Ισπανία βαρκελωνη: ενοικιαση αυτικινητου

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
γεια σας!!σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο στη βαρκελωνη,φευγοιυμε το σαββατο!!τωρα τα ερωτηματα ειναι δυο :haha:: αξιζει τον κοπο να νοικιασουμε η μηπως ειναι καλυτερο να κινηθοιυμε με τα μεσα μαζικης μεταφορας?
και το δευτερο ερωτημα ειναι το εξης: υπαρχει περιπτωσει να βρουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο η μηπως ειναι ενα ονειρο τρελο..αυτο το λεω γιατι μου ειπε καποιος που γυρισε προχθες οτι γινεται χαμος με τις ενοικιασεις αυτοκινητων...αχ και εν ατριτο ερωτημα...:lol: ξερετε(ειμαι σιγουρη οτι θα ξερετε!!!) καμια καλη και αξιοπιστη σελιδα για ενοικιαση στη βαρκελωνη?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λες να μην υπαρχει αυτοκινητο ελευθερο προς ενοικιαση σε ολοκληρη τη Βαρκελωνη;;

ΜΜΜ το καλυτερο μεσω για να κινηθεις εντος πολεως. Το αυτοκινητο επισης θα σου προσθεσει και το προβλημα του παρκινκ,ασε που εχει παντου παρκομετρα και πανω απο 2 ωρες δε μπορεις να αφησεις το αυτοκινητο!

Παντως αν επιμενεις και θες αυτοκινητο κοιτα στις σελιδες HERTZ ,EUROPCAR , AVIS.

Adeu
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει λόγος να νοικιάσεις αυτοκίνητο στη Βαρκελώνη. Μπορείς να πας παντού εύκολα και άνετα με τα ΜΜΜ. Το αυτοκίνητο μάλλον περισσότερα προβλήματα θα σου προσθέσει. Τώρα αν σκέφτεσαι να κινηθείς εκτός πόλεως για περισσότερη ελευθερία στις μετακινήσεις το αυτοκίνητο θα εξυπηρετούσε.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
χαχαχαχ ε ενταξει δεν ειπα οτι δεν θα βρω ενα αυτοκινητακι προς ενοικιαση!!!!
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,απο οτι καταλααβα καλυτερα να μην νοικιασουμε...θα κοιταξω και τις σελιδες που μου ειπες...πιο πολυ λεγαμε για αυτοκινητο για εκτος πολης εγκδρομουλες..
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει λόγος να νοικιάσεις αυτοκίνητο στη Βαρκελώνη. Μπορείς να πας παντού εύκολα και άνετα με τα ΜΜΜ. Το αυτοκίνητο μάλλον περισσότερα προβλήματα θα σου προσθέσει. Τώρα αν σκέφτεσαι να κινηθείς εκτός πόλεως για περισσότερη ελευθερία στις μετακινήσεις το αυτοκίνητο θα εξυπηρετούσε.
ευχαριστω!!νια και εγω αυτο σκεφτομουν,για τα εκτος πολης,θα μεινουμε και ααρκετες μερες οποτε θα εχουμε χρονο για περισσοτερες εγκδρομουλες...μεχρι και βαλενθια μας προτεινε καποιος να παμε με αυτοκινητο...3 ωρες δρομος..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχε στα υποψην σου και τα διοδια! Εχει πολλα διοδια ! Και πληρωνεις και στο πηγαινε και στο ελα.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
στο αεροδρόμιο θα βρείς να νοικιάσεις από σκαραβαίο μέχρι τριαξονικό. η βαρκελώνη στο κέντρο έχει πρόβλημα με την στάθμευση. την πρώτη φορά που πήγα με μούδιασαν στις κλήσεις γιατί το ξενοδοχείο μου δεν είχε πάρκινγκ και πάρκαιρνα όπου έβρισκα. απαράιτητα , αν θέλεις οπωσδήπωτε να νοικιάσεις, να δεις αν το ξενοδοχείο που έκλεισες έχεις χώρο στάθμευσης. επίσης στους προκαθοσριμένους στο κέντρο χώρους στάθμευσης, οι κάρτες στάθμευσης πουα αγοράζεις δεν είναι ιδιαίτερα φθηνές. θα σε συμβούλευα να μισθώσεις αυτοκίνητο μόνο εάν θέλεις να επισκεφτείς π.χ την ανδόρα (για βαλένθια εγώ δεν θα πήγαινα, έχω την εντύπωση ότι είναι κάτι περισσότερο από 3 ώρες) όσο για τα διόδια η προηγούμενη συνταξιδιώτισα έχει απόλυτο δίκιο. Πολύ ακριβά! (σε σχέση και με την υπόλοιπη ισπανία). καλά να περάσετε. η βαρκελώνη είναι ούτως ή άλλως υπέροχη.
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε καμία περίπτωση αυτοκίνητο. Μετρό και ακόμα καλύτερα λεωφορείο. Μη φανταστείς καταστάσεις Αθήνας... εκεί είναι καθαρά και πολιτισμένα και δεν έχει κίνηση!
Η Βαρκελώνη είναι υπέροχη!!!
Να περάσετε τέλεια!!!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αν επιμενεις(ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ)για ενοικιαση,μου ειχε δωσει η erminathess μια ιστοσελιδα και εχω κλεισει στην ιμπιζα σε πολυ συμφερουσα τιμη.
Car hire Malaga - airport car rental Malaga - cheap car hire Spain

φιλος που επισκεφτηκε τον απριλη τη βαρκελωνη,νοικιασε σκουτερ και τον εξυπηρετησε.30 ευρω ημερησιως.προυποθετει βεβαια ...ειδικη προετοιμασια.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Η Βαρκελώνη δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, αλλά όχι πως είναι και αδύνατον να κυκλοφορήσεις με αυτό μέσα στην πόλη. Προσωπικά μου φάνηκε ευκολότερο από την Αθήνα. Αν μάλιστα αποκτήσεις την καλή συνήθεια να παρκάρεις σε Parking, τότε θα σε βολέψει πολύ. Τα Parking είναι πολύ φτηνά εκεί, καμία σχέση με αυτά της Αθήνας. Με λίγα ευρώ παρκάρεις νόμιμα για ώρες. Το μόνο ακριβό parking που πλήρωσα στη Βαρκελώνη ήταν αυτό του ξενοδοχείου. (26? τη μέρα)

Από την άλλη μεριά, τα ΜΜΜ δεν είναι φτηνά. Για εμάς που ήμασταν τέσσερις, τα ΜΜΜ ήταν ένα σημαντικό έξοδο, γεγονός που μας οδήγησε στο να χρησιμοποιήσουμε και το αυτοκίνητο που είχαμε , αν και αρχικά είχαμε αποφασίσει να μην το χρησιμοποιούμε.
Από εκεί και πέρα, βγαίνοντας από τη Βαρκελώνη το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο.
Διόδια υπάρχουν αλλά όχι παντού.

Σου σκαναρισα και σου παραθέτω τον χάρτη της ΑΑ.





Διόδια υπάρχουν μόνο στους δρόμους που βλέπεις με κόκκινο

Όσο για την ενοικίαση … είναι παιχνιδάκι
Μπες στο site της Europcar και κάνε κράτηση από τώρα. Δεν θα πληρώσεις τίποτα τώρα. Απλώς να έχεις μαζί σου όταν πας, την πιστωτική κάρτα με την οποία έκανες κράτηση.
Έκανα μια αναζήτηση για την επόμενη εβδομάδα (δες τις ημερομηνίες) και το αποτέλεσμα που πήρα για ενοικίαση αυτοκινήτου για 6 μέρες, το βλέπεις στο screenshot που παραθέτω.
Αστείο ποσό για 6 μέρες.

Αντιθέτως, αν το νοικιάσεις όταν φτάσεις εκεί, υπολόγιζε ένα σαφώς μεγαλύτερο ποσό για το ίδιο αυτοκίνητο.

Μ :)
 

Attachments

Last edited by a moderator:

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
AX παιδια σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες....να μια ακομα φορα που το φορουμ εδω μου αλλαξε γνωμη(αναφερομαι στο θεματακι που ανοιχτηκε πριν λιγες μερες!!)δεν θα νοικιασουμε αυτοκινητο!!!!!!!μαλλον θα κανω αυτο που ειπε ο stavros serres, δηλαδη να νοικιασουμε καμια μερα να παμε ανδορα η...... βαλενθια.
Γενικα μου προτεινετε ανδορα η βαλενθια???αξιζει το τριωρο η βαλενθια η να μην το επιχειρησουμε...?!!?!?!?!?!
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Η Βαρκελώνη δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, αλλά όχι πως είναι και αδύνατον να κυκλοφορήσεις με αυτό μέσα στην πόλη. Προσωπικά μου φάνηκε ευκολότερο από την Αθήνα. Αν μάλιστα αποκτήσεις την καλή συνήθεια να παρκάρεις σε Parking, τότε θα σε βολέψει πολύ. Τα Parking είναι πολύ φτηνά εκεί, καμία σχέση με αυτά της Αθήνας. Με λίγα ευρώ παρκάρεις νόμιμα για ώρες. Το μόνο ακριβό parking που πλήρωσα στη Βαρκελώνη ήταν αυτό του ξενοδοχείου. (26? τη μέρα)

Από την άλλη μεριά, τα ΜΜΜ δεν είναι φτηνά. Για εμάς που ήμασταν τέσσερις, τα ΜΜΜ ήταν ένα σημαντικό έξοδο, γεγονός που μας οδήγησε στο να χρησιμοποιήσουμε και το αυτοκίνητο που είχαμε , αν και αρχικά είχαμε αποφασίσει να μην το χρησιμοποιούμε.
Από εκεί και πέρα, βγαίνοντας από τη Βαρκελώνη το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο.
Διόδια υπάρχουν αλλά όχι παντού.

Σου σκαναρισα και σου παραθέτω τον χάρτη της ΑΑ.





Διόδια υπάρχουν μόνο στους δρόμους που βλέπεις με κόκκινο

Όσο για την ενοικίαση … είναι παιχνιδάκι
Μπες στο site της Europcar και κάνε κράτηση από τώρα. Δεν θα πληρώσεις τίποτα τώρα. Απλώς να έχεις μαζί σου όταν πας, την πιστωτική κάρτα με την οποία έκανες κράτηση.
Έκανα μια αναζήτηση για την επόμενη εβδομάδα (δες τις ημερομηνίες) και το αποτέλεσμα που πήρα για ενοικίαση αυτοκινήτου για 6 μέρες, το βλέπεις στο screenshot που παραθέτω.
Αστείο ποσό για 6 μέρες.

Αντιθέτως, αν το νοικιάσεις όταν φτάσεις εκεί, υπολόγιζε ένα σαφώς μεγαλύτερο ποσό για το ίδιο αυτοκίνητο.

Μ :)
καλα μανο εισαι φοβερος!!!!!!!!!!μου εδωσες καταπληκτικες πληροφοριες!!!!!!!1000 ευχαριστω!!!χμμμμμ τωρα πραγματικα δεν ξερω....νομιζω α νοικιασουμε τελικα...ειμαστε και τεσσερα ατομα...αρα μαλλον συμφερει ετσι οπως το λες...θα κανω σημερα συμβουλιο με την παρεα και θα τους πω ολα αφτα που μου ειπατε!!
θα εκτυπωσω και αυτον τον χαρτη να τον εχω!!!!ειμια πολυ ενθουσιασμενη!!!!!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom