Ιταλία βοηθεια για Ιταλια

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
καλησπερα σε ολους. λοιπον θα ηθελα την αποψη ολων οσων γνωριζουν απο Ιταλια. Σκεφτομαι ενα μεγαλουτσικο ταξιδακι στην Ιταλια για τον Φεβρουαριο.Ξερω οτι ειναι νωρις ακομη αλλα μου αρεσει να κλεινω απο νωρις εισητηρια γιατι ειναι πολυ πιο φθηνα. Καταρχην να σας πω τι εχω σκεφθει. Επειδη δεν θελω να δω μονο τη Ρώμη εχω σκεφθει το εξης. Να ξεκινησω απο Μιλανο, μετα με εσωτερικες πτησεις (να ναι καλα η easy) Ναπολη, Βενετια και τελος καταληγω Ρώμη. απο οπου μετα θα γυρισω και Θεσσαλονικη (με Aegean). σκεφτομαι οτι θα ναι καλα να αφιερωσω απο δυο μερουλες σε ολες τις πολεις πλην της Ρωμης που σκεφτομαι να μεινω 4. θα θελα την γνωμη σας αν αξιζει αυτη η διαδρομη που σκεφτομαι και επισης αν υπαρχει καμια αλλη πολη που να εχει ενδιαφερον.Η Τοσκανη ισως?
Ευχαριστω εκ των προτερων!!:lol:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
καλησπερα σε ολους. λοιπον θα ηθελα την αποψη ολων οσων γνωριζουν απο Ιταλια. Σκεφτομαι ενα μεγαλουτσικο ταξιδακι στην Ιταλια για τον Φεβρουαριο.Ξερω οτι ειναι νωρις ακομη αλλα μου αρεσει να κλεινω απο νωρις εισητηρια γιατι ειναι πολυ πιο φθηνα. Καταρχην να σας πω τι εχω σκεφθει. Επειδη δεν θελω να δω μονο τη Ρώμη εχω σκεφθει το εξης. Να ξεκινησω απο Μιλανο, μετα με εσωτερικες πτησεις (να ναι καλα η easy) Ναπολη, Βενετια και τελος καταληγω Ρώμη. απο οπου μετα θα γυρισω και Θεσσαλονικη (με Aegean). σκεφτομαι οτι θα ναι καλα να αφιερωσω απο δυο μερουλες σε ολες τις πολεις πλην της Ρωμης που σκεφτομαι να μεινω 4. θα θελα την γνωμη σας αν αξιζει αυτη η διαδρομη που σκεφτομαι και επισης αν υπαρχει καμια αλλη πολη που να εχει ενδιαφερον.Η Τοσκανη ισως?
Ευχαριστω εκ των προτερων!!:lol:
φυσικα υπαρχει η φλωρεντια. εγω δεν θα πηγαινα 2 μερες μιλανο, ειναι πολλες. θα προτιμουσα φλωρεντια, σιενα. επισης υπαρχουν και τα τρενα για τις κοντινες πολεις στην ρωμη. βεβαια εχει να κανει με το τι ζητας να δεις σε καθε πολη
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
πρώτον: δεν είσαι η μόνη που έχεις κλείσει για τον φεβρουάριο ταξιδάκι. πολλοί το έχουμε ήδη κάνει και μπράβο μας. δεύτερον: όλη η ιταλία είναι πανέμορφη. κάθε μέρος με την διαφορετικότητα του αξίζει να το επισκεφτείς. όμως εσύ ξέχασες παραδόξως ένα από τα στολίδια της ιταλίας, την τοσκάνη. δηλαδή πως να το πω. Καλή η Νάπολη (ποιο ωραίο το κάπρι απέναντι), καλό το μιλάνο (ωραίες αγορές , δες και το ντουόμο που είναι όντως εντυπωσιακό) όμως η σιένα και η φλωρεντία είναι σε άλλο επίπεδο. Δεν μπαίνουν στο ίδιο ζύγι.δεν ξέρω γιατί επέλεξες μιλάνο και νάπολη αλλά εγώ την φλωρεντία σίγουρα θα την επισκεπτόμουν. τώρα για την νάπολη να σου πω ότι δεν έμεινα και εντυπωσιασμένος, ψέμματα δε θα πω.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
δεν ειναι ακομη τιποτα στανταρ. ειμαι ανοιχτη σε προτασεις, ειμαι σιγουρη οτι εσεις ξερετε καλυτερα. επισης δεν εχω καποια συγκεκριμενη πολη απο αυτες που θελω οπωςδηποτε να δω.εκτος απο τη ρωμη φυσικα!οποτε feel free να μου προτεινετε ποια διαδρομη θα ηταν καλυτερη να κανω. με τρενο ή αεροπορικως ή και τα δυο!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
δεν ειναι ακομη τιποτα στανταρ. ειμαι ανοιχτη σε προτασεις, ειμαι σιγουρη οτι εσεις ξερετε καλυτερα. επισης δεν εχω καποια συγκεκριμενη πολη απο αυτες που θελω οπωςδηποτε να δω.εκτος απο τη ρωμη φυσικα!οποτε feel free να μου προτεινετε ποια διαδρομη θα ηταν καλυτερη να κανω. με τρενο ή αεροπορικως ή και τα δυο!!
οπωσδηποτε πρεπει να δεις φλωρεντια- βενετια, κοντα βεβαια στην φλωρεντια η σιενα η οποια ειναι εκπληκτικη, για ενα πρωινο. αν σε ενδιαφερουν τα ψωνια καλο το μιλανο, αλλα τιμες ιδιες ακριβως με ελλαδα. η ναπολη ειναι παρακμιακη, εμενα μου αρεσει αυτο, αλλα και με τελειες τιμες αν πεσεις σε εκπτωσεις, 70% ειχαν τα μαγαζια τον αυγουστο. κοντα βεβαια η εκπληκτικη πομπηια, το σορεντο, το ποζιτανο . μαλλον ομως θες αυτοκινητο για να τα δεις αυτα.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
σαιτα, δυστηχως αυτοκινητο δεν θα εχω, οποτε η λυση ειναι το τρενο. στις: σιεννα, φλωρεντια, τοσκανη, μπορω να παω με τρενο?
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
τελεια. θα ψαξω σημερα κιολας να δω ποσο συχνα υπαρχουν δρομολογια. ευχαριστω παρα πολυ.τελικα μαλλον το κοβω να επισκεπτομαι τοσκανη, φλωρεντια και σιεννα αντι για ναπολη. ελπιζω η επιλογη να ειναι σωστη!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
τελεια. θα ψαξω σημερα κιολας να δω ποσο συχνα υπαρχουν δρομολογια. ευχαριστω παρα πολυ.τελικα μαλλον το κοβω να επισκεπτομαι τοσκανη, φλωρεντια και σιεννα αντι για ναπολη. ελπιζω η επιλογη να ειναι σωστη!
αν μπεις στο γκρουπ ιταλοφιλοι θα βρεις οτι ψαχνεις, ακομα και την διευθυνση για τα τρενα ferrovie della stato θα βρεις τα παντα
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
μια ερωτηση ακομη...αυτη η καρτα η interRail, μπορω να βγαλω μια τετοια και να κινουμαι οσο θελω με τρενο μεσα στην Ιταλια???
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
μια ερωτηση ακομη...αυτη η καρτα η interRail, μπορω να βγαλω μια τετοια και να κινουμαι οσο θελω με τρενο μεσα στην Ιταλια???
Την κάρτα interrail μπορείς φυσικά να τη χρησιμοποιήσεις στα ιταλικά τρένα αλλά εξαρτάται με τι τρένο θα ταξιδέψεις. Στα μεν αργά και τοπικά τρένα δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον. Στα υπόλοιπα σου παρέχει μόνο έκπτωση στο εισιτήριο.

Μην ψάχνεις σε ποιες πόλεις της Ιταλίας θα πας. Ξεκίνα, πήγαινε Ρώμη και από εκεί και πέρα αποφασίζεις ποιος θα είναι ο επόμενος σταθμός σου. Παντού στην Ιταλία είναι τόσο υπέροχα που θα δεις ότι δύο μέρες σε κάθε μέρος ίσως είναι τελικά πολύ μικρό χρονικό διάστημα.
Να περάσεις όμορφα.
 

Biko

Member
Μηνύματα
25
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πόσα καρπούζια στην ίδια μασχάλη;

Θεωρώ ότι ακόμα και μεγάλο ταξίδι να κάνεις (πόσο αλήθεια είναι το δικό σου;) πρέπει να χωρίσεις την Ιταλία σε ζώνες. Η μία αφορά τη Β. Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, λίμνες, 'Αλπεις), η άλλη την κεντρική (Μπολόνια και Τοσκάνη), η άλλη τη Ρώμη και τη Νάπολη και η άλλη τη Νότια και τη Σικελία. Δεν μπορείς να τα δεις όλα σε ένα ταξίδι, για μένα εκτός από ανέφικτο είναι και λάθος. Οι εικόνες θα σε κουράσουν και θα σου δημιουργήσουν σύγχυση. Εξάλλου η Ιταλία είναι μια δρασκελιά από δω. Είμαι βέβαιος ότι θα ξαναπάς. Πάντως ό,τι και να επιλέξεις να περάσεις καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom