω κάνει 2 με group και τα υπόλοιπα ατομικά. Προσωπικά, δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να επιλέγω τα ομαδικά, τουλάχιστον για Ευρώπη που γνωρίζω. Το έκανα στην αρχή αλλά όχι πια...

Οι τιμές είναι ένα θέμα, κάποιες φορές τα ομαδικά σου προσφέρουν καλύτερες, γενικά αν το ψάξεις όμως μπορείς να πετύχεις αντίστοιχες ακόμη και καλύτερες αν το ψάξεις αρκετά νωρίτερα.

Αυτό που για μένα δεν "αγοράζεται" είναι η ελευθερία που έχεις όταν ταξιδεύεις μόνος + η προετοιμασία του ταξιδιού είναι ένα μεγάλο ταξίδι από μόνη της. Όλα αυτά που λες ότι ένας επαγγελματίας θα βρει πιο εύκολα λύση σε μια αναποδιά είναι σωστό αλλά και να σε πηγαίνουν σαν τσουβάλι εδώ κι εκεί μονό και μόνο για να συμπληρώσουν το πρόγραμμα που έχουν υποσχεθεί, δεν μπορώ να πω ότι με γεμίζει. Καλύτερα να έχω την επιλογή να αφήσω απέξω μερικά πράγματα και να αφιερώσω περισσότερο χρόνο εκεί που θέλω εγώ.

Προσωπικά, πάντα ατομικά ταξίδια εκτός και κάπου νιώσω ότι δεν μπορώ να αναλάβω την οργάνωση. Για τις μετακινήσεις ΜΜΜ και αυτοκίνητο.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
σε ευχαριστω για την γνωμη και τις πληροφοριες σου.ποιες χωρες εχεις επισκεφτει με γρουπ? για ατομικα ισως να το σκεφτομουν και γω για ευρωπη αλλα για παρα περα μια φορα το τολμησα να οργανωσω μονος μου και δεν βγαινει...
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Την πρώτη φορά που πήγα Ιταλία σε ένα οδικό και τη δεύτερη Παρίσι (είχαμε και τις ξεναγήσεις εδώ που ήταν βολικό).
Από τότε δε ξαναπήγα με group, οργάνωσα μόνος μου δύο μεγάλα οδικά ταξίδια σε Ευρώπη(από Ιταλία προς Βαρκελώνη και από Ιταλία προς κεντρική Ευρώπη), δεν ήταν και τόσο δύσκολο, θα έλεγα να μη σε αγχώνει τόσο. Άλλωστε υπάρχουν μέλη στο forum που μπορούν να σου λύσουν σχεδόν ό,τι απορία έχεις. Τώρα αν σε κάποια χώρα πρέπει να πας με group γιατί πχ υπάρχει θέμα ασφάλειας, ok αλλά πόσες είναι αυτές? Αν θα ήθελα να πάω σε μια τέτοια ίσως πήγαινα με group....

Να σου πω τι κάνω εγώ: μαζευώ πληροφορίες από εδώ για τον προορισμό που σκέφτομαι να πάω, tripadvisor κτλ, κλείσιμο εισιτηρίων από booking, airtickets...

Καλό ταξίδι!!!!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom