Ιταλία βοηθεια για Ναπολη και γυρω περιοχη

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Τελη του μηνα θα παω Ναπολη για 4 μερες εψαξα στο φορουμ αλλα δεν εχει αρκετα πραγματα,τι να επισκεφθω και που αλλου να παω τριγυρω? μερη για φαγητο και καφε? επισης υπαρχουν περιοχες που θεωρουνται "επικινδυνες" οπως αναφερουν πολλοι και καλο θα ηταν να μην επισκεφθω ή να προσεξω τιποτα?
ευχαριστω
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Μια μέρα είχαμε κάτσει...δεν θυμαμαι πραγματα να σου πω την αληθεια...πιο πολυ τρεχαμε γιατι εκλεψαν το τροχοσπιτο (ολοκληρο σαν οχημα) απο 3 ατομα (Νεοζηλανδους)και μας χαλασε το ολο roadtrip. Γενικα το μονο που μπορω να σου πω ειναι προσοχη γιατι δεν ειναι μυθος πως γενικα κλεβουν!!!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Εμεις ειχαμε παει λιγο πιο νοτια...στη χερσονησο Amalfi...στην Καμπανία είναι και αυτη με διαφορα παραθαλασια χωρια που ειναι σαν να βλεπεις πινακες! Από τα πιο γνωστά εκεί το Positano
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
για εξω λεμε να παμε ποζιτανο ,να το συνδιασουμε με κατι αλλο ή να αφιερωσουμε μια μερα εκει? να βγουμε και αλλη μερα καπου γυρω η καλυτερα να μεινουμε τις υπολοιπες τρεις μερες ναπολη?
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
για εξω λεμε να παμε ποζιτανο ,να το συνδιασουμε με κατι αλλο ή να αφιερωσουμε μια μερα εκει? να βγουμε και αλλη μερα καπου γυρω η καλυτερα να μεινουμε τις υπολοιπες τρεις μερες ναπολη?
κοίτα για Νάπολη δεν ξέρω να σου πω...Μπορώ να σου πω πως τα χωριουδακια αυτα είναι μια μέρα στο καθένα ναι...η πολλά μαζί...δεν απέχουν κιολας. Μπορείτε να πάτε και Βεζούβιο. Ναπολη σίγουρα θα εχει πραγματα να δειτε και να κανατε. Εμεις δεν κατσαμε γιατι εγινε αυτο με το τροχοσπιτο και χαλαστηκαμε και φυγαμε και τελικα φτασαμε μεχρι Καλαβρία.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Περα απο την Πομπηια και το Βεζουβιο, η ακτη Αμαλφι ειναι πολυ κοντα στη Ναπολη και ειναι απο τις ωραιοτερες διαδρομες της Ιταλιας.. Εαν δεν εχετε αυτοκινητο μπορειτε να παρετε λεωφορειο (λογω εποχης δεν πιστευω να συναντησετε ιδιαιτερη κινηση) ή ακομη και πλοιο απο το λιμανι της Napoli.Σορεντο,Ποζιτανο,Αμαλφι,Ραβελλο ειναι μερικα απο τα πανεμορφα χωρια της ακτογραμμης που αξιζει να δεις.
Επισης μπορει να μην ειναι καλοκαιρι αλλα το Καπρι ειναι παντα υπεροχο, και αξιζει να κανετε μια ημερησια εκδρομη, αλλωστε ειναι μολις μια ωρα και δεκα λεπτα με το δελφινι απο το λιμανι
Μεσα στην Ναπολη, υπαρχουν πολλα να δειτε και να κανετε :περα απο τα κλασσικα αξιοθεατα Palazzo Reale, Catel Nuovo κλπ καντε βολτα στους κομψους δρομους της Chiaia απολαυστε τον καφε σας στο ιστορικο καφε Gambrinus στην Piazza del Plebiscito,περιπλανηθείτε στα στενα της Spaccanapoli, πιειτε ενα εσπρεσακι μεσα στην υπεροχη σκεπαστη αγορα της Galleria Umberto, δοκιμαστε την αυθεντικη πιτσα μαργαριτα στο www.brandi.it, ανεβειτε με το τελεφερικ στη συγχρονη πολη, περιπλανηθειτε κατω απο τις απλωμενες μπουγαδες στις φτωχογειτονιες των ισπανικων τετραγωνων, παρτε το λεωφορειακι της γραμμης και πατε μεχρι το λοφο του Posillipo για να θαυμαστε τη θεα, καντε τη βραδυνη σας βολτα στο γραφικο λιμανακι Santa lucia διπλα στα κοτερα, περαστε διπλα στο Castel dell'ovo και συνεχιστε με μπαροτσαρκα κατα μηκος του λιμανιου...
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Δυο μερες στη Ναπολη για βολτα στη Spaccanapoli και τις γυρω περιοχες με ενα κομματι πιτσα απο το Sorbillo, το Di Matteo η το Brandi και γλυκα απο το Gay Odin. Ενδιαφερουσα η Napoli Sotterranea- περιηγηση στην υπογεια πολη- ακρως ακαταλληλη για κλειστοφοβικους! Η εισοδος ειναι στη Via Tribunali διπλα στην Piazza Gaetano. Πρωινη η απογευματινη βολτα στο Vomero για να δειτε την πολη απο ψηλα και το βραδυ στα μπαρακια της Chiaia. Ωραιες προτασεις για κρασι στο Vinarium: Via Santa Maria Cappella Vecchia 7 κοντα στην Piazza Dei Martiri.
Μια μερα στην Πομπηια κι αν εχετε ορεξη, αναβαση στο Βεζουβιο. Μια μερα στην costiera Amalfitana οπου, μεταξυ αλλων, θα βρειτε πραγματικο limoncello στο Sorrento και οπωσδηποτε να ανεβειτε στο Ravello (κι αν θελετε να ξανακατεβειτε, γραψε μου!).
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Κι εμείς κανονίζουμε εκδρομούλα Αμπρούτζο - Νάπολη, και ήθελα να ανοίξω το ίδιο θέμα! Πολύ όμορφες οι προτάσεις σας! Ευχαριστούμε! :):p
 

kekropos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Napoli και περιχωρα

Εγώ θα σου συστήσω μερικά διαμαντάκια, από αυτά που λίγοι ξέρουν και λίγοι πάνε, αλλά όσοι τα ξέρουν νιώθουν μοναδικοί :p :p Νότια της Νάπολι είναι το Σαλέρνο, που είναι καταπληκτική πόλη, με φοβερή παλιά πόλη και περαντζάδα από τους ντόπιους κάθε ΣΚ. Επίσης έχει πολύ νεαρόκοσμο και μπορείτε έτσι να ξενυχτήσετε μέχρι και τις πέρα από τις 4, αν το τραβάτε. Εκεί δίπλα είναι και το ξακουστό Amalfi Coast, όπου το Ravello είναι ΤΟ απίστευτο χωριό, βγαλμένο από σελίδες παραμυθιού, αλλά και πολλούς τουριστες που μου χαλάνε προσωπικά το feeling. Το μεγάλο όμως διαμαντάκι που ζήτημα να έχουν πάει άλλοι Έλληνες εκεί είναι το χωριό Sant'Agata de' Goti, ΄25χλμ βόρεια της Νάπολι, στο Benevento. Μην κοιτάς φωτογραφίες στο Internet, έχει λίγες γιατί δεν είναι άκρως τουριστικό μέρος ... απλά πήγαινε και θα με θυμηθείς. Αν έχεις την ευκαιρία μείνε και στο Mustilli, ένα παλιό αρχοντικό, εσωτερικά σαν παλάτι, μέσα στην παλιά πόλη του Sant'Agata de' Goti , με απίστευτα χαμηλές τιμές για αυτό που είναι 90 ευρώ τη νύχτα με πρωινό, λιτό και φρέσκο.
Στην Νάπολη να πάς και να εισχωρήσεις, δηλαδή να ανέβεις την ανηφόρα, στην Ισπανική συνοικία. Οι περισσότεροι τουρίστες φοβούνται να το κάνουν , και πάνε έξω έξω, αλλά πίστεψε με θα δεις απίστευτα πράγματα και γραφική παρακμή, μέσα στο κέντρο της Νάπολι ... αν το τολμήσεις.
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Επεστρεψα χθες μετα απο ενα τετραημερο σε Ναπολη, πηγα Αμαλφι και Ποζιτανο.Η Ναπόλη ειναι πολυ ομορφη ειδικα οι περιοχες quartier spagnoli και spaccanapoli που ειναι παρακμιακες, με πολλα στενακια, απλωμενα ρουχα παντου και scooter να τρεχουν και να κορναρουν προς ολες τις κατευθυνσεις ,στις περιοχες αυτες κυκλοφορουσαν αρκετες ''περιεργες'' φυσιογνωμιες και σε κοιτουσαν στην τσαντα η την φωτογραφικη μηχανη,σε καποιο στενακι στην spaccanapoli οπως εβγαζα φωτογραφιες,μια γιαγια που καθοταν στο παραθυρο με φωναξε και μου ελεγε attenzione και κατι στα ιταλικα αλλα δεν καταλαβαινα:roll: με νοηματα μου εδειξε, να προσεχω την φωτογραφικη γιατι θα με δειρουν και θα μου την κλεψουν,την ευχαριστησα και εφυγα:cool:.H πολη εχει τρελη κινηση στους δρομους με το χερι κολλημενο στην κορνα και τον ΚΟΚ χωρις να ισχυει(μονοδρομοι και κοκκινα φαναρια ειναι σα να μην υπαρχουν).Μειναμε στο Hotel UNA Luxury Rooms Napoli - Accommodation Napoli - Una Hotel Napoli - Classic Room στην piazza Garibaldi, Καινουργιο πεντακαθαρο με πολυ καλο πρωινο με θεα απο την ταρατσα και δωματιο με μπαλκονι με θεα την πλατεια, η οποια ειναι γεματη αστεγους και ''συμμοριες'' που το βραδυ δεν ειναι το καλυτερο μερος, υπαρχει σταση λεωφορειου ακριβως εξω απο το ξενοδοχειο και ετσι δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα.Για πιτσα θα προτεινω το Ciro a Santa Brigida ,Via Santa Brigida 71,73a,74 μιας και εφαγα την καλυτερη πιτσα και την καλυτερη καρμποναρα απο τα Brandi,di matteo κτλ που προτεινουν οι περισσοτεροι.Για gelato το καλυτερο εφαγα στο Fantasia Gelati, via toledo 381 >>> ::::: FANTASIA GELATI ::::: <<<, 3kai 8181 Toledo, 381
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επεστρεψα χθες μετα απο ενα τετραημερο σε Ναπολη, πηγα Αμαλφι και Ποζιτανο.Η Ναπόλη ειναι πολυ ομορφη ειδικα οι περιοχες quartier spagnoli και spaccanapoli που ειναι παρακμιακες, με πολλα στενακια, απλωμενα ρουχα παντου και scooter να τρεχουν και να κορναρουν προς ολες τις κατευθυνσεις ,στις περιοχες αυτες κυκλοφορουσαν αρκετες ''περιεργες'' φυσιογνωμιες και σε κοιτουσαν στην τσαντα η την φωτογραφικη μηχανη,σε καποιο στενακι στην spaccanapoli οπως εβγαζα φωτογραφιες,μια γιαγια που καθοταν στο παραθυρο με φωναξε και μου ελεγε attenzione και κατι στα ιταλικα αλλα δεν καταλαβαινα:roll: με νοηματα μου εδειξε, να προσεχω την φωτογραφικη γιατι θα με δειρουν και θα μου την κλεψουν,την ευχαριστησα και εφυγα:cool:.H πολη εχει τρελη κινηση στους δρομους με το χερι κολλημενο στην κορνα και τον ΚΟΚ χωρις να ισχυει(μονοδρομοι και κοκκινα φαναρια ειναι σα να μην υπαρχουν).Μειναμε στο Hotel UNA Luxury Rooms Napoli - Accommodation Napoli - Una Hotel Napoli - Classic Room στην piazza Garibaldi, Καινουργιο πεντακαθαρο με πολυ καλο πρωινο με θεα απο την ταρατσα και δωματιο με μπαλκονι με θεα την πλατεια, η οποια ειναι γεματη αστεγους και ''συμμοριες'' που το βραδυ δεν ειναι το καλυτερο μερος, υπαρχει σταση λεωφορειου ακριβως εξω απο το ξενοδοχειο και ετσι δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα.Για πιτσα θα προτεινω το Ciro a Santa Brigida ,Via Santa Brigida 71,73a,74 μιας και εφαγα την καλυτερη πιτσα και την καλυτερη καρμποναρα απο τα Brandi,di matteo κτλ που προτεινουν οι περισσοτεροι.Για gelato το καλυτερο εφαγα στο Fantasia Gelati, via toledo 381 >>> ::::: FANTASIA GELATI ::::: <<<, 3kai 8181 Toledo, 381
πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφη σου.
εγώ έχω άλλη εντύπωση μάλλον. Spaccanapoli, Quartieri Spagnoli είναι απο τις πιο τουριστικές περιοχές του κέντρου και ουδεποτε αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα στις 5-6 φορές που έχω πάει, ούτε και ειχα αίσθημα ανασφάλειας. αυτό είναι υποκειμενικό βέβαια και γι αυτό είναι ενδιαφέρον να ακούμε και τη γνώμη των άλλων. αντικειμενικά είναι τα στοιχεία που δέιχνουν ότι η Ναπολη για τον τουρίστα είναι πολύ πιο ασφαλής από Ρώμη-Μιλάνο..
Il primato degli scippi EPPURE E SICURA
μαλλον δίνει άσχημη εντύπωση η πόλη αλλά είναι πραγματικά ασφαλής. ειδικά στην Piazza Garibaldi που έμεινα τις περισσότερες φορές επειδή ειναι βολικά (Terminus Hotel: Starhotels Naples Napoli Italy 4 star luxury hotels vacations accommodations meetings rooms reservations lodging) δεν έιχα καθόλου αυτό το αίσθημα ανασφάλειας που ειχες. όλες τις φορές πήγα με ΙΧ-μηχανή και δεν ειδα αυτή την τρομερή κίνηση. δεν ξέρω και που μένεις αλλά ο Κηφισός το πρωί είναι κίνηση, στη Ναπολη είναι αστεία πράγματα σε σύγκριση.
οι "συμμορίες" τι είναι? αν εννοείς την Καμόρρα αυτή δεν πλησιάζει καν τους τουρίστες, μάλλον τους προστατεύει..και τα στέκια τους είναι αλλού, στο Secondigliano πχ, κοντά στο σταθμό αλλά πολύ "μακριά" ταυτόχρονα..
 
Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Συμφωνώ απόλυτα με τον Samion. Πέρυσι που πήγα (και έμεινα και σε τελείως μη τουριστική περιοχή) δεν ένιωσα ανασφάλεια ούτε μια στιγμή. Κάποια σημεία της πόλης ναι είναι τελείως παρακμιακά αλλά δεν νομίζω ότι κανένας επισκέπτης της πόλης θα αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom