Ιρλανδία γυρος Ιρλανδιας

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
γεια σας,

Τα φωτα σας παρακαλω σκοπευω να παω τον αλλο μηνα Ιρλανδια γυρω στις 5 μερες και θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να διανυκτερευσω σε κανενα αλλο μερος εκτοσ απο το δουβλινο. Εχω ακουσει οτι υπαρχουν ωραια καταπρασινα χωρια αλλα αξιζει να διανυκτερευσω εκει . Επιπλεον, θα ηθελα να ρωτησω σκεφτομαι ν αγυρισω με αυτοκινητο την Ιρλανδια και θα ηθελα να μου προτεινει καποιος κανενα ιδιαιτερο μερος.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Πέντε μέρες (τέσσερις διανυκτερεύσεις απ' ότι φαντάζομαι) είναι αρκετές για πρώτη φορά στο Δουβλίνο αλλά είναι λίγες για το γύρω του νησιού (βάζω μέσα και την Β. Ιρλανδία).
Όλη η Ιρλανδία είναι όντως καταπράσινη με πανέμορφα γραφικά ψαροχώρια, φανταστικά φιόρδ και αρκετά κάστρα. Για να τα γυρίσεις όλα αυτά ο καλύτερος τρόπος, όπως το σκέφτηκες, είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητο και αναγκαστικά θα κάνεις κάποιες διανυκτερεύσεις σε ψαροχώρια.
Στο πενθήμερο αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις καλύτερα ημερήσια εκδρομή από το Δουβλίνο με το τραίνο στα γύρω κοντινά χωριά.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
.
Στο πενθήμερο αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις καλύτερα ημερήσια εκδρομή από το Δουβλίνο με το τραίνο στα γύρω κοντινά χωριά.
Christian ποια είναι η καλύτερη επιλογή για ημερήσια από Δουβλίνο?
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Αυτή που είχα κάνει εγώ είναι νότια του Δουβλίνου στα χωριά Bray και Greystones αλλά δεν ξέρω αν είναι η .....καλύτερη.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αυτή που είχα κάνει εγώ είναι νότια του Δουβλίνου στα χωριά Bray και Greystones αλλά δεν ξέρω αν είναι η .....καλύτερη.
Καλά δεν κάνουμε και... διαγωνισμό :haha::haha::haha:

Γενικώς ότι άλλο έχεις για Ιρλανδία, για ρίχτο στο τραπέζι... τη βλέπω από μακριά να πλησιάζει..
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μια ενδιαφέρουσα εκδρομή από το Δουβλίνο μπορεί να γίνει στο Galway, στις δυτικές ακτές της Ιρλανδίας. Είναι μια όμορφη και νεανική πόλη με λιμάνι, η πολιτιστική καρδιά της Ιρλανδίας με πολλά εντυπωσιακά φεστιβάλ που κρατάνε από τον Ιούλιο ως και τον Σεπτέμβρη. Θα σου πάρει γύρω στις 3 ώρες με τρένο (για δρομολόγια δες Irish Rail - Iarnr?d ?ireann - train tickets, train times, Ireland rail travel information), επομένως χρειάζεται διανυκτέρευση. Προσωπικά θα αφαιρούσα δυο μέρες από το Δουβλίνο για να τις αφιερώσω στα νησιά Αράν, στα οποία μπορείς εύκολα να περάσεις από το Galway. Αν το αποφασίσεις, μία τουλάχιστον διανυκτέρευση επιβάλλεται στα Αράν, (εμείς μείναμε μια βδομάδα...), για να απολαύσεις το πραγματικό χρώμα των νησιών το βράδυ, όταν οι πρωινοί και μεσημεριανοί τουρίστες έχουν φύγει, για να μείνεις εσύ κι οι ντόπιοι ψαράδες με τις φαμίλιες τους, απολαμβάνοντας τη Guiness σου με θέα στο λιμάνι, ενώ μέσα στην παμπ κολάζονται τα ντόπια βιολιά και τα ντέφια...ανεπανάληπτη αίσθηση....
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Πωπω τςρα ψηθηκα περισσοτερο ακομα δεν εχς κλεισει γιαυτο το λογο δε ξερω ποσες μερες να υπολογισω γιατι δε θα θελα να παω μονο δουβλινο. Οι τιμες πςσ ειναι σαυτα τα μικρα χωρια ξερετε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η Ιρλανδία είναι μια πανέμορφη, ιδιαίτερη χώρα που, παρ'όλο που είναι "εύκολη" να τη γυρίσεις λόγω γεωγραφικού σχήματος και μεγέθους, οι 5 μέρες δεν φτάνουν ούτε για "τζα". Δυό βδομάδες είναι μάλλον αρκετές, 10 μέρες οριακά βλέπεις πολλά απ' τα σημαντικά. Ρίξε μαι ματιά εδώ:

http://goireland.about.com/od/preparingyourtrip/tp/top10sights.htm

αλλά και αλλού στο internet. Στο κεντρικό γραφείο τουρισμού του Δουβλίνου μπορείς να βρεις ότι πληροφορίες χρειαστείς. Υπάρχει ένα λεωφορείο "hop on/hop off" που κάνει το "γύρο" (Νότια-Βόρεια) σε 5 μέρες. Κουραστικό αν το ακολουθήσεις στη συμπαγή του μορφή, πολύ βολικό αν κάνεις στοπ και διαν/σεις σε ενδιάμεσους σταθμούς. Στο πακέτο περιλαμβάνεται και διαμονή σε ξενώνες ή σε δωμάτια σε σπίτια. Αν δε σε ικανοποιεί αυτό, μπορείς να επιλέξεις το δικό σου κατάλυμα από λίστα - με σχετική επιβάρυνση. Αν μπορούσες να επεκτείνεις την παραμονή σου στη χώρα σε 7 αντί για 5 μέρες, ίσως θα άξιζε να το δεις.

Προσωπικά, αν μου λέγανε να διαλέξω ένα μέρος εκτός Δουβλίνου για να επισκεφθώ (μέσα στο 5-ήμερο) θα δυσκολευόμουν αλλά θα επέλεγα το "The Giant's Causeway" στη Βόρεια Ιρλανδία. Γενικά, κατά την άποψή μου, το δυτικό κομμάτι του νησιού είναι και το πιο ενδιαφέρον (φύση - άνθρωποι).

Όπως και νά'χει, μια απογευματινή επίσκεψη στο Dun Laoqhaire (προφέρεται Ντάν Λήρυ), έξω απ' το Δουβλίνο, στα νότια, με "αστικό" τραίνο, επιβάλλεται - ειδικά αν ταιριάζουν οι ώρες της παλίρροιας που είναι πραγματικά εντυπωσιακή αν την πετύχεις (εκεί έχω βγάλει μια απ' τις ωραιότερες φωτογραφίες μου! :) ).

Αν σκέφτεσαι να νοικιάσεις αυτοκίνητο να θυμάσαι ότι οδηγούν όπως στην Αγγλία, οι δρόμοι στην επαρχία είναι μάλλον προς το "στενό" αλλά δεν υπάρχει ίχνος λακκούβας, με εξαιρετική οδοσήμανση και αυστηρή τήρηση των κανόνων κυκλοφορίας.

Καλά να περάσετε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το "φτηνό" όσον αφορά τη διαμονή είναι σχετικό. Στην Ιρλανδία η διαμονή δεν είναι "φτηνή". Εμείς μείναμε στο Δουβλίνο εδώ:

Dublin Hotels, Ariel House Hotel Dublin, Dublin Hotel, Dublin City Hotels | Hotel

Είχαμε πληρώσει 120 Ευρώ με πρωϊνό για μια μικρή σουΐτα (στο 2ο όροφο, τέρμα αριστερά - βλέπε φωτογραφία). Το θεωρήσαμε πολύ καλό value for money, με ιδιωτικό χώρο parking, εύκολη σύνδεση με λεωφορείο με το κέντρο (κάπου 30 λεπτά με τα πόδια, μια ωραία διαδρομή) και μερικές ενδιαφέρουσες pubs στην περιοχή.

Εδώ
Hotels Ireland, Hotel Breaks Ireland, Accommodation Ireland, Hotel Ireland, Dublin Accommodation, Galway Accommodation
θα βρεις πληροφορίες για τη διαμονή οπουδήποτε στη χώρα. Η Ένωση κυκλοφορεί και εξαιρετικό έντυπο κατάλογο με φωτογραφίες και όλες τις πληροφορίες με τίτλο "IRELAND 20.. / Be Our Guest / Hotels & Guesthouses Guide" τον οποίον - πιθανότατα - θα μπορείς να προμηθευτείς και απ' το γραφείο Τουρισμού.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μια καλή και φτηνότερη λύση είναι τα Bed & Breakfast, τα οποία τίμησα δεόντως στην Ιρλανδία, όπως και όσες φορές έχω βρεθεί στην Αγγλία. Περιποιημένα, οικογενειακά, πολλές φορές με δικό τους μπάνιο, και τιμή πάνω κάτω γύρω στα 50 το δίκλινο, συμπεριλαμβανομένου πλουσιοπάροχου πρωινού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom