1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Τουρκία βοηθεια πρωτη φορα κωνσταντινουπολη οδικως απο θεσσαλονικη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ασία' που ξεκίνησε από το μέλος Krolina, στις 26 Ιανουαρίου 2018.

1. vasiliss

vasiliss Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ;;;;
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ρωσία -Ισλανδία - Περού
    Με τον αριθμό του αυτοκινήτου;;
    Ή της κάρτας, γιατί η δική μου εχει ξεθωριάσει απο τον ήλιο

2. nikoleta-xrhstos

nikoleta-xrhstos New Member

Καλησπέρα Μιά ερώτηση και από μενα 1η φορά πάω στην τουρκία και θα πάω οδικώς από Κήπους.Από οτι κατάλαβα θα αγοράσω την κάρτα HGS από ένα Shell στο Kesan που είδα ο΄τι έχει.Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει; Τα PTT φαντάζομαι θα είναι κλειστά την 1η Μαϊου , την ημερα που ταξιδεύω;

3. Χρήστος ñ

Χρήστος ñ New Member

Καλησπέρα,
    Θα δώσεις γύρω στα 13 ευρώ περίπου για το HGS chip sticker, από τα οποία 8.5 λύρες θα πάνε για την αγορά του και τα υπόλοιπα θα αποθηκευτούν μέσα στο chip και θα αφαιρούνται κάθε φορά που περνάς από HGS tolls

4. oasisAthens

oasisAthens Member

Μόλις γύρισα παιδιά από το πρώτο μου ταξίδι οδικώς προς την Πόλη... Παρατηρήσεις τις οποίες θα μοιραστώ μαζί σας μήπως και εγώ με την σειρά μου βοηθήσω κάποιον εδώ μέσα :)
    - Πολύ εύκολη διαδρομή έως το κέντρο της Πόλης χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με το GPS αν και είχε λάθος έναν δρόμο ως προς την κατεύθυνση τον οποίο βέβαια τον είχα εντοπίσει από εδώ μέσω Google Street view και προσαρμοσα το οδηγικό μου πρόγραμμα ανάλογα.
    - Οι άνθρωποι οδηγούν λίγο απότομα, αλλάζουν κατεύθυνση δίχως προειδοποίηση (φλας) και χρησιμοποιούν την κόρνα συνέχεια! Θέλει προσοχή στην οδήγηση εκεί.
    - HGS sticker πήρα από το δεύτερο πρατήριο Shell στο δρόμο μου προς Κωνσταντινούπολη αφότου πέρασα τα σύνορα (Κήπους)
    - Δεν είναι να μετακινησε εντός την Πόλης με αυτ-το εκτός και εαν το κάνεις πολύ αργά το βράδυ. Τρομερή κίνηση.

chris7 likes this.
  5. oasisAthens

oasisAthens Member

Καλησπέρα σας και πάλι... Μια ερώτηση σε κάποιον που ξέρει.... Ενώ έχω αυτοκόλλητο HGS με επαρκες υπόλοιπο προφανώς πρέπει να έκανα κάπου λάθος και να πέρασα από λωρίδα OGS και όχι HGS και μου φαίνεται κάποιο πρόστιμο στο σύστημα τους. Αυτό δεν μπορεί να πληρωθεί από το υπόλοιπο που έχω για το HGS?

6. SissySt

SissySt Member

Καλησπέρα σας! Ξέρει κάποιος περίπου πόσα χρήματα είναι τα διόδια σύνολο και για την επιστροφή ώστε να ξέρουμε πόσο να φορτώσουμε την καρτα HGS?

7. romeohellas

romeohellas Member

το αυτοκολλητο κοστιζει 13,5 λιρες εγω εβαλα 50 λιρες σμυρνη παμουκαλε ατταλεια καπαδοκια αγκυρα Κωνσταντινούπολη 2η γεφυρα βοσπορου μεχρι συλιβρια τωρα μου ηρθε προστιμο25 λιρες που τετραπλασιαζεται 125 συνολο μαλλον περασα απο πυλη ogs πουθενα δεν εχει μπαρες πουθενα δεν χτυπησε σηρηνα ............................... για κωνσταντιπουπολη αν πατε παραλιακα δεν εχει διοδια αμα πατε αυτοκινητοδρομο 50 λιρες περιπου 8 ευρω ανετα περνατε και τις γεφυρες υπαρχουν πινακιδες που λενε σε σταθμους στασης αν εχουν hgs

8. japetus

japetus Member

SisstSt
    Σου είχα γράψει και τις προάλλες στο άλλο νήμα που ρώτησες.. Τα συγκεκριμένα διόδια είναι φτηνά μια και στην ουσία χρησιμοποιείς τον αυτοκινητόδρομο μόνο για 55χλμ, από τις φυλακές της Συληβρίας μέχρι Μαχμούτμπεϊ ανατολικά. Είναι -εφόσον δεν θα περάσετε γέφυρες που είναι ακριβές- 5 λίρες μόνο το κόστος και άλλες τόσες η επιστροφή, πολύ λιγότερο από τον κόπο να βγάλεις HGS αλλά και την αξία μόνο της κάρτας.
    Δες στον πίνακα για το ακριβές ποσό αναλυτικά: http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Otoyollar/OtoyolKopruUcret/2018Avrupa.pdf

Αν κρίνετε ότι αξίζει τον κόπο η διαδικασία από το να πάτε κανονικά από τον παραλιακό, εσείς θα το αποφασίσετε.. Αν πάλι τη θέλετε για σουβενίρ ή για επόμενο ταξίδι και την επιστροφή, τη βγάζετε πολύ πιο εύκολα και χωρίς άγχος και μετά, όντας στην Πόλη σε κάποιο ptt.

9. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Παρακαλώ μην στέλνεις το ίδιο μήνυμα σε πολλά θέματα. Αυτά τα μηνύματα διαγράφονται.

Kanel28 likes this.
  10. SissySt

SissySt Member

Συγνώμη για την επανάληψη , η αλήθεια είναι μου φορτώνει πολύ αργά το σάιτ και πολλές απαντήσεις τις είδα ψάχνοντας στα θέματα δεν είχα ειδοποίηση. Δεν θα επαναληφθεί.

katkats likes this.