Μαδαγασκάρη βοηθεια για Μαδαγασκαρη

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Παιδια χρειαζομαι πληροφοριες για Μαδαγασκαρη!
Πηγε μηπως καποιος προσφατα;Το προξενειο που υπηρχε μου ειπαν οτι εφυγε.Πως ειναι η πολιτικη κατασταση,υπαρχει εγκληματικοτητα;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Η Renata ( κι αλλοι 2) έχουν γράψει για τη Μαδαγασκάρη.
Οταν επιστρέψει ρώτησέ την.
Κοίταξες στις ταξιδιωτικές ιστορίες;
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Καταρχην σε ευχαριστω που μου απαντησες! Τις εχω διαβασει τις ιστοριες,αλλα χρειαζομαι περισσοτερες λεπτομερειες.Με τη renata θα επικοινωνησω οταν ερθει,αν και εχει παει πριν απο πεντε χρονια.Πολλα πραγματα αλλαζουν σε ενα τετοιο διαστημα!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... καλη σου μερα. Η Μαδαγασκαρη ειναι ενας ωραιος και ασφαλης προορισμος. Τα τοπικα γραφεια προσφερουν 4 προγραμματα που μπορεις να διαλεξεις αλλα μπορεις να φτιαξεις μονη σου το προγραμμα σου και να το προτεινεις. Με την ρενατα ειχαμε παει και χρησημοποιησαμε το AZIMUTE VOYAGES THL 2610202231846 [email protected] ..
Τα εισητηρια τα ειχαμε αγορασει απο Μιλανο πεταξαμε με air madagascar η οποια τοτε εβγαζε και ευκαιριες τιμων.. αγορασαμε τα 2 εισητηρια στην τιμη του ενος τοτε.... Αποφυγαμε το νησι nosyby ειναι πολυ τουριστικο και εχει σαν σημα κατατεθεν το σεξοτουρισμο.Πηγαμε στο sanMarie που ειναι ενα παρα μα παρα πολυ ομορφο νησι, και επισκεφτηκαμε ολη την βορεια ανατολικη πλευρα της Μαδαγασκαρης και νοτιο δυτικα το iFATY ..
καλο σου ταξιδι..
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν έχω καμιά πληροφορία για Μαδαγασκάρη αλλά επειδή είναι από τους προορισμούς που μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον αλλά είναι δύσκολος μ' αρέσει να παρακολουθώ την προετοιμασία ενός τέτοιου ταξιδιού. Σου εύχομαι να περάσετε όμορφα και ότι πληροφορίες συγκεντρώσεις να μας κρατάς ενήμερους. Καλή προετοιμασία ταξιδιού.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
... καλη σου μερα. Η Μαδαγασκαρη ειναι ενας ωραιος και ασφαλης προορισμος. Τα τοπικα γραφεια προσφερουν 4 προγραμματα που μπορεις να διαλεξεις αλλα μπορεις να φτιαξεις μονη σου το προγραμμα σου και να το προτεινεις. Με την ρενατα ειχαμε παει και χρησημοποιησαμε το AZIMUTE VOYAGES THL 2610202231846 [email protected] ..
Τα εισητηρια τα ειχαμε αγορασει απο Μιλανο πεταξαμε με air madagascar η οποια τοτε εβγαζε και ευκαιριες τιμων.. αγορασαμε τα 2 εισητηρια στην τιμη του ενος τοτε.... Αποφυγαμε το νησι nosyby ειναι πολυ τουριστικο και εχει σαν σημα κατατεθεν το σεξοτουρισμο.Πηγαμε στο sanMarie που ειναι ενα παρα μα παρα πολυ ομορφο νησι, και επισκεφτηκαμε ολη την βορεια ανατολικη πλευρα της Μαδαγασκαρης και νοτιο δυτικα το iFATY ..
καλο σου ταξιδι..
Καλημερα Lullu! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες .
Λες οτι σαν χωρα ειναι ασφαλης,οποτε να μην ανησυχω για οσα γραφει ο ταξιδιωτικος οδηγος για την πρωτευουσα.Οσο για το πρακτορειο που γραφεις , κρινεις οτι δεν μπορει καποιος ευκολα να φτιαξει το προγραμμα του και στη συνεχεια να μετακινειται ειτε με αυτα τα βανακια ,ειτε με καποιον ιδιωτη;Στοιχιζε πολυ κατι τετοιο την εποχη που ειχες παει;
Το Nosy Be λεμε να το αποφυγουμε κι εμεις και να επισκευτοθμε το Saint Marie και καποια νησακια εκει γυρω, την ενδοχωρα, να παμε και προς την Τολιαρα και στις γυρω παραλιες οπου μπορεις να κανεις πολυ καλο Snorkeling .Δεν ξερω βεβαια αν θα μπορεσει να υλοποιηθει το προγραμμα μας λογω των μεγαλων αποστασεων και των δυσκολιων που θα συναντησουμε.
Τωρα τα εισιτηρια που βρισκουμε αυτη την εποχη ειναι πολυ αλμυρα για την τσεπη μας.Με την Air France 1800!!Ψαχνουμε να βρουμε καποιον αλλο συνδιασμο μεσω Ναιρομπι που ισως ειναι λιγο πιο οικονομικα,αλλαμε 2 stopover και πολλες ωρες transit,ισως και μερες στο Ναιρομπι.
Εχεις να μου προτεινεις καποιον πρακτορα για εισιτηρια;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... φυσικα εσυ επιλεγεις το προγραμμα σου. Το γραφειο που σου ανεφερα δεν ηταν και απο τα πιο οργανομενα θεωρω ομως πως τωρα πια θα εχει καλυτερες παροχες.. Μην χασεις το Περινε παρκο ειναι πολυ ομορφο.. Οσο για τις παραλίες ειναι απιστευτης ομορφιας ειδικα στο SantMarie εκει μεινε περισσότερες μερες αν μπορεις. Ο νοτος εχει αλλη ομορφια, οσο πας νοτια τοσο η ξηρασια και η αγριαδα του τοπιου σε κανουν να νιωθεις οτι εισαι σε αλλη χωρα. Η Τανα πρωτευουσα ειναι απιστευτη, εμεινα σε ξενοδοχειο του πρακτορειου κοντα στο αεροδρόμιο, ενα αισχος, να το αποφυγεις αν επιλεξεις το πρακτορειο αυτο,και η πολη ηταν μακρυα, δεν τη χαρηκα και πολυ...Οι οδηγοι παντα υπερβαλουν απο λιγο εως πολυ, παντα προσοχη πρεπει να καταβαλουμε αλλα χωρις υστεριες και υπερβολες.. βεβαια εχουν περασει και χρονια απο το ταξιδι μου.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μπαίνω σφήνα στην κουβέντα σας για να σε παροτρύνω καταρχήν να κοιτάξεις τις τιμές της Air Madagaskar, και εμείς για Air France ψάχναμε αλλά η αεροπορική της Μαδαγασκάρης ήταν πολύ φθηνότερη. Και στο οδηγό που είχα εγώ έλεγε να προσέχουμε στην πρωτεύουσα, αλλά όπως σου ξαναείπα δεν ήταν πιο επικίνδυνα από μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, προφανώς από ότι λέει και η Lullu αυτό δεν έχει αλλάξει. Τι εποχή θα πάτε; αν πάτε Ιούλιο ή Αύγουστο, εκεί θα είναι χειμώνας. Ο καιρός θα είναι γενικά καλός με συννεφιές και λίγη βροχή, αλλά το snorkeling δεν θα είναι στα πάνω του, θα δείτε ψάρια έως και φάλαινες, αλλά θα είναι λίγο θολά τα νερά.
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. εγω ειχα αγορασει απο Μιλανο τα εισητηρια γιατι η air France ειχε μια εξωφρενικη τιμη.Η airMadagascar ειχε αρχικη τιμη απο Μιλανο 1100 ευρω και 3 μηνες πριν το ταξιδι που εκανα Νοεμβρη μηνα μου λεει αγοραζεις τωρα 2 εισητηρια στη τιμη του ενος.Τα εκλεισα , ειμαστε 3 και αγορασαμε τα 2 στα τιμη του ενος και μετα μοιραστηκαμε το συνολο για να μην αδικηθει κανεις.. Βεβαια δεν υπηρχε πρακτορειο να συνεργαζεται με την εταιρεια και τα εισητηρια αγοραστηκαν απο φιλη που δουλευει στο Μιλανο..
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Κοριτσια εχω ασχημη εμπειρια απο το Dar Es Salamκαι γενικα απο την Τανζανια, γιαυτο ειμαι λιγο επιφυλακτικη.Ξερω οτι η Αφρικη δεν εχει καμια σχεση με την Ασια.Παντως δεν εχουμε σκοπο να κλεισουμε απο εδω ξενοδοχειο για την Τανα.Φτανοντας με το καλο θα βρουμε κατι απο τον Lonely Planet.Σ αυτα τα φοβερα νησακια παντως μας βλεπω να μενουμε δεκαπενθημερα.Ξαπλα σε μια αιωρα, μπανιο, βολτες και ησυχια!!!!!!!!
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
.. εγω ειχα αγορασει απο Μιλανο τα εισητηρια γιατι η air France ειχε μια εξωφρενικη τιμη.Η airMadagascar ειχε αρχικη τιμη απο Μιλανο 1100 ευρω και 3 μηνες πριν το ταξιδι που εκανα Νοεμβρη μηνα μου λεει αγοραζεις τωρα 2 εισητηρια στη τιμη του ενος.Τα εκλεισα , ειμαστε 3 και αγορασαμε τα 2 στα τιμη του ενος και μετα μοιραστηκαμε το συνολο για να μην αδικηθει κανεις.. Βεβαια δεν υπηρχε πρακτορειο να συνεργαζεται με την εταιρεια και τα εισητηρια αγοραστηκαν απο φιλη που δουλευει στο Μιλανο..
Καλα αν εβρισκα τετοιες τιμες θα τα εβγαζα αυριο κιολας τα εισιτηρια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom