Μαλδίβες Ταϊλάνδη γαλαζοπρασινα νερα και φθηνη ζωη υπαρχουν στο πουκετ,μαλδιβες,κο σαμουι?

dimisu

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Ταξίδι-Όνειρο
νησια Μπορα-Μπορα
γεια σας ειναι νεο μελος και παω ταξιδι του μελιτος!στις 26/7 περιπου μεχρι 10/8 και θελουμε γαλαζοπρασινα νερα και φθηνη ζωη!το κο σαμουι , το πουκετ, οι μαλδιβες εχουν τα νερα που θελουμε εχουν ομως φθηνη ζωη? πχ στο μπαλι τρως αστακο τεραστιο με 6 ευρω το ατομο, κανεις μασαζ για 3 ωρες με 20ευρω!ομως στο μπαλι δεν εχει γαλαζοπρασινα νερα......επισης ο καιρος στα μερη που προανεφερα ειναι οκ η θα εχει βροχες?στο σαιτ γραφετε οτι καταμεσης καλοκαιριου ειναι καλυτερα για κο σαμουι απο οτι για πουκετ ετσι δεν ειναι ?αν μπορειτε να με βοηθησετε παιδια πλιιιζ!;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
γεια σας ειναι νεο μελος και παω ταξιδι του μελιτος!στις 26/7 περιπου μεχρι 10/8 και θελουμε γαλαζοπρασινα νερα και φθηνη ζωη!το κο σαμουι , το πουκετ, οι μαλδιβες εχουν τα νερα που θελουμε εχουν ομως φθηνη ζωη? πχ στο μπαλι τρως αστακο τεραστιο με 6 ευρω το ατομο, κανεις μασαζ για 3 ωρες με 20ευρω!ομως στο μπαλι δεν εχει γαλαζοπρασινα νερα......επισης ο καιρος στα μερη που προανεφερα ειναι οκ η θα εχει βροχες?στο σαιτ γραφετε οτι καταμεσης καλοκαιριου ειναι καλυτερα για κο σαμουι απο οτι για πουκετ ετσι δεν ειναι ?αν μπορειτε να με βοηθησετε παιδια πλιιιζ!;)
1. Καλύτερος καιρός και φθηνότερη ζωή: Μπαλί.
2. Δεύτερη επιλογή από πλευράς καιρού: Σαμούι. Τρίτη επιλογή: Πούκετ ή Μαλδίβες (όχι τραγικά πάντως, κάποιες μπόρες από 10 λεπτά έως μισή ώρα, αλλά μπορεί να επαναλαμβάνονται).
3. Δεύτερη επιλογή από κόστος διαβίωσης-μετακινήσεων: Σαμούι ή Πούκετ (στην ίδια χώρα βρίσκονται). Μαλδίβες ακριβότερες με διαφορά.
Κόστος διαμονής: Ανάλογα σε τι θα μείνεις. Παντού έχει από φθηνά έως πανάκριβα.
4. Καλύτερες θάλασσες: Χμμμ... Εδώ ίσως να διίστανται οι γνώμες. Θά'λεγα μάλλον Μαλδίβες, μετά Σαμούι ή Πούκετ, τελευταίο το Μπαλί. Αν κάνετε καταδύσεις θα βρείτε πολύ ενδιαφέροντες βυθούς στα πρώτα.
5. Από πλευράς ενδιαφερόντων: 2 βδομάδες στις Μαλδίβες είναι πάαααρα πολλές. Τη δεύτερη βδομάδα βγάζεις διαζύγιο! Πρώτη επιλογή: Μπαλί. Οι παραλίες μπορεί να μη λένε, έχει όμως πολύ ενδιαφέρουσα ενδοχώρα (δε συγκρίνεται με κανέναν από τους άλλους προορισμούς) και, επίσης, αν βαρεθείτε, υπάρχει και το Λόμποκ απέναντι.

Προσωπικά (απ' αυτά που προτείνεις) θα διάλεγα το Μπαλί (και Λομπόκ) αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και ενδιαφερόντων.

Καλά να περάσετε όπου κι αν καταλήξετε τελικά. :)
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλημέρα καλως ήρθες και η ώρα η καλή.Γιατί δεν πάτε μπάλί που και καλό καιρό θα έχει και φθηνη είναι με πλούσια ενδοχώρα αλλά χωρίς παραλίες και να τα συνδιάσετε με ένα απο τα νησια γκίλι που έχει μόνο ξάπλα και παραλία?
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Συμφωνω 100% με τα σχολια του babaduma. Αν θες φτηνες διακοπες, τροπικη φυση και πολλα διαφορετικα αξιοθεατα τοτε Μπαλι. Προσοχη στην απιστευτη υγρασια που φτανει το 85% - παρε καλου κακου πολλα μπλουζακια γιατι θα αλλαζεις 3-4 ανα ημερα.
Για πολυ καλες παραλιες, φυση, μερικα αξιοθεατα, αλλα λιγο ακριβοτερα τοτε Σαμουι. Προσοχη στον πολυ δυνατο ηλιο. Εγω με καπελλο στη θαλασσα και χωρις να ξεμυτησω απο την ομπρελα εγινα σαν ντοματα απο την ηλιαση!
Για απιστευτα γαλαζοπρασινα νερα, χωρις φυση, χωρις να εχεις να δεις τιποτα αλλο (με κινδυνο να εχεις τασεις αυτοκτονιας υστερα απο 1 εβδομαδα λογω ρουτινας ) και να αντεχεις να πληρωνεις πανακριβα τα παντα ( $3 το 1,5 λιτρο νερο!) τοτε Μαλδιβες.

Η επιλογη ειναι δικη σου
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Συμφωνω και εγω!Το Μπαλι ειναι και ωραιο και φτηνο, δεν εχει ομως ωραιες θαλασσες.Μπορειτε να πατε στα Gilis στο Lombok για να το βρεις αυτο.Οσο για τις Μαλδιβες ακουσα οτι ειναι πολυ ακριβες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ πάλι απορώ με αυτό που αναφέρεται, ότι δηλ. το Σαμούι είναι πιο ακριβό από το Μπαλί.....εγώ που έχω πάει και στα δύο δηλώνω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Και αν θες καλύτερα νερά θα πας Ko Phangan, Ko Tao και όχι Kο Samui.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Για το κοστος δεν ξερω,αφου δεν εχω παει Μπαλι για να συγκρινω...:roll:
Για τις θαλασσες ομως θα συμφωνησω απολυτα με τον GTS!! Ko Phangan, Ko Tao σαφως καλυτερα στην Ταυλανδη! και καλυτερα απολες Μαλδιβες φυσικα,αλλα εδω μιλαμε για άλλο κοστος ...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
επειδή έχω πάει σ'όλα αυτά που έχεις αναφέρει θεωρώ ότι το κόστος ζωής είναι ίδιο δηλαδή πολύ φθηνά σχετικά με ίσως μικρή εξαίρεση τις Μαλδίβες και αυτό διότι είσαι όλη σχεδόν την ημέρα στο ξενοδοχείο οπότε είναι λογικό. Οσο για τις θάλασσες σίγουρα όχι Πούκετ εκείνο το διάστημα γιατί έχει πολύ βροχή και κύμα σε όλες τις παραλίες και την πρασινίλα που θέλεις δεν θα την δεις με τίποτα. Μιλάω από εμπειρία..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom