Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

SissySt

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Παρακαλώ μην στέλνεις το ίδιο μήνυμα σε πολλά θέματα. Αυτά τα μηνύματα διαγράφονται.
Συγνώμη για την επανάληψη , η αλήθεια είναι μου φορτώνει πολύ αργά το σάιτ και πολλές απαντήσεις τις είδα ψάχνοντας στα θέματα δεν είχα ειδοποίηση. Δεν θα επαναληφθεί.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Να ρωτήσω όσους πηγαίνουν συχνά με αυτοκίνητο,έχω ακόμη στο ταμπλό του αυτοκινήτου από την προηγούμενη φορα αυτό που σου δίνουν στα διόδια,πως βλέπω αν έχει ακόμη χρήματα μέσα;το ξαναγεμιζω,πως γίνεται;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού

elenipoz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έχουμε συννενοηθει με φίλο δικού μου ανθρώπου που ζει στην πόλη περιφερειακά και μου απέκλεισε λόγω ασφαλείας να παρκάρουμε πχ στα ΚΤΕΛ , όποτε πρότεινε την δική του περιοχή που όπως μας είπε είναι πολύ ασφαλής και βολεύει ώστε να φτάσουμε κέντρο με ΜΜΜ . Μόλις διευκρινίσω λεπτομέρειες θα επανέλθω! Βλέπω βέβαια πολλά parking μένει να διευκρινίσει κάποιος που γνωρίζει καλά ποια περιοχή θα βόλευε κλπ. Μόλις έχω νεότερα θα γράψω!
Κι εμείς αυτό θέλαμε ... Οικονομικά μας συμφέρει να ταξιδέψουμε με το αμάξι λόγω πετρελαίου , ξεκινάμε από Αλεξανδρούπολη , 4 άτομα, ενώ το λεωφορείο που πηγαίνει στην Πόλη θα μας έβγαινε πολύ περισσότερο.
Αφού λύσαμε και το άγχος μας για την οδήγηση στο κέντρο είμαστε κομπλέ!!!
Καλησπέρα, φεύγουμε για Κωνσταντινούπολη με το αυτοκίνητό μας σε λίγες μέρες και ενδιαφερόμαστε να παρκάρουμε περιφερειακά σε ασφαλές κλειστό πάρκινγκ κια μετά να μετακινηθούμε προς το κέντρο με ΜΜΜ. Μπορείς να προτείνεις συγκεκριμένο πάρκινγκ που χρησιμοποιήσατε?
 

teokarafou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
καλησπερα στην ομαδα.
Ειχα παει πριν 2 μηνες Τουρκιααπο Κηπους με το αυτοκινητο το οποιο ειναι στο ονομα της μητερας μου,ειχα κανει Εξουσιοδοτηση στα ΚΕΠ γραμμενη στα Ελληνικα,ενω επεμενα πως θελω στα λατινικα και ειχα εκτυπωση μονος μου την εκδοση που ειναι στα λατινικα,για καλη μου τυχη περασα κανονικα τα συνορα.
Χθες ξεκινησα ξανα για την Τουρκια,και δεν με αφησαν να περασω μου ζητησαν εξουσιοδοτηση στα Τουρκικα η Αγγλικα!!! μετα απο προσπαθειες στο τελωνειο μου δωσανε αυτο το Εντυπο που ειναι δημιουργια του ΚΕΠ ορεστιαδας και δεν υπαρχει αλλου(Ελληνικο κρατος στο μεγαλειο!!)
Οποτε προσοχη,τζαμπα τοσες ωρες απο Θεσσαλονικη προς Συνορα
 

Attachments

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δες το pdf στο πρώτο μήνυμα στο: https://www.travelstories.gr/community/threads/οδικως-στην-κωνσταντινουπολη.52202/
Παρεμπιπτόντως εγώ έχω συντάξει την παραπάνω εξουσιοδότηση με τη μετάφραση και στα τουρκικά (είμαι ο ch90033) από το 2006 αφού είχα ρωτήσει τους τούρκους συνοριακούς τί χρειάζονται, και έκτοτε έχω δει πολύ κόσμο να τη χρησιμοποιεί και διάφορα sites να την έχουν αντιγράψει. Το ΚΕΠ θεώρηση γνησίου υπογραφής κάνει, δεν έχει σημασία σε ποια γλώσσα είναι το έγγραφο που θα τους δώσεις, ούτε έχει υποχρέωση να στο μεταφράσει είτε αυτό που θα προσκομίσεις είτε κάποιο από τα έτοιμα υποδείγματα που έχει...
 

teokarafou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Δες το pdf στο πρώτο μήνυμα στο: https://www.travelstories.gr/community/threads/οδικως-στην-κωνσταντινουπολη.52202/
Παρεμπιπτόντως εγώ έχω συντάξει την παραπάνω εξουσιοδότηση με τη μετάφραση και στα τουρκικά (είμαι ο ch90033) από το 2006 αφού είχα ρωτήσει τους τούρκους συνοριακούς τί χρειάζονται, και έκτοτε έχω δει πολύ κόσμο να τη χρησιμοποιεί και διάφορα sites να την έχουν αντιγράψει. Το ΚΕΠ θεώρηση γνησίου υπογραφής κάνει, δεν έχει σημασία σε ποια γλώσσα είναι το έγγραφο που θα τους δώσεις, ούτε έχει υποχρέωση να στο μεταφράσει είτε αυτό που θα προσκομίσεις είτε κάποιο από τα έτοιμα υποδείγματα που έχει...
στα ΚΕΠ που πηγα με δικο μου εγγραφο στα Αγγλικα και την μητερα μου για να βαλει την υπογραφη δεν το δεχοταν.....
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
στα ΚΕΠ που πηγα με δικο μου εγγραφο στα Αγγλικα και την μητερα μου για να βαλει την υπογραφη δεν το δεχοταν.....
Πολύ κακώς, δεν έχουν δικαίωμα να μην το δεχτούν... Όπως είπα αυτό που κάνουν στα ΚΕΠ είναι βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής, δεν έχουν αρμοδιότητα επί του κειμένου, ας είναι και κινέζικο ή αραβικό έγγραφο.
Η μόνη περίπτωση που οι υπάλληλοι των ΚΕΠ έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να βεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής -χωρίς να έχουν κάποια ποινική ευθύνη αν παρόλα αυτά το κάνουν- είναι εάν θεωρήσουν ότι το κείμενο αφορά ή υποβοηθά κάποια εξώφθαλμα παράνομη δραστηριότητα.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Πολύ κακώς, δεν έχουν δικαίωμα να μην το δεχτούν... Όπως είπα αυτό που κάνουν στα ΚΕΠ είναι βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής, δεν έχουν αρμοδιότητα επί του κειμένου, ας είναι και κινέζικο ή αραβικό έγγραφο.
Η μόνη περίπτωση που οι υπάλληλοι των ΚΕΠ έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να βεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής -χωρίς να έχουν κάποια ποινική ευθύνη αν παρόλα αυτά το κάνουν- είναι εάν θεωρήσουν ότι το κείμενο αφορά ή υποβοηθά κάποια εξώφθαλμα παράνομη δραστηριότητα.
Ή αν βρίζει τα Θεία ή τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Σε αυτές τις περιπτώσεις αρνείται το γνήσιο της υπογραφής. Τον Πρωθυπουργό όμως μπορεί να τον βρίζει άφοβα ;):haha:
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
γνωριζει κανεις εαν παω με ιδιωτικο αυτοκινητο στο αεροδρομιο κωνσταντινουπολης αν μπορω να ταξιδεψω αμερικη θα με αφησουν η υπαρχει θεμα???????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom