για τις καραμέλες πουμας απομένουν.......

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Με αφορμή την απώλεια της Αννυ που είμαι σίγουρη οτι απόλαυσε πολύ τις καραμέλες της για να είναι τοσο γλυκιά......,με αφορμή αυτά που μας πόνανε (μικρά κι ασήμαντα ή σημαντικά και δύσκολα...) σας παραθέτω ένα κειμενο που διάβασα πρόσφατα...

Μέτρησα τα χρόνια μου και συνειδητοποίησα, ότι μου υπολείπεται λιγότερος χρόνος ζωής απ’ ότι έχω ζήσει έως τώρα.
Αισθάνομαι όπως αυτό το παιδάκι που κέρδισε μια σακούλα καραμέλες: τις πρώτες τις καταβρόχθισε με λαιμαργία αλλά όταν παρατήρησε ότι του απέμεναν λίγες, άρχισε να τις γεύεται με βαθιά απόλαυση.
Δεν έχω πια χρόνο για ατέρμονες συγκεντρώσεις όπου συζητούνται, καταστατικά, νόρμες, διαδικασίες και εσωτερικοί κανονισμοί, γνωρίζοντας ότι δεν θα καταλήξει κανείς πουθενά.
Δεν έχω πια χρόνο για να ανέχομαι παράλογους ανθρώπους που, παρά την χρονολογική τους ηλικία, δεν έχουν μεγαλώσει.
Δεν έχω πια χρόνο για να λογομαχώ με μετριότητες.
Δεν θέλω να βρίσκομαι σε συγκεντρώσεις όπου παρελαύνουν παραφουσκωμένοι εγωισμοί.
Δεν ανέχομαι τους χειριστικούς και τους καιροσκόπους.
Με ενοχλεί η ζήλια και όσοι προσπαθούν να υποτιμήσουν τους ικανότερους για να οικειοποιηθούν την θέση τους, το ταλέντο τους και τα επιτεύγματα τους.
Μισώ να είμαι μάρτυρας των ελαττωμάτων που γεννά η μάχη για ένα μεγαλοπρεπές αξίωμα.
Οι άνθρωποι δεν συζητούν πια για το περιεχόμενο. – Συζητούν μετά κόπου για την επικεφαλίδα.
Ο χρόνος μου είναι λίγος για να συζητώ για τους τίτλους, τις επικεφαλίδες. Θέλω την ουσία, η ψυχή μου βιάζεται. Μου μένουν λίγες καραμέλες στη σακούλα.
Θέλω να ζήσω δίπλα σε πρόσωπα με ανθρώπινη υπόσταση: Που μπορούν να γελούν με τα λάθη τους. Που δεν επαίρονται για τον θρίαμβό τους. Που δεν θεωρούν τον εαυτό τους εκλεκτό, πριν από την ώρα τους. Που δεν αποφεύγουν τις ευθύνες τους. Που υπερασπίζονται την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και που το μόνο που επιθυμούν είναι να βαδίζουν μαζί με την αλήθεια και την ειλικρίνεια.
Το ουσιώδες είναι αυτό που αξίζει τον κόπο στην ζωή.
Θέλω να περιτριγυρίζομαι από πρόσωπα που ξέρουν να αγγίζουν την καρδιά των ανθρώπων. Ανθρώπους τους οποίους τα σκληρά χτυπήματα της ζωής δίδαξαν το πώς μεγαλώνει κανείς με απαλά αγγίγματα στην ψυχή.
Ναι, βιάζομαι, αλλά μόνο για να ζήσω με την ένταση που μόνον η ωριμότητα μπορεί να σου χαρίσει.
Σκοπεύω να μην πάει χαμένη καμιά από τις καραμέλες που μου απομένουν. Είμαι σίγουρος ότι ορισμένες θα είναι πιο νόστιμες απ’όσες έχω ήδη φάει. Σκοπός μου είναι να φτάσω ως το τέλος ικανοποιημένος και σε ειρήνη με την συνείδησή μου και τους αγαπημένους μου. Εύχομαι και ο δικός σου να είναι ο ίδιος γιατί με κάποιον τρόπο θα φτάσεις κι εσύ.” Mario de Andrade
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πολυ καλη η αθροιση των "θελω"ενος ανθρωπου,που εχει φτασει στην ωριμοτητα πια...και επειδη και γω ανηκω,πλεον,στη κατηγορια αυτων των ανθρωπων που βλεπει το κουβαρι της ζωης να εχει μαζεψει,εχω να πω τα εξης....ποσο εφικτο ειναι να "αποστειρωσουμε"το περβαλλον που ζουμε?...ποσο ευκολο ειναι να απομονωσουμε αυτους που μας ενοχλουν?....δεν μπορουμε.Δυστυχως,πολλες φορες δεν ειναι επιλογη μας ποιος θα περασει τη πορτα της ζωης μας.Ανθρωποι της οικογενειας μας,της εργασιας μας κλπ.
Αλλα με την εμπειρια των χρονων μας,τους κατατασουμε στα αναλογα "κουτακια"και βασει αυτων τους δινουμε η δεν τους δινουμε σημασια...αλλα σιγουρα δεν μπορουμε να τους αποφυγουμε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι ωραίο κειμενο !
Σε ευχαριστουμε πολυ
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πολυ καλη η αθροιση των "θελω"ενος ανθρωπου,που εχει φτασει στην ωριμοτητα πια...και επειδη και γω ανηκω,πλεον,στη κατηγορια αυτων των ανθρωπων που βλεπει το κουβαρι της ζωης να εχει μαζεψει,εχω να πω τα εξης....ποσο εφικτο ειναι να "αποστειρωσουμε"το περβαλλον που ζουμε?...ποσο ευκολο ειναι να απομονωσουμε αυτους που μας ενοχλουν?....δεν μπορουμε.Δυστυχως,πολλες φορες δεν ειναι επιλογη μας ποιος θα περασει τη πορτα της ζωης μας.Ανθρωποι της οικογενειας μας,της εργασιας μας κλπ.
Αλλα με την εμπειρια των χρονων μας,τους κατατασουμε στα αναλογα "κουτακια"και βασει αυτων τους δινουμε η δεν τους δινουμε σημασια...αλλα σιγουρα δεν μπορουμε να τους αποφυγουμε.
Γλυκιά, Karfitsa, να αποφεύγεις όσο μπορείς ανθρώπους που χαλούν τη διάθεσή σου. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να ανεχόμαστε την τρέλα του καθενός. Στον οικογενειακό-συγγενικό χώρο απλά παύεις να συναντάς αυτούς που σε ενοχλούν. Όσο για τον εργασιακό χώρο, οκ, εκεί δεν μπορούμε να αποφύγουμε εντελώς όσους χαλούν τη διάθεσή μας αλλά πέρα από την ευγενική πάντα "καλημέρα" μας δεν χρειάζονται πολλά-πολλά!Μαθαίνεις να απομονώνεις και τους ενοχλητικούς ήχους με τα χρόνια. Δεν αξίζει ούτε διάλογο να ανοίγεις ώρες-ώρες...(και ελπίζω και όσοι δεν αντέχουν εμένα και με θεωρούν ενοχλητική να πράττουν το ίδιο, θέλω στη ζωή μου να υπάρχουν μόνο άνθρωποι που θέλω και θέλω να υπάρχω μόνο στη ζωή όσων με θέλουν!)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Γλυκιά, Karfitsa, να αποφεύγεις όσο μπορείς ανθρώπους που χαλούν τη διάθεσή σου. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να ανεχόμαστε την τρέλα του καθενός. Στον οικογενειακό-συγγενικό χώρο απλά παύεις να συναντάς αυτούς που σε ενοχλούν. Όσο για τον εργασιακό χώρο, οκ, εκεί δεν μπορούμε να αποφύγουμε εντελώς όσους χαλούν τη διάθεσή μας αλλά πέρα από την ευγενική πάντα "καλημέρα" μας δεν χρειάζονται πολλά-πολλά!Μαθαίνεις να απομονώνεις και τους ενοχλητικούς ήχους με τα χρόνια. Δεν αξίζει ούτε διάλογο να ανοίγεις ώρες-ώρες...(και ελπίζω και όσοι δεν αντέχουν εμένα και με θεωρούν ενοχλητική να πράττουν το ίδιο, θέλω στη ζωή μου να υπάρχουν μόνο άνθρωποι που θέλω και θέλω να υπάρχω μόνο στη ζωή όσων με θέλουν!)
νομιζω οτι ακομα και η ανοχή σε πραγματα,ανθρώπους,καταστάσεις ακόμα και αν είναι οδυνηρή είναι πιο μαλακιά και γλυκιά η οδύνη οταν την έχουμε επιλέξει παρά αν μας την έχουν επιβάλλει....και παραθέτω και την προσευχή της γαλήνης που μου την εμαθα απο τη romantic woman
Κύριε(εδώ μπορεί κανεις να απευθυνεται σε οποιαδήποτε ανώτερη ή εσωτερική ,δική του δυναμη).... Σε παρακαλώ δώσε μου

τη Γαλήνη να υπομένω τα πράγματα που δεν μπορώ να αλλάξω,

το Θάρρος να αλλάξω αυτά που μπορώ,

και τη Σοφία να καταλαβαίνω τη διαφορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom