yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ρωτώντας τις πρεσβείες:

Για Σερβία ( 231 024 4265 ) Μόνο με μοριακό τεστ 48 ωρών! Το πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν ισχύει ακόμη.
Με μπερδευεις λιγο με τη Σερβια, θα παρω να ξανατσεκαρω γιατι στο επισημο σαιτ τους αναφερουν στο 9 οτι αν αν εισαι foreign national κι εχεις temporary or permanent residence μπαινεις με πιστοποιητικο εμβολιασμου.
COVID-19 – Entry Conditions | Ministry of Foreign Affairs

Εκτος αν το ξενοδοχειο δεν λογιζεται temporary residence.
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό Ην. Πολιτείες
Καλησπέρα! Επειδή προσπαθούμε και εμείς να κανονίσουμε οδικό αλβανία-μαυροβούνιο-κροατία-σερβία. Ξέρει κάποιος αν τα σύνορα κακαβιάς ειναι ανοιχτά προς αλβανία, ή για την επιστροφή προς ελλάδα; (Προσπαθώ να τηλεφωνήσω στον συνοριακό σταθμό αλλά δεν απαντούν.)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπέρα! Επειδή προσπαθούμε και εμείς να κανονίσουμε οδικό αλβανία-μαυροβούνιο-κροατία-σερβία. Ξέρει κάποιος αν τα σύνορα κακαβιάς ειναι ανοιχτά προς αλβανία, ή για την επιστροφή προς ελλάδα; (Προσπαθώ να τηλεφωνήσω στον συνοριακό σταθμό αλλά δεν απαντούν.)
Γιατί να μην είναι; παντως στο kayak την Αλβανια τη δείχνει ήδη ανοικτή για Ελληνες, χωρίς καν τεστ ή πιστοποιητικο εμβολιασμου. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην είναι ανοικτά τα σύνορα. ( θα κάνουμε το ίδιο ταξίδι, συν Σλοβενία, στις 19/7 ξεκινάμε οπότε τα παρακολουθω)
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό Ην. Πολιτείες
Γιατί να μην είναι; παντως στο kayak την Αλβανια τη δείχνει ήδη ανοικτή για Ελληνες, χωρίς καν τεστ ή πιστοποιητικο εμβολιασμου. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην είναι ανοικτά τα σύνορα. ( θα κάνουμε το ίδιο ταξίδι, συν Σλοβενία, στις 19/7 ξεκινάμε οπότε τα παρακολουθω)
Ωραία, άρα από Ελλάδα για Αλβανία, μπορείς να περάσεις. Το αντίστροφό; Για ξένους νομίζω είναι κλειστά τα σύνορα της Κακαβιάς, για Έλληνες δεν ξέρω. Δεν έχουμε ακόμα αποφασίσει με ποιά φορά θα κάνουμε το ταξίδι. Πρώτα Αλβανία και επιστρόφη απο Σερβία- Βόρεια Μακεδονία ή το αντίστροφο.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Μήπως να παρεις τηλέφωνο στην αλβανική πρεσβεία να ρωτήσεις για τα συνορα στην Κακαβιά;
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό Ην. Πολιτείες
Μήπως να παρεις τηλέφωνο στην αλβανική πρεσβεία να ρωτήσεις για τα συνορα στην Κακαβιά;
Ναι, θα προσπαθήσω και εκεί. Μήπως ξέρεις στο Μαυροβούνιο, απο Ελλάδα περνάς ελεύθερα ή θέλουν PCR. Γιατι στο ΙΑΤΑ γράφει απο Ελλάδα δεν χρειάζεται test. Ισχυεί ;
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Ναι, θα προσπαθήσω και εκεί. Μήπως ξέρεις στο Μαυροβούνιο, απο Ελλάδα περνάς ελεύθερα ή θέλουν PCR. Γιατι στο ΙΑΤΑ γράφει απο Ελλάδα δεν χρειάζεται test. Ισχυεί ;
Το kayak που συμβουλευομαι, αυτή τη στιγμή λέει ότι στο Μαυροβουνιο θέλει να δείξεις αρνητικό pcr τεστ. Πιστευω από 1/7 θα δέχονται και πιστοποιητικό εμβολιασμού. Το ίδιο και η Σερβία. Η Κροατία δείχνει τελείως ανοικτή όπως η Αλβανία.
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό Ην. Πολιτείες
Το kayak που συμβουλευομαι, αυτή τη στιγμή λέει ότι στο Μαυροβουνιο θέλει να δείξεις αρνητικό pcr τεστ. Πιστευω από 1/7 θα δέχονται και πιστοποιητικό εμβολιασμού. Το ίδιο και η Σερβία. Η Κροατία δείχνει τελείως ανοικτή όπως η Αλβανία.
Ευχαριστώ! Ποιο πολύ ψάχνω τις απαγορεύσεις των χωρών, παρά τα αξιοθέατα!!!! Καλό ταξίδι να έχετε και αν μπορείς γράψε ενημέρωση όταν γυρίσετε. Θα κάνω και εγώ το ίδιο, εμείς θα φύγουμε απο Αθήνα 8/8.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Κροατία με πιστοποιητικό μπορώ να πάω ή θα χρειαστώ και τέστ; Hop στο Μαυροβούνιο μονοήμερη μπορώ να κάνω;
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Κροατία με πιστοποιητικό μπορώ να πάω ή θα χρειαστώ και τέστ; Hop στο Μαυροβούνιο μονοήμερη μπορώ να κάνω;
Αυτή τη στιγμή η Κροατία ειναι ηδη ανοικτή, και μάλιστα το kayak γράφει χωρίς καθόλου restrictions. Για Μαυροβούνιο, λογικά 1/7 θα δέχονται με πιστοποιητικο εμβολιασμού.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Γεια σε όλους! Φευγουμε αυριο και κατάφερα να μιλήσω με 5 από τα 7 προξενεια που ήθελα. Μαυροβουνιο, Κροατία, Βοσνία, Σλοβενία και Σερβία δεν χρειάζονται plf (στην Κροατία υπάρχει αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να το συμπληρωσουμε). Επισης, σε όλα τα παραπανω μπαινουμε με πιστοποιητικο εμβολιασμου (14 μέρες και άνω), εκτός το Μαυροβούνιο που δεν θέλει λεει ουτε αυτό.
Τα προξενεια όμως της Αλβανίας και της FYROM δεν απάντησαν ποτε στο τηλεφωνο, και ουτε βρίσκω κάποιο επισημο site της χώρας ώστε να δω αν χρειάζονται plf. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Γεια σε όλους! Φευγουμε αυριο και κατάφερα να μιλήσω με 5 από τα 7 προξενεια που ήθελα. Μαυροβουνιο, Κροατία, Βοσνία, Σλοβενία και Σερβία δεν χρειάζονται plf (στην Κροατία υπάρχει αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να το συμπληρωσουμε). Επισης, σε όλα τα παραπανω μπαινουμε με πιστοποιητικο εμβολιασμου (14 μέρες και άνω), εκτός το Μαυροβούνιο που δεν θέλει λεει ουτε αυτό.
Τα προξενεια όμως της Αλβανίας και της FYROM δεν απάντησαν ποτε στο τηλεφωνο, και ουτε βρίσκω κάποιο επισημο site της χώρας ώστε να δω αν χρειάζονται plf. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει;

Όταν αρχές Ιουνίου έψαχνα και εγώ για να κάνω ένα παρόμοιο ταξίδι είχα καταφέρει να μάθω τα εξής:
Το προξενείο ούτε εγώ κατάφερα να επικοινωνήσω αλλά κατάφερα να μιλήσω με το τελωνείο Κακαβιάς στα σύνορα. Και εκεί μετά από πολύ επιμονή σήκωσαν το τηλέφωνο και μου είπαν ότι η Αλβανία δεν απαιτεί τίποτα για να περάσεις. Σημείωση: Τότε που ψαχνόμουν μόνο η Κακαβιά ήταν ανοιχτή!
Το προξενείο της Fyrom μου είχε όμως απαντήσει και μου είπαν ότι αν είσαι Έλληνας πολίτης δεν απαιτείται τίποτα για να περάσεις (εκτός από ταυτότητα και πράσινη κάρτα εννοείται).
Για την επιστροφή στην Ελλάδα όμως είναι ένα άλλο θέμα (μου είπαν και οι δύο).

Από την πρόσφατη εμπειρία μου (μόλις γύρισα από Πολωνία που πήγα αεροπορικώς) νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση για να είσαι σίγουρη ότι δεν θα έχεις προβλήματα κατά την επιστροφή σου στην είσοδο στην Ελλάδα θα χρειαστείς plf.

Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom