Γενικά αφρικη με πλοιο!!

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
καλησπερα σας!ψαχνω αυτες τις μερες σαφης πληροφοριες αλλα απο αποτελεσμα μπαα..ξερει κποιος απο σας ποια ευρωπαικα λιμανια εχουν δρομολογια για αφρικη(οποιαδηποτε χωρα) .περα απο την ισπανια που αναχωρουν πλοια για μαροκο δεν μπορω να βρω κατι αλλο..κυριως μας ενδιαφερουν για αιγυπτο αλλα ειμαστε πολυ ανοιχτοι στις επιλογες μας αρκει να ειναι εκτος ευρωπης..μερσι!
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
ναι το βρηκα αυτο αλλα δεν μου εμφανιζει τιμες παρα μονο σε ελαχιστα δρομολογια..σε καποιες περιπτωσεις ειναι πιο οικονομικα αυτος ειναι ο λογος!σε ευχαριστω παντως..!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν νομίζω ότι συμφέρει σε καμμία περίπτωση (ούτε καν το ελλάδα ιταλία εκτός αν θες να μεταφέρεις το αμάξι σου). Θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το κόστος μετάβασης στο λιμάνι αναχώρησης από την Ευρώπη και τον συνολικό χρόνο συν τα παρελκόμενα (καμπίνα, φαγητό). Συνολικά το θεωρώ χάσιμο χρόνου, ταλαιπωρία και παραπάνω έξοδα (πάντα έχοντας σαν αφετηρία την Ελλάδα). Εκτός αν γίνεται για την εμπειρία οπότε πάω πάσο
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
οχι απο ελλαδα ετσι και αλλιως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες μονο ιταλια/κυπρος/τουρκια/αλβανια χωρες στις οποιες εχουμε παει..γενικα ομως για ταξιδια εκτος ευρωπης ακομα και σε αποστασεις κοντινοτερες γεωγραφικα απο ευρωπαικους προορισμους οι τιμες εκτοξευονται στα αεροπορικα..ειτε ασια ειτε αφρικη ειτε οτηδηποτε..ψαχνω απελπισμενα εισιτηρια σε λογικες τιμες..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το θέμα είναι ΠΟΥ συγκεκριμένα στην Αφρική θέλετε να πάτε.
Σαφώς και άλλη τιμή θα παρει κανείς αν θέλει να πάει Αίγυπτο ή Μαρόκο κι άλλη αν θέλει να πάει στο Γιοχάνεσμπουργκ.
Αν γίνεις πιο σαφής ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε. πάντως με πλοίο θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο σε χρόνο και σε χρήμα
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
σε γενικες γραμμες κανουμε μια αρχη να βγουμε εκτος ευρωπης και ξεκιναμε απο τον οικονομικοτερο προορισμο..αν διαθεσουμε και αρκετο χρονο θα μπορουσαμε να συνδιασουμε και περισσοτερες απο μια χωρες..γενικα μιλαμε για ταξιδια εκτος γκρουπ και χωρις πολυτελειες..αν εχεις καποια προταση θα με βοηθουσες να κανω μια αρχη
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τότε θα πρέπει να ξεκινήσετε με Βόρεια Αφρική υποθέτω. Η αρχική μου πρόταση είναι Μαρόκο ή Αίγυπτος και μετά Τυνησία. Βέβαια λίγο δύσκολο αν θέλετε να συνδυάσετε κάποιες χώρες μαζί. Η Λιβύη έχει τα γνωστά προβλήματα, η Αλγερία ουχί λιγότερα.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Δεν υπαρχουν πλοια για αιγυπτο. Εκτος απο Μαροκο, μπορεις να πας Τυνισια απο Ιταλια (απο Ναπολι και απο Παλερμο) ή Αλγερια (Οραν) απο Γαλλια (Μασσαλια) και απο Ισπανια (Αλικαντε). Ενδεικτικα το Παλερμο-Τυνισια κοστιζει περιπου 65-70 ευρω το ατομο one way.
 

vasiliseva

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπερα σας!ψαχνω αυτες τις μερες σαφης πληροφοριες αλλα απο αποτελεσμα μπαα..ξερει κποιος απο σας ποια ευρωπαικα λιμανια εχουν δρομολογια για αφρικη(οποιαδηποτε χωρα) .περα απο την ισπανια που αναχωρουν πλοια για μαροκο δεν μπορω να βρω κατι αλλο..κυριως μας ενδιαφερουν για αιγυπτο αλλα ειμαστε πολυ ανοιχτοι στις επιλογες μας αρκει να ειναι εκτος ευρωπης..μερσι!
Είστε σίγουροι ότι θέλετε να πάτε Αίγυπτο τέτοια εποχή και μάλιστα με πλοίο;
μήπως να βλέπατε κάτι σε οργανωμένο ειδικά για Αφρική...
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
οχι αν και θα μου αρεσε να πηγαιναμε για τετοιους σκοπους..ελπιζω στο επομενο!το ταξιδι ειναι για το καλοκαιρι τωρα μετραμε αντιστροφα για ενα αλλο,αλλα θα θελα να χα τον χρονο να ψαξω απο τωρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom