Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Πήρα και εγώ την απόφαση για οδικώς στην Πόλη και θα ήθελα να με βοηθήσετε με κάποιες απορίες που έχω...
Απορία πρώτη : Με τα διόδια πιο είναι το ποιο κοντινό σημείο για να βγάλω αυτή την κάρτα? Στα shell πάλι HGS ονομάζεται ή κάπως αλλιώς? Γιατί κοιτούσα που έλεγε για κάτι vehicle identification system ή κάπως έτσι?...
Απορία δεύτερη : όλες οι λωρίδες είναι ίδιες?
Και τελευταία απορία : Να υποθέσω συμφέρει από Κήπους και όχι από Ορεστιάδα... (από Λάρισα έρχομαι) .
Σας ευχαριστώ όλους :)
 

Χρήστος ñ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω ψάξει παντού αλλά δεν έχω βρει μια ξεκάθαρη απανταπά.Για να περασω τα σύνορα με το αυτοκίνητο πρέπει να έχω κατι αλλο περα της πράσινης κάρτας;
Κατι άκουσα για διεθνή άδεια και διεθνές δίπλωμα,ειναι αναγκαστικα αυτά;
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Πήρα και εγώ την απόφαση για οδικώς στην Πόλη και θα ήθελα να με βοηθήσετε με κάποιες απορίες που έχω...
Απορία πρώτη : Με τα διόδια πιο είναι το ποιο κοντινό σημείο για να βγάλω αυτή την κάρτα? Στα shell πάλι HGS ονομάζεται ή κάπως αλλιώς? Γιατί κοιτούσα που έλεγε για κάτι vehicle identification system ή κάπως έτσι?...
Απορία δεύτερη : όλες οι λωρίδες είναι ίδιες?
Και τελευταία απορία : Να υποθέσω συμφέρει από Κήπους και όχι από Ορεστιάδα... (από Λάρισα έρχομαι) .
Σας ευχαριστώ όλους :)
Απορία πρώτη : Στα πρατήρια της shell και δε σου χρειάζεται αν κινηθείς στο επαρχιακό δίκτυο.
Απορία δεύτερη : Τι εννοείς ίδιες ? Αν πρόκειται για τα όρια, ναι.
Και τελευταία απορία: Λάρισα - Κων/λη από Κήπους +740 χλμ και Λάρισα - Καστανιές - Κων/λη +820 χλμ (και θα δεις Ορεστιάδα, Ανδριανούπολη !!!)
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω ψάξει παντού αλλά δεν έχω βρει μια ξεκάθαρη απανταπά.Για να περασω τα σύνορα με το αυτοκίνητο πρέπει να έχω κατι αλλο περα της πράσινης κάρτας;
Κατι άκουσα για διεθνή άδεια και διεθνές δίπλωμα,ειναι αναγκαστικα αυτά;
Αν έχεις την EU τύπου άδεια οδήγησης (σαν την πιστωτική κάρτα) δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εννοείται από Κήπους, κάνεις μεγάλο κύκλο αν πας από Καστανιές, εκτός αν έχεις αρκετές μέρες στη διάθεσή σου και το συνδυάσεις με διανυκτέρευση ή διανυκτερεύσεις στη Θράκη.
 

Χρήστος ñ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν έχεις την EU τύπου άδεια οδήγησης (σαν την πιστωτική κάρτα) δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
Είναι σίγουρο αυτό, έτσι;
Επίσης την άδεια πρέπει να τηη κάνω διεθνη;
Πήρα τηλέφωνο στην ελπα και μου ζήτησαν 50€ για να κάνουνε το δίπλωμα διεθνές και 105 για να κανουνε την άδεια διεθνή.Επισης πηρα στο προξενείο τηλέφωνο και μου είπαν ότι χρειάζεται μονο η πράσινη κάρτα και τιποτα αλλο.
Με έχουν μπερδεψει με λιγα λόγια...
 

Tolis83

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα, σκοπεύω να ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη με το αυτοκίνητο. Θα ήθελα λοιπόν αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα με αμάξι και γνωρίζει, να μου δώσει κάποιες πληροφορίες. Πρώτον, η τιμή της βενζίνης είναι καλυτερη εντος Ελλάδας ή εντός Τουρκίας; Δεύτερον, σχετικά με τα διόδια τι παίζει; Απο που μπορω να προμηθευτώ αυτή την κάρτα των διοδίων; Υπάρχει κάποιο βενζινάδικο - κατάστημα - τράπεζα, αφού περάσω τα σύνορα, που να πουλάει; Τρίτον, το αυτοκίνητο με το οποίο θα πάω είναι στο όνομα του πατέρα μου, η πράσινη κάρτα που έχει γράφει το ονομα μου σαν οδηγό του συγκεκριμένου οχήματος. Χρειάζεται κάτι περισσότερο απο αυτό ώστε να μην έχω πρόβλημα στα σύνορα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Γενικώς αν το όχημα έχει άδεια κυκλοφορίας στο όνομα του οδηγού χρειάζεται:
-άδεια κυκλοφορίας ελληνική (δεν χρειάζονται μεταφράσεις, δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι απλό χαρτί - το δικό μου αυτοκίνητο ταξινόμησης 12/2015 δεν έχει την κλασική πράσινη άδεια, απλά ένα χαρτί φωτοτυπία, αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, έχω περάσει δεκάδες φορές)
-δίπλωμα ελληνικό. Η αλήθεια είναι ότι μου το έχουν ζητήσει μόνο 2-3 φορές σε έλεγχο της τροχαίας εντός Τουρκίας (όχι στα σύνορα). Έχω το νέου τύπου (σαν πιστωτική) και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα
-αστυνομική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες
ΔΕΝ χρειάζονται μεταφρασμένες άδειες, διεθνές δίπλωμα, διεθνής άδεια κλπ. είναι όλα τζάμπα λεφτά.

Σε περίπτωση που το ΙΧ δεν το οδηγεί ο κάτοχος της άδειας χρειάζεται εξουσιοδότηση. Παλιότερα (διαπιστωμένα) ήταν δεκτή μια απλή εξουσιοδότηση του κατόχου προς τον οδηγό επικυρωμένη από ΚΕΠ. Τα τελευταία χρόνια δεν γνωρίζω τι γίνεται, το ΙΧ μου είναι στο δικό μου όνομα. Έχει ακουστεί ότι χρειάζεται μεταφρασμένη εξουσιοδότηση, οπότε αν μένετε Θεσσαλονίκη ή Αθήνα ή Κομοτηνή που έχει προξενικές αρχές καλό είναι να κάνετε μια επίσημη μετάφραση της εξουσιοδότησης.

Η βενζίνη και το diesel είναι πολύ φθηνότερα στην Τουρκία. Πριν από 10 μέρες έβαλα Vpower diesel με 1,05 €/lt περίπου την ώρα που στην Ελλάδα είναι σχεδόν στο 1,40.

Για τα διόδια, θα χρειαστείτε την καρτούλα HGS που μπαίνει στο παρμπρίζ. Μπορείτε να την προμηθευτείτε από βενζινάδικο Shell (έχει 3-4 στη διαδρομή πριν χρειαστεί να βγείτε σε αυτοκινητόδρομο με διόδια). Ζητούν κάποια απλά στοιχεία και τη γεμίζετε με χρήματα. Περνάς από τα ηλεκτρονικά διόδια και απλά αφαιρεί το ποσό. Όταν τελειώσουν τα λεφτά, ξαναγεμίζετε στα βενζινάδικα Shell ή σε υποκαταστήματα των ταχυδρομείων (PTT). Υπάρχει και app HGS για το κινητό όπου βάζεις τον αριθμό πινακίδας και σου λέει το υπόλοιπό σου.

Σε αυτό το λινκ έχεις αρκετές πληροφορίες στα αγγλικά:

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/HGSeng.aspx

Και ένα tip ακόμη. Σε αυτό το λινκ
https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama
αν βάλεις την πινακίδα σου, βγάζει αν έχει περάσει από κάποιο διόδιο χωρίς να πληρώσεις, καθώς και το ποσό που χρωστάς! (στην Τουρκία δεν έχει μπάρες στα διόδια, απλά κάμερες που καταγράφουν την πληρωμή μέσω της πινακίδας) Εγώ έχω ένα μικρό προστιμο μιας που μέχρι φέτος περνούσα από παντού χωρίς κάρτα. Δεν θα το συνιστούσα για κανέναν όμως, διότι ενδέχεται να καταγράφονται όλες οι παραβάσεις κάποια στιγμή και ίσως στο γυρισμό στα σύνορα να μην σε αφήνουν να βγεις από τη χώρα αν δεν πληρώσεις το ποσό που χρωστάς. (εγώ χρωστάω 17 λίρες (3 ευρώ) και δεν μου τα έχει ζητήσει ποτέ κανένας)
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Εξουσιοδότηση χρειάζεται από τον πατέρα σου. Μετάφραση της εξουσιοδότησης δεν χρειάζεται να γίνει σε κάποια προξενική αρχή και να πληρώσει κάποιος άδικα. Μπορει να ειναι απλά δίγλωσση, γραμμενη δηλαδη σε ελληνικα και αγγλικά ταυτόχρονα . Με αυτον τον τρόπο η επικυρωση του γνησίου της υπογραφής μπορεί να γίνει στην αστυνομία ή σε οποιοδηποτε ΚΕΠ
 
Last edited:

Tolis83

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες, είναι ακριβώς ότι χρειαζόμουν.
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό Ην. Πολιτείες
Θα πάμε το Πάσχα οδικώς Κωνσταντινούπολη από Κήπους. Ξέρει κάποιος αν τα πρατήρια βενζίνης μετά τα σύνορα, δέχονται κάρτα, για να μην κάνουμε συνάλλαγμα πριν την Πόλη?
 

Stellal

Member
Μηνύματα
19
Likes
9
Καλησπέρα σας!Έχουμε επισκευτει 3 φορές την Πόλη οδικώς όσες φορές κ εάν σταματήσαμε σε βενζινάδικο (ρωτάμε πάντα αν δέχονται πληρωμή με καρτα) ποτέ δεν συναντήσαμε κάποιο πρόβλημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom