Γαλλία γαλλια-προγγραμμα διακοπων

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λοιπόν ,φέτος το οδικό μας ταξίδι τον Αυγουστο έχει προορισμό τη Γαλλία.
Εχουμε 16 βράδια "καθαρά"συν δυο στο καράβι .Το πρόγραμμα έχει διαμορφωθεί χοντρικά για αυτό θα ήθελα να μου πειτε πως σας φαίνεται, ή να προτείνετε παραλλαγές κ.τ.λ

1 βράδυ κάπου στην πιασέντζα μάλλον ,γαι να μετριαστουν τα χιλιόμετρα(έχω την εντύπωση ότι η περιοχή της Λομβαρδίας δεν προσφέρεται για διαμονή και Μιλάνο δε νομίζω ότι αξίζει να μπουμε για μόνο ένα βράδυ,έχουμε ξαναπάει άλλωστε,αν έχετε καμμιά καλή ιδέα λοιπόν για υτή την πρώτη διανυκτερευση ,περιμένω )

2 βράδια στο Αnnecy. Eίναι πανέμορφη πόλη και από διηγησεις και φωτό που έχω δει και έτσι την περιέλαβα στο σχέδιο.

5 βράδια Παρίσι.Μην αρχισετε παρακαλώ «παρίσι αυγουστιάτικα ......»και τα σχετικά Ξέρω ότι δεν είναι η καταλληλότερη εποχή αλλά ο άντρας μου δεν έχει ξαναπάει Παρίσι και ήθελε οπωσδήποτε να το συμπεριλάβουμε φέτος στις διακοπές μας ,μια και θα πάμε ΓαλλίαΤο συν είναι ότι για Αυγουστο βρίσκει κανέις καλύτερες τιμές στα ξενοδοχεία .....

3 βράδυα στην κοιλάδα του Λιγηρα(blois ,tours,θα διαβάσω τα σχετικά θέματα στο φόρουμ και θα αποφασίσω)

2 βράδια Λυών

1 βράδυ σε ένα πανέμορφο χωριό στην κυανή ακτή ,το saint paul de vence.(Aν κάποιος έχει περάσει από κει ,πολύ θα θελα τις εντυπώσεις του.)

1 και τελευταιο βράδυ στην Ιταλία .Ουρμπίνο σκέφτομαι για να είμαστε κοντά στο λιμάνι της Ανκόνα απ’όπου θα φύγουμε.

Περιμένω σχόλια ,παρατηρήσεις ,συμβουλές.Υπάρχει κάτι που θα ήταν καλυτερα να το βγάλω?γιατί για προσθέσω υπαρχουν σίγουρα πολλά αλλά δεν υπάρχει το περιθώριο του χρόνου
Να σημειώσω ότι δεν έβαλα καθόλου στο πρόγραμμα το Στρασβούργο,τη Νικαια και τις Κάννες γιατί είναι μέρη που έχουμε πάει σχετικά πρόσφατα(περσι και πρόπερσι)

Αντε σιγά σιγά να καταλήξουμε για να κλέισουμε και τα ξενοδοχεία.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
μια χαρα μου φαινεται εμενα το προγραμμα!!και για το παρισι ποιος θα διαμαρτυρηθει?
το παρισι δεν εχει εποχη!!ειναι πανεμορφο ολες τις εποχες!!!!
για την λυων οι 2 μερες ειναι οκ!θα σου προτεινα να κανεις και ενα περασμα(μιση μερα ας πουμε) απο dijon ή beaune, που ειναι πολυ ομορφα!!στην δευτερη δεν προλαβα να παω αλλα απο φωτος και περιγραφες φιλων ειναι σουπερ!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ξερω αν μπορεις να ενταξεις στο προγραμμα σου την Arles και την Nimes, πολεις στην νοτια Γαλλια, πολυ ομορφες και γραφικες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν έχετε βάλει καθόλου στο πρόγραμμα Avignon, Arles, Marseille, Chammonix, Grenoble, παρότι περνάτε κοντά τους. Ωραίο το St Paul de Vence, αλλά όχι όταν δεν έχετε πάει στη Grasse, είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Δεν έχετε βάλει καθόλου στο πρόγραμμα Avignon, Arles, Marseille, Chammonix, Grenoble, παρότι περνάτε κοντά τους. Ωραίο το St Paul de Vence, αλλά όχι όταν δεν έχετε πάει στη Grasse, είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων!
για grenoble εχω να πω οτι ειναι πιο πολυ χειμερινος προορισμος, οποτε οκ,δεν εγινε κατι και αν την παραλειψει για την ωρα!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δεν έχετε βάλει καθόλου στο πρόγραμμα Avignon, Arles, Marseille, Chammonix, Grenoble, παρότι περνάτε κοντά τους. Ωραίο το St Paul de Vence, αλλά όχι όταν δεν έχετε πάει στη Grasse, είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων!

Grasse έχουμε πάει ,ξέχασα να την αναφέρω.....
λες λοιπόν να αλλάξουμε το st paul de vence?

θα προτιμούσα κι εγώ να βάλω στη θέσητου την Arles ή την Avignon αλλά μετά είναι παρα πολλά τα χιλιόμετρα που θα πρέπει να κάνουμε για να φτάσουμε Ούρμπίνο ή τέλος πάντων κάπου στην Ιταλία σε μια πόλη σχετικά κοντά στην Ανκώνα απ'όπου θα επιστρέψουμε Ποιά θα πρότεινες ενναλακτικά,χωρίς να ξεφύγουμε πολύ χιλιομετρικά και να μπορούμε την επόμενη μέρα να γυρίσουμε Ιταλία?

Ή μήπως να βγάλουμε τελείως τη Λυών και να βάλουμε στη θέση της κάποια από αυτές που ανέφερες?Νimes και Arles θα ήθελα πολύ να τις συμπεριλάβω αλλά δε νομίζω ότι είναι εφικτό χρονικά αν δε κόψω κάτι
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λοιπόν στο αρχικό μου προγραμμα είδα ότι έχω βάλει 15 όχι 16 βράδια ,με παίρνει κάτι παραπάνω ίσως αν και σκεφτόμαστε να την προσθέσουμε αυτή την παραπανίσια στην Ιταλία (αγάπες είναι αυτές δεν ξεπερνιουνται εύκολα)

Τώρα μου 'ρθε και μια άλλη σκέψη .Μήπως νακοβα μια μέρα από Παρίσι και μια από την κοιλάδα του Λίγηρα και να πρόσθετα αυτές τις δυο μερούλες σε μια πόλη της νότιας Γαλλίας?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λυων και Ανεσσι μην βγαλεις με τιποτα!!! Απλα υπεροχες!!
Και Παρισι 5 μερες το βρισκω καταπληκτικο.
Δες και Προβανσ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Grasse έχουμε πάει ,ξέχασα να την αναφέρω.....
λες λοιπόν να αλλάξουμε το st paul de vence?

θα προτιμούσα κι εγώ να βάλω στη θέσητου την Arles ή την Avignon αλλά μετά είναι παρα πολλά τα χιλιόμετρα που θα πρέπει να κάνουμε για να φτάσουμε Ούρμπίνο ή τέλος πάντων κάπου στην Ιταλία σε μια πόλη σχετικά κοντά στην Ανκώνα απ'όπου θα επιστρέψουμε Ποιά θα πρότεινες ενναλακτικά,χωρίς να ξεφύγουμε πολύ χιλιομετρικά και να μπορούμε την επόμενη μέρα να γυρίσουμε Ιταλία?

Ή μήπως να βγάλουμε τελείως τη Λυών και να βάλουμε στη θέση της κάποια από αυτές που ανέφερες?Νimes και Arles θα ήθελα πολύ να τις συμπεριλάβω αλλά δε νομίζω ότι είναι εφικτό χρονικά αν δε κόψω κάτι
Παρίσι και Λυόν πας όποτε θες, τα αεροπλάνα να ναι καλά. Καλύτερα εστίασε περισσότερο σε μέρη που το να τα δεις με αυτοκίνητο προσφέρει πλεονεκτήματα. Όχι τόσο σε πόλεις, όσο όμοορφες διαδρομές, χωριά, κλπ.
Υπό αυτό το πρίσμα, όχι απλώς να μη βγάλεις το St Paul, αλλά αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στα χωριουδιάκια της περιοχής, στις δραματικές διαδρομές της Cote d' Azur, στις μικρές πόλεις της προβηγγίας....
Στην Ιταλία, θα σου πρότεινα να μην ξεφύγεις τόσο μακρυά από την Autostrada, όπως είναι το Urbino, εκτός αν έχεις πραγματικά αρκετό χρόνο να διαθέσεις στο μέρος και δες απλώς ένα ύπνο σ' αυτό. Θα πρότεινα καλύτερα κάτι κοντά στη Bologna ή στο Rimini.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom