Ηνωμένο Βασίλειο διαμονη σε λονδρεζικο hostel

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
καλησπερα παιδια. επειδη εχω κλεισει για λονδινο 10-15 Νοεμβριου και σκεφτομαι να μεινω σε χοστελ θελω να μου πειτε γνωμες για τετοιου ειδους διαμονη. σκεφτομαστε με την παρεα μου να κλεισουμε πριβε δωματιο μιας και η ιδεα του κοινου μπανιου δεν μας ενθουσιάζει. α επισης θα θελα να ρωτησω κατα ποσο το χοστελ προσφερεται και για διαμονη μεμονομενου ατομου, απο θεμα κυριως ασφαλειας, μιας και υπολογιζω τον Ιανουαριο να βρεθώ για τρια βραδια στη ρωμη χωρις παρεα και μαλλον θα καταληξω σε κανενα ξενωνα νεοτητας:roll:
ευχαριστω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τα hostel είναι πολύ δημοφιλή σε άτομα νεαρής ηλικίας που ταξιδεύουν με χαμηλό budget. Προσφέρουν τα απολύτως απαραίτητα, δεν έχει πολυτέλειες κλπ, έχουν συνήθως μπόλικη φασαρία αλλά τα θεωρώ αρκετά ασφαλή, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα και έχω μείνει σε αρκετά. Μην παρασύρεσαι από τίποτα ταινίες τρόμου, τύπου Hostel η αρχή της παράνοιας:haha::haha: Όσον αφορά το κοινόχρηστο μπάνιο σαφώς δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό κατά τη γνώμη μου. Διαχωρισμένα θα είναι τα ντους, μην ανησυχείς, το μόνο θέμα είναι ότι θα πηγαινοέρχεσαι με τα μπογαλάκια σου εκτός δωματίου!! Τα πριβέ δωμάτια είναι αρκετά πιο ακριβά από τους κοιτώνες και ορισμένες φορές συμφέρει να κλείσεις ξενοδοχείο αντί αυτών! Πάρα πολλοί-για να μην πω οι περισσότεροι-μένουν μόνοι τους σε hostel! Και αν θέλουν κιόλας κάνουν γνωριμίες με άλλους ταξιδιώτες και εξερευνούν μαζί την πόλη κλπ! Θα βρεις λοιπόν ένα hostel που να έχει lockers στα δωμάτια (αν κ μάλλον όλα έχουν) για να κλειδώνεις τα πράγματά σου και όλα μια χαρά, μην ανησυχείς!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ είχα μείνει πριν 4 χρόνια στο παρακάτω hostel

London Hostel that offers Cheap Accommodation in private and shared rooms - Central London Location | Generator Hostels

Βασικά για τον ύπνο το θέλαμε αποκλειστικά, οπότε δεν μας πείραξε το γεγονός ότι δεν υπήρχαν οι τρομερές ανέσεις. Από καθαριότητα, δεν ξέρω, θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερο. Αλλά τα βγάλαμε πέρα, ακόμα κι εγώ που είμαι υποχόνδρια! Οι τουαλέτες και τα ντους κοινά, όμως έβλεπες συνέχεια καθαρίστριες. Επίσης πρόσφερε πρωινό (μην περιμένεις κανά τεράστιο μπουφέ), είχε αίθουσα internet, μπαράκι, ήταν οργανωμένο. Κάτι που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι ότι, λόγω του ότι μοιράζεσαι τον χώρο με άλλους, με διαφορετικά ωράρια, πρέπει να είσαι συμβιβαστική και διακριτική, κάτι που μερικές φορές πιθανώς να περιορίσει κάποιον στο ταξίδι του.

Το συγκεκριμένο ταξίδι μου στο Λονδίνο ήταν πάντως υπέροχο.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
καταρχην σας ευχαριστω κ τους δυο για την βοηθεια σας.κ γω πιστευω οτι δεν θα εχουμε καποιο προβλημα. και μεις αλλωστε για τον υπνο το θελουμε περισοτερο, αλλα εγω προσωπικα θα θελα να κανω κ γνωριμιες με αλλους ταξιδιωτες. στο λονδινο τωρα το νοεμβριο επειδη θα παω με παρεα μαλλον μας βλεπω για πριβε, αλλα επειδη ιανουαριο θα μαι μονη στη ρωμη θελω πολυ να δοκιμασω να μεινω σε καποιο common room. νομιζω οτι σαν εμπειρια θα ναι αξεχαστη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αλλα εγω προσωπικα θα θελα να κανω κ γνωριμιες με αλλους ταξιδιωτες.......επειδη ιανουαριο θα μαι μονη στη ρωμη θελω πολυ να δοκιμασω να μεινω σε καποιο common room. νομιζω οτι σαν εμπειρια θα ναι αξεχαστη.
Go for it!!
Δεν έχω εμπειρία από hostel σε καμία από τις πόλεις που σ' ενδιαφέρουν για να προτείνω κάτι αλλά τα παρακάτω site έχουν πολλές πληροφορίες και επιλογές!

www.hostelworld.com

www.hostelbookers.com

Καλά να περάσεις!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
thanks a lot earth citizen!αυτο το ΣΚ θα κλεισω και το χοστελ, γιατι οι μερες περνανε...σ ενα περιπου μηνα πεταμε με την ευκολοjet για gatwick. παρεπιπτοντως να πω οτι βρηκα εισητηρια πηγαινε ελα με 105ευρω το ατομο!
 

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
καλά να περάσετε στο λονδίνο. εμεις θα πάμε το μάρτιο και μάλιστα εγώ για πρώτη φορά και ανυπομονώ... οπότε για οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα πληροφορία είμαι όλο αυτιά!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
τελεια θα περασεις. απο πληροφοριες ο,τι θελεις αλλα καλυτερα μετα τις 15/11 που θα τα χω και φρεσκα φρεσκα
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
παιδια γεια σας κ παλι. τελικα το hostel εκλεισε! θα μεινουμε στο generator hostel σε δωματιο για δυο ατομα. το κοστος για πεντε νυχτες θα βγει περιπου 180ευρω το ατομο με πρωινο. το generator ειναι κοντα στο regents park για οσους ενδιαφερονται
 

Sardanapalus

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
American road trip
Έχω μείνει σε 10 hostels μέχρι στιγμής, από 6-Dorm μέχρι 16-Dorm(σωστός στρατώνας :haha: ) και δεν δημιουργήθηκε θέμα ασφάλειας ποτέ! (στη Ρώμη μας κλεψαν στο λεωφορείο βέβαια:roll:). Σε όλα τα hostels υπάρχουν lockers όπου μπορείς να τοποθετήσεις τα πολύτιμα αντικείμενα σου (φωτογραφικές, λεφτά, διαβατήρια κτλ) και σχεδόν πάντα είναι δωρεάν. Σε κάποια hostels κάνουν ,όμως, τη "μπινιά" να σου προσφέρουν το ντουλάπι-locker αλλά να σου χρεώνουν 3-4? το λουκέτο!!! Για το σακίδιο/βαλίτσα ούτε λόγος βέβαια, τα αφήναμε όπου να 'ναι, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Τι να σου κλέψουν, τις κάλτσες και τα εσώρουχα?:bleh:
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
το θεμα με τα lockers το ξερω γι αυτο κ εχω σκοπο να προμηθευτω απο εδω, το γραφει αλλωστε και στο σαιτ. αυτο που δεν ξερω ακομα αν θα πρεπει να εχω μαζι και τον υπνοσακο μου...εσεις τι λετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom