Λίβανος Συρία βιζες για συρια και λιβανο

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
φιλοι...σχεδιαζω ταξιδι στη μεση ανατολη...ξερει κανεις να δωσει πληροφοριες για τισ βιζες στισ χωρες αυτες?? ευχαριστω...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
φιλοι...σχεδιαζω ταξιδι στη μεση ανατολη...ξερει κανεις να δωσει πληροφοριες για τισ βιζες στισ χωρες αυτες?? ευχαριστω...
Γειά σου sfak h

Για την συρία θα σου πώ οτι την visa την πήρα μόνη μου απο την πρεσβεία στην αθήνα.πας με το διαβατήριο και την παίρνεις σε λίγες ώρες.
αν βάλεις στον google visa syria θα σου τα βγάλει όλα.
επίσης βάλε πρεσβεία συρίας αθήνα.
απο εκεί και μετά,άν σκοπεύεις να περάσεις ιορδανία και λίβανο,φαντάζομαι πρέπει να κάνεις κάτι αντίστοιχο..
σύντομα θα σου απαντήσουν άλλα μέλη που έχουν ιδία πείρα.
για πότε σκέφτεσαι?
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
λεω για ανοιξη ή καλοκαιρι, απλα επειδη ειμαι απο χανια ελεγα να μην κανω εξτρα ταξιδι αθηνα μονο για τισ βιζες και διαβασα στο lonely lanet οτι για λιβανο μπορεις να παρεισ βιζα στη βυρητο στο αεροδρομιο και μετα για συρια περνωντας τα συνορα , αλλα θελω να ξερω σιγουρα μην παω εκει και μεινω αμανατι στα συνορα....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
210 6725575,210 6725577

www.syrianembassy.gr
[email protected]


μπορείς να στείλεις το διαβατήριο σου με κούριερ,ή να το παει ένας φίλος σου.
να προτιμήσεις το δεύτερο για να γλυτώσεις το κούριερ!
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Τώρα αγχώθηκα..... Πετάω για Βηρυτό το ερχόμενο Σ/Κ κι είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται βίζα. Πρέπει να κάνω κάτι τώρα? Προλαβαίνω ή τη βγάζω εκεί στο αεροδρόμιο?

Renata έχεις επισκεφθεί το Λίβανο? Ξέρεις κάτι για εκεί? Ευχαριστώ
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Φυσικά και χρειάζεσαι βίζα για Λίβανο. Παλιά έπρεπε να την πάρουμε κανονικά από την Πρεσβεία και έκανε κάποιες ημέρες. Τώρα όμως έμαθα από φίλους που πήγαν σχετικά πρόσφατα ότι μπορείς να πάρεις βίζα στο αεροδρόμιο μόλις φθάσεις στη Βηρυτό και κοστίζει γύρω στα 10 ?. Για να είσαι όμως σίγουρη καλύτερα θα ήταν να τηλεφωνήσεις στη Λιβανέζικη πρεσβεία
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Μόλις τηλεφώνησα στην πρεσβεία και όντως μπορείς να πάρεις βίζα στο αεροδρόμιο. Η κοπέλα που μου μίλησε μου είπε ότι η βίζα είναι μάλλον δωρεάν ή πληρώνεις ένα πολύ μικρό ποσό ( άρα τα 10? μάλλον είναι σωστά). Πάντως το τηλέφωνο της Πρεσβείας είναι 2106755873 -4
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Τώρα αγχώθηκα..... Πετάω για Βηρυτό το ερχόμενο Σ/Κ κι είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται βίζα. Πρέπει να κάνω κάτι τώρα? Προλαβαίνω ή τη βγάζω εκεί στο αεροδρόμιο?

Renata έχεις επισκεφθεί το Λίβανο? Ξέρεις κάτι για εκεί? Ευχαριστώ
Οι Έλληνες είναι οι μόνοι κάτοικοι στην ευρωπαική ένωση, οι οποίοι δεν πληρώνουν βίζα στο Λίβανο. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε μέχρι πέρυσι που πήγα εγώ...
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
οκ ο λιβανος, ξερει κανεις αν ειναι ευκολο να περασεισ τα συνορα προσ συρια και τι διατυπωσεισ χρειαζονται. μπορεις να βγαλεις συριακη βιζα στα συνορα???
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Περνάς τα σύνορα πολύ άνετα . Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Χρειάζεται όμως απαραίτητα βίζα. Όταν εγώ ήμουν εκεί δεν έβγαλα ποτέ τη βίζα στα σύνορα. Ήταν από πολύ δυσκολο έως αδύνατο ..Πάντα είχαμε βίζα από Ελλάδα. Τώρα δεν ξέρω αν έχουν απλοποιήσει τις διαδικασίες , όμως με ένα τηλεφώνημα στην πρεσβεία έχει κανείς όλες τις πληροφορίες. Η βίζα τους πάντως κοστίζει 16? ( η Πρεσβεία μου το είπε). Η όλη διαδρομή ήταν περίπου 3 ώρες μαζί με τις διατυπώσεις και την καθυστέρηση στα σύνορα. Μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο και να περάσεις δίπλα( για το αυτοκίνητο θα ξέρουν τι χρειάζεται για να περάσει οι εταιρείες ενοικίασης) αλλά υπάρχουν και ταξί που κάνουν τη διαδρομή . Δεν θυμάμαι κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες αλλά ίσως να μπορέσω να βρώ κάτι περισσότερο για τα ταξί αυτά αν ενδιαφέρεται κάποιος.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Να προσθέσω το εξής: Για να έχει η συριακή πρεσβεία τη φόρμα της αίτησης στο Internet καθώς και ότι δικαιολογητικό χρειάζεται , μάλλον δεν μπορείς να τη βγάλεις επιτόπου στα σύνορα...ρώτα όμως
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
στο site του lonely planet γραφει οτι αν πας απο λιβανο συρια , ειναι η μονη περιπτωση που μπορεις να βγαλεις βιζα στα συνορα. απλα επειδη ειμαι απο κρητη βαριεμαι λιγο να ερθω αθηνα μονο για τισ βιζες αν μπορω να το αποφυγω .αλλα εχεισ δικιο ενα απλο τηλεφωνημα στην πρεσβεια λυνει ολο το θεμα .ευχαριστω παντως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom